Ποδήλατο







bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.294
Reaction score
42.012
Πάντως το έχει η μοίρα μου γραφτό να μου τη καρφώνουν από πίσω... :)
Εδώ το 2011 με το εντουράκι, περίμενα στο φανάρι, μόνος, δεν υπήρχε άλλο όχημα τριγύρω και ήρθε ο ταπητοκαθαριστής και γίναμε χαλάκι.
Εμένα με βρήκαν κάτω από το φορτηγάκι, έβλεπα συνέχεια το τροχό να προσπαθεί να με πατήσει αλλά γκελάριζε στο κράνος...
Αλλες μεγάλες στιγμές και τότε...
IMAG0237.jpg
IMG_20200902_105450.jpg
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.870
απο κοντα θα σου ελεγα: "φιλε στη θεση σου θα προσεχα πολυ στη θαλασσα...καθοτι οποιου του μελει να πνιγει ποτε του δε πεθαινει" ποπο καταμαυρο χιουμορ πρωινιατικο...
συνεχισε να σπας ολα τα ρεκορ..φαινομενο Μπρετσος!
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.870
ακριβως @n_olympios !! ξαναδα τις φωτο απο περσι και το ενιωσα (στο 1 χιλιοστο και βγαλε) ... και διαβαζω και τις περιγραφες του Μπρετσου και κυριολεκτικα κλαιω γελωντας...ποπο...hardcore..
εδω μια φορα την επεσα εγω σε κοπελα και πονεσα...που να πεσω απο το ποδηλατο.. 🐒
 



Μηνύματα
19.359
Reaction score
13.564
Βλέπω τις τελευταίες ημέρες τις διαφημίσεις από μεγαλοαλυσίδες (public, cosmote/germanos, mediamarket, κλπ) για το πρόγραμμα επιδοτήσεων ηλεκτρικών ποδηλάτων. Ωραία και άγια όλα αυτά, αλλά είμαι περίεργος τι υποστήριξη θα έχουν σε αυτά τα οχήματα όταν λήξει το πρόγραμμα. Μου φαίνεται θα είναι τύπου "μην τον είδατε τον Παναή" και "μετά της απομάκρυνσης από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται"! Τι σχέση έχουν και πότε την απέκτησαν αυτές οι εταιρείες με τα... ποδήλατα, και δη τα ηλεκτρικά! Αλλά το πρόγραμμα μάλλον προσφέρεται για αρπαχτές τέτοιου είδους από άσχετους με το αντικείμενο.

Δεν λέω βέβαια ότι όλα τα ποδηλατάδικα είναι σωστά, αλλά βρε γμτ υπάρχουν κι αρκετά για να κάνεις από εκεί τις αγορές, και κάποια υποστήριξη θα έχεις αργότερα (δεν είναι και τόσο απλό πχ, όπως ένα ποδήλατο χωρίς ηλεκτρικό σύστημα, που λίγο πολύ όλοι μπορούν να κάνουν service).

Έχει ενδιαφέρον το θέμα... :geek:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Άντε, να βάλω κι εγώ κάποιες φωτογραφίες από το δικό μου ατύχημα (Τετάρτη, 15/05/2013):

Φωτογραφία0018.jpg
Φωτογραφία0019.jpg
Φωτογραφία0021.jpg
Φωτογραφία0022.jpg
Φωτογραφία0023.jpg


(συνοπτικά) Ήμουν στη λωρίδα μου (αριστερά, στην Κύπρο οδηγάμε "ανάποδα"), ήταν αυτός δεξιά, θέλησε να αλλάξει λωρίδα, ήμουν στο "τυφλό" σημείο, δεν με είδε κι "ανέβηκε" το ποδήλατο. Ευτυχώς, τον είδα εγώ και πρόλαβα και πετάχτηκα ("ξεκλείδωσα" τα παπούτσια από τα πετάλια) από το ποδήλατο, αλλιώς δεν θα είχα δεξί πόδι σήμερα. Σταμάτησε το αυτοκίνητο, κατέβηκε και με το που με είδε να στέκομαι όρθιος στο πεζοδρόμιο, χωρίς την παραμικρή γρατζουνιά, σταυροκοπήθηκε 30 φορές και μου λέει "Δόξα τω Θεό, νόμιζα ότι σε πάτησα"!

ΟΚ, εξηγημένος τύπος, πήρε τηλέφωνο μόνος του την αστυνομία και την ασφαλιστική του. Από την αστυνομία του είπαν ότι εφόσον δεν υπάρχει τραυματισμός δεν θα επέμβουν και στην ασφαλιστική τους είπε ότι μέχρι τη Δευτέρα θέλει να μου αποζημιώσουν την πλήρη αξία του ποδηλάτου - το ποδήλατο βγήκε total loss. Επειδή πήγαινα στη δουλειά, με έβαλε στο αυτοκίνητο, το ποδήλατο στην καρότσα, με πήρε σπίτι, περίμενε να κάνω μπάνιο, να αλλάξω και με πήρε στη δουλειά. Στη διαδρομή, δεν έλεγε κάτι άλλο εκτός του "Συγνώμη, τι άλλο να πω, δεν ξέρω, συγνώμη, πραγματικά." * 30 φορές κι από μέσα μου σκεφτόμουν πόσο ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ ήμουν. Είμαι σίγουρος ότι την Κυριακή, στην εκκλησία, άναψε λαμπάδα ίσα με το μπόι μου. Τη Δευτέρα πήρα την επιταγή από την ασφαλιστική, φύλαξα τα χρήματα και λίγους μήνες μετά παρήγγειλα το road bike μου.

Από τότε μέχρι σήμερα, 1-2 πτώσεις είχα, από δική μου απροσεξία ή/και ολισθηρό οδρόστρωμα λόγω βροχής (ευτυχώς, με χαμηλή έως πολύ χαμηλή ταχύτητα).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.294
Reaction score
42.012
Για να πάρεις Σώτο, αξιόπιστο και με κάποια ποιότητα ηλ. Ποδήλατο πρέπει να χώσεις πάνω από 4.000 ευρά.
Θα γεμίσουν οι δρόμοι με σάπια-κινέζικα ηλ. Ποδήλατα και σε κάνα χρόνο θα τα δώσουν όλοι για σκράπ.
Έχει πλάκα πάντως γιατί όλοι νομίζουν πως θα κάτσεις πάνω και θα σε πάει βόλτα μόνο του, ότι θέλει και πετάλι η φάση λίγοι το γνωρίζουν.
Όσο για τη αρπαχτή, φωνάζει από μακριά...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Το ότι πολύς κόσμος νομίζει ότι το ηλεκτρικό ποδήλατο είναι κάτι σαν το scooter αλλά αντί για βενζίνη, "καίει" ρεύμα, με ξεπερνάει...
 

Μηνύματα
19.359
Reaction score
13.564
Άντε, να βάλω κι εγώ κάποιες φωτογραφίες από το δικό μου ατύχημα (Τετάρτη, 15/05/2013):

View attachment 178144 View attachment 178145 View attachment 178149 View attachment 178150 View attachment 178154

(συνοπτικά) Ήμουν στη λωρίδα μου (αριστερά, στην Κύπρο οδηγάμε "ανάποδα"), ήταν αυτός δεξιά, θέλησε να αλλάξει λωρίδα, ήμουν στο "τυφλό" σημείο, δεν με είδε κι "ανέβηκε" το ποδήλατο. Ευτυχώς, τον είδα εγώ και πρόλαβα και πετάχτηκα ("ξεκλείδωσα" τα παπούτσια από τα πετάλια) από το ποδήλατο, αλλιώς δεν θα είχα δεξί πόδι σήμερα. Σταμάτησε το αυτοκίνητο, κατέβηκε και με το που με είδε να στέκομαι όρθιος στο πεζοδρόμιο, χωρίς την παραμικρή γρατζουνιά, σταυροκοπήθηκε 30 φορές και μου λέει "Δόξα τω Θεό, νόμιζα ότι σε πάτησα"!

ΟΚ, εξηγημένος τύπος, πήρε τηλέφωνο μόνος του την αστυνομία και την ασφαλιστική του. Από την αστυνομία του είπαν ότι εφόσον δεν υπάρχει τραυματισμός δεν θα επέμβουν και στην ασφαλιστική τους είπε ότι μέχρι τη Δευτέρα θέλει να μου αποζημιώσουν την πλήρη αξία του ποδηλάτου - το ποδήλατο βγήκε total loss. Επειδή πήγαινα στη δουλειά, με έβαλε στο αυτοκίνητο, το ποδήλατο στην καρότσα, με πήρε σπίτι, περίμενε να κάνω μπάνιο, να αλλάξω και με πήρε στη δουλειά. Στη διαδρομή, δεν έλεγε κάτι άλλο εκτός του "Συγνώμη, τι άλλο να πω, δεν ξέρω, συγνώμη, πραγματικά." * 30 φορές κι από μέσα μου σκεφτόμουν πόσο ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ ήμουν. Είμαι σίγουρος ότι την Κυριακή, στην εκκλησία, άναψε λαμπάδα ίσα με το μπόι μου. Τη Δευτέρα πήρα την επιταγή από την ασφαλιστική, φύλαξα τα χρήματα και λίγους μήνες μετά παρήγγειλα το road bike μου.

Από τότε μέχρι σήμερα, 1-2 πτώσεις είχα, από δική μου απροσεξία ή/και ολισθηρό οδρόστρωμα λόγω βροχής (ευτυχώς, με χαμηλή έως πολύ χαμηλή ταχύτητα).
Πριν αρκετά χρόνια είχα κι εγώ μία περίπτωση, σταματημένος σε φανάρι έρχεται ένας από πίσω, ζντουπ, πάει η ρόδα γίνεται οχτάρι όπως η δικιά σου στις φωτό, κι εγώ 3 μέτρα μπροστά... Κι αυτός απλά σα να μην έγινε τίποτα, φεύγει κανονικά... >:(:geek:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Κι αυτός απλά σα να μην έγινε τίποτα, φεύγει κανονικά... :(:geek:
Κι αυτό μου έτυχε, περίπου ένα χρόνο πριν από το ατύχημα που περιέγραψα. Παίρνει τη στροφή, σταματάει πάνω μου (στην κυριολεξία), με πετάει κάτω, έτσι όπως πέφτω αδειάζει ο δρόμος μπροστά του, μαρσάρει κι εξαφανίζεται. Ούτε που νοιάστηκε να δει αν ζω ή αν πεθαίνω. Εκείνο το ατύχημα μου "στοίχησε" ένα ρωγμώδες κάταγμα λίγο πιο κάτω από τον αγκώνα - τίποτα σοβαρό, αλλά με έβγαλε off για 1-2 εβδομάδες. Ευτυχώς, είχα πολύ καλό φυσιοθεραπευτή και το χέρι επανήλθε 100%, πλήρες εύρος κίνησης, όλα καλά. Το ποδήλατο δεν έπαθε τίποτα.

Το αστείο είναι ότι ποδηλατούσα εντός του αστικού ιστού της Αθήνας, για τρία χρόνια, από το 1996 ως το 1999 (παράδειγμα διαδρομής: Γέφυρα Σταυρού [σύνορα Γέρακα με Αγ. Παρασκευή] - Μοναστηράκι και πίσω) και δεν μου είχε συμβεί το παραμικρό. Τίποτα, nada. Και στη Λευκωσία, με το 1/100 της τροχαίας κίνησης που έχει στην Αθήνα, δύο φορές, δύο συνεχόμενες χρονικές, κόντεψα να με σκοτώσουν. Ουδέν άλλο σχόλιο...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.294
Reaction score
42.012
Ψιτ!! Γιατί το εγκαταλειψατε το άθλημα??? :(

Εγώ Κλασικά πάρνηθα και σήμερα, είχα πολύ διάθεση αλλά η παρέα με κράτησε λίγο πίσω.
Και έτσι πάντως καλά ήταν, το φχαριστήθκα!!
IMG_20200903_202757.jpg
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.989
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top