Καλώδια και θύματα

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Α, εσύ εννοείς τη χρονική αλληλουχία. Εγώ κατάλαβα λάθος και ανέφερα τη σειρά σπουδαιότητας. ΟΚ.
ολα ειναι σπουδαια......αλλα επειδη δεν ταχει κανενανς ολα σωστα απολαμβανουμε μουσικη οπως μπορει ο καθενας καλυτερα και με τα γουστα που εχει....
 









wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
βλεπε τον χωρο σου(που λες οτι εφτιαξες)που δεν μπορουν να παιξουν τα ηχεια
Αυτή η πρόταση είναι όλη μια μαλακία. Δεν θα κάτσω να την αναλύσω - έτσι είναι, άμα έτσι πιστεύεις.

Υ.Γ.: Την τελευταία μαλακία που έγραψες και πρόσβαλες κι εμένα και "τα φιλαράκια" μου, την άφησα ασχολίαστη. Μην το συνεχίζεις, κρίμα είναι.
Εσύ μιλάς εκ του ασφαλούς.
Το ξέρω! :biggrin:
 



Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Κύριε, κύριε, να πω κι εγώ;

Χώρος-χώρος-χώρος-χώρος-χώρος. Άμα έχεις σωστό χώρο, όλα καλά παίζουνε.

Ο χώρος είναι ότι το οδόστρωμα για τα αυτοκίνητα,
όταν το εξασφαλίσεις αυτό μετά μιλάνε οι μηχανές.

Αλοίμονο σε αυτούς που φτιάξαν πίστα kart για να ρίξουν μέσα την... Μ3. 8-)

.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.484
Ο χώρος είναι ότι το οδόστρωμα για τα αυτοκίνητα,
όταν το εξασφαλίσεις αυτό μετά μιλάνε οι μηχανές.

Αλοίμονο σε αυτούς που φτιάξαν πίστα kart για να ρίξουν μέσα την... Μ3. 8-)

.
Πέραν της ατυχούς παρομοίωσης, έχεις κάποιο ορθώς τεκμηριωμένο επιχείρημα που να αντικρούει τη θέση μου;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.499
Ο χώρος είναι ότι το οδόστρωμα για τα αυτοκίνητα,
όταν το εξασφαλίσεις αυτό μετά μιλάνε οι μηχανές.
Αυτό είναι μια αρκετά καλή βάση συζήτησης, και μια "αρχή" για σοβαρό ήχο.

Απλώς θα ήθελα να ξεκαθαρίσω, πως ο "χώρος" σημαίνει λογικούς χρόνους μείωσης της ενέργειας των ανακλάσεων (κατά τις βασικές αρχές του RT 60) και έλεγχο της πρώτης ανάκλασης, αλλά πάντα στο φάσμα άνω του φάσματος λειτουργίας των σαμπ.

Για τις πρώτες 2 οκτάβες, δεν τίθεται κανένα θέμα "περιποίησης χώρου", είναι εντελώς αδύνατο, μπορείτε να το ξεχάσετε.

Οι λύση στις πρώτες 2 οκτάβες από πλευράς χώρου, δεν συμπεριλαμβάνει απλώς διπλά τοιχώματα με ειδικά βαριά ηχοαπορροφηση, αλλά όμοια σε ταβάνι και δάπεδο, πρακτικά ανέφικτα όλα, όπως και ο εντοιχισμος ή λύσεις τύπου νταποστ, ή ακόμα και ενεργές λύσεις (σαμπ για ακύρωση στάσιμων).

Τέλος πάντων, το θέμα του χώρου στις 2 πρώτες οκτάβες, για να μη γράφω σεντόνια για κάθε επιλογή (από αρεϊ μέχρι πλωτά δάπεδα και συνηχητές διαστάσεων 5*6μ), ξεχαστε το, δε μπορείτε να το κάνετε.


Στις πρώτες 2 οκτάβες, η μόνη διαθέσιμη επιλογή είναι τα πολλαπλά σαμπ.

Οποιεσδήποτε άλλες δήθεν λύσεις (από στρογγυλές μπασοπαγιδες μέχρι χαρτοκουτα και τσουβαλια) είναι λίαν επιεικώς αστείες και κάνουν δουλειά μόνο πάνω από το φάσμα των σαμπ.

Οκ μέχρι εδώ;

Τώρα για το φάσμα πάνω από αυτό των σαμπ, μη μου μιλάτε για σαγρε μπογιά, θα στείλω τον Μάρκου να σας κάνει έτσι:

dcu7drm-41d0273d-148f-4f7a-86bd-ad7a0f5d7ea4.gif
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.912
Reaction score
12.546
Αλοίμονο σε αυτούς που φτιάξαν πίστα kart για να ρίξουν μέσα την... Μ3. 8-)
Για ποια πίστα κάρτ και για ποια γενιά Μ3 μιλάμε? Γιατί κατά περίπτωση (και με τα κατάλληλα ελαστικά), γίνεται τρελό παιχνίδι.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Αυτή η πρόταση είναι όλη μια μαλακία. Δεν θα κάτσω να την αναλύσω - έτσι είναι, άμα έτσι πιστεύεις.

Υ.Γ.: Την τελευταία μαλακία που έγραψες και πρόσβαλες κι εμένα και "τα φιλαράκια" μου, την άφησα ασχολίαστη. Μην το συνεχίζεις, κρίμα είναι.
δεν εχω να γραψω κατι(αυτο που επρεπε να γραψω με βαση τα δεδομενα το εγραψα)στο θεμα σου μπορει να δει καποιος τι ισχυει.........και δεν εκφραζομαι οπως εσυ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.499
Επίσης, θα ήθελα να ενημερώσω τα αγαπητά μέλη, πως οι σωστοί χρόνοι του Ρυθμού μείωσης της ενέργειας των ανακλάσεων σε τυπικό οικιακό χώρο 35-40τμ, είναι στα 0.3 δευτερόλεπτα, κι όχι πιο πάνω, λυπάμαι.

Για χρόνους στα 0.4 και 0.5, θα πρέπει να έχετε περισσότερα διαθέσιμα τετραγωνικά μέτρα, θα έλεγα για 50-60τμ δεκτό το 0.4 και για 70-80τμ δεκτό το 0.5.

Για χώρους μικρότερους των 30τμ, θα χρειαστείτε χρόνους μικρότερους του 0.3 οπωσδήποτε, και μάλιστα αυτό πρέπει υποχρεωτικά να το επιτύχετε με διάχυση (σκατερινγκ) και όχι με εμφανή απορρόφηση.

Γενικώς, ως βασικός κανόνας, απαγορεύεται η εμφανής απορρόφηση.
1-2 εξαιρέσεις υπάρχουν, αλλά απλώς, όπως όλες οι εξαιρέσεις, επιβεβαιώνουν τον κανόνα. ;)

Τέλος, οι χρόνοι αυτοί, πρέπει να είναι σταθεροί σε όλο το φάσμα πάνω από τους 80 κύκλους. Χωρίς βουτιές...



ΥΓ. Προσοχή στο flutter echo, μπορεί κάλλιστα να υφίσταται, ακόμα και με μετρήσιμους χρόνους εντός των προβλεπόμενων στη θέση ακρόασης. Προσοχή στις ελεύθερες άδειες παράλληλες επιφάνειες. Μια χαρά ακούγεται, αν ξέρεις τι πρέπει να ακούσεις και πότε το περιμένεις. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Και φυσικα οταν λεμε χωρο, περαν της φροντιδας του... πρεπει να υπαρχει και μια ωραια αισθητικη ωστε να ειναι ευχαριστο το περιβαλον για να πιεις και το ποτακι σου ομορφα .......μην σας βαλω χαλια χωρους :p

π.χ.....δεν εχει σημασια αν αρεσει η οχι, μπορει να το φτιαξει ο καθενας οπως θελει....
......χρειαζομαστε και απορροφηση και διαχυση...παντα με μετρο.

o.jpg ooo.jpg

στους κοινοχρηστους χωρους και setup πανω απο δικαναλο, συνηθως δεν ειναι καλο το αποτελεσμα ...
.....δικαιως λοιπον η οποια κρεβατομουρμουρα ;)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.368
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top