Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Να τα επιστρέψεις και να πάρεις τα σωστά δεν παίζει?
Κρίμα είναι να χάσεις το grip που μπορείς να έχεις με τον αντίχειρα και τον δείκτη του χεριού
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Παίζει αλλά μεταξύ μας θα πάρει πολύ καιρό γιατί θα πρέπει να τα βρει να τα φέρει και να κάνω την τραμπα.
Επίσης υποθέτω ότι ήταν ξεχασμένο στο μαγαζί καιρό άρα θα πρέπει να στοκαριστει ξανά και να πληρώσει να φέρει το σωστό.
Επίσης δεν το βλέπω να κυκλοφορεί στα μαγαζιά στην Ελλάδα , οπότε το να μου πει δεν θα φέρει η ότι θα φέρει μετά από πολύ καιρό θα είναι από δικαιολογία για να μην το πάρει πίσω έως και αλήθεια .

Η αλήθεια είναι ότι τα χαζεψα ώρα στο μαγαζί αλλά δεν πήγε το μυαλό μου ότι το από πίσω στο σακουλάκι ήταν στενό οεο.
Θα τον ξαναπάρω τηλέφωνο αύριο να μου πει μπας και αλλιώς θα δείξει...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Τα ξέρω τα παιδιά εκεί, σίγουρα δεν θα έχουν πρόβλημα να τα επιστρέψεις και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.
Ύστερα θα σου πρότεινα να πάρεις τη έκδοση με τα πιο μικρά ακροτιμονα, προσωπικά θεωρώ πως θα είναι πιο εργονομικά χωρίς ελαστικότητα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
σημερα μιλαγα με μαγαζι ποδηλατων (και φιλος) ... περνα απο το μαγαζι να σε μετρησουμε , μου λεει... υψος πλάτος βαθος!; , του λεω.. ιτ ιζ α σταρτ... οπως παω σε μερικα χρονακια με βλεπω να καβαλαω...
 


Μηνύματα
553
Reaction score
994
Ε τι 2 τι 3; Σιγα τη διαφορα! 🤣 Βεβαια δεβ εχω επιχειρησει ποτε τετοια βολτα... Πριν πολλα πολλα χρονια που ημουν καπως καλυτερα, συνηθως περιοριζομουν σε 50αρες βολτες, αντε καμια 60+ που και που. Καπου στα 25 km/h μεση.... Και αυτο ειναι που κυνηγαω να ξαναπιασω ουσιαστικα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Ε τι 2 τι 3; Σιγα τη διαφορα! 🤣 Βεβαια δεβ εχω επιχειρησει ποτε τετοια βολτα... Πριν πολλα πολλα χρονια που ημουν καπως καλυτερα, συνηθως περιοριζομουν σε 50αρες βολτες, αντε καμια 60+ που και που. Καπου στα 25 km/h μεση.... Και αυτο ειναι που κυνηγαω να ξαναπιασω ουσιαστικα...
Θα το βρείς, τα ποδάρια και το σώμα έχουν μνήμη, πολλά παραδείγματα από γνωστούς και φίλους που συγκυρίες τους κράτησαν μακριά, βάλανε κιλά αλλά όταν ξανά έκατσαν στη σέλα γρήγορα ήρθαν όλα στα φυσιολογικά.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ιστοριούλα.

Προ περί 6 ετών, και ενώ μετρούσα ήδη 15+ χρόνια πλήρους αποχής από το ποδήλατο, κάποιοι φίλοι είχαν την τρελή ιδέα να πάμε για μεγάλη βόλτα εντός Αττικής (ήταν η εποχή που γινόταν ξανά της μόδας).

Αφού λοιπόν έκανα έναν τυπικό έλεγχο στο ποδήλατο (MTB χωρίς αναρτήσεις με 21 ταχύτητες και σχετικά καλά φρένα), το έριξα στο χώρο αποσκευών και πήγα από Μαρκόπουλο στην Καλογρέζα. Από εκεί βάλαμε κρανάκια, ζέψαμε και ξεκινήσαμε κατεβαίνοντας προς κέντρο (Ηρακλείου - Πατησίων - Ομόνοια), κατεβήκαμε όλη την Πειραιώς, Κηφισό, παραλιακή και φτάσαμε έως τα σύνορα Γλυφάδας/Βούλας. Στο δρόμο μεγάλωνε η παρέα. Ο σκοπός ήταν να φτάσουμε έως τα λιμανάκια και βάλε (για κόντρες), μη σου πω Βάρκιζα, αλλά δύο μηχανικές βλάβες (ένα σπασμένο πετάλι και ένα σχεδόν σπασμένο γόνατο :roflmao:) μας έβαλαν φρένο.

Μέχρι εκεί ήμουν πραγματικά μια χαρά. Πρώτη φορά μετά από 15 χρόνια ξαναλέω, και ήδη είχαμε κάνει 30+χλμ. Έλα όμως που στην επιστροφή (ανεβαίναμε μέσα από Ν.Σμύρνη) κάπου εκεί στην πλατεία κώλωσα (αρκετά αργότερα από άλλους στην παρέα νεότερους και σε καλύτερη φυσική κατάσταση, might I add)... Μπήκα στο τραμ για να φτάσω μέχρι Σύνταγμα και να συναντηθώ με όσους είχαν απομείνει (με περίμεναν, λόγω των συγκλονιστικών ταχυτήτων του τραμ) και συνεχίσαμε με αργούς ρυθμούς μέχρι την Καλογρέζα. Τα τελευταία 200 μέτρα ψιλοανηφόρας μέχρι να καταρρεύσω δίπλα στο αυτοκίνητο τα έκανα on foot. :cry:

Για μια εβδομάδα ήταν σα να γνώρισα τον έρωτα (κατά το γνωστό ανέκδοτο). Πονούσα ολόκληρος αλλά το φχαρστήθηκα.

Το κάναμε μια φορά ακόμα (αντίστοιχος αριθμός χλμ) και μετά... ποτέ ξανά έως τώρα. :(

ΌΜΩΣ... Έγινε ξανά ένα βήμα: έφερα στο σπίτι το ποδήλατο γυμναστικής! :dance2:
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Ιδέα 💡
Δυναμώστε, φτιαχτε τετρακελέφαλους και μετά θα στήσουμε το avsite cyclist Team!!
Θα ορίσουμε μια μέρα που θα βγαίνουμε όλοι μαζί παραλιακή και στη επιστροφή θα περνάμε από του Κίτσουλα για ηλεκτρολύτες (μπίρες) και πρωτεΐνη (γίδα ψητή) :biggrin:

Εγώ επειδής δεν τα τρώω αυτά θα κρατάω το ταπεράκιμ με τις μπάμιες :roflmao:
 


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
σημερα μιλαγα με μαγαζι ποδηλατων (και φιλος) ... περνα απο το μαγαζι να σε μετρησουμε , μου λεει... υψος πλάτος βαθος!; , του λεω.. ιτ ιζ α σταρτ... οπως παω σε μερικα χρονακια με βλεπω να καβαλαω...
Κάτσε φρόνιμα μαιμούδι
 


K

kimon

Guest
Άντε, μιάς και τέθηκε θέμα, σύμφωνα με wiktionary είναι τελικά σωστή η έκφραση "οροθετική γραμμή" αν και η λέξη θα έπρεπε να βγαίνει από την οριοθέτηση, τουλάχιστον με βάση την δική μου λογική... τέλος πάντων, μου είναι αδιάφορο το θέμα - με 3η δέσμη έκανα και συνεχίζω να κάνω εμετό. Πάντως ο ορός (η ιατρική λέξη) είναι με 1 ρ στα σίγουρα (στην νεοελληνική τουλάχιστον).

https://el.m.wiktionary.org/wiki/οροθετική_γραμμή

οροθετική γραμμή θηλυκό

  1. (νομικός όρος): η γραμμή που διαχωρίζει δύο γειτονικές χώρες, αυτή μπορεί να είναι φυσική ή τεχνική
ΣυνώνυμαΕπεξεργασία
Στα αρχαία κείμενα απαντώνται και οι δύο γραφές, σήμερα κρατήσαμε την απλούστερη. Επειδή όμως η λέξη είναι και ιατρικός-φαρμακευτικός όρος, φαίνεται ότι σε παλαιότερα σχετικά συγγράμματα (ίσως και λόγω της καθαρεύουσας) προτιμήθηκε η γραφή με τα δύο Ρ, εξ ου και συναντάται και σήμερα σε κείμενα του χώρου.
Π.χ.
https://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-f/istoria-toy-fysiologikoy-orroy/3874
ΥΓ.
Κι εγώ μικρός αηδίαζα με τις μπάμιες, σήμερα όμως τις απολαύω.
(για να μην είμαστε και εντελώς εκτός θέματος)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Κάτσε φρόνιμα μαιμούδι
Μαιμουδι προχώρα, έχω πίστη σε εσένα, θα κόψεις και το κάπνισμα και δεν θα λαχανιάζεις όταν θα σκαρφαλωνεις στα δέντρα να τραφεις... 🤣
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.. ε καποιος πρεπει να πιστευει στην ατρομιτη απιστευτη μαιμου..
ισως βρεθει τροπος να σωθω.. αλλα μπορω να παραδεχτω οτι κατα βαση δε πολυ θελω να σωθω κιολας.. κολλημενος στο διαμερισμα μου, και σε αποσταση πυρασφαλειας απο τον κοσμο.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
22
Ιδέα 💡
Δυναμώστε, φτιαχτε τετρακελέφαλους και μετά θα στήσουμε το avsite cyclist Team!!
Θα ορίσουμε μια μέρα που θα βγαίνουμε όλοι μαζί παραλιακή και στη επιστροφή θα περνάμε από του Κίτσουλα για ηλεκτρολύτες (μπίρες) και πρωτεΐνη (γίδα ψητή) :biggrin:

Εγώ επειδής δεν τα τρώω αυτά θα κρατάω το ταπεράκιμ με τις μπάμιες :roflmao:
Τώρα που θα γίνεται ομάδα δοκιμάστε τις δυνάμεις σας σε αυτόν τον race για pro και event για cyclists LOTOJA (https://lotoja.com/pdf/2020_RaceGuide.pdf) Event για cyclists γιατι να κοντραρεις τους pro σε οποια ομαδα και να κολησεις δεν αντεχεις ουτε 5 ' να τους ακολουθησεις, 320km περιπου και χρονικο παραθυρο τερματισμου 14 ωρες καλη τυχη.....!!!!!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.310
Τη μια και μοναδική φορά που έκανα πατημένος 300km σερί (μια μικρή στάση για φαγητό, νερό και ψιλό) με λίγα υψομετρικά, νομίζω κοντά στα 2. 000 το έκανα κάτι λιγότερο από 12ώρες.
Δεν είχα όργανο καταγραφής οπότε απόδειξη δεν υπάρχει.
Αυτό το wiggle είναι όπου τους βρείς...
Ηθελα να πάρω κάτι εργαλεία και έπεσα πάνω σε αυτή τη τιμή

IMG_20200630_175746.jpg


Μόλις τη έβαλα στο καλάθι και τη αγόρασα η τιμή πήγε πάλι στα 80€
Καποια από τα εργαλεία ήταν πλέον λίγο πιο φθηνά... Το ίδιο και ένα jersey που πήρα.
Τι τους συμβαίνει άραγε?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top