DIY Linear Power Supply

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Ήθελα ένα τροφοδοτικό για το Ideon 3R και το Odroid C2. Έκανα λοιπόν αυτό:
Πλακέτα από εδώ https://www.diyinhk.com/shop/audio-kits ... 14ax2.html , 2 ράγες που δίνουν 3, 5, 7 V /1 A.
Το ερώτημα ήταν αν θα άντεχε το Odroid C2 που λέει 2Α. Στη περίπτωσή μου δεν έχει κάτι άλλο συνδεδεμένο πάνω.
Mετ/της από το Γιατρά, ρευματολήπτης με φίλτρο Schaffner FN9266A-4-06 και κουτί από Audiophonics.
Δύο έξοδοι 5V & 7V/1A. Συνολικό κόστος περίπου 150 ευρώ.
Όταν δοκίμασα την δεύτερη έξοδο στο Odroid C2 η θερμοκρασία στις ψύκτρες ανεβαίνει περί τους 15℃ από 40℃ στους 55℃, οπότε αποφάσισα να το αφήσω.
 

Attachments


Μηνύματα
427
Reaction score
425
Καλημέρα, δεν είναι παράλογο που ανεβάζει 15C. Μιας και έχεις κλέμες πλακέτας βγάλε τον θετικό πόλο και μέτρα με το πολύμετρο την κατανάλωση. Με συνδεδεμένη την συσκευή που τροφοδοτείς φυσικά και αν έχεις κροκοδειλάκια -ακροδέκτες βιδωτούς στο πολύμετρο ακόμα καλύτερα ώστε να μην έχεις τίποτα παρατράγουδα.
πρώτα συνδέεις το πολύμετρο σε σειρά και μετά ανοίγεις συσκευές.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ήθελα ένα τροφοδοτικό για το Ideon 3R και το Odroid C2. Έκανα λοιπόν αυτό:
Πλακέτα από εδώ https://www.diyinhk.com/shop/audio-kits ... 14ax2.html , 2 ράγες που δίνουν 3, 5, 7 V /1 A.
Το ερώτημα ήταν αν θα άντεχε το Odroid C2 που λέει 2Α. Στη περίπτωσή μου δεν έχει κάτι άλλο συνδεδεμένο πάνω.
Mετ/της από το Γιατρά, ρευματολήπτης με φίλτρο Schaffner FN9266A-4-06 και κουτί από Audiophonics.
Δύο έξοδοι 5V & 7V/1A. Συνολικό κόστος περίπου 150 ευρώ.
Όταν δοκίμασα την δεύτερη έξοδο στο Odroid C2 η θερμοκρασία στις ψύκτρες ανεβαίνει περί τους 15℃ από 40℃ στους 55℃, οπότε αποφάσισα να το αφήσω.
Φιλε το μελλον πλεον στα τροφοδοτικα ειναι οι Supercaps.Πρακτικα εξαφανιζουν οποιονδηποτε θορυβο.Οποιον σταθεροποιητη να χρησιμοποιησεις-ακομα και LT 3045 Ultra Low Noise-θα υπαρχει θορυβος στην εξοδο ο οποιος μεγαλωνει κατα την διαρκεια μεταβατικων.

Αυτο ή αν σε βολευει η ταση ωστε να χρησιμοποιησεις μπαταριες μεγαλης χωρητικοτητας χωρις inverter στην εξοδο...Δηλαδη τα power banks δεν κανουν για αυτην την δουλεια...
 


Μηνύματα
483
Reaction score
282
Το κουτί είναι εντελώς κλειστό, δε αερίζεται από πουθενά...
Ναι, αλλά το έχω ανοικτό.
Φιλε το μελλον πλεον στα τροφοδοτικα ειναι οι Supercaps.Πρακτικα εξαφανιζουν οποιονδηποτε θορυβο.Οποιον σταθεροποιητη να χρησιμοποιησεις-ακομα και LT 3045 Ultra Low Noise-θα υπαρχει θορυβος στην εξοδο ο οποιος μεγαλωνει κατα την διαρκεια μεταβατικων.

Αυτο ή αν σε βολευει η ταση ωστε να χρησιμοποιησεις μπαταριες μεγαλης χωρητικοτητας χωρις inverter στην εξοδο...Δηλαδη τα power banks δεν κανουν για αυτην την δουλεια...
3045 χρησιμοποιεί. Με πιάνεις αδιάβαστο τι εννοείς Supercaps; Ένα παράδειγμα τέτοιου τροφοδοτικού;
 

Attachments


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ναι, αλλά το έχω ανοικτό.

3045 χρησιμοποιεί. Με πιάνεις αδιάβαστο τι εννοείς Supercaps; Ένα παράδειγμα τέτοιου τροφοδοτικού;
Αν γνωριζεις Αγγλικα ψαξε πως δουλευουν και τα προτερηματα τους.Πχ το Allo Shanti ή το Farad 3.

Προσφατα δοκιμασα ενα με 2 σταδια σταθεροποιησης με αυτο το LT απο πολυ γνωστο Αγγλο σχεδιαστη τροφοδοτικων.MCRU η μαρκα του....Δυστυχως επαιζε χειροτερα απο το stock του Qutest.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Αν γνωριζεις Αγγλικα ψαξε πως δουλευουν και τα προτερηματα τους.Πχ το Allo Shanti ή το Farad 3.

Προσφατα δοκιμασα ενα με 2 σταδια σταθεροποιησης με αυτο το LT απο πολυ γνωστο Αγγλο σχεδιαστη τροφοδοτικων.MCRU η μαρκα του....Δυστυχως επαιζε χειροτερα απο το stock του Qutest.
Καλησπερα Γιαννη
Εχω μια state of the art υλοποιση με 4 παραλληλα Lt 3045
Ελα παρτο να το δοκιμασεις δεν βγαζει κιχ,και απο μετρησεις σκοτωνει
Το εχω παρουσιασει εδω
στο ποστ 26 και 27
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πολυ ενδιαφερον θεμα και σε ευχαριστω παρα πολυ για την προταση!Βρισκεσαι Θεσσαλονικη;(Το ευχομαι).
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Καλησπερα Γιαννη
Εχω μια state of the art υλοποιση με 4 παραλληλα Lt 3045
Ελα παρτο να το δοκιμασεις δεν βγαζει κιχ,και απο μετρησεις σκοτωνει
Το εχω παρουσιασει εδω
στο ποστ 26 και 27
Γιώργο το θέλω εγώ για δοκιμή. Έτσι από περιέργεια αν στο συστηματάκι ακούσω κάτι .....
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Πολυ ενδιαφερον θεμα και σε ευχαριστω παρα πολυ για την προταση!Βρισκεσαι Θεσσαλονικη;(Το ευχομαι).
Οχι φιλτατε
Γιώργο το θέλω εγώ για δοκιμή. Έτσι από περιέργεια αν στο συστηματάκι ακούσω κάτι .....
Κωστα,ελα παρτο
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κριμα...Διαβαζω το νημα σου και καταλαβα την τοποθεσια απο την στιγμη που ηρθε και ο Λεανδρος στον χωρο!

Καλοακουστο και παλι ευχαριστω για την προταση!Θα προτεινα παντως να δοκιμασεις supercapacitors.Εχουν ακομα χαμηλοτερη αντισταση εξοδου και θορυβο απο το LT 3045.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Ο σοφός λαός λέει "όποιος βιάζεται σκοντάφτει" ή "στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα".
Δανείστηκα λοιπόν την προηγούμενη βδομάδα το τροφοδοτικό από τον Γιώργο (BLUES) που είναι φτιαγμένο από τον lemon (Μανώλη).
Σε σύγκριση με το δικό μου, στο Ideon 3R, σαφώς καλύτερος ήχος. Ακόμα πιο καθαρός, με μεγαλύτερη λεπτομέρεια έκταση και διαύγεια. Αξίζει νομίζω και με το παραπάνω τα λεφτά του.
Και γιατί άρχισα με παροιμίες....βιάστηκα και πήρα ένα τροφοδοτικό από κάποιον άλλον, το οποίο ήταν πολύ κατώτερο από τα δύο στα 120 ευρώ και 150 ευρώ περίπου για αυτό που έφτιαξα, σύνολο 270. Με αυτά +30 επιπλέον ευρώ, έπαιρνα το τροφοδοτικό του Lemon.
Λίγη αυτοκριτική δεν βλάπτει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top