Επιλογή Dac με MQA

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ολα τα ντακ αναβαθμιζουν τον προσλαμβανομενο ηχο - σωστοτερα: με την καταλληλη ρυθμιση αναδειγματιζουν το δειγμα.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
The MQA encoded FLAC files, at least the majority of them, are standard 48kHz/24bit FLAC files. 17 bits out of the 24bits carry the standard uncompressed audio. The rest of the bits are used as the MQA metadata. They hold lossy data with the MQA data, presented as dither noise to any non-MQA DAC.
 

Μηνύματα
242
Reaction score
269
Καλησπεριζω την παρεα, βρηκα τωρα το νημα που ειχατε ανοιξει καθως σκεφτομαι να αποστρατευσω το cd μου κ να παρω ενα streamer. Εχω και ενα benchmark dac 1 pre, το οποιο ετυχε και το εκανα ενα γρηγορο συγκριτικο με το chord ενος φιλου σαν αυτο που προαναφερατε. Παιδια δεν ακουσαμε και καμια διαφορα δεν ξερω αν αξιζει η αλλαγη του, ημονη απορια που ειχα ηταν για το φορμα του tidal που λετε, αλλα απο οτι βλεπω μ λετε οτι δεν αξιζει
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπεριζω την παρεα, βρηκα τωρα το νημα που ειχατε ανοιξει καθως σκεφτομαι να αποστρατευσω το cd μου κ να παρω ενα streamer. Εχω και ενα benchmark dac 1 pre, το οποιο ετυχε και το εκανα ενα γρηγορο συγκριτικο με το chord ενος φιλου σαν αυτο που προαναφερατε. Παιδια δεν ακουσαμε και καμια διαφορα δεν ξερω αν αξιζει η αλλαγη του, ημονη απορια που ειχα ηταν για το φορμα του tidal που λετε, αλλα απο οτι βλεπω μ λετε οτι δεν αξιζει

Καλημερα.

Ποιο dac της Chord ειχατε και με τι εισοδο του δωσατε σημα;
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Hugo tt 2
Το συγκεκριμενο Chord ειναι κατα πολυ ανωτερο του Benchmark!

Aν δεν ακουσατε διαφορα-που μαλλον σημαινει οτι το συστημα δεν ειναι τοσο αναλυτικο ωστε να την αναδειξει,ειτε ο χωρος καταλληλα φροντισμενος-τοτε παραμεινετε σε αυτο που εχετε.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
επειδη εχουμε πηξει στα αναλυτικα συστηματα και στους φροντισμενους χωρους εδω μεσα, λιγο συγκρατηση.
οι διαφορες στα dac σε εναν οικιακο χωρο οπου υπαρχει ενα benchmark ειναι το ελαχιστο που πρεπει να σας αποσχολει κ.Νικο. Συνεχιστε με αυτο και ασχοληθειτε με την γνωστη σειρα αν θελετε αναβαθμιση (χωρος, ηχεια, ενισχυτης (οδηγηση) προενισχυτης πηγη καλωδια)
 

Μηνύματα
242
Reaction score
269
Θα συμφωνήσω για τον εξής λόγο .το benthmark το πήρα 400 ευρα είναι παλιότερο μοντέλο, το chord έχει 5000. Πραγματικά δεν ακούσαμε διάφορες, και ήμασταν τέσσερα άτομα οι ποιο πολύ έμπειροι κ με ακριβά συστήματα. Όσο για το σύστημα απαρτίζεται από τα εξής. Ηχεία. Αναλισις ωμέγα. Jbl l300. Pioneer s1 ex και speakom f3 αν δε κάνω λάθος. Ενισχυτικά τσακιριδη Ορφέας 50 watt τάξη άλφα. Hypex ψηφιακούς και ένα τρανζίστορ σερμπομ 200 το κανάλι . Προεν το Ντακ και ένας λιντορφ. Νομίζω ότι όλα αυτά είναι αρκετά αναλυτικά.
new
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
ασχοληθειτε με την γνωστη σειρα αν θελετε αναβαθμιση (χωρος, ηχεια (πολλαπλά, ιμερσιβ), πολλαπλά σαμπ, ενισχυτές(οδηγηση) προενισχυτη με ένα ρημαδι ντιρακ
Φικσντ.

Καλή συνέχεια.
 


Μηνύματα
242
Reaction score
269
Επειδη γενικα τελευταια εχουν πεσει πολλα μηχανακια στα χερια μας , απο ηχεια ενισχυτικα κ αλλα, το σιγουρο ειναι οτι ολα με ολα μεταξυ τους δε ταιριαζουν. Με αλλο ηχειο επαιζαν εξερετικα οι ψηφιακοι, με αλλο δεν ακουγονταν, το ιδιο και τα αλλα ενισχυτικα
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Καλσηπερα σε όλους. Επειδη εχω ένα vega G1 που κάνει MQA rendering αλλα οχι offcial decoding , χρησιμοποιω roon και αναλαμβάνει αυτο το mqa unfolding. Επομενως.. αν το dac σου έχει mqa decoding καλως.. αν δεν εχει, παιξε με roon και εισαι παλι οκ. Γενικώς επέλεξε dac με βάση τον ήχο του και όχι το mqa decoding.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top