Audio Spectrum Greek Club

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.220
Αναβάθμιση σίγουρα και μπορείτε να κάνετε .
Αλλά φιλικά , πείτε μας δυό λόγια , .........νομίζεις ότι παίζουν σιγά ;
Είναι κατασκευής 2000 - 2004 ή πιο πρίν .
Πόσο καιρό είναι στα χέρια σας ;
Με ποιο ενισχυτή τα οδηγήσατε μέχρι τώρα ;
Τα δοκιμάσατε με άλλο ενισχυτή ;
Διακρίνετε την θαμπάδα και στον άλλο ενισχυτή ;
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Αναβάθμιση σίγουρα και μπορείτε να κάνετε .
Αλλά φιλικά , πείτε μας δυό λόγια , .........νομίζεις ότι παίζουν σιγά ;
Είναι κατασκευής 2000 - 2004 ή πιο πρίν .
Πόσο καιρό είναι στα χέρια σας ;
Με ποιο ενισχυτή τα οδηγήσατε μέχρι τώρα ;
Τα δοκιμάσατε με άλλο ενισχυτή ;
Διακρίνετε την θαμπάδα και στον άλλο ενισχυτή ;
καλησπέρα. Ευχαριστω για την απάντηση σας.
Νομίζω ότι δεν παίζουν τόσο αναλυτικά, όσο τα άκουγα. Κάτι σαν μπούκωμα...
Ειναι τα v4 αν δεν κάνω λάθος είναι 2000-2004
περίπου 9 χρόνια
Primare i32
Οχι δεν έχω τη δυνατότητα με κάποιον άλλο ενισχυτή
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
καλησπέρα. Ευχαριστω για την απάντηση σας.
Νομίζω ότι δεν παίζουν τόσο αναλυτικά, όσο τα άκουγα. Κάτι σαν μπούκωμα...
Ειναι τα v4 αν δεν κάνω λάθος είναι 2000-2004
περίπου 9 χρόνια
Primare i32
Οχι δεν έχω τη δυνατότητα με κάποιον άλλο ενισχυτή
Για το <<αναλυτικά>> (μειωμένη λεπτομέρεια) που αναφέρεις μπορεί να ευθύνονται τα πάντα. Από τη πηγή σου μέχρι κάποια επαφή καλωδίου. Χρειάζονται δοκιμές για να καταλήξεις.
Βέβαια άλλο η αναβάθμιση και άλλο η επίλυση τέτοιου θέματος.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.220
καλησπέρα. Ευχαριστω για την απάντηση σας.
Νομίζω ότι δεν παίζουν τόσο αναλυτικά, όσο τα άκουγα. Κάτι σαν μπούκωμα...
Ειναι τα v4 αν δεν κάνω λάθος είναι 2000-2004
περίπου 9 χρόνια
Primare i32
Οχι δεν έχω τη δυνατότητα με κάποιον άλλο ενισχυτή
-
Φιλικά ,
Δοκιμές με άλλα συνοδά , ενισχυτή , πηγές , καλώδια , βήμα βήμα - όχι όλα μαζι - και αν το πρόβλημα συνεχίζεται ,
ΠΜ στον φίλο PeterMeni για να βοηθήσει όσο μπορεί και όπως μπορεί .

-

-
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.220
Audio Spectrum CM3
-
291723_afeedbfe7d41d3bc835b20c03c82b66b.jpg

-
291724_872da26fbdc33c437218874f1a03303b.jpg

-
291726_0c748c1b85e873f69bb1fe1fe3753d70.jpg

-
291728_60ef1f120c7ee39c983609210a637880.jpg


-
Είναι τεσσάρων δρόμων με μεγάφωνα SEAS με 10 inch woofer και Super Twitter στην κορυφή .
Woofer με μπάσα που σε καθηλώνουν , ένα εξαιρετικό midrange και δύο twitter από την Seas και είναι 120 W .
Διαστάσεις 70-29-33 εκατοστά καί με της βάσεις 104 εκατοστά ύψος .

- Ευχαριστούμε το μέλος Ev 8848 , για τις photo .

-
 

Μηνύματα
198
Reaction score
240
Μετά από έλεγχο βρέθηκε καμένο τουιτερ στα στούντιο 5 μου. Ευτυχώς ήταν seas και έγινε παραγγελία από Αγγλία.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Έχω ένα ζευγάρι Artemis Eros και στο ένα μου κάηκε το twitter.
Να το δώσω για επισκευή και που, ή να αγοράσω καινούργιο; Επειδή διάβασα ότι η αντιπροσωπεία έχει κλείσει εδώ και χρόνια μήπως μπορείτε να βοηθήσετε με πληροφορίες σχετικά με την αγορά καινούργιου;
 




Μηνύματα
7
Reaction score
0
Δοκίμασα ένα παλιό προενισχυτή Luxman και το ποτενσιόμετρο έντασης όταν πήγα να το δυναμώσω προφανώς είχε φθαρεί και μου έβγαλε μεγάλο θόρυβο στα ηχεία. Με ένα τελικό Luxman 2x200W που ήταν συνδεδεμένα πάλι καλά που μου έκαψε το ένα μόνο.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κλασική περίπτωση όπου προενισχυτής περνάει υψίσυχνα και <<στέλνει>> τις μονάδες των υψηλών. Πολλές φορές συμβαίνει από ταλάντωση. Την επισκευή τη ξεχνάς, δεν πετυχαίνει ποτέ. Μόνο να βρεθεί καινούρια μονάδα.
 





Μηνύματα
6
Reaction score
24
Αφού όλοι όσοι αγαπούν τα προϊόντα αυτής της μεγάλης εταιρίας έχουν κάνει τη δική τους κατάθεση ψυχής, ας αναφέρω κι εγώ τους δικούς μου έρωτες.
Πρώτος νεανικός έρωτας ο παρακάτω.

Xanadu.jpg


Πολύ καλός ήχος και κυρίως ένα ηχείο vfm. Είχε όμως ένα θέμα. Απαιτούσε καλά συνοδά και κυρίως ισχυρούς ενισχυτές. Οι Alchemist Forseti και SympHonic line RG9 δεν φαίνονταν να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του. Ετσι, κάποια στιγμή έφτασε ή ώρα για τον Classe CA-301 και οποία αποκάλυψη. Το ηχείο μεταμορφώθηκε.
Μέχρι και σήμερα κάθεται αρχοντικά σε μια γωνιά του δωματίου και προτιμώ να το βλέπω παρά να το ''σκοτώσω''.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Αφού όλοι όσοι αγαπούν τα προϊόντα αυτής της μεγάλης εταιρίας έχουν κάνει τη δική τους κατάθεση ψυχής, ας αναφέρω κι εγώ τους δικούς μου έρωτες.
Πρώτος νεανικός έρωτας ο παρακάτω.

View attachment 179844

Πολύ καλός ήχος και κυρίως ένα ηχείο vfm. Είχε όμως ένα θέμα. Απαιτούσε καλά συνοδά και κυρίως ισχυρούς ενισχυτές. Οι Alchemist Forseti και SympHonic line RG9 δεν φαίνονταν να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του. Ετσι, κάποια στιγμή έφτασε ή ώρα για τον Classe CA-301 και οποία αποκάλυψη. Το ηχείο μεταμορφώθηκε.
Μέχρι και σήμερα κάθεται αρχοντικά σε μια γωνιά του δωματίου και προτιμώ να το βλέπω παρά να το ''σκοτώσω''.
πάλι καλά ήσουν...εμένα μου τα είχαν πουλήσει τότε με έναν musical fidelity a1 :cry: :lol:
 

Μηνύματα
6
Reaction score
24
Κι έτσι πέρασα στην επόμενη φάση της ενηλικίωσης. Αφού είχα αξιόλογα ενισχυτικά η αναβάθμιση ηχείου ήταν μονόδρομος. Εχοντας εμπιστοσύνη στα προϊόντα της εταιρίας, είπα να βουτήξω σε βαθιά νερά. Οπότε ο Aeolos ήταν και εξακολουθεί να είναι για μένα η μεγάλη αποκάλυψη και ένας μεγάλος έρωτας.

Aeolo(1).jpg


Aeolos (2).jpg


Απίστευτος ήχος και άκρως ανταγωνίσιμος με πολλά άλλα ηχεία, τολμώ να πω ακόμα και ανεξαρτήτου τιμής. Ενα ηχείο που έχει όλο το ''πακέτο''. Ακούς μουσική (είναι βασικό) και δεν ασχολείσαι με λεπτομέρειες. Απλά απολαμβάνεις. Χαμηλές - μεσαίες - ψηλές όλα σε σωστές δόσεις. Οτι είναι γραμμένο θα στο ξεδιπλώσει. Στερεοφωνική εικόνα απίστευτη.
Εν τέλει, μακάριοι όσοι επένδυσαν, όπως εγώ, σ' αυτό το ηχείο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top