Ποδήλατο

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
Κοτσαδόρος.-
Σε suv ειδικά στην εθνική είναι σαν να μην υπάρχει καθόλου ακόμα και με 4 ποδήλατα .
Μέχρι 140 πας και δεν κουνιέται τίποτα.

Ψάξε μήπως βρεις κοτσαδορο που να μπαίνει από κάτω , στο cx7 πχ που έβαλα εκ των υστέρων η τρύπα ούτε που φαίνεται.

Το κόστος όπως είπες είναι μεγάλο
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Βγηκα και σημερα. Εχοντας ομως εναν αλλο σκοπο. Ειπα να προσπαθησω να πατησω οσο περισσότερο μπορουσα τις δυο μεγαλες ανηφορες που υπαρχουν στη διαδρομη μου, αλλα και μια πολυ ωραια ευθεια που υπαρχει στην ιδια και συνηθισμενη διαδρομη. Υο αποτέλεσμα με ικανοποιησε, και ας ειναι υπερβολικα νωρις να κοιταζω χρονους κλπ. Οκ, δε θα γινω και προ αλλα η αποδοση των κοπων δινει δυναμη και κεφι να συνεχισεις. Λιγο με τη διατροφη δυσκολευομαι να πειθαρχησω , αλλα χεστηκα. Σιγα σιγα ωστε να μενει το κεφι και να μην ερχεται η ξενερα.
Παντως αυριο αν ξαναβγω θα παω σε ισωματα και πολυ πολυ χαλαρα....

Screenshot_20200628-120806_Strava.jpg
 


Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Οχι κυριε, δεν εχουμε τασεις αυτοκαταστροφης εμεις!

Περα απο την πλακα, θα με ενδιεφερε να δω πως ειμαι σε σχεση με αλλους στην κατηγορια του βαρους μου, οπερ σημαινει 100+ κιλα. Αλλα δυστυχως το strava τα εκλεισε ολα αυτα τα features στην free εκδοση....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Οχι κυριε, δεν εχουμε τασεις αυτοκαταστροφης εμεις!

Περα απο την πλακα, θα με ενδιεφερε να δω πως ειμαι σε σχεση με αλλους στην κατηγορια του βαρους μου, οπερ σημαινει 100+ κιλα. Αλλα δυστυχως το strava τα εκλεισε ολα αυτα τα features στην free εκδοση....
Μία χαρά είσαι φυσικά αστειεύομαι επειδή είπες πως πάτησες, σημασία έχει ότι υπάρχει κίνηση και ότι δεν μένουμε σε ένα καναπέ να ψάχνουμε να ακούσετε διάφορες από τα ρευματοκαβλώδια :biggrin:
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
πήγα το σάββατο (μετά τα μπάνια του λαού , στη 1300) απο wheelmania να πάρω κράνος του μεγάλου (που το έχασε)
του πήρα ένα σαν το δικό μου (giro isode) σε κόκκινο.
ακροτίμονα έχουμε ;
έχουμε
φέρτα
πήρα ergon gc3 αλλά την πάτησα
στο σακουλάκι είχε ένα φαρδύ και ένα στενό (για nexus) αντί δυο κλασσικά φαρδιά.
από ότι κατάλαβα το να το γυρίσω και να βρώ το σωστό θα πάρει χρόνο
να το βάλω το στενό και να κρατήσω τσόντα ένα μέρος του παλιού; το μεγάλο φορτίο θα πέφτει στο ανατομικό κομμάτι πάντως...
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
@bretsos Εδω εχω υπογραμμισει τα segments που (ας πουμε) πατησα

20200629_140250.jpg


Το κομματι που μου εδειξες είναι πολυ ωραιο, αλλα δυστυχως ημουν σκασμενος μετα τις 2 ανηφορες και πηγαινα με το μικρο μπροστα δισκο σκεψου! Ισως το προσπαθησω να δω αν μπορω να πεσω κοντα στο 3:45, αλλα θα εχω κρατήσει δυνάμεις στα προηγουμενα κομματια.
Παντως μετα απο αυτές τις 2 πατημασιες οι παλμοι δεν επεφταν με τιποτα. Το μεγαλυτερο μερος της βολτας το εβγαλα με τους παλμους στα κοκκινα.... Ειπαμε... Ειναι πολυ νωρις ακομη δυστυχως. Κανονικα θα επρεπε να κρατιεμαι και να μη ζοριζομαι, αλλα ειναι ωραια αμα ρολλαρεις με την κουρσα ρε γμτ....
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Καλησπερα στους συναδέλφους :download::lolsign:
Ψαχνω τρόπο να μεταφέρω το ποδήλατο στις εξορμήσεις μου με το αμάξι. Ψάχνοντας κατέληξα σε 3 τρόπους
Α. Μπάρες οροφής και σχάρα ποδηλάτου αντίστοιχη
(προβλημα: Γρήγορο μεν , αλλά Ποιος ανεβοκατεβάζει το ποδήλατο πάνω, στα διόδια δεν θα μπορώ να περνάω σε όλα από το γρήγορο με το μπλιμπλικι της αττικής οδού που έχω, Ενώ σαν πολύ αντίσταση στον αέρα μου φέρνει στο νου.)
Β. Βάση ποδηλάτου πίσω. (Πρόβλημα γιατί το μαμά λουκ έχει αεροτομή πίσω και πάνω σαν συνέχεια της οροφής όποτε θα βρίσκει εκεί.)
Γ. Κοτσαδόρος και βάση ποδηλάτου για κοτσαδόρο
(Ίσως η ποιο ταιριαστή βάση αλλά το κόστος είναι το ποιο μεγάλο και θα κοπεί και στο κέντρο χαμηλα ο προφυλακτήρας)

Αυτα έχω κατά νου, αν θέλετε και ξέρετε, μοιραστείτε τα φώτα σας. :help: :drinks:

Αν και έχει ήδη απαντηθεί η σειρά είναι κοτσαδόρος, μπάρα, βάση πίσω ανάλογα το οικονομικό. Απλά ήθελα να προσθέσω στον κοτσαδόρο προσοχή στην ποιότητα και στην περίπτωση σύγχρονου αυτοκινήτου προσοχή στον προγραμματισμό της obd2 θύρας...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
@bretsos Εδω εχω υπογραμμισει τα segments που (ας πουμε) πατησα



Το κομματι που μου εδειξες είναι πολυ ωραιο, αλλα δυστυχως ημουν σκασμενος μετα τις 2 ανηφορες και πηγαινα με το μικρο μπροστα δισκο σκεψου! Ισως το προσπαθησω να δω αν μπορω να πεσω κοντα στο 3:45, αλλα θα εχω κρατήσει δυνάμεις στα προηγουμενα κομματια.
Παντως μετα απο αυτές τις 2 πατημασιες οι παλμοι δεν επεφταν με τιποτα. Το μεγαλυτερο μερος της βολτας το εβγαλα με τους παλμους στα κοκκινα.... Ειπαμε... Ειναι πολυ νωρις ακομη δυστυχως. Κανονικα θα επρεπε να κρατιεμαι και να μη ζοριζομαι, αλλα ειναι ωραια αμα ρολλαρεις με την κουρσα ρε γμτ....
Μια χαρά είσαι, μη το ζοριζεις, πήγαινε μέχρι το εύρος που μπορείς και το ευχαριστιεσαι.
Η Κούλουρη είναι καλή προπόνηση, έχετε ωραίες διαδρομές και σχετικά ήσυχες (όχι το καλοκαίρι) αλλά ρε γμτ είναι όλες πολύ σύντομες και δεν υπάρχει βαθμός δυσκολίας. (για εμένα τουλάχιστον)
Το στράβα είναι μεγάλη κουβέντα, κάνει μπαμ από μακριά ποιος είναι αθλητής και ποιος νομίζει πως είναι αθλητής...
Το έχω πει και στο παρελθόν, έτσι και πέσει ο σερβερ του στράβα 1/3 θα βγαίνει στους δρόμους για ποδήλατο...
Θέλει και παράδες πλέον για να ψάχνουμε να βρούμε ποιος τη έχει μεγαλύτερη...

Edit.
Όταν με το καλό δυναμώσεις με το φέρυ από φανερωμενη είσαι αμέσως σε καταπληκτικό ποδηλατικό περιβάλλον με καλό βαθμό δυσκολίας, είναι πάρα πολλές αλλά αξίζει από όλες τις απόψεις, ανάβαση Αγ. Σωτήρα-Βίλια-κυθαιρωνας.
Απολαυστική και πολύ αντρική προπόνηση :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
Αγ. Σωτήρα-Βίλια-κυθαιρωνας.
Απολαυστική και πολύ αντρική προπόνηση
αυτο εχω να το κανω με αυτοκινητο....απο παιδι.........7 χρονο παλια εθνικη οδο αθηνων λαμιας, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος .... !?!!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
αυτο εχω να το κανω με αυτοκινητο....απο παιδι.........7 χρονο παλια εθνικη οδο αθηνων λαμιας, αλλα δεν ειμαι και σιγουρος .... !?!!!
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι μαϊμουδάκο.
Μου λείπει πολύ αυτή η προπόνηση, μετά το ατύχημα δεν έχω ξανά πάει...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.562
Reaction score
37.849
εχω καταγωγη απο εκει παρακατω, αλλα δε παω ουτε με το αυτοκινητο...απο τοτε εχω να παω..(αντε να χω παει 2-3 φορες τα τελευταια 20 χρονια)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Μέχρι και πριν λίγο καιρό είχα το καλύτερο χρόνο στη ανάβαση Αγ. Σωτήρα, πριν λίγες μέρες έδωσα το στεμα σε έναν επίσης πολύ καλό και δυνατό ποδηλάτη!
Είναι μια σχετικά γρήγορη ανάβαση από 4% έως 7%
Ο ανήφορος είναι ο εφιάλτης του ποδηλάτη αλλά για εμένα και πολλούς είναι το τερέν που ξέρω και αγαπώ, μου έμαθε πολλά και συνεχίζει.
Άλλωστε στα διάφορα πηγαδάκια θα ακούσεις πολλούς να λένε τη ατάκα '' Σαν τον ανήφορο δεν έχει'' :)

IMG_20200629_173702.jpg
Screenshot_2020-06-29-17-30-36-412_com.strava.jpg
IMG_20200629_174600.jpg
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Βρασταδιαλακακεντρεχητυπε
Να τα βάλω τα ακροτίμονα με πατέντα δε με είπες;
:biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :drinks:

Δεν έχω καταλάβει τι πήρες, για κόψε και ξανά ρίξε ή δώσε φώτο
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Σε 1:30 ωρα έκανες 35 χλμ?
Σε τόση ώρα πάω Σούνιο, και έχω ρουφήξει ήδη το μισό καφέ με θέα το ναό... 🤣
Δεν μου είπες, με το κολάν τι έκανες?
Εμεις κυριε πινουμε κοκακολες, οχι βεζινες! Οπως ελεγε ο παππους μου, εγω ευχαριστιεμαι τη βολτα και τη θεα! Δεν τρεχω σαν τον τρελο! 🤣

Πηρα αυτο! https://www.castelli-cycling.com/gb/velocissimo-iv-bibshort/p/451800919A
Μπομπα ειναι! Πολυ ωραιο το kiss air 2...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.921
Εμεις κυριε πινουμε κοκακολες, οχι βεζινες! Οπως ελεγε ο παππους μου, εγω ευχαριστιεμαι τη βολτα και τη θεα! Δεν τρεχω σαν τον τρελο! 🤣
Μα και εγώ ευχαριστιεμαι τη βόλτα, τι θέα όχι θα έλεγα... Τα μάτια είναι πάντα μπροστά και χαμηλα :neo:

Μία χαρά επιλογή έκανες, εύχομαι να το χαρείς μέχρι να λιώσει η λύκρα!!
 

Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.746
:biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :drinks:

Δεν έχω καταλάβει τι πήρες, για κόψε και ξανά ρίξε ή δώσε φώτο
Πήρα την δεύτερη έκδοση με το δεξί στενό.
Δεν έχω τεχνικό πρόβλημα να τα βάλω , απλά δεν ξέρω αν θα με ενοχλήσει η "ραφή" με το υπόλειμμα του παλιού που θα μείνει πάνω στο τιμόνι δεξιά
IMG_20200629_225057.jpg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.333
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top