Τελικά, φθείρουν οι φθαρμένοι δίσκοι τη βελόνα;

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.808
Reaction score
40.973
Άντε να πω και 'γώ τη δικιά μου.
Η τραχύτητα της επιφάνειας που σαρώνει η βελόνα αυξάνεται ή μειώνεται με τη φθορά;
Αυξημένη τραχύτητα θα οδηγήσει σε μεγαλύτερη καταπόνηση και φθορά της βελόνας και τούμπαλιν.
Αν ως φθορά εννοούμε την εναπόθεση άλλων υλικών πάνω στο βινύλιο τότε θα πρέπει να γνωρίζουμε την νέα τραχύτητα και τη νέα σκληρότητα της επιφάνειας που θα έχει δημιουργηθεί. Εκ πρώτης μου φαίνεται ακραίο να μιλήσουμε για σοβαρό ποσοστό μετάλλαξης της επιφάνειας. Εκτιμώ ότι αυτό που θα με ανησυχούσε είναι αν τα νέα υλικά έχουν "κολλήσει" πολύ ή λίγο πάνω στην αρχική επιφάνεια. Τα λίγο ή τα αρκετά κολλημένα που θα ξεκολλήσουν μετά από κάποια περάσματα πιθανολογώ είναι πολύ άσχημη περίπτωση. Η βελόνα παρασύρει υλικά στη άκρη της, αναλόγως του πως έχουν προσκολληθεί πάνω της μπορεί είτε να την προστατεύουν εξ ολοκλήρου (τέλεια κάλυψη) και να καταπονούν την ανάρτηση περισσότερο είτε να έχει καλυφθεί μερικώς και ανισόρροπα με αποτέλεσμα την ανομοιόμορφη φθορά. Τα πολύ κολλημένα που δεν φεύγουν με τίποτα και δημιουργούν νέα επιφάνεια μας οδηγούν στην πρώτη περίπτωση.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ΝΑΙ ΡΕ για μιά ζωή , τραβάς κανά ζόρι? :gotcha:
Είσαι και άσχιετος όμως μωρ'αδερφάκι μου. Η ανάρτηση είναι μέρος του cantilever , όχι της κεφαλής αυτής καθ εαυτήν.
Ασχιετε. :lolsign:
Ναι ρε μάστορα..αλλά εδώ λέμε για τη φθορά του διαμαντιού της ακίδας από τη χρήση.
Πες λοιπόν πως έχεις μια αχρησιμοποίητη nos βελόνα της δεκαετίας του 70. Πόσες είναι οι πιθανότητες να τα έχει φτύσει η ανάρτηση λόγω πχ πολυμερισμού ,χωρίς να έχει παίξει ποτέ; Νομίζω πως είναι πολλές ,κάνω λάθος;
Αν ήθελες να είσαι ακριβής θα έπρεπε να γράψεις πως δε φθείρεται το μέρος αυτό της κεφαλής που είθισται να αποκαλούμε σώμα της κεφαλής.
Οταν γράφεις κεφαλή, έτσι γενικά, αυτό περιλαμβάνει και την ακίδα
Ασχιετε!!!
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Εσύ είσαι άσχιετος , αλλά σαν σύντροφος που είσαι τα βλέπεις όλα ανάποδα και πασχίζεις να εξηγήσεις τα αυτονόητα.
Τι να σου κάνω?
 

ika

News
Μηνύματα
13.671
Reaction score
12.773
........Ο νέος αυτός δίσκος, φθείρει γοργά τη βελόνα, ή είναι σαν να παίζω οποιονδήποτε καινούργιο δίσκο;
Πιστεύω είναι σαν να παίζει καινούργιος δίσκος.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εσύ είσαι άσχιετος , αλλά σαν σύντροφος που είσαι τα βλέπεις όλα ανάποδα και πασχίζεις να εξηγήσεις τα αυτονόητα.
Τι να σου κάνω?
Καλά, πάνε τώρα να κάνεις ένα recapping στα sansui πριν επέμβει η εφορία αρχαιοτήτων και σε μπαγλαρωσει..
 

ika

News
Μηνύματα
13.671
Reaction score
12.773
@Costas Coyias η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν κατάλαβα πώς γίνεται ένα σκληρό υλικό να φθείρεται από ένα μαλακό ή/και μαλακότερο υλικό.

Κάποιος με γνώσεις φυσικής, έχει απάντηση;
Όταν τρίβονται δύο υλικά, υπάρχει φθορά και στα δύο, ανάλογη με την σκληρότητα του υλικού. Επίσης το σχήμα παίζει ρόλο, γιατί αλλάζει την σημειακή πίεση.
Αν δεν υπήρχε φθορά και στα δύο υλικά, τα μαχαίρια ή τα νυστέρια πχ δεν θα πάθαιναν τίποτα, παρ'όλο που κόβουν μαλακώτερα υλικά
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Άρα ,αν ισχύει πως ο φθαρμένος δίσκος φθείρει τη βελόνα πιο γρήγορα ,τότε το ίδιο θα ισχύει και με το καινούριο ακριβές αντίγραφο του ,ίσως όμως σε μικρότερο βαθμό αφού θα λείπει η βρωμιά.
Ο φθαρμενος δισκος αναγκαζει την ακιδα να διαβαζει και τη φυσικη φθορα του αυλακιου.Υπαρχει στο αυλακι φυσικη φθορα και αλλαγη στην επιφανεια που η ακιδα διαβαζει.Στο αντιγραφο, οι θορυβοι απο τον φθαρμενο δισκο θα ειναι υπο μορφη "πληροφοριας" αλλα δεν θα ειναι φυσικη φθορα του αυλακιου. Η ακιδα θα τα διαβασει αλλα δεν θα εχει την ιδια επαφη με τα αυλακια των δυο δισκων. Οπως και να χει ομως , diamonds are NOT forever. Για την ακριβεια, τα διαμαντια των ακιδων φθειρονται πιο γρηγορα απο τον δισκο τελικα.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εχω μια σειρα δισκων με τιτλο "ρεμπετικη ιστορια" .Υποθετω οτι το "master tape" εγινε παιζοντας δισκους 78 στροφων. Παιζοντας τα βινυλια, σαφως ακουγονται ολα οσα ειχαν οι 78 αρηδες.Τα βινυλια ομως ειναι καινουργια, με αυλακια χωρις φθορα. Εχουν "εξτρα πληροφορια" ομως :laugh:
Αν εχουν και λιγη φθορα δικη τους, ποιος την ακουει μεσα στο χαμο του θορυβου των 78 αρηδων :roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
@daharis666 έλα, εδώ είναι όλοι μαζεμένοι
θα προσπαθήσω να το πάρω από την αρχή...γιατί είμαι ζαβλακωμένος από χθες με άλλα.....

από το 1 έως το 10 σε τι βαθμό αναπηρίας βρίσκεται το νήμα? :laugh:
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.477
Reaction score
37.508
κοιτα, κανω δοκιμες σε δισκους με ντιουρεκς, ντουκοχαρτο, γυαλοχαρτο , διαφορα λαδια και γρασα , και διαφορες νεκροκεφαλες ... οποτε κρατηστε το επιπεδο μεχρι να ολοκληρωθει η μελετη.. 🐒
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο φθαρμενος δισκος αναγκαζει την ακιδα να διαβαζει και τη φυσικη φθορα του αυλακιου.Υπαρχει στο αυλακι φυσικη φθορα και αλλαγη στην επιφανεια που η ακιδα διαβαζει.Στο αντιγραφο, οι θορυβοι απο τον φθαρμενο δισκο θα ειναι υπο μορφη "πληροφοριας" αλλα δεν θα ειναι φυσικη φθορα του αυλακιου. Η ακιδα θα τα διαβασει αλλα δεν θα εχει την ιδια επαφη με τα αυλακια των δυο δισκων. Οπως και να χει ομως , diamonds are NOT forever. Για την ακριβεια, τα διαμαντια των ακιδων φθειρονται πιο γρηγορα απο τον δισκο τελικα.
Αποκλείεται δηλαδή κάποια πολύ έντονα και στιγμιαία σκρατς και ποπς να αποτυπωθούν στο νέο δίσκο με τέτοιο τρόπο που το ίχνος τους να προσομοιάζει σε αυτό της γρατζουνιάς;
Δεν το ξέρω, ρωτάω.. Υποθέσεις κάνω.
Φικσντ

Δε θα μπορούσα να βρω τίποτα που να μου καίγεται λιγότερο το καρφί.

Τίποτα εντελώς. Ακόμα και για μεϊκ απ' μιλάω με περισσότερο ενδιαφέρον.
Παρ' τον Τούλ-ο ρε και φύγε από δω χάμου... :tongue:
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αποκλείεται δηλαδή κάποια πολύ έντονα και στιγμιαία σκρατς και ποπς να αποτυπωθούν στο νέο δίσκο με τέτοιο τρόπο που το ίχνος τους να προσομοιάζει σε αυτό της γρατζουνιάς;
Δεν το ξέρω, ρωτάω.. Υποθέσεις κάνω.
Δεν ειμαι βεβαιος αλλα νομιζω πως οχι.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.566
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top