Καλώδια και θύματα

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Να στο ξαναγράψω λοιπόν.
Ανάρτησε μια μέτρηση που να χρησιμοποιείς ως ηχητικό δείγμα 5 sec από ένα μέρος του sketches of Spain.
Κατανοητό ή να το διατυπώσω διαφορετικά?
Τι δε γίνεται??
Αφού το rew τα κάνει όλα.. :p :p
 

P

PMC

Guest
@jiovani75 Απο οτι φαινεται,ναι!Ενοχλει που ενα τοσο ακριβο μηχανημα παιζει χειροτερα απο τον Bryston και πολυ μαλιστα!

Επιτελους να βγουνε μερικοι απο την ομιχλη και την λασπη που περπατανε οτι ο Ρωσσος ειναι μονοδρομος στην απολυτη πιστοτητα αναπαραγωγης.

Το περιμενα αυτο το αποτελεσμα.
Γάλλος ρε Γιάννη , Γάλλος !!!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.230
Reaction score
8.109
Να στο ξαναγράψω λοιπόν.
Ανάρτησε μια μέτρηση που να χρησιμοποιείς ως ηχητικό δείγμα 5 sec από ένα μέρος του sketches of Spain.
Κατανοητό ή να το διατυπώσω διαφορετικά?
Τι δε γίνεται??
Αφού το rew τα κάνει όλα.. :p :p

Να αναρτήσω μια λεανδρειο μέτρηση; Πας καλά; Λεανδρε νομίζεις πως το σύστημα σου αναπαράγει νότες πολλές μαζί από διάφορα όργανα. Για να φτάσεις σε επίπεδο να ζητάς από κάποιον κάτι σε αυτό το φόρουμ θέλεις πολύ δουλειά. Μέχρι τότε αλληλοευχαριστησου με τα φιλαράκια σου και όλα οκ.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Τι δε γίνεται??
Αφού το rew τα κάνει όλα.. :p :p
Κάτσε, θα το στρώσω τώρα (το REW) να πάει να μου ψήσει κάτι κρέατα που έχω, να φτιάξει μια σαλάτα και ένα ατομικό μπουγιουρντί. Άντε γιατί μου άνοιξε η όρεξη με τις βλακείες που διαβάζω (σε ένα άλλο forum, μη παρεξηγηθείτε).
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Να αναρτήσω μια λεανδρειο μέτρηση; Πας καλά; Λεανδρε νομίζεις πως το σύστημα σου αναπαράγει νότες πολλές μαζί από διάφορα όργανα. Για να φτάσεις σε επίπεδο να ζητάς από κάποιον κάτι σε αυτό το φόρουμ θέλεις πολύ δουλειά. Μέχρι τότε αλληλοευχαριστησου με τα φιλαράκια σου και όλα οκ.
Απάντηση δε πήρα ή μου φαίνεται?
Μπορεί το υπερμικροφωνο να πάρει μετρήσεις χρησιμοποιώντας ως δείγμα πραγματική μουσική και να σου δείξει το που χάνει η υπερτονίζει το εκάστοτε σύστημα??
Αν δε μπορεί, δεν είναι αξιόλογο μετρητικο εργαλείο για μετρήσεις αξιολογήσης αναπαραγωγής μουσικών έργων αλλά τόνων..
Τι δεν είναι κατανοητό από τα γραφόμενα μου?
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
ο προ της Bryston παίζει καλύτερα απο τον Trinnov
Α, πολύ ωραία.

Δώσε μου αποδείξεις για αυτό. Και μη μου πεις "μου άρεσε περισσότερο", δεν με νοιάζει τι σου αρέσει, αδιαφορώ.

Θέλω αντικειμενικές αποδείξεις, μετρήσιμα δεδομένα.

Λόγου χάριν:

1. Δηλαδή, η έλλειψη ισοστάθμισης είναι προτιμότερη;

2. Η έλλειψη ενσωμάτωσης σαμπ δεν μειώνει το φάσμα αναπαραγωγής του σετάπ; Δεν χειροτερεύει η ομοιογένεια απόκρισης χαμηλών στο χώρο; Δεν μειώνεται το δυναμικό εύρος στην πρώτη οκταβα;

3. Έκανες μετρήσεις απόκρισης πλάτους και στο πεδίο του χρόνου και στα δύο σεταπ να μας δείξεις;

4. Πόσο πιο "σωστή" μπορεί να είναι η απόκριση, ιδίως κάτω από τη συχνότητα του σρόεντερ, από τον Μπρίστον που δεν διαθέτει δυνατότητα ισοστάθμισης και στα 2 πεδία;

5. Έχεις κάνει μια μέτρηση παραμορφώσεων στα 2 σεταπ; Εσένα μπορεί να σου αρέσουν οι παραμορφώσεις, πιθανώς και οι λυχνίες, πως όμως μπορείς να πεις ποιο παίζει "καλύτερα" χωρίς μέτρηση ολικών αρμονικών παραμορφώσεων και δυναμικού εύρους στο χώρο σου;


Λοιπόν,για να τελειώνει το παραμύθι, δε δέχομαι καμία κριτική χωρίς μετρήσιμα αντικειμενικά στοιχεία.

Όταν τόσος κόσμος γουστάρει κι αγοράζει ακόμα λαμπάτους και ρεντεκο, αφήστε με ήσυχο με τις προσωπικές σας απόψεις περί του πως πρέπει να ακούγεται κάποια ηχογράφηση, χωρίς να έχετε ιδέα πως πραγματικά ακούγεται αυτή.

ΥΓ. Μπορώ να δεχτώ συγκριτικά συμπεράσματα από ακρόαση ενός σεταπ σε σχέση με κορυφαία ακουστικά. Και με ελεγχόμενες τις παραμέτρους οδήγησης των ακουστικών. Μέχρι εκεί. Χωρίς να μου καίγεται καρφί για τι σας αρέσει περισσότερο, σας ενημερώνω πως το σετάπ που θα παίζει πιο όμοια με τα ακουστικά, είναι το πιο σωστό. 8-)
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση δε πήρα ή μου φαίνεται?
Μπορεί το υπερμικροφωνο να πάρει μετρήσεις χρησιμοποιώντας ως δείγμα πραγματική μουσική και να σου δείξει το που χάνει η υπερτονίζει το εκάστοτε σύστημα??
Αν δε μπορεί, δεν είναι αξιόλογο μετρητικο εργαλείο για μετρήσεις αξιολογήσης αναπαραγωγής μουσικών έργων αλλά τόνων..
Τι δεν είναι κατανοητό από τα γραφόμενα μου?
Καλά μιλάμε μου βγήκε η μπύρα από τη μύτη .
Σταμάτα φτάνει. :headbang: :party:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μα κι εγώ, αν δε γελαγα ρε Νίκο με τα γραφόμενα κάποιων δε θα έμενα εδώ.
Μιλάμε ούτε με το "οι παντρεμένοι έχουν ψυχή" δεν έχω ρίξει τόσο γέλιο!!:laugh::laugh::laugh:
 








leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οχι εγώ, εσύ.
Ενα φίλο Μαρουσιώτη Λέανδρο , τον φωνάζαμε Λέλο.
Υποκοριστικό-χαιδευτικό!
Δε νομίζω να είμαστε φίλοι, επομένως δε μου λέει τίποτα το υποκοριστικό-χαιδευτικο σου.
Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο το φίλο σου το λελο να τα πείτε.
Εδώ.. ΛΕΑΝΔΡΟΣ
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top