Καλώδια και θύματα

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.920
Reaction score
12.574
Αχέμ, ας σοβαρευτούμε για λίγο:

Cable Controversies: A Recent Review and Promotion

Dr. AIX

I continue to be bombarded — and angered — with bogus cable reviews, audiophile FB group posts and comments about the merits of cables, and newsletters announcing special promotional offers from cable vendors. It's crazy how much attention — and controversy — discussions of cables produce in our audiophile community. If you're a long time reader of this blog, you already know my position. But for those who have recently found their way to this site, let me state as emphatically as possible that cables should not be used to "tune" or "color" your system. That's not their job! And spending crazy amounts of money on designer cables because they may look cool is money that could be better spent on acoustic treatments or a professional calibration session.

200806_cables_not_equal_eq.jpg



 













Μηνύματα
634
Reaction score
575
?
Σου κάνω εδώ και τρια ποστ μια πολύ ξεκάθαρη ερώτηση που δεν έχει καμία απολύτως σημασία με το αν μπορεις να διακρίνεις διαφορές 20/20 ή 19/20 που πραγματικά δεν ενδιαφέρει κανέναν.

θα μου πεις τι κάνει ένα καλώδιο σωστό και γιατι τα φτηνά είναι εξ ορισμού για πέταμα?
Να σου πω εγώ. Η καθαρότητα των αγωγών, η ποιότητα των υλικών και η καλή μόνωση. Τα φτηνά δεν είναι ποιοτικά σ αυτούς τους τομείς. Να πάρεις κάτι οικονομικό και καλό γίνεται. Το αν παίζει καλύτερα απ' τα άλλα τ ακριβότερα, η αν ακούς τη διαφορά, είναι άλλο θέμα.
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Συμφωνώ κατά 60%, για αυτό ρωτάω.
Και ναι, έχω μια άλλη, δεν ξέρω αν είναι καλύτερη.

Χώρος - (ηχεία-ενίσχυση) - Eq - πηγή - καλωδια.
μα ειπα οτι οποιος θελει την αλλαζει.....
....τα 2 τελευταια που εβαλες ειναι λαθος...γιατι θαχεις αλλο eq με αλλα καλωδια -πηγη
το eq παει παντα τελευταιο...
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
μα ειπα οτι οποιος θελει την αλλαζει.....
....τα 2 τελευταια που εβαλες ειναι λαθος...γιατι θαχεις αλλο eq με αλλα καλωδια -πηγη
το eq παει παντα τελευταιο...
Α, εσύ εννοείς τη χρονική αλληλουχία. Εγώ κατάλαβα λάθος και ανέφερα τη σειρά σπουδαιότητας. ΟΚ.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.091
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top