Ποδήλατο




Μηνύματα
485
Reaction score
586
εδώ και ένα χρόνο περίπου είμαι σε δίλημμα. Να πάρω ή να μη πάρω ποδήλατο. Θα ήταν ωραία να πηγαίνω με τα παιδιά βουνό ή βόλτες μόνος.

Το θέμα είναι αν θα αντέξω ή θα μου βγει κάποιο πρόσθετο πρόβλημα. Είμαι στα 52, με πρόβλημα στη μέση. Έχω να γυμναστώ ένα χρόνο λόγο κατάγματος στο πόδι.

Τρέχω καμιά 15 χρόνια σε διάφορα τερέν και λίγο γυμναστήριο. Αποστάσεις 6-13km, 3 φορές την εβδομάδα.
Το θέμα είναι ότι ενώ από πνεύμονες είμαι πολύ καλά δεν έχω δουλέψει με τους μυς όπως θα έπρεπε.
Εκεί το φοβάμαι το ποδήλατο. Μη πάρω κανά γόνατο στο χέρι. Γόνατα και μέση είναι ο φόβος μου.
:whistling:

Έρχεται μια στιγμή (για εμάς τους 50+) που πρέπει να βρούμε που τέμνεται η καμπύλη διάθεσης με την ικανότητα να φέρνουμε εις πέρας τέτοια εγχειρήματα. Μιλάω με φίλους για τα παλιά, ψαροντούφεκο κλπ. γίνομαι λίγο κακός αλλά ξέρω ότι δεν αρκεί η όρεξη. Μια ώρα παιχνίδια στη θάλασσα με τα παιδιά και περιμένω πότε θα κοιμηθώ μετά :biggrin:(νταξ και 2-3 τσίπουρα) :drinks:

Υ.Γ. @bretsos διάβασα την περιπέτεια σου, πραγματικά μπράβο σου φίλε. Ήσουν αθλητής παλιά ?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Υ.Γ. @bretsos διάβασα την περιπέτεια σου, πραγματικά μπράβο σου φίλε. Ήσουν αθλητής παλιά ?
Ευχαριστώ!!
Παρόλο που κατάγομαι από αθλητική οικογένεια δεν είχα ασχοληθεί με τίποτα εγώ, στα τριάντα μου έφαγα μια φλασιά και ξεκίνησα το ποδήλατο με πάρα πολλούς τραυματισμούς.
Το γονίδιο όμως πολύ γρήγορα βγήκε στη επιφάνεια!!
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Όσο για το ποδήλατο που θες να ασχοληθείς, να ξέρεις όσο αθλητικός και να είσαι θα χρειαστείς μεγάλο χρόνο προσαρμογής, ειδικά στα χέρια και στα μαλακά μόρια του κ@λου.
Ο αδερφός μου, είναι αθλητής της ΠΕΠΑ για πάνω από 15 χρόνια, πριν από αυτό ήταν παίχτης του μπάσκετ με πάρα πολλές επιτυχίες και διακρίσεις σε όλους του τομείς , στο ποδήλατο δεν τα καταφέρνει...
Μην ανησυχείς με τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις, το ποδήλατο είναι καθαρά αερόβια άσκηση χωρίς καταπόνηση.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Πρώτη βόλτα χωρίς διάλειμμα με το νέο ποδήλατο προσπαθώ να συνηθίσω την Road γεωμετρία και κάνω κάποια tweaks βάσει του search που κάνω στο Internet. Σίγουρα να παιχτούν και διατάσεις γιατί με τόσο δουλειά σε γραφείο δεν την βλέπω καλά την πλάτη..

Ωραία ανηφόρα για προπόνηση για αρχάριο... Συνεχίζει με πολύ ωραία διαδρομή που την κάνουν πολλοί εδώ στην Πάτρα οπότε θα επανέλθω! Όχι κάτι τρελό αλλά προσπαθούμε!

Για όσους το σκέφτονται αν θα πάρουν ποδήλατο ... Μην το σκέφτεστε πολύ δεν χρειάζεται!

Screenshot_20200904_012007_com.strava.jpg

Screenshot_20200904_012411_com.strava.jpg
 



Μηνύματα
296
Reaction score
546
Κώστα από ρυθμίσεις είσαι σωστός?
Έκανες θα κάνεις bikefitting?
Mέχρι ώρας έχω ακολουθήσει τους βασικούς κανόνες απο GCN και λοιπά sites. Δεν ξέρω κάποιο μέρος στην Πάτρα για bike fitting.. Έχετε κάποιες προτάσεις απο τις πόλεις σας και μια εικόνα για το κόστος?

Οι κανόνες που έχω εφαρμόσει μέχρι ώρας (έχουν εφαρμογή τις τελευταίες δύο ημέρες - θα τεσταριστούν σήμερα αύριο να δω αλλαγές):
1) Saddle height = 1.09 * inseem
2) Saddle front/back = Το τρικ με την κλωστή και το βαρίδι που όταν έχεις το πετάλι σε οριζόντια θέση πρέπει στην ίδια κάθετο να βρίσκεται το κέντρο του πετάλ και το γόνατό σου.

Έχω κάνει λίγες βόλτες ~70km. Δεν νιώθω φουλ άνετα στο ποδήλατο καθώς δεν είχα ξανακάνει με κούρσα αλλά σιγά σιγά βελτιώνεται. Μετά την μία ώρα θέλω λίγη ξεκούραση στο πάνω μέρος της πλάτης (τουλάχιστον δεν με εγκαταλείπουν τα πόδια μου).

Απο εβδομάδα θα μπουν διατάσεις και προπόνηση με αντιστάσεις (aka γυμναστήριο) γιατί είμαι πολλές ώρες σε καρέκλα μέσα στην ημέρα.
Προσπαθώ να μάθω και την στάση γενικότερα (χαλαρά λυγισμένα χέρια, στήριξη από τους κοιλιακούς και ώμοι κάτω-και-πίσω)

Εάν έχετε οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη καθώς όλα τα παραπάνω δεν είμαι σίγουρος ότι είναι απόλυτα ορθά!

Εξοπλισμός μετά την αγορά του ποδηλάτου:
Helmet = Specialized Chamonix
Shoes = Shimano RP-400
Pedals = Look KEO Max 2
Cleats = Look Grip Grey
Bib = Castelli Entrata
Jersey = Castelli Fondo FZ
Computer = Garmin 510
Front Light = Sigma Buster 300
Back Light = Sigma Blaze
 
Last edited:

Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
εδώ και ένα χρόνο περίπου είμαι σε δίλημμα. Να πάρω ή να μη πάρω ποδήλατο. Θα ήταν ωραία να πηγαίνω με τα παιδιά βουνό ή βόλτες μόνος.

Το θέμα είναι αν θα αντέξω ή θα μου βγει κάποιο πρόσθετο πρόβλημα. Είμαι στα 52, με πρόβλημα στη μέση. Έχω να γυμναστώ ένα χρόνο λόγο κατάγματος στο πόδι.

Τρέχω καμιά 15 χρόνια σε διάφορα τερέν και λίγο γυμναστήριο. Αποστάσεις 6-13km, 3 φορές την εβδομάδα.
Το θέμα είναι ότι ενώ από πνεύμονες είμαι πολύ καλά δεν έχω δουλέψει με τους μυς όπως θα έπρεπε.
Εκεί το φοβάμαι το ποδήλατο. Μη πάρω κανά γόνατο στο χέρι. Γόνατα και μέση είναι ο φόβος μου.
:whistling:

Έρχεται μια στιγμή (για εμάς τους 50+) που πρέπει να βρούμε που τέμνεται η καμπύλη διάθεσης με την ικανότητα να φέρνουμε εις πέρας τέτοια εγχειρήματα. Μιλάω με φίλους για τα παλιά, ψαροντούφεκο κλπ. γίνομαι λίγο κακός αλλά ξέρω ότι δεν αρκεί η όρεξη. Μια ώρα παιχνίδια στη θάλασσα με τα παιδιά και περιμένω πότε θα κοιμηθώ μετά :biggrin:(νταξ και 2-3 τσίπουρα) :drinks:

Υ.Γ. @bretsos διάβασα την περιπέτεια σου, πραγματικά μπράβο σου φίλε. Ήσουν αθλητής παλιά ?
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, και εγώ έχω πρόβλημα στην μέση όμως το ποδήλατο δεν μου έβγαλε κάτι. Αντίθετα όταν δοκίμασα να τρέξω 5κ καταπονήθηκα αρκετά ενώ τώρα είμαι ξάπλα από θαλάσσιο σπόρ. Με το ποδήλατο κώλος και χέρια κυρίως.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Mέχρι ώρας έχω ακολουθήσει τους βασικούς κανόνες απο GCN και λοιπά sites. Δεν ξέρω κάποιο μέρος στην Πάτρα για bike fitting.. Έχετε κάποιες προτάσεις απο τις πόλεις σας και μια εικόνα για το κόστος?

Οι κανόνες που έχω εφαρμόσει μέχρι ώρας (έχουν εφαρμογή τις τελευταίες δύο ημέρες - θα τεσταριστούν σήμερα αύριο να δω αλλαγές):
1) Saddle height = 1.09 * inseem
2) Saddle front/back = Το τρικ με την κλωστή και το βαρίδι που όταν έχεις το πετάλι σε οριζόντια θέση πρέπει στην ίδια κάθετο να βρίσκεται το κέντρο του πετάλ και το γόνατό σου.

Έχω κάνει λίγες βόλτες ~70km. Δεν νιώθω φουλ άνετα στο ποδήλατο καθώς δεν είχα ξανακάνει με κούρσα αλλά σιγά σιγά βελτιώνεται. Μετά την μία ώρα θέλω λίγη ξεκούραση στο πάνω μέρος της πλάτης (τουλάχιστον δεν με εγκαταλείπουν τα πόδια μου).

Απο εβδομάδα θα μπουν διατάσεις και προπόνηση με αντιστάσεις (aka γυμναστήριο) γιατί είμαι πολλές ώρες σε καρέκλα μέσα στην ημέρα.
Προσπαθώ να μάθω και την στάση γενικότερα (χαλαρά λυγισμένα χέρια, στήριξη από τους κοιλιακούς και ώμοι κάτω-και-πίσω)

Εάν έχετε οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη καθώς όλα τα παραπάνω δεν είμαι σίγουρος ότι είναι απόλυτα ορθά!

Εξοπλισμός μετά την αγορά του ποδηλάτου:
Shoes = Shimano RP-400
Pedals = Look KEO Max 2
Cleats = Look Grip Grey
Bib = Castelli Entrata
Jersey = Castelli Fondo FZ
Computer = Garmin 510
Front Light = Sigma Buster 300
Back Light = Sigma Blaze
Προσωπικά εμπιστεύομαι τη LeMond μέθοδο
Ρίξε μια ματιά
Όσο για τις ενοχλήσεις στη πλάτη είναι πολύ φυσιολογικό, δώσε λίγο χρόνο προσαρμογής και αν αυτό συνεχίζεται ίσως θα πρέπει να επέμβεις στο μήκος του λαιμού.
Ένας μπακαλίστικος τρόπος να το διαπιστώσεις, όταν κρατάς το τιμόνι από το άνω μέρος και κοιτάς κάτω δεν πρέπει να βλέπεις τον άξονα του μπροστά τροχού.
Θα πρέπει το τιμόνι να κρύβει τον άξονα.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Προσωπικά εμπιστεύομαι τη LeMond μέθοδο
Ρίξε μια ματιά
Όσο για τις ενοχλήσεις στη πλάτη είναι πολύ φυσιολογικό, δώσε λίγο χρόνο προσαρμογής και αν αυτό συνεχίζεται ίσως θα πρέπει να επέμβεις στο μήκος του λαιμού.
Ένας μπακαλίστικος τρόπος να το διαπιστώσεις, όταν κρατάς το τιμόνι από το άνω μέρος και κοιτάς κάτω δεν πρέπει να βλέπεις τον άξονα του μπροστά τροχού.
Θα πρέπει το τιμόνι να κρύβει τον άξονα.
Ωραια θα το δοκιμάσω!!
Ο λαιμός τώρα είναι στα 8cm. Υποθέτεις οτι μπορεί να χρειάζεται μεγαλύτερο?

Θα τραβήξω κάποιες φωτογραφίες από το πλάι να κοιτάξω τις γωνίες που δημιουργούνται και το πως είναι η στάση μου/ αν καμπουριάζω κλπ.

Για το τέστ με το τιμόνι και τον άξονα, άνω μέρος εννοείς τα hoods? Έχω την αίσθηση ότι μέχρι ώρας ο άξονας κρυβόταν από το μέσο του λαιμού. Τώρα που ανέβασα την σέλα λογικά θα διορθωθεί!

btw.. Tρομερό το πόσο μακριά μπορείς να φτάσεις με το ποδήλατο και πόσο καλή εξέλιξη μπορείς να κάνεις μέσω του strava/bike computer με τόσα στατιστικά!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Για το τέστ με το τιμόνι και τον άξονα, άνω μέρος εννοείς τα hoods?
Σε αυτή τη θέση, αυτή είναι θέση που παίρνουμε κυρίως όταν σκαρφαλώνουμε πάνω σε road bike.
preview.jpg


Τα πολλά grip του τιμονιού βοηθάνε σε βάθος χρόνου να ανακουφίζεις στα σημεία τις ενοχλήσεις που ενδεχομένως να εμφανίζονται, θα πρέπει να μάθεις να τα εκμεταλευεσαι πριν εμφανιστούν οι ενοχλήσεις.
Τα hoods τα κρατάμε συνήθως σε tempo και ευθείες, το drop για sprint όπου φεύγουμε από τη σέλα αλλά και στις κατηφόρες.
Κρατώντας το drop του τιμονιού στις κατηφόρες έχουμε καλύτερη αεροδυναμική, καλύτερο έλεγχο στο σύνολο και στα φρένα στα πολλά χλμ/ω
Γενικά προσπάθησε να εκμεταλευεσαι όλα αυτά τα grip σε μια προπόνηση, θα σε πάει λίγο παραπέρα!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Αφού η gaerne σιάχνει παπούτσια για τα ποδάριαμ, τι το έψαχνα ο λαλάκας με τη sidi...?
Πολύ καλύτερη η νέα ναυαρχίδα, νέος πάτος, περισσότερος τομές για κυκλοφορία αέρα εντός του παπουτσιού, καλύτερη εφαρμογή στη σύσφιξη του κουντουπιέ, νέα γενιά boa με μικρό ρυθμίσεις και επιτέλους λαστιχένια τακούνια, που περπατούσα και γύριζαν τα κεφάλια να δουν το γκομενακι και έβλεπαν εμένα... 🤣
MVIMG_20200904_130650.jpg
MVIMG_20200904_130753.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
με γειες!
ποπο...θα ηθελα να δω τα ξενερωμενα προσωπα τους.... 🐒
Ευχαριστώ μαιμούδι!!
Κάντο εικόνα, ορεινό χωριό με μπαρμπάδια στο καφενέ και σκάω περπατώντας να πάω προς τη βρύση της πλατείας.
Να τα δεις τα μπαρμπάδια να γυρίζουν το σκευρομένο κορμί τους να δουν το γκομενάκι και το ξενερωμα στη φάτσα που βλέπουν εμένα με κολλάν.... 🤣 🤣🤣
 




Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.182
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top