Αναβάθμιση βελόνας/κεφαλής για Audio Technica AT-LP5 ή phono stage;

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω εδώ και δυο χρόνια το πικάπ της Audio Technica AT-LP5 με το οποίο σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος.
Σαν phono stage χρησιμοποιώ το ενσωματωμένο του ολοκληρωμένου ενισχυτή μου, Advance Paris AX1.

Θα ήθελα να κάνω μια αναβάθμιση ώστε να δωθεί μια μεγαλύτερη «σπιρτάδα» στον ήχο του, αντίστοιχη με αυτή του τρέχοντος cd player που έχω (marantz hd-cd1).
Σαν καινούργιος στον χώρο, τι θα με συμβουλεύατε;
Μια αλλαγή στην κεφαλή ή μια αγορά ενός ξεχωριστού phono stage;
Ποια μοντέλα να κοιτάξω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!
 

ika

News
Μηνύματα
13.748
Reaction score
12.818
Η κεφαλή που έχει (ΑΤ95ΕΧ) από την μάνα του έχει περίπου 65€, προτείνω να πας σε μία κεφαλή ανώτερης κατηγορίας, πχ ORTOFON M2 RED PNP (που είναι ήδη με headshell), οπότε θα μπορείς και να τις αλλάζεις σχετικά εύκολα.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η ΑΤ95ΕΧ ειναι εξαιρετικη κεφαλη στην κατηγορια αυτη η οποια για πολυ καιρο ηταν διαθεσιμη μονο στα πικαπ της ΑΤ,αντι της γνωστης ΑΤ95Ε (πρασινη). Εχω μια ΕΧ σε ενα πικαπ μου και δεν θα ελεγα οτι της λειπει η "σπιρταδα". Μαλλον θα ηταν πιο λογικη η δοκιμη ενος phono. Aν θελεις μια πιο οικονομικη λυση ομως, η αλλαγη στην βελονα της ΑΤ95Ε (ΑΤΝ-95Ε) θα σου δωσει πιο κοντινο ηχο σε αυτο που ψαχνεις.Ιδιες βελονες στην ουσια, με διαφορετικη αναρτηση και αναλογη διαφορα στο αποτελεσμα λογω διαφορετικου damping.Η ΑΤΝ-95Ε θα σου δωσει πιο "καθαρο & αναλυτικο" ηχο με λιγα λεφτα.
 
Last edited:

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Η κεφαλή που έχει (ΑΤ95ΕΧ) από την μάνα του έχει περίπου 65€, προτείνω να πας σε μία κεφαλή ανώτερης κατηγορίας, πχ ORTOFON M2 RED PNP (που είναι ήδη με headshell), οπότε θα μπορείς και να τις αλλάζεις σχετικά εύκολα.
Δεν είμαι σίγουρος αν η red αποτελεί σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με την audio technica. Διαθέτει ένα χαρακτήρα που εντυπωσιάζει αρχικά, αλλά τη βρίσκω «σκληρή» και σε πολύωρες ακροάσεις κουράζει (τουλάχιστον εμενα).
Η blue, από την άλλη, είναι εξαιρετική, και πιστεύω ότι για τα χρήματα που ζητάει είναι πολύ τίμια λύση.
 


ika

News
Μηνύματα
13.748
Reaction score
12.818
Δεν είμαι σίγουρος αν η red αποτελεί σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με την audio technica. Διαθέτει ένα χαρακτήρα που εντυπωσιάζει αρχικά, αλλά τη βρίσκω «σκληρή» και σε πολύωρες ακροάσεις κουράζει (τουλάχιστον εμενα).
Η blue, από την άλλη, είναι εξαιρετική, και πιστεύω ότι για τα χρήματα που ζητάει είναι πολύ τίμια λύση.

ΟΚ για την BLUE, αλλά είναι και πιο ακριβή.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
ΟΚ για την BLUE, αλλά είναι και πιο ακριβή.
Δίκιο έχεις, αλλά είμαι της άποψης ότι οι αναβαθμίσεις πρέπει να είναι μεγάλες, για να έχουν νόημα, αλλιώς πλαγιοπατουμε και σε σύντομο διάστημα πάλι τρωγόμαστε με τα ρούχα μας.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν είμαι σίγουρος αν η red αποτελεί σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με την audio technica. Διαθέτει ένα χαρακτήρα που εντυπωσιάζει αρχικά, αλλά τη βρίσκω «σκληρή» και σε πολύωρες ακροάσεις κουράζει (τουλάχιστον εμενα).
Η blue, από την άλλη, είναι εξαιρετική, και πιστεύω ότι για τα χρήματα που ζητάει είναι πολύ τίμια λύση.
Αν παμε στην τιμη της blue/red, ας δει και την AT-VM95SH (nude shibata) η AT-VM95ML (nude micro-line),ακομη και την AT-VM95EN (nude elliptical)
και τελειωνει με το θεμα κεφαλης για το πικαπ που εχει τωρα. Με το phono τι θα προκυψει,δεν ξερω.
Δίκιο έχεις, αλλά είμαι της άποψης ότι οι αναβαθμίσεις πρέπει να είναι μεγάλες, για να έχουν νόημα, αλλιώς πλαγιοπατουμε και σε σύντομο διάστημα πάλι τρωγόμαστε με τα ρούχα μας.
Kαλυτερα αναλογες των δυνατοτητων των υπολοιπων εκτος κι αν μιλαμε για φοβερα vfm τυπου ΑΤ-VM.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Ενισχυτή ν'αλλάξεις,πικάπ ν'αλλάξεις,αλλά όχι κεφαλή,η οποία είναι πολύ καλή
Ίσως δουλειά θα πρέπει να αλλάξω πρώτα για να μπορέσω να προχωρήσω σε τέτοιου τύπου αλλαγές! Χαχαχα!
@Anastbass πως ερμηνεύεις τον όρο "σπιρτάδα", στον ήχο;
Έχεις δίκιο να ρωτάς.
Θα το έλεγα σαν καλύτερη ανάλυση με πιο γρήγορη απόκριση.
Η ΑΤ95ΕΧ ειναι εξαιρετικη κεφαλη στην κατηγορια αυτη η οποια για πολυ καιρο ηταν διαθεσιμη μονο στα πικαπ της ΑΤ,αντι της γνωστης ΑΤ95Ε (πρασινη). Εχω μια ΕΧ σε ενα πικαπ μου και δεν θα ελεγα οτι της λειπει η "σπιρταδα". Μαλλον θα ηταν πιο λογικη η δοκιμη ενος phono. Aν θελεις μια πιο οικονομικη λυση ομως, η αλλαγη στην βελονα της ΑΤ95Ε (ΑΤΝ-95Ε) θα σου δωσει πιο κοντινο ηχο σε αυτο που ψαχνεις.Ιδιες βελονες στην ουσια, με διαφορετικη αναρτηση και αναλογη διαφορα στο αποτελεσμα λογω διαφορετικου damping.Η ΑΤΝ-95Ε θα σου δωσει πιο "καθαρο & αναλυτικο" ηχο με λιγα λεφτα.
Σε phono, τι θα πρότεινες να κοιτάξω;
 
Last edited:



Μηνύματα
407
Reaction score
312
Να πω και εγώ λίγο την γνώμη μου;
Λοιπον κάτοχος εδώ και 6 χρόνια orthofon 2m bronze, ήθελα να αλλάξω λίγο τον ήχο μου και να ξεκουραστει η κεφαλή από τις ωρες που εχει παίξει.
Αγόρασα απο ebay την AT95EX με πολύ μελέτη να στηθεί καλα στον βραχιονα μου project 9cc έπρεπε να προστεθούν 6.5γραμαρια επιπλέον στο hs και να αλλαχτεί πίσω το βαριδιο μαμά με ενα ποιο βαρυ των 95 γραμμαρίων απο 75 που είναι το υπάρχον.

Ωστε να πετύχουμε συχνότητα 10hz,λοιπόν για τα λεφτά της παίζει εξαιρετικά έχω πάθει την πλάκα μου προπαντον τώρα που στρωθηκε και η ακίδα.
Τωρα οσο αφορα το phono σου μπορεις να δανειστείς απο κανένα φίλο αμα εχει να σου δώσει αμα ακούσεις τίποτα διαφορές.
 



K

kimon

Guest
Monsieur Coyias Poirot!
Μη μας πεις κ. νηματοθέτα ότι το μαύρο πράγμα δίπλα στο πικάπ είναι ηχείο ή, ακόμα χειρότερα, υπογούφερ!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Καθόλου αδιακρισία!

View attachment 179438
Πριν δώσετε λεφτά για ο,τιδήποτε άλλο, αναισθητοποιήστε το πικάπ στους εξωτερικούς κραδασμούς. Βάλτε το να καθίσει πάνω σε μια αρκετά βαρειά πλάκα γρανίτη, ή μαρμάρου, η οποία θα κάθεται πάνω σε κάποιο παχύ ύφασμα, ας πούμε μια παλιά πετσέτα, για να μην φθείρει την επιφάνεια του επίπλου. Μια φθηνότερη εναλλακτική λύση είναι η χρήση μιας βάσης από κόντρα πλακέ θαλάσσης ή μασίφ ξύλο, η οποία θα κάθεται πάνω σε ένα φύλλο αφρολέξ σχετικά σκληρό, (ας πούμε 200άρι ή 300άρι), ώστε μαζί με το βάρος του πικάπ να "πλέει", να μην τερματίσει το αφρολέξ.

Πέραν αυτού, χρειάζεται απορρόφηση των ανακλάσεων του τοίχου ακριβώς πίσω από το πικάπ. Επίσης, αν αυτή η συσκευή αριστερά του πικάπ είναι ηχείο ή υπογούφερ πάνω σε αφρολέξ, πρέπει να φύγει από εκεί. Είναι πολύ κοντά, είναι και το πικάπ χωρίς ανάρτηση, τί να σου κάνει μετά...

Ψάχνετε προς λάθος κατεύθυνση, ο ένοχος για την "ουρά" στον ήχο - αυτή είναι που παίρνει τη σπιρτάδα, είναι το πικάπ.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Nα συμπληρώσω στα πολύ χρήσιμα που έγραψε ο κύριος Κόγιας, ότι εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία τετράδα από αυτά (https://ihodomi.com/gr/categories/hi-fi/hifi-accessories/diafora/lohengrin-wagner-829.html) και να τα τοποθετήσεις είτε κάτω από το κόντρα πλακέ είτε κάτω από αυτή την επιφάνεια του ikea (https://www.ikea.gr/proioda/eidi-ko...-kopis/aptitlig-ksylo-kopis-kreatos/00233429/). Είμαι σίγουρος ότι θα εκπλαγείς από την ησυχία στο background και τη ζωντάνια, που τώρα λες ότι λείπει από το σύστημά σου.
 

Μηνύματα
97
Reaction score
77
Θα ήταν αδιακρισία, αν ζητούσα μια φωτό του πικάπ, έτσι όπως είναι τοποθετημένο στο έπιπλο;
Ωχ , απόφοιτος μαντείου Δελφών ; (χωρίς παρεξήγηση , μάλλον το έχετε ξαναδεί το "έργο")
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Ωχ , απόφοιτος μαντείου Δελφών ; (χωρίς παρεξήγηση , μάλλον το έχετε ξαναδεί το "έργο")
Πολλές φορές. Άσε δηλαδή που ένα μεγάλο κομμάτι του "ζεστού" ήχου του βινυλίου οφείλεται σ' αυτήν την ουρά λόγω ακουστικής ανάδρασης, αυτό το λαστιχο-μπάσο που δεν πρέπει να υπάρχει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top