Καλώδια και θύματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αν πάντως έχετε φτιάξει χώρο που να μετράει σωστά πάνω από τους 80 κύκλους, και για πιο κάτω έχετε επιτύχει έλεγχο των τοιχωματικων ορίων με πολλαπλά σαμπ, τότε περνάτε στο στάδιο των δορυφόρων, είτε 2 είτε 32 (αναλόγως μεγέθους παντόφλας), και "ποιότητα" σε αυτήν την επιλογή, σημαίνει:

1. Υψηλό δυναμικό εύρος (spl)
2. Ισορροπημένη απόκριση on axis & off axis (spinorama της προκοπής)
3. Απουσία ιδιοσυντονισμών
4. Χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις

Αφού περάσετε αυτό το στάδιο, μένει η ισοστάθμιση στο επιθυμητό ταργκετ κερβ. Αν θέλετε και ακριβά καλώδια, παρακαλώ, be my guest, no problem. Πάρτε όσο ακριβά θέλετε, όποιου χρώματος σας αρέσει, φιλ φρι.

Αλλά τομάρια, κανονίστε να έχετε φτάσει σε αυτό το σημείο, διότι νωρίτερα από αυτό, αναλαμβάνει ο Μάρκου, τα γνωστά..

dcu7drm-41d0273d-148f-4f7a-86bd-ad7a0f5d7ea4.gif



Αδιαφορώ πλήρως για την πηγή που θα χρησιμοποιήσετε. Δώστε όσα θέλετε, δεμενοιαζει, μου είναι αδιάφορο.

Κατά την προσωπική μου εκτίμηση, όλες οι σύγχρονες ψηφιακές πηγές είναι άριστες, μεγάλου δυναμικού εύρους και υψηλής πιστότητας ήχου. Αν θέλετε να διαλέξετε με το αφτί, be my guest, no problem. Θέλετε ματσινγκ με τα καλώδια τα πλουμιστά; no problem, be my guest.

Αλλά τομάρια, είπαμε, ο Μάρκου παραμονεύει. Κανονίστε την πορεία σας.
Χώρος και ηχεία, όπως ανωτέρω.

Μάρκου. Προσοχή, δαγκώνει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Επίσης, θα ήθελα να ενημερώσω τα αγαπητά μέλη, πως οι σωστοί χρόνοι μείωσης της ενέργειας των ανακλάσεων σε τυπικό οικιακό χώρο 35-40τμ, είναι στα 0.3 δευτερόλεπτα, κι όχι πιο πάνω, λυπάμαι.

Για χρόνους στα 0.4 και 0.5, θα πρέπει να έχετε περισσότερα διαθέσιμα τετραγωνικά μέτρα, θα έλεγα για 50-60τμ δεκτό το 0.4 και για 70-80τμ δεκτό το 0.5.

Για χώρους μικρότερους των 30τμ, θα χρειαστείτε χρόνους μικρότερους του 0.3 οπωσδήποτε, και μάλιστα αυτό πρέπει υποχρεωτικά να το επιτύχετε με διάχυση (σκατερινγκ) και όχι με εμφανή απορρόφηση.

Γενικώς, ως βασικός κανόνας, απαγορεύεται η εμφανής απορρόφηση.
1-2 εξαιρέσεις υπάρχουν, αλλά απλώς, όπως όλες οι εξαιρέσεις, επιβεβαιώνουν τον κανόνα. ;)

Τέλος, οι χρόνοι αυτοί, πρέπει να είναι σταθεροί σε όλο το φάσμα πάνω από τους 80 κύκλους. Χωρίς βουτιές...



ΥΓ. Προσοχή στο flutter echo, μπορεί κάλλιστα να υφίσταται, ακόμα και με μετρήσιμους χρόνους εντός των προβλεπόμενων στη θέση ακρόασης. Προσοχή στις ελεύθερες άδειες παράλληλες επιφάνειες. Μια χαρά ακούγεται, αν ξέρεις τι πρέπει να ακούσεις και πότε το περιμένεις. :)
Και ως συνήθως πρέπει να φαντάζεσαι τι σε περιμένει...Να επιβεβαιωθείς με τις μετρήσεις από μια πρακτική εφαρμογή, μόνο που - ως προερχόμενη από παράλληλο Σύμπαν - θα γίνει ...with a twist,με εκπλήξεις από την πλευρά του θαμώνα σ'εκείνο...:wink:

Ο χώρος είναι ότι το οδόστρωμα για τα αυτοκίνητα,
όταν το εξασφαλίσεις αυτό μετά μιλάνε οι μηχανές.

Αλοίμονο σε αυτούς που φτιάξαν πίστα kart για να ρίξουν μέσα την... Μ3. 8-)

.
Ούτε ο Johnny Cash δεν θα μας το έλεγε τόσο πολύ ΄΄τοις μετρητοίς΄΄όσο ο δικός μας...Cash (εκ του συνήθους cash που αφορά στο χρήμα...)
:p
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Γγγγγγγγ ΓΑΒ ΓΑΒ ΓΑΒ , ΓΡΑΟΥ ΓΡΑΟΥ, γγγγγγγγγγγγγ.
Εχω πάρει μαθήματα από τα σκυλιά μου, ειδικότης μου το δάγκωμα στον λαιμό. Προσέξτε.
Σε περίπτωση ανάγκης έχω και την μπούκι για βοήθεια. Ο Εκτωρας , μεγάλος καυκάσου 90 κιλά είναι το ιππικό .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Και ως συνήθως πρέπει να φαντάζεσαι τι σε περιμένει...Να επιβεβαιωθείς με τις μετρήσεις από μια πρακτική εφαρμογή, μόνο που - ως προερχόμενη από παράλληλο Σύμπαν - θα γίνει ...with a twist,με εκπλήξεις από την πλευρά του θαμώνα σ'εκείνο...:wink:
Α, έξοχα! Ανυπομονώ! ;)

Τα έχεις ήδη πει, και μάλιστα εξόχως αναλυτικά, αλλά είναι προφανώς πολύπλοκα, διάσπαρτα, και επίσης προφανώς δεν απευθύνονται σε όλους διότι απαιτούν υπόβαθρο, εγώ προσπαθώ να μιλήσω μια απλή γλώσσα κατανοητή και σε παιδί νηπιαγωγείου..

Σκέψου να μπουν στην κουβέντα έννοιες όπως το μασκινγκ στην αντίληψη (και ικανότητα διάκρισης) του άμεσου ήχου, σε συνδυασμό με τους χρόνους (πέραν του γνωστού παραθύρου) και την ποσοστοση στην μειωμένη ενέργεια της έμμεσης, αναλόγως αποστάσεων και RT, ε, εκεί είναι που αλλάζουν ευαγγέλιο απαξάπαντες...

Εκτιμώ πως μπορεί να βγει σε αυτοματοποιημένη φόρμουλα υπολογισμού το παραπάνω (εν είδει καλκιουλέιτορ μίνιμουμ αποδεκτών χρόνων "αντήχησης"), με εμπλεκόμενες παραμέτρους την απόσταση ακρόασης, την πτώση στάθμης οφ αξις, τους χρόνους "αντήχησης" και τις ελάχιστες αποστάσεις των τοιχωματικων ορίων της πρώτης ανάκλασης, αν έχεις σοβαρές δυνατότητες ιππασίας (στο περήφανο άτι των μαθηματικών), αλλά δεν νομίζω πως αξίζει τόσο κόπο, άσε που προσωπικά αδυνατώ.. Αυτά είναι ασκήσεις ακριβείας για κάτι κουφού &co και ζαπαντηδες.. :lol:
 






christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ιασων μην εκπλησεσαι σκυλι μαυρο ειναι, απο λαθος μου βγηκαν τρεις σκυλοι
ειναι πληθωρικος ο κυριος μαρκου δεν του φτανει ενας
 




I

iason

Guest
ναι τον εχω δει Κωστα οταν εκανα επισκεψη στον τζονυ να ακουσω τα σανσουγια :)
ξεχασα και τα κοραλ πρεπει να το πω γιατι θα αγριεψη και με δαγκωσει
Για πες Χρήστο.......
Γκρεμίζουν σοβάδες σαν την έκρηξη στο Λίβανο η .............. :whistling:
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Οχι μωρε μια χαρα πεζνε με τα με τα δυναμικα τους τα μεσαια τους τα χαμηλα και τα ψηλα
βεβαια τεσερα 15αρια ειναι αυτα μεγαλο χωρο εχει ο τζονυς ολα καλα
δεν μετρησαμε τον χωρο δεν τοχει με το rew μικρος ειναι θα μαθει καζαν καζαν :drinks: :)
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Βρε παιδιά όταν κάτι μας είναι αδιάφορο, ασημαντο, ανάξιο το προσπερνάμε.
Όταν αφιερώνουμε όλη μας την ζωή για να το πολεμησουμε, αυτο κάτι πρέπει να σημαίνει από ψυχολογική άποψη.

Ότι έχουμε αμφιβολίες ίσως; Καποιοι ζουν ένα εσωτερικό δράμα μάλλον :biggrin:
 
Last edited:


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
εδω μεσιε τζονυ σε οτι αφορα το rew πρεπει να ζητησουμε την βοηθεια του Κωστα Κεφαλα
Οι φαλακροι ειναι μακρυα αρα μονοδρομος η βοηθεια του κυριου Κεφαλα
προυποθεση να κατεβασεις το REW δεν γινεται αλεως μεσιε αγγλομαθη κυριε Μαρκου:drinks::wink::rofl:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όπως και να'χει, τα "τέσσερα 15-αρια" είναι προφανώς πολύ καλύτερα από το "ένα 6-αρακι" κάποιων κάποιων. ;)
υπερβολές! όλοι έχουν τουλάχιστο 2 εξαράκια και όχι ένα :p
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top