Καλώδια και θύματα

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όχι.
Σου χαϊδεύουν το κεφάλι για να ακούς ότι θέλουν. 😉
Εγώ να χαϊδεύω το κεφάλι του @Ν.Κ. ???
Έλα Παναγία μμ....
Πάλι μπερδεύτηκες ρε συ @alexis ....
Έλα σπίτι για μια ακρόαση και θα σου λυθούν οοοοοοοολες οι απορίες σου!!!!
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Να έρθω από εκεί να πάμε για κανένα μεζέ ίσως. Για καλώδια ούτε για αστείο.

Αν καταλάβεις ποτέ ότι υπερασπίζεσαι τις πεποιθήσεις σου ενώ εμείς τα δεδομένα ίσως γίνει μια κουβέντα.

Αν τώρα θεωρείς ότι τα καλώδια κάνουν ότι λες ότι κάνουν αλλά ακόμα δεν υπάρχει τρόπος μέτρησης των αλλαγών, τότε σου απαντώ ότι ακόμα και έτσι να είναι πως διάολο οι κατασκευαστές ορίζουν τις αλλαγές κατά τη σχεδίαση και την κοστολόγηση όταν δεν υπάρχει τρόπος να μετρηθεί ακόμα και κατά την κατασκευή; Πως ορίζει την αλλαγή και το κόστος ο κερατάς δηλαδή;

Και δεύτερον.
Πως κάποιος πληρώνει αδρά αυτό που λέει ο κατασκευαστής ότι κάνει τη στιγμή που ακόμα δεν μπορεί να μετρηθεί ούτε κατά την κατασκευή του; Τη ορίζει την επιλογή;

Τραβά καμία βόλτα ρε Λέανδρε.
Χωρίς παρεξήγηση.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Να έρθω από εκεί να πάμε για κανένα μεζέ ίσως. Για καλώδια ούτε για αστείο.

Αν καταλάβεις ποτέ ότι υπερασπίζεσαι τις πεποιθήσεις σου ενώ εμείς τα δεδομένα ίσως γίνει μια κουβέντα.

Αν τώρα θεωρείς ότι τα καλώδια κάνουν ότι λες ότι κάνουν αλλά ακόμα δεν υπάρχει τρόπος μέτρησης των αλλαγών, τότε σου απαντώ ότι ακόμα και έτσι να είναι πως διάολο οι κατασκευαστές ορίζουν τις αλλαγές κατά τη σχεδίαση και την κοστολόγηση όταν δεν υπάρχει τρόπος να μετρηθεί ακόμα και κατά την κατασκευή; Πως ορίζει την αλλαγή και το κόστος ο κερατάς δηλαδή;

Και δεύτερον.
Πως κάποιος πληρώνει αδρά αυτό που λέει ο κατασκευαστής ότι κάνει τη στιγμή που ακόμα δεν μπορεί να μετρηθεί ούτε κατά την κατασκευή του;

Τραβά καμία βόλτα ρε Λέανδρε.
Χωρίς παρεξήγηση.
Είσαι άσχιετος!! Αφού υπάρχει η φόρμουλα επιλογής καλωδίων! 10% επί της αξίας του συστήματος! Πως είναι ο ΕΝΦΙΑ; Ε, αυτό! Όσο πιο χαϊεντάδικο είναι το σύστημα, τόσο μεγαλύτερο το τέλος χαϊεντίλας! Τι δεν καταλαβαίνεις;;;;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εγω λεω να πας να ακουσεις το δικο του 8-)
Δε με έχει καλέσει ρε @ABSENTI , αλλιώς θα είχα πάει..
Είσαι άσχιετος!! Αφού υπάρχει η φόρμουλα επιλογής καλωδίων! 10% επί της αξίας του συστήματος! Πως είναι ο ΕΝΦΙΑ; Ε, αυτό! Όσο πιο χαϊεντάδικο είναι το σύστημα, τόσο μεγαλύτερο το τέλος χαϊεντίλας! Τι δεν καταλαβαίνεις;;;;
Υπάρχει φυσικά και η γνωστή μέθοδος/φόρμουλα του παγωνιου..
Μας καλούν για blind tests και κάνουμε το παγώνι!!
Αυτό που το πας???
Ξέρεις πόσο δύσκολο είναι συνεχώς να βρίσκεις νέες δικαιολογίες για να μη πηγαίνεις σ αυτά τα τεστ???
...κι ας λένε ότι αν δεν πετύχει 19/20 φορές το ακριβό καλώδιο έναντι του απλού θα θεωρηθεί αποτυχημένο το τεστ...
 
Last edited:

Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
Δε με έχει καλέσει ρε @ABSENTI , αλλιώς θα είχα πάει..
γιατι εχει για να ακουσεις?
Είσαι άσχιετος!! Αφού υπάρχει η φόρμουλα επιλογής καλωδίων! 10% επί της αξίας του συστήματος! Πως είναι ο ΕΝΦΙΑ; Ε, αυτό! Όσο πιο χαϊεντάδικο είναι το σύστημα, τόσο μεγαλύτερο το τέλος χαϊεντίλας! Τι δεν καταλαβαίνεις;;;;
Ειναι και η φόρμουλα 20 χρόνια στο κουρμπέτι να τα εχεις τα ηχεία σε πολυγωνο στημένα και να μην ξερεις τι ιντζες ειναι τα ηχεια σού..
Αλλά να έχεις άποψη :o:o
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δε με έχει καλέσει ρε @ABSENTI , αλλιώς θα είχα πάει..
Και ούτε πρόκειται. Έτσι για να σου φύγει το άγχος. 😊

Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με αυτό που έχω για τα δεδομένα των μηχανημάτων και του χώρου που είναι σαλόνι. Δεν πρόκειται να γίνουν αλλαγές που θα επιβαρύνουν το χώρο για χάρη του ήχου. Ότι θα προκύψει θα έρθει σε απόλυτη ισορροπία με το σπίτι.


Εγω λεω να πας να ακουσεις το δικο του 8-)
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος διαγωνισμός ποιος την έχει καλύτερη την ακρόαση και ούτε με ενδιαφέρει.
Ψυχολογικά, η αδυναμία επιχειρημάτων τις περισσότερες φορές οδηγεί σε προσωπική "επίθεση". 😉

Αν κάποια στιγμή μπει κάποιος σπίτι για ακρόαση και κριτική ο πρώτος θα είναι ο Ζαπάντης για να γίνουν αυτά που ήδη ξέρει. Αλλά το ηχητικό για τη ώρα δεν είναι καν στο Top10 των προτεραιοτήτων.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ειναι και η φόρμουλα 20 χρόνια στο κουρμπέτι να τα εχεις τα ηχεία σε πολυγωνο στημένα και να μην ξερεις τι ιντζες ειναι τα ηχεια σού..
Αλλά να έχεις άποψη :o:o
το ωραίο είναι ότι η άποψη που εξέφραζα πριν να στήσω (πιο) σωστά και πριν μάθω τις ίντσες των μεγαφώνων μου ήταν σεβαστή απο τους φίλους των καλωδίων, ενώ τώρα που το σύστημά μου βασίζεται στη τήρηση των βασικών κανόνων ( όσο μπορώ ), δέχομαι κριτική σε μια προσπάθεια απαξίωσης της γνώμης μου. Ανάθεμα κι αν κατάλαβες ότι η εξυπνάδα που πέταξες, δεν είναι προς υπεράσπιση της φιλοκαλωδιακής παρέας...
 

Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
το ωραίο είναι ότι η άποψη που εξέφραζα πριν να στήσω (πιο) σωστά και πριν μάθω τις ίντσες των μεγαφώνων μου ήταν σεβαστή απο τους φίλους των καλωδίων, ενώ τώρα που το σύστημά μου βασίζεται στη τήρηση των βασικών κανόνων ( όσο μπορώ ), δέχομαι κριτική σε μια προσπάθεια απαξίωσης της γνώμης μου. Ανάθεμα κι αν κατάλαβες ότι η εξυπνάδα που πέταξες, δεν είναι προς υπεράσπιση της φιλοκαλωδιακής παρέας...
Ααααι καλα..4 σελιδες φαγαμε για να βρεις ποσες ίντσες ειναι...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Με πιο απλά λόγια, για να το κάνω λιανά δηλαδή, ναι, ήμουν άσχετος. Και κατά τη περίοδο λοιπόν που χαρακτηριζόμουν απο ( περισσότερη ) ασχετοσύνη, ήμουν θερμός υποστηρικτής των καλωδίων. Μάλιστα, η γνώμη ενός άσχετου σαν κι εμένα, χρησιμοποιήθηκε ως τεκμήριο απόδειξης περί των ακουστών διαφορών ανάμεσα σε καλώδια που δοκιμάστηκαν συγκριτικά. Όχι και τόσο ενθαρρυντικό για τη φιλοκαλωδιακή παρέα που ξαφνικά επειδή άλλαξα στάση απέναντι στα καλώδια, με έχει βάλει στο στόχαστρο και πυροβολεί κατά καιρούς. Κουκουρούκου!!!!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
O Amir Mejidimehr είναι sleeper agent της Τεχεράνης. Να το πείτε στον τραμπ να ησυχάσουμε από αυτόν τον τύπο που μας προσβάλει καθημερινά με τις μετρήσεις του. Άντε τίποτα βόμβες να ξέρει να φτιάχνει, μέχρι εκεί.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ααααι καλα..4 σελιδες φαγαμε για να βρεις ποσες ίντσες ειναι...
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν με απασχόλησαν οι ίντσες των γούφερ των ηχείων μου. Πιο πολύ με απασχολούσε ο επαρκής έλεγχός τους απο πλευράς του τελικού μου. Ο νοών νοείτω.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εεε και εγω αν ακουγα απο θυροτηλεφωνα..
Δε θα με απασχολούσε..
Λογικο ειναι
Ε,ναι. Κάθε μηχάνημα που δεν ανήκει σε κολλητό μας, είναι θυροτηλέφωνο. Το ότι αρκετοί εδώ μέσα ακούνε με ίδιας ή παρόμοιας διαμέτρου, ακόμα και μόνο με ένα γούφερ ( σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις, το δικό μου ηχείο διαθέτει δύο γούφερ των 6.25" στο δρόμο των χαμηλών ), δεν έχει σημασία. Είναι μέλη της κλίκας. Αλλά όχι, κλίκες υπάρχουν μόνο απο στην άλλη πλευρά. Κουκουρούκου!!!
 




Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Κι εσύ ακούς απο θυροτηλέφωνο,ε?
Ναι, αλλά από τότε που έβαλα τον ηλεκτρολόγο να μου περάσει ασημένιο σύρμα μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας, απολαμβάνω τις υγρές μεσαίες του ντελιβερά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
ακούω με ένα 6,5άρι ανά ηχείο
Α, θεσπέσια.
Εφόσον δε σου χρειάζεται το μουσικό περιεχόμενο κάτω των 80-90 κύκλων, όλα καλά όλα ανθηρά.

Κι εγώ καμιά φορά ακούω από τα ενσωματωμένα ηχεία του κινητού μου.
Χονδρικά, πάνω από 200 κύκλους παίζουν, μια χαρά ακούγεται ο,τι ακούγεται.

Βεβαίως, αλλάζοντας το wi-fi router, βελτιώνεται η ποιότητα που ακούω από το κινητό.
Επίσης, αν αλλάζω την καλωδίωση έθερνετ πριν το ρούτερ, ή αν του βάλω τροφοδοτικό καλό, χαϊεντάδικο. Όλα ακούγονται άλλωστε.
 
Last edited:

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Α, θεσπέσια.
Εφόσον δε σου χρειάζεται το μουσικό περιεχόμενο κάτω των 80-90 κύκλων, όλα καλά όλα ανθηρά.

Κι εγώ καμιά φορά ακούω από τα ενσωματωμένα ηχεία του κινητού μου.
Χονδρικά, πάνω από 200 κύκλους παίζουν, μια χαρά ακούγεται ο,τι ακούγεται.
Δεν ακούω συμφωνικά έργα, όπως όλοι εσείς εδώ, ούτε έχω καμία κάψα να με δονεί το φτάρνισμα του γκοτζίλα, σε όλα αυτά τα αριστουργήματα της 7ης τέχνης με τα οποία μετριέται η πιστότητα των συστημάτων σας. Το μπάσο των clash, πάντως, μια χαρά και το ακούω και το νιώθω. Τη γλυκιά καλημέρα μου, γιατρέ . 😍
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top