Ποδήλατο

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.215
Χρήστο για να καταλάβω τα sidi σου ήταν χαλαρά στο μετατάρσιο ενώ τα gaerne πιο σφιχτά? Επίσης το πέλμα σου είναι λεπτό? χοντρό? μέτριο? Καμάρα έχεις μικρή - μεγάλη? Gaerne τι νούμερο ψώνισες?
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.254
Reaction score
41.914
Χρήστο για να καταλάβω τα sidi σου ήταν χαλαρά στο μετατάρσιο ενώ τα gaerne πιο σφιχτά? Επίσης το πέλμα σου είναι λεπτό? χοντρό? μέτριο? Καμάρα έχεις μικρή - μεγάλη? Gaerne τι νούμερο ψώνισες?
Η sidi γενικά έχει περίεργο καλούπι, παλιά γκρίνιαζαν όλοι για τη στενή γραμμή και πλέον τη έχει αλλάξει.
Η gaerne σε σχέση με το προηγούμενο G Stilo+ που είχα, έχει στενέψει λίγο τη γραμμή και είναι ένα κλικ μικρότερο, πάντως και πάλι μου κάνει, 43 φοράω στη gaerne.
Το μπελμα μου είναι μέτριο με κανονική καμάρα.
Ηλεκτρονικες αγορές είναι μεγάλο ρίσκο σε αυτά τα είδη γιατί κάνουν και ένα σκασμό παράδες...ας όψεται η φορολογία στο ελλαντα, 370 τα πουλάνε εδώ τα G Stilo και από wiggle τα πήρα 260 μαζί με τα σχαρακια...
Σήμερα πήγα μια καλή, τη έχω καθιερώσει αυτή τη γύρα, ελάχιστη κίνηση, πολύ φύση, πολύ δροσιά και βέβαια καλός βαθμός δυσκολίας, μια χαρά δλδ!! :)


IMG_20200905_131015.jpg
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.254
Reaction score
41.914
Σήμερα πήγαμε να γίνουμε μάτσο 12 ποδήλατα με 40χλμ/ω... Ευτυχώς η εξοικείωση, τα γρήγορα αντανακλαστικά δούλεψαν και δεν άνοιξε ρουθούνι...

IMG_20200906_120304.jpg
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Άντε, να βάλω κι εγώ κάποιες φωτογραφίες από το δικό μου ατύχημα (Τετάρτη, 15/05/2013):

View attachment 178144 View attachment 178145 View attachment 178149 View attachment 178150 View attachment 178154

(συνοπτικά) Ήμουν στη λωρίδα μου (αριστερά, στην Κύπρο οδηγάμε "ανάποδα"), ήταν αυτός δεξιά, θέλησε να αλλάξει λωρίδα, ήμουν στο "τυφλό" σημείο, δεν με είδε κι "ανέβηκε" το ποδήλατο. Ευτυχώς, τον είδα εγώ και πρόλαβα και πετάχτηκα ("ξεκλείδωσα" τα παπούτσια από τα πετάλια) από το ποδήλατο, αλλιώς δεν θα είχα δεξί πόδι σήμερα. Σταμάτησε το αυτοκίνητο, κατέβηκε και με το που με είδε να στέκομαι όρθιος στο πεζοδρόμιο, χωρίς την παραμικρή γρατζουνιά, σταυροκοπήθηκε 30 φορές και μου λέει "Δόξα τω Θεό, νόμιζα ότι σε πάτησα"!

ΟΚ, εξηγημένος τύπος, πήρε τηλέφωνο μόνος του την αστυνομία και την ασφαλιστική του. Από την αστυνομία του είπαν ότι εφόσον δεν υπάρχει τραυματισμός δεν θα επέμβουν και στην ασφαλιστική τους είπε ότι μέχρι τη Δευτέρα θέλει να μου αποζημιώσουν την πλήρη αξία του ποδηλάτου - το ποδήλατο βγήκε total loss. Επειδή πήγαινα στη δουλειά, με έβαλε στο αυτοκίνητο, το ποδήλατο στην καρότσα, με πήρε σπίτι, περίμενε να κάνω μπάνιο, να αλλάξω και με πήρε στη δουλειά. Στη διαδρομή, δεν έλεγε κάτι άλλο εκτός του "Συγνώμη, τι άλλο να πω, δεν ξέρω, συγνώμη, πραγματικά." * 30 φορές κι από μέσα μου σκεφτόμουν πόσο ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ ήμουν. Είμαι σίγουρος ότι την Κυριακή, στην εκκλησία, άναψε λαμπάδα ίσα με το μπόι μου. Τη Δευτέρα πήρα την επιταγή από την ασφαλιστική, φύλαξα τα χρήματα και λίγους μήνες μετά παρήγγειλα το road bike μου.

Από τότε μέχρι σήμερα, 1-2 πτώσεις είχα, από δική μου απροσεξία ή/και ολισθηρό οδρόστρωμα λόγω βροχής (ευτυχώς, με χαμηλή έως πολύ χαμηλή ταχύτητα).
Τύχη βουνό,είχες αδελφέ μου,λαχείο κέρδισες!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.254
Reaction score
41.914
Πώς έγινε αυτό Χρήστο, ήσουν σε γκρουπάκι;
Ναι σήμερα ήμασταν γκρουπάκι, ξέρεις πως γίνονται αυτά, ένας κάνει κάτι που δεν το περιμένεις και πιάνονται όλοι εξαπίνης.
Εγώ σταμάτησα πάνω σε ένα πεζοδρόμιο αφού απέφυγα 3 ποδήλατα...
 
Last edited:



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.254
Reaction score
41.914
Πες ότι πήρες και spd παπούτσια να μας τρελάνεις τελείως :neo:
Το πεταλάκι τις αξίζει τις παράδες, θα το διαπιστώσεις εν καιρό!
 

Μηνύματα
15.010
Reaction score
20.742
δεν πήρα ακόμα , θα το κοιτάξω
πλάκα πλάκα πήγα τα παιδιά σήμερα στο πάρκο και πραγματικά νιώθεις λιγότερο βάρος στο πετάλι. λες και τα της μάνας του είχαν δυναμό μέσα τους.

για την ώρα θα προσπαθήσω να βρίσκω το πάτημα πιο εύκολα (από την πλευρά της πλατφόρμας) που με δυσκολεύει ήδη και μόλις εξοικειωθώ θα πάω να δώ για παπουτσάκι mtb.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.254
Reaction score
41.914
Ααααα!! Έχω και εγώ κάτι σχιμανο spd 43 νούμερο, δεν τα δλέυω και κάπου κάθονται στο κουτί τους, άμα σε κάνουν να το κοιτάξω.
Τούτα δα είναι και είναι σε καλή κατάσταση, νομίζω έχουν κάνει καμιά 15.000 χλμ... Στο στρώσιμο είναι ακόμα :)
shimano-wm43-shoes.jpg
 





Μηνύματα
15.010
Reaction score
20.742
κάτι μπορώ να κάνω στο σχόλασμα , νονέ
στο κατκατ , ακτη μιαούλη είναι το μαγαζί , δεν είναι δα και στο Λαύριο ...
μόνο να με πεις που και πότε
 


Μηνύματα
543
Reaction score
379
Τι κερδίζεις με τα παπούτσια που κλειδώνουν στα πετάλια;
Κερδίζεις και στα mtb?
Το εσώρουχο χρειάζεται για mtb?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.264
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top