Κατασκευάζοντας το νέο μου «DIY» Rack

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
θα προτιμούσα Μ10 αντί Μ8.
θα είναι εξαιρετικά απαιτητική η σύσφιξη των ράβδων , δεν έχει γίνει και κάποιο δίπλευρο για να πιάσει κλειδί (ελπίζω να είναι κατανοητό ότι ΔΕΝ ΘΑ ΣΦΙΞΕΙΣ ΜΕ ΣΩΛΗΝΟΚΑΒΟΥΡΑ ) καλό είναι να έχει ικανό μέγεθος το εξάγωνο στις βίδες.

Βίδες/μποζόνια ελπίζω Α4 , αν είναι Α2 στο σακουλάκι και επιστροφή και αγορά Α4

το 5ο στήριγμα που μπαίνει; στην πρόσοψη, πίσω η κέντρο;
ακόμα και το 48αρι κόντρα πλακέ κάμπτεται , υποθέτω οτι μιλάμε για 2 συσκευές ανα ράφι , θα το προτιμούσα κέντρο .
 



Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Με το 5ο πόδι πίσω έχεις χώρο για 3 συσκευές ανά ράφι αλλά έχεις μεγάλο άνοιγμα μπροστά,
Θα σου πρότεινα μέση κέντρο, εκεί που δείχνει το κόκκινο βελάκι αλλά με 2 συσκευές ανά ράφι
.
001.jpg
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ο σχεδιασμός αλλά και οι ανάγκες είναι για τρεις συσκευές και το πλάτος είναι 150, για μένα δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κοιλιά στο κέντρο το πίσω κεντρικο πόδι κάνει σημαντική δουλειά επίσης οι συσκευες μου δεν έχουν ιδιαίτερο βάρος αν στο μέλλον πάρω κάποιον βαρύ τελικό θα μπει στο κάτω ράφι και μπορεί να γίνει προσθήκη και έκτου ποδιού στο κέντρο και εμπρός
 

T

Tadakis

Guest
Σωστά το σκέφτεστε. Αν σας παίρνει ίσως να βλέπατε να ενισχύατε το σαντουιτς των ραφιών με επιπλέον πάχος. Εγώ σε αντίστοιχο ρακ (125εκ πλάτος) έφτιαξα ράφι 6εκ. (απο κοντρα πλακέ θαλάσσης). Το ρακ πως θα πατήσει στο πάτωμα? με ακίδες? σε τι πάτωμα?
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Σωστά το σκέφτεστε. Αν σας παίρνει ίσως να βλέπατε να ενισχύατε το σαντουιτς των ραφιών με επιπλέον πάχος. Εγώ σε αντίστοιχο ρακ (125εκ πλάτος) έφτιαξα ράφι 6εκ. (απο κοντρα πλακέ θαλάσσης). Το ρακ πως θα πατήσει στο πάτωμα? με ακίδες? σε τι πάτωμα?
Θα πατήσει σε πιατέλα αλουμινίου ( θα είναι σαν το πούλι από το τάβλι) και μεταξύ ποδιού και πιατέλου θα υπάρχει μπίλια σαν αυτές που έχουν τα ρουλεμάν
 






Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Εξσιρετικό! 👍 Στο κέντρο δεν θα υπάρχει θέμα που υπάρχει μόνο ένα πόδι στήριξης, και αυτό πίσω, έτσι;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
δεν το βλέπω φορτωμένο ακόμη όμως
Χαλάω εγώ χατηρι??:smile::smile:
Μόλις φορτώθηκε και τελείωσαν οι συνδέσεις.
IMG_20200630_142711.jpg

Εξσιρετικό! 👍 Στο κέντρο δεν θα υπάρχει θέμα που υπάρχει μόνο ένα πόδι στήριξης, και αυτό πίσω, έτσι;
Απολύτως κανένα!
Είναι κτήνος το ρακ, ζυγίζει κενό 79 κιλά, φορτωμένο ξεπερνά τα 160!
 
Last edited:




leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Tι χρέπι καβλώδιο είναι αυτό? και θέλει και στηρικτικά καλωδίου ?
Audionote lexus lx96 Γιάννη, χρεπι εντελώς λέμε!!! :p :p :p
Δεν ακούγεται λέμε Γιάννη μου, μη το πάρεις!.. είναι κι ακριβό!!:tongue::tongue:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
με τον τρόπο που φορτώθηκε ναι δε θα έχει ποτέ θέμα
(είναι και ελαφριές οι συσκευές αυτές)
Ναι είναι τοποθετημένες για να μη ζοριζεται ιδιαίτερα κάποιο ράφι, αλλά δε τις λες κι ελαφριές!
Είναι πάνω από 85 κιλά όλες μαζί!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top