"Ultra Audiophile HiFi Destroys Music" (?)



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.946
Πάλι τα ίδια βρε παιδιά?
Όπως αγοράζει κάποιος ένα βάζο που κοστίζει 700 ευρώ (λέω τώρα) έτσι συμβαίνει και στα πάντα.
Τεχνολογικά ή μη..
Μπορεί κάποιος να μπει στο χώρο του Ear, να πιεί μισή πορτοκαλάδα και να φύγει μην αντέχοντας το όλο project για διάφορους λόγους.
Από την άλλη ίσως αγοράσει κάτι τέτοιο όπως παραπάνω (αν υπάρχει το τσι τσι) και ασχέτως αν έχει ξεπεράσει ή αν βρίσκεται πίσω ηχητικά από ένα σετάπ σαν του Ear να νοιώθει ευτυχής καθημερινά με το που το ακούει ή απλά κοιτάζοντας το... :idk:
Τα πράγματα χαλάνε όταν αρχίζουν οι κόντρες για το ποιός την έχει πιο καλή την τοποθέτηση :biggrin:
Εγώ πιστεύω πως ελάχιστα από τα υπερτιμημένα προιόντα αξίζουν το ποσό που ζητούν οι εταιρίες, αλλά πρέπει να καταλάβουμε πως η τιμολόγηση δεν είναι ανάλογη αποκλειστικά και μόνο με τις επιδόσεις..
Αυτή η αγορά υπάρχει και θα υπάρχει όσο υπάρχουν πόροι για αυτήν.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Αντε πάλι.

Τίποτα δεν "χαλάει" τη μουσική. Ούτε το τρατζιστοράκι των 5€. Μη σου πω ότι αυτός με τον "ήχο των 5€" το απολαμβάνει περισσότερο.

Όλα τα άλλα καλύπτουν προσωπικές ανάγκες - πεποιθήσεις. Κάπου εκεί γεννήθηκε και το Marketing γιατί ως γνωστό....

Marketing = Intentional Value.
 


Μηνύματα
204
Reaction score
461
Απο τη στιγμή που δεν ακούμε τα συστήματα μας με μαντήλι στα μάτια, ούτως ώστε να επιλέξουμε αυτο που πραγματικά ακούγεται καλύτερα, (έστω και αν είναι ένα dac των 40€ πληγώνοντας ανεπανόρθωτα τον εγωισμό μας....) τότε οι εταιρείες θα συνεχίσουν να πουλάνε φούμαρα σε σελοφάν. Προσωπικά, θεωρώ οτι η συγκεκριμένη συνομοταξία ματαιόδοξων "μουσικοφιλων, χαιενταδων κτλ" είναι οι "χρήσιμοι ηλίθιοι" (έχω υπάρξει τέτοιος πολλάκις) οι οποίοι τουλάχιστον δίνουν ψωμί σε δεκάδες χιλιάδες εργαζόμενους. Στα πλαίσια όμως του χαβαλέ, θα συνεχίσω να τους τρολάρω χρισημοποιόντας τις επικές ατακες που κατά καιρούς μου έχουν πει όπως, "φλύαρος ενισχυτής, αγχωμένο μπάσο, σκοτεινό καλώδιο, αραχνοΰφαντες μεσαίες και ανεμικές υψηλές......... 😎
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Αντε πάλι.

Τίποτα δεν "χαλάει" τη μουσική. Ούτε το τρατζιστοράκι των 5€. Μη σου πω ότι αυτός με τον "ήχο των 5€" το απολαμβάνει περισσότερο. . .
Ε, ναι . . . αν θέλει να ακούει τα μισά όργανα, καθόλου το μπάσο, να μπερδεύει το φλάουτο με το βιολί στις πάνω οκτάβες και τα ντουέτα με τις χορωδίες γενικώς . . . μιά χαρά το απολαμβάνει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Ε, ναι . . . αν θέλει να ακούει τα μισά όργανα, καθόλου το μπάσο, να μπερδεύει το φλάουτο με το βιολί στις πάνω οκτάβες και τα ντουέτα με τις χορωδίες γενικώς . . . μιά χαρά το απολαμβάνει.
Δεν τον ενδιαφέρουν όλα αυτά που λες. Για αυτό και το απολαμβάνει περισσότερο. Γιατί ενώ δεν ξέρει, ίσως και να μην θέλει, απολαμβάνει την ίδια απόδοση παντού. Από το σπίτι, το μπαλκόνι, το μπάνιο κλπ μέχρι τη δουλειά και την παραλία.

Βρες έναν εδώ μέσα από εμάς τους "καμένους" που μπορεί να το κάνει αυτό.

ΚΑΝΕΝΑΣ
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καμία Μουσική δεν καταστρέφεται.
Συχνά όμως διαστρεβλώνονται επιστημονικά δεδομένα εδραιώνοντας εσφαλμένες εντυπώσεις στη συλλογική συνείδηση.
Το ότι αυτό επιτελείται συνήθως με το ΄΄αζημίωτο΄΄ αποτελεί καθαρή...σύμπτωση.:wink:
Δεν τον ενδιαφέρουν όλα αυτά που λες. Για αυτό και το απολαμβάνει περισσότερο. Γιατί ενώ δεν ξέρει, ίσως και να μην θέλει, απολαμβάνει την ίδια απόδοση παντού. Από το σπίτι, το μπαλκόνι, το μπάνιο κλπ μέχρι τη δουλειά και την παραλία.
Βρες έναν εδώ μέσα από εμάς τους "καμένους" που μπορεί να το κάνει αυτό.
ΚΑΝΕΝΑΣ
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ν'άκουγα με τα defunc στην παραλία.Θεωρώ όμως ότι δεν ταιριάζουν όλα τα περιβάλλοντα με ακροάσεις.Στην παραλία και την εξοχή απολαμβάνουμε περισσότερο άλλα πράγματα,όπως και όταν οδηγούμε οφείλουμε να προσέχουμε άλλα πράγματα...
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
ο τιτλος είναι λίγο κουλός. από που κι ως που destroys music?

παρόλα αυτά, τουλάχιστον στο κεφάλι το δικό μου, υπάρχει διαχωρισμός. μεταξύ αυτών που ακούνε μουσική κι αυτών που ακούνε μηχανήματα. δηλαδή μεταξύ αυτών που χρησιμοποιούν τα μηχανήματα για να ακούνε μουσική κι αυτών που χρησιμοποιούν τη μουσική για να ακούνε μηχανήματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Αρκεί να είναι μόνος του. Αλλιώς το ούλτρα-κραπ-εντ χάι-φάι του, ντιστρόιζ εβρι μπόντι έλσε'ς μιούζικ.
Κάνεις μεγάλο λάθος και εκπέμπεις σε άλλη συχνότητα, οπότε καλημέρα. :drinks:
 



Μηνύματα
767
Reaction score
1.594
Πάντως όσες ζεμπεκιές έχω ρίξει με Στράτο και Μητροπανο, τις έχω ρίξει με φτηνότερα από το δικό μου συστήματα και ομολογώ πως όλα τους ακούγονταν βελούδινα στα αυτιά μου!!! :)
Εννοείται, κι εγώ από το τρίτο τζιν τόνικ πετυχαίνω την ιδανική τάργκετ κερβ.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Εντάξει, το παράδειγμα με το τρανζιστοράκι των 5 ευρώ, είναι υπερβολή. Αλλά, στον τομέα του AV, ισχύει αυτό που ισχύει με όλα τα καταναλωτικά προϊόντα. Μέχρι ένα σημείο, πράγματι, ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Πέρα απ' αυτό το σημείο, πληρώνεις μπραντ, ντιζάιν και ράριτυ. Και για ένα τσικ παραπάνω (μη αντιληπτής-ακουστής από το 99,9% εξ ημών) απόδοσης, η τιμή πώλησης αυξάνεται εκθετικά. Οπότε, όντως το τρανζιστοράκι των 5 ευρώ θα ακούγεται σκατά, όμως πόσοι από μας, αν μας δέσουν τα μάτια, και ακούσουμε μπακ-του-μπακ ένα σύστημα των 2-3 χιλιάδων και ένα των 66 χιλιάδων, θα πούμε "α, το δεύτερο είναι 20 φορές καλύτερο, γιατί έχει πιο ρωμαλέα μπάσα, αραχνοϋφαντα κλαπατσίμπανα, κλπ"?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Ο κάτοχος του "ήχου των 5€" δεκάρα δεν δίνει για αυτά που συζητάμε εμείς εδώ μέσα.

Οπότε ναι, απολαμβάνει πολύ περισσότερο γιατί είναι ευτυχισμένος καθώς ζει money free, risk free, test free, challenge free και γενικά όλα free.

Free να απολαύσει αυτό που εξ αρχής φτιάχτηκε free.

Perfection is often stressful, λένε οι γιατροί ψυχικής υγείας overseas.
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top