Ποδήλατο



Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Αλήθεια; Το αμάξι με την κάμερα το στούκαρε το μπροστά που έφυγε ή όχι; Βρήκε μήπως στη μπαριέρα αριστερά;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Τίποτα τραγικό. Τα 3 αμάξια που προηγούνταν δεν έπαθαν τίποτα (αν και όλα γλύστρησαν, πολύ ή λίγο), στο 106 του video απλά "βρήκε" λίγο η απόληξη της εξάτμισης και η πίσω ζάντα (χτύπημα στην εξωτερική στεφάνη).

Η ζάντα ήταν βέβαια Enkei RPF1 οπότε έτσουξε λίγο η επισκευή της, αλλά μέχρι εκεί.

Ύπουλη στροφή, ελαφρώς κατηφορική με καθόλου πρόσφυση, λάθος κλίση και κλείνει ακριβώς πάνω στο apex. Όπως οι περισσότερες στο επαρχιακό δίκτυο της Κρήτης δηλαδή (όπου και το όλο συμβάν).

Το video ήταν προς "εσωτερική κατανάλωση", αλλά ένας της παρέας το έβγαλε σε κάποιο forum κι έκτοτε έγινε viral. :roflmao:
 


Μηνύματα
18.932
Reaction score
13.306
Ήμουν κι εγώ εκεί. :dance2:
Ωραία οδήγηση, ράλι κάνανε ή έτσι είναι το συνηθισμένο; :p

ΥΓ. Δεν πρόσεξα ότι ήταν Κρήτη, αλλά κάτι μου έλεγε ότι κοντά θα ήταν! Εμ, αν δεν ξέρεις τους δρόμους εδώ πρέπει να πηγαίνεις πιο προσεκτικά... :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αυτο το βίνδεο όταν το είχα δει για πρώτη φορά κόντεψα να μείνω από τα γέλια, μου θύμισε μια δική μου αντίστοιχη περιπέτεια στο νομό Χανίων.
05.00 το πρωί γυρνούσα σπίτι από διασκέδαση και έχοντας πιει το Βόσπορο πήγα να μπω σε μια στροφή με τη μοτοσυκλέτα έχοντας συνοδηγό, σε όλη τη διαδρομή από τη παλιά πόλη έως το αεροδρόμιο φυσικά πήγαινα και εγώ τέζα...
Ο συνοδηγός φώναζε από πίσω πόσο γ@μάτος οδηγός είμαι και πόσο απλόχερα προσφέρω αδρεναλίνη... Σε μια στροφή όμως έφυγαν τα μούτρα της μοτοσυκλέτας, τη σήκωσα μη πέσουμε και φυσικά έφυγα ευθεία μέσα σε ένα χωράφι, πέρασα ένα χαντάκι, 10 κορμους δέντρων (ελιές) και αφού σταμάτησα έχοντας σακατέψει τους τροχούς της μοτοσυκλέτας... Πέσαμε κάτω από τα γέλια... Μας είχε πλακώσει η μηχανή και τους δύο και δεν μπορούσαμε να τη σηκώσουμε από τα γέλια :biggrin: :roflmao:
Όταν κυκλοφόρησε το βίντεο αυτό, το βλέπαμε παρέα με το συνοδηγό που είχαμε περάσει τα ίδια και κλαιγαμε από τα γέλια:roflmao:
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Αυτο το βίνδεο όταν το είχα δει για πρώτη φορά κόντεψα να μείνω από τα γέλια, μου θύμισε μια δική μου αντίστοιχη περιπέτεια στο νομό Χανίων.
05.00 το πρωί γυρνούσα σπίτι από διασκέδαση και έχοντας πιει το Βόσπορο πήγα να μπω σε μια στροφή με τη μοτοσυκλέτα έχοντας συνοδηγό, σε όλη τη διαδρομή από τη παλιά πόλη έως το αεροδρόμιο φυσικά πήγαινα και εγώ τέζα...
Ο συνοδηγός φώναζε από πίσω πόσο γ@μάτος οδηγός είμαι και πόσο απλόχερα προσφέρω αδρεναλίνη... Σε μια στροφή όμως έφυγαν τα μούτρα της μοτοσυκλέτας, τη σήκωσα μη πέσουμε και φυσικά έφυγα ευθεία μέσα σε ένα χωράφι, πέρασα ένα χαντάκι, 10 κορμους δέντρων (ελιές) και αφού σταμάτησα έχοντας σακατέψει τους τροχούς της μοτοσυκλέτας... Πέσαμε κάτω από τα γέλια... Μας είχε πλακώσει η μηχανή και τους δύο και δεν μπορούσαμε να τη σηκώσουμε από τα γέλια :biggrin: :roflmao:
Όταν κυκλοφόρησε το βίντεο αυτό, το βλέπαμε παρέα με το συνοδηγό που είχαμε περάσει τα ίδια και κλαιγαμε από τα γέλια:roflmao:
Αφού ζήσατε για να το διηγείστε, όλα μια χαρά! :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αφού ζήσατε για να το διηγείστε, όλα μια χαρά! :biggrin:
Αυτό ακριβώς, δεν θυμάμαι από τότε να έχω ξανά πιει αλκοόλ και να κάτσω σε τιμόνι, ήταν πολύ δυνατή η εμπειρία και με έβαλε μυαλό!


Σήμερα με έδωσα 5€ να αλλάξω φρένα, όλο το πακέτο, καλώδια, ντίζες, τακάκια και αναγκαστικά ταινία στο τιμόνι.
Καλή φάση το ποδήλατο αλλά ακόμα καλύτερη το να ασχολείσαι μαζί του.
Η μία ντιζα κάνει 1,5€ και η αλλη 10€.
Και οι 2 είναι της σχιμάνο, ξέρει κανένας γιατί αυτή η διαφορά και τι παραπάνω προσφέρει η ακριβή?
Κάθε χρόνο τα αλλάζω όλα για να μπορώ να έχω ήσυχο το κεφάλι μου!

MVIMG_20200804_155532.jpg
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
εγω μια φορα επεσα απο το κλαδι οταν ειμουν μικρος... 🐒

και μια φορα επεσα με το ποδηλατο, απο μια κατηφορα 10-15 μοιρες δεξια στροφη....χωρις φρενο (ηταν μαγκια τοτε "challenge" με τα σημερινα δεδομενα) .... για μια στιγμη ειμουν πραγματικη μαιμου-στον-αερα και μετα επεσα σε ενα χωραφι..... μαζι με το ποδηλατο...... τιποτα δεν επαθα, μονο γδαρσιματα...και ευτυχως δεν κλονιστηκε πολυ ο εγωισμος μου, γιατι δεν εχω τετχοιον...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εγω μια φορά έπεσα από τη κούνια μικρός και πότε ξανά δεν ήμανε ο ίδιος... Ίσως επειδής χτύπησα στη καρκάλα :lolsign:
 


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Αυτό ακριβώς, δεν θυμάμαι από τότε να έχω ξανά πιει αλκοόλ και να κάτσω σε τιμόνι, ήταν πολύ δυνατή η εμπειρία και με έβαλε μυαλό!


Σήμερα με έδωσα 5€ να αλλάξω φρένα, όλο το πακέτο, καλώδια, ντίζες, τακάκια και αναγκαστικά ταινία στο τιμόνι.
Καλή φάση το ποδήλατο αλλά ακόμα καλύτερη το να ασχολείσαι μαζί του.
Η μία ντιζα κάνει 1,5€ και η αλλη 10€.
Και οι 2 είναι της σχιμάνο, ξέρει κανένας γιατί αυτή η διαφορά και τι παραπάνω προσφέρει η ακριβή?
Κάθε χρόνο τα αλλάζω όλα για να μπορώ να έχω ήσυχο το κεφάλι μου!

View attachment 175046
Θα σε μαλώσω ή μια είναι απλή και η άλλη PTFE φαίνεται από το χρώμα η πιο σκουρόχρωμη και ποιο ακριβή. Όλες οι εταιρείες διατίνονται ότι οι ντίζες που είναι με teflon (PTFE για την Shimano) ενισχυμένες έχουν καλήτερη απόδοση και μπλα μπλα μπλα. Εν μέρη έχουν δίκιο τουλάχιστον όσο αφορά ντίζες ταχυτήτων για τα φρένα κρατάω μικρό καλάθι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
... σιγουρα οχι στη χυτρα με τις μπαμιες αλα οβελιξ ? :lolsign:
Όπως έχω ξανά πει, το σπίτι που μένω είναι σε βουνό, στα 100 μέτρα υψόμετρο ακριβώς.
Απο το μηδέν έως τα 100 μέτρα έχει ένα δρόμο που ξεκινάει με 5% κλίση, στα μισά φτάνει το 10% και στα τελευταία 100 μέτρα έχω 20% κλίση.
Αυτό το καμματι δρόμου μπορεί να το ανέβω και 5 φορές τη μέρα, όπως καταλαβαίνεις με έχει πάρει χαμπάρι ο κόσμος και εχω γίνει ατραξιόν της περιοχής :roflmao:
Ακούω από τα μπαλκόνια παλαμάκια, μπράβο και κάποιοι κοροϊδεύουν κιόλας, άμα με πετύχει κανένας στο δρόμο τη ώρα που ανεβαίνω το Γολγοθά με ρωτάνε καμιά φορά τι συμβαίνει με τη πάρτη μου, και που βρίσκω το κουράγιο.
Μαζεύω ανάσα... γιατί δεν είναι εύκολο να μιλήσεις κιόλας με τις αναπνοές που παίζω και συνήθως δίνω τη ίδια απάντηση '' Μικρός έπεσα στο καζάνι με το Μπουρανί'' :roflmao:
Όχι ότι ξέρουν τι είναι αυτό (εκτός και άμα είναι μέλη του avsite) αλλά σίγουρα το συνδυάζουν με το μαγικό φίλτρο που έπεσε ο οβελιξ:biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
θα ερθω και εγω οταν μακρινουν τα μαλλια μου λιγο ακομα.... θα φερω μαζι και το σταυρό... να τους τρελανουμε ολους... 8-)
ουτε με το αυτοκινητο δεν ανεβαινω τετοιες ανηφορες (εχω στη πλατη μου ηδη 27 χρονια κυψελη) !
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Θα σε μαλώσω ή μια είναι απλή και η άλλη PTFE φαίνεται από το χρώμα η πιο σκουρόχρωμη και ποιο ακριβή. Όλες οι εταιρείες διατίνονται ότι οι ντίζες που είναι με teflon (PTFE για την Shimano) ενισχυμένες έχουν καλήτερη απόδοση και μπλα μπλα μπλα. Εν μέρη έχουν δίκιο τουλάχιστον όσο αφορά ντίζες ταχυτήτων για τα φρένα κρατάω μικρό καλάθι.
Είσαι και μαρτυριάρης :lolsign:
Στις ταχύτητες σε συνδυασμό με ένα καλό γκρουπ και καλά καλώδια κάνουν όντως τη μεγάλη διαφορά!!
Στα φρένα η διαφορά είναι μικρότερη αλλά συμβάλει αρκετά στη πληροφορία, σε συνδυασμό πάλι με γκρουπ και καλώδια δλδ dual pivot δαγκάνες.
Στη δική μου δε περίπτωση αξίζει να δώσω τα παραπάνω χρήματα για έναν ακόμα λόγο, όπως είδες η μία ντιζα είναι η απλή και η άλλη με PTFE.
Το πίσω φρένο με τη μεγάλη διαδρομή ο κατασκευαστής τη περνάει μέσα από το σκελετό από ένα κανάλι λίγο μεγαλύτερο από τη διάμετρο της ντιζας, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η ντιζα όταν δεν είναι προφορτισμένη να χτυπάει στο κούφιο carbon και να σου διαταράσσει τη ψυχή ηρεμία.
Οπότε η PTFE ντιζα για πίσω με το τεφλον που λειτουργεί ως μονωτικο και η απλή για μπροστά.
Πάντως στα ποδηλατάδικα πέφτει πολύ παπάτζα, πάει ο άλλος να αλλάξει όλες τις ντίζες και εκεί που είχε στο μυαλό του κάνα εικοσάευρο κάνει λογαριασμό 70€...
Ειναι σαν την ενότητα 'καλώδια και θύματα' το ίδιο ακριβώς!! :lolsign:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
δεν ειχε πιο ακριβα ? με 5 ευρο τι διαφορες να ακουσεις...νταξ δε λεω ακριβουλι φενεται το δι-τροχο... κριμα να μην επενδησεις στην αντιστοιχη πεδιση... που μπορει να προσφερει κατι ακριβοτερο και κυριως πχοιοτικοτερο... 🐒
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top