Ποδήλατο

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.114
Δεν τα ξυριζω από ιδεολογία...
Είναι μέρος του πακέτου αθλητή/ποδηλάτη. Ούτε αεροδυναμική ούτε μασάζ κλπ.

Υ.Γ. Γενικά με ενοχλούν οι τρίχες σε όλα τα φύλα. Ειδικά κάτι μελαχρινές με μαύρο χνούδι στα χέρια και στις φαβορίτες (μην πω στη μέση...) μου φέρνουν αηδία. :biggrin:
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Τι ΔΕΝ σε ενοχλεί όμως τελικά, είναι το ερώτημα που απασχολεί όλο το avsite... :geek: :gamer:
Selle italia είναι oem μάλλον διότι δεν την βρίσκω στον κατάλογο αλλά ούτε και έχει κάποιο κωδικό ή άλλο αναγνωριστικό.
Στο site την αναφέρει ως selle italia x1 που είναι 135 ενώ σε ένα review του ποδηλάτου γράφεται ότι είναι 132 τέλος πάντων θα μπεί μια καλύτερη σέλα κάποια στιγμή στο bike fitting.
Nai OEM selle italia, παρόμοια είχε και το δικό μου Cube όταν το πήρα.
 


Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Υ.Γ. Γενικά με ενοχλούν οι τρίχες σε όλα τα φύλα. Ειδικά κάτι μελαχρινές με μαύρο χνούδι στα χέρια και στις φαβορίτες (μην πω στη μέση...) μου φέρνουν αηδία. :biggrin:
:D:roflmao:
... μου θύμισες μια περίπτωση με ένα γκομενάκι (πολύ παλιά, φοιτητής) παω σπίτι της,
ωραίο μ0υνάκι, ξανθό, άψογο κορμάκι, προσωπάκι, γαλαζοπράσινα μάτια,
ανεβαίνει από πάνω …πιάνω κwloμέρια .............
χνούδι.. δηλ. τι χνούδι? Γούνα
:(:o

συγνώμη για το off topic αλλά μου βγήκε .... :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Είναι μέρος του πακέτου αθλητή/ποδηλάτη. Ούτε αεροδυναμική ούτε μασάζ κλπ.
Δεν νιώθω ούτε τα καταλαβαίνω αυτά, και οι μπάμιες άλλωστε είναι φουλ στη τρίχα... 🤣
Αλήθεια τώρα, ντρέπομαι να ξυρισω τα ποδάρια, δεν θα το έκανα ποτές!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Εντάξει, αν κάποιος είναι ιδιαίτερα δασύτριχος, ίσως το χρειάζεται το ξυρισματάκι και στα πόδια, για τα βατ που χάνει! Αλλά δεν τρέχει τέτοια περίπτωση εδώ... αραιοτρίχης! :lolsign: :lolsign:
Αρκουδίτσος εδώ, κλάιν μάιν οι τρίχες στα πόδια, μακάρι να αποδώσω τα Watts του @bretsos κι όταν το κάνω θα ξυρίσω και το μουστάκι! (δεν έχω, τρόπος του λέγειν)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Selle italia είναι oem μάλλον διότι δεν την βρίσκω στον κατάλογο αλλά ούτε και έχει κάποιο κωδικό ή άλλο αναγνωριστικό.
Στο site την αναφέρει ως selle italia x1 που είναι 135 ενώ σε ένα review του ποδηλάτου γράφεται ότι είναι 132 τέλος πάντων θα μπεί μια καλύτερη σέλα κάποια στιγμή στο bike fitting.
Έψαξα για τη σέλα που αναφέρεις και όντως είναι για πέταμα, κάπου αναφέρει κιόλας για ράγες από κράμα αλουμινίου... η δε τιμή της περί τα 15€
Προσωπικά όταν έρχεται η ώρα για σέλα κοιτάω πάντα προς τη specialized, όχι επειδή είναι οι καλύτερες αλλά επειδή η τεχνολογία που χρησιμοποιεί με το body geometry και με τις άκαμπτες ράγες από τιτάνιο είναι Ταμάμ για εμένα.
Δεν ειμαι fan των carbon rails στις σελες και ειδικά του carbon seatpost γιατι στο πολύ ξύλο δίνουν ελαστικότητα και βέβαια είναι επιρρεπείς σε αστοχίες υλικού.
Πάντως γενικά να ξέρεις ότι και να επιλέξεις, η σελες δεν είναι για να καθόμαστε με τις ώρες και να τις κρίνουμε από το πόσο αναπαυτικές είναι.
Έχει πολλά μυστικά όλο το θέμα ώστε να μπορέσεις να βγάλεις μια προπόνηση 5-6 ωρών χωρίς να σε ενοχλήσει η σέλα στα μαλακά μόρια.
Να φανταστείς πως είμαι από τους αναβάτες που σηκώνονται πολύ λίγο από τη σέλα, άλλοι είναι περισσότερη ώρα εκτός σέλας και λιγότερη καθιστοί, γενικά ο καθένας έχει το στυλ του και λειτουργεί αναλόγως.
Το δικό μου στυλ είναι κυρίως η επιθετική οδήγηση είτε κρατάω το τιμόνι από τα hoods είτε από το drop.
Αυτό σημαίνει πως κάθομαι σε διαφορετικά σημεία πάνω στη σέλα κάθε φορά, στα φρένα αλλάζω επίσης θέση (στο κατήφορο πχ.) μερατοπίζοντας το σώμα προς τα πίσω, γενικά δεν κάθομαι για πολύ ώρα σε ένα σημείο.
Το ορθοπεταλο ακόμα και εκτός ανηφόρας ανακουφίζει πάρα πολύ τη ευαίσθητη περιοχή (ακόμα και για μια στιγμή) αλλά και τα πόδια αφού μπαίνουν σε λειτουργία διαφορετικοί μύες.
Θα το βρεις όλο αυτό πολύ σύντομα, θα καταλάβεις τι είναι καλύτερο για εσένα ώστε να σε πάει πιο μακριά και να απόλαυσης τη οδήγηση και το ποδήλατο που έχεις.
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Υπάρχουν λύσεις για όλα τα γούστα!!:biggrin:
Τώρα που το ξανά βλέπω, έπρεπε όντως να μπει σε spoiler το θέαμα :roflmao:
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Τα πόδια των hobbits, αλλά από την ανάποδη (οι τρίχες πάνω, κι όχι στις πατούσες) :geek: :laugh:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Εντάξει. Βρήκαμε τον τρόπο για να κάνω δίαιτα. Μετά από αυτό το θέαμα, τίποτα δε θα κατεβαίνει.
Αποφάσισε τι προτιμάς, hobbit style, αξύριστο ή ξυρισμένο όπως αυτό?

leg1-1570793268.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
μακάρι να αποδώσω τα Watts του @bretsos κι όταν το κάνω θα ξυρίσω και το μουστάκι!
Σοβαρά τώρα, θα σου πω τι έχω κάνει για να βγάλω τα βατ που βγάζω.
Βασικά από τη αρχή υπήρχε το πάτημα, για να γίνει πιο αποδοτικό όμως φρόντισα όλο το ποδήλατο να είναι ρυθμισμένο με ακρίβεια χιλιοστού.
Όσο πιο άνετα νιώσεις πάνω στο σύνολο και κυρίως στο grip του cockpit τόσο καλύτερα μπορείς να βάλεις όλη τη δύναμη στα πετάλια.
Εν συνεχεία οι βόλτες αρχικά φρόντιζα να έχουν πολλά υψομετρικά, εξαντλητικά πολλά υψομετρικά, όσο πιο πολλά τόσο πιο δυνατά ένιωθα τα ποδάρια τις επόμενες μέρες.
Ολο αυτό κάποια στιγμή άρχισε να γίνεται αστείο για εμένα, εκεί που στο κατσιμίδι πχ. γαλάκτωνα και άρχιζα να στροφαρω αλλάζοντας ταχύτητες, μετά κατέβαζα και πατούσα σαν τον ζουρλό.
Ο ανήφορος συνέχισε να μου μαθαίνει, δεν τελειώνει αυτό ποτέ... Μαθαίνεις να τοποθετείς το σώμα, μαθαίνεις να διαχειριζεσαι και να εξελίσσεις τα αποθέματα δύναμης, μαθαίνεις αναπνοές, πολύ βασικό οι αναπνοές...
Αυτά και πολλά άλλα τεχνικά θέματα τα οποία πρέπει να πειθαρχίσεις για να τα ανακαλύψεις, μέρα τη μέρα, προπόνηση τη προπόνηση και με βασικό γνώμονα τις διαλειμματικες σε ανήφορο αλλά και ευθείες, άρχισαν να αποδίδουν!!
Όταν λέω άρχισαν να αποδίδουν εννοώ πως μια συνεχείς ανάβαση της μίας ώρας με 1000 υψομετρικά που πριν ήταν εφιάλτης για όλο το σώμα με άθλιους χρόνους, μετά γίνονταν πιο ευχάριστη χωρίς να πονάς και οι χρόνοι έπεφταν διά μαγείας.

Παράδειγμα το χρονόμετρο Πάρνηθας σε βάθος προπονήσεων.

IMG_20200625_142701.jpg


Ακόμα καλύτερο παράδειγμα ανάβαση σπηλιάς στη περιοχή Λάρισας που επισκέπτομαι 2 φορές το χρόνο.
Αρκετά πιο δύσκολη και από αυτή της Πάρνηθας.

IMG_20200622_143041.jpg


Οι διαλειμματικές κάνουν θαύματα πραγματικά, σε άλλους λιγότερο και σε αυτούς που έχουν το χάρισμα δίνουν φτερά!!


Αυτό είναι ένα παράδειγμα από το πρόγραμμα υψηλής έντασης διαλειμματικής άσκησης με υψομετρικά.

IMG_20200625_143445.jpg


Παλμοί από τη ίδια άσκηση

IMG_20200625_143504.jpg


Και στροφάρισμα από τη ίδια άσκηση

IMG_20200625_143515.jpg



Keep warking :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
οΡΡός
Άντε, μιάς και τέθηκε θέμα, σύμφωνα με wiktionary είναι τελικά σωστή η έκφραση "οροθετική γραμμή" αν και η λέξη θα έπρεπε να βγαίνει από την οριοθέτηση, τουλάχιστον με βάση την δική μου λογική... τέλος πάντων, μου είναι αδιάφορο το θέμα - με 3η δέσμη έκανα και συνεχίζω να κάνω εμετό. Πάντως ο ορός (η ιατρική λέξη) είναι με 1 ρ στα σίγουρα (στην νεοελληνική τουλάχιστον).

https://el.m.wiktionary.org/wiki/οροθετική_γραμμή

οροθετική γραμμή θηλυκό

  1. (νομικός όρος): η γραμμή που διαχωρίζει δύο γειτονικές χώρες, αυτή μπορεί να είναι φυσική ή τεχνική
ΣυνώνυμαΕπεξεργασία
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Καλησπερα στους συναδέλφους :download::lolsign:
Ψαχνω τρόπο να μεταφέρω το ποδήλατο στις εξορμήσεις μου με το αμάξι. Ψάχνοντας κατέληξα σε 3 τρόπους
Α. Μπάρες οροφής και σχάρα ποδηλάτου αντίστοιχη
(προβλημα: Γρήγορο μεν , αλλά Ποιος ανεβοκατεβάζει το ποδήλατο πάνω, στα διόδια δεν θα μπορώ να περνάω σε όλα από το γρήγορο με το μπλιμπλικι της αττικής οδού που έχω, Ενώ σαν πολύ αντίσταση στον αέρα μου φέρνει στο νου.)
Β. Βάση ποδηλάτου πίσω. (Πρόβλημα γιατί το μαμά λουκ έχει αεροτομή πίσω και πάνω σαν συνέχεια της οροφής όποτε θα βρίσκει εκεί.)
Γ. Κοτσαδόρος και βάση ποδηλάτου για κοτσαδόρο
(Ίσως η ποιο ταιριαστή βάση αλλά το κόστος είναι το ποιο μεγάλο και θα κοπεί και στο κέντρο χαμηλα ο προφυλακτήρας)

Αυτα έχω κατά νου, αν θέλετε και ξέρετε, μοιραστείτε τα φώτα σας. :help: :drinks:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top