desktop ενισχυτης

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Οι τελευταιες περικοπες στον εξοπλισμο μου,ειχαν σαν αποτελεσμα να μεινει ενα ζευγαρι epos ELS-3 χωρις ενισχυτη,οποτε σκεφτηκα να τα αξιοποιησω,σε ενα desktop συστημα υπολογιστη (ναι πλεον ακουμε μουσικη σε ενα γραφειο μπροστα απο εναν υπολογιστη). Τα ηχεια ειναι αυτα,dac το ifi zen και χρειαζομαι εναν μικρο ενισχυτη σε μεγεθος και σε ισχυ για να τα οδηγησει. Στο διαδικτυο υπαρχουν οι γνωστες επιλογες της smsl,topping κλπ,αλλα δεν εχω εμπειρια απο καποιο απο τα τρεχοντα μοντελα (παλιοτερα,πριν 10-12 χρονια με t-amp σε διαφορες παραλλαγες).Υπαρχει καποια προταση,αλλα απο μελος που εχει προσφατη προσωπικη εμπειρια απο τετοιο ενισχυτη.Ειδα στις αγγελιες εναν denon pma-50 (ιδανικη επιλογη και λογω ονοματος αλλα και επειδη ειναι και dac-ενισχυτης ακουστικων),αλλα δυστυχως πωλειται μονο μαζι με τα ηχεια.
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
αν υπηρχε εκδοση χωρις τα δικτυακα και το dac ναι,αλλα τωρα να δωσεις 450 ευρω,για εναν ενισχυτη 200 ευρω (τοσο θα εκανε χωρις τα αλλα),ειναι μαλλον κακη κινηση.Προφανως μιλαμε για κατι σε class d.To denon που ανεφερα θα βολευε γιατι θα αντικαταστουσε και το ifi zen ( που θα πηγαινε σε αλλο γραφειο). Υπαρχει βεβαια και ο καινουργιος pma-60,αλλα ξεφευγουμε πολυ.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Ε πόσα δίνεις.
στον Τομαν θα βρεις και φτηνούς t-amp.
πχ
https://www.thomann.de/gr/tamp_s100.htm

για να μην πω για κινεζομάγαζα..

επίσης φυσικά μπορείς να σπρώξεις το ifi zen και να πας κατ ευθείαν στον Yamaha που μαλλον ειναι η καλύτερη επιλογή.
 



Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Ε πόσα δίνεις.
στον Τομαν θα βρεις και φτηνούς t-amp.
πχ
https://www.thomann.de/gr/tamp_s100.htm
Δεν μιλάμε για αυτόν τον t-amp αλλά για τους tripath.


(πρέπει κάποια στιγμή να τον βρω και να τον ανασύρω από την αποθήκη, να θυμηθώ αν άξιζε ο τότε ντόρος).
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
..... Ειδα στις αγγελιες εναν denon pma-50 (ιδανικη επιλογη και λογω ονοματος αλλα και επειδη ειναι και dac-ενισχυτης ακουστικων),αλλα δυστυχως πωλειται μονο μαζι με τα ηχεια.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Εγώ φίλε είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον παρακάτω που έχω συνδέσει τα Lars & Ivan BoBo:


Δεν ξέρω αν σου κάνει σε watt αλλά είναι πολύ ποιοτικός ο ήχος του.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Εάν βολεύει η μία είσοδος είσαι εδώ.


Η


Με ένα ανάλογο (max 24v) τροφοδοτικό καθάρισες.
 
Last edited:



Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Νομίζω η πλέον ενδιαφέρουσα περίπτωση είναι ο παρακάτω:


Η δε τιμή του άκρως δελεαστική:
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Ε πόσα δίνεις.
στον Τομαν θα βρεις και φτηνούς t-amp.
πχ
https://www.thomann.de/gr/tamp_s100.htm

για να μην πω για κινεζομάγαζα..

επίσης φυσικά μπορείς να σπρώξεις το ifi zen και να πας κατ ευθείαν στον Yamaha που μαλλον ειναι η καλύτερη επιλογή.
θελω κατι πιο μικρο,το zen δεν φευγει γιατι χρειαζομαι και ενισχυτη ακουστικων,εκτος και αν καταληξω σε λυση τυπου denon pma-50/60 (αν και θα ηθελα τον ps audio sprout 100,η τιμη του οποιου ομως στη χωρα μας απογειωνεται στα 750 ευρω!!!!!!)


Εγώ φίλε είμαι πολύ ευχαριστημένος με τον παρακάτω που έχω συνδέσει τα Lars & Ivan BoBo:
ειναι στους υποψη,για αυτο και ρωτησα γνωμες απο οσους εχουν κατι αναλογο.


Αν δε σκοπεύεις να συνδέσεις αναλογική πηγή τότε το smsl ad18 είναι η καλύτερη λύση στα χρήματα που κοιτάς.
εχει αντικατασταθει απο τον sa-300,που εχει λιγοτερες ευκολιες αλλα καλυτερο τσιπακι ενισχυτη,αλλα νομιζω οτι θα ειναι οντως λιγος για τα epos,παντως εχει και αναλογικη εισοδο,αλλα το ψηφιακο του κομματι (dac) ειναι μετριοτατο.

Νομίζω η πλέον ενδιαφέρουσα περίπτωση είναι ο παρακάτω:


Η δε τιμή του άκρως δελεαστική:
τον εχω δει,αλλα δεν ξερω.....τον βρισκω χαλια απο εμφανιση


Να ρίξω μια ιδέα;
Δεν πουλάς τα epos και να πάρεις ενεργά;
αρχικα για εκει πηγαινα (αν και τα epos δυσκολα θα τα πουλαγα,για μενα ειναι με διαφορα το καλυτερο μικρο ηχειο λογικης τιμης,οπως και γενικα τα ηχεια που εβγαζε τοτε η epos.....) αλλα δεν μου αρεσει ο μονιτορ ηχος για την συγκεκριμενη χρηση.

Keces E40

Με δοκιμή κατ´οίκον.
ποσο παει αυτος? Καλος φαινεται εσωτερικα.
ο 2 και 3 φαινονται αξιολογοι
 
Last edited:

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
599 euros
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα ηχεια ειναι αυτα,dac το ifi zen και χρειαζομαι εναν μικρο ενισχυτη σε μεγεθος και σε ισχυ για να τα οδηγησει.
Εύκολο ηχείο που δεν θα προβληματίσει τον ενισχυτή...
Στις αγγελίες τις σελίδας κοίταξες;
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Εύκολο ηχείο που δεν θα προβληματίσει τον ενισχυτή...
Στις αγγελίες τις σελίδας κοίταξες;
ναι,αλλα εκτος απο τον denon pma-50 δεν ειδα τι αξιολογο.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top