Ευχαριστήριο για την τοποθέτηση της νέας κεφαλής

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Υπάρχουν αρκετοί τζόγοι σε πολλά σημεία. Πχ το headshell με το υπόλοιπο arm - ακόμα και σε πολύ ακριβους βραχίονες. Το βάρος ανάγνωσης και το anti-skate είναι παράμετροι που ρυθμίζονται γρήγορα και ευκολα. Η βασική ρύθμιση του αζιμουθιου αλλά και της ευθυγράμμισης (alignment) βάσει το προτρακτορα μάλλον έχουν φύγει εκτός.

Δηλαδή τα πικάπ που έρχονται συσκευασμένα από το εργοστάσιο με προεγκατεστημένη και ρυθμισμένη κεφαλή έχουν χάσει τις ρυθμίσεις τους (azimuth & alignment) κατά τη μεταφορά?
Μήπως είστε υπερβολικός ?
 




T

Tadakis

Guest
Να είσαι σίγουρος ότι έχω μεγάλη εμπειρία από βραχίονες. Ο τελευταίος μου που έστησα μια εβδομάδα μόλις πριν είναι ο SAT CF1-9” .
Τζόγος στους βραχίονες σημαίνει vibrations και resonances
Ο Δεύτερος βραχίονας μου είναι ο 4P και σε πληροφορώ δεν έχει τζόγους
Άσε λοιπόν τις θεωρίες που σε εκθέτουν
Σου έστειλε ο dealer τον SAT με pre-aligned τη κεφαλή? Θα μπορούσε άλλωστε σύμφωνα με τη παραδοχή που κάνεις. Άλλωστε το Pivot-to-Spindle αν είναι βάσει των προδιαγραφών και το κάνεις level με το πλατω/δισκο όλα θα είναι καλά. Αμφιβάλλω όμως να έγινε έτσι.

Επίσης αν στον 4P βγάλεις το headshell, και το ξαναβάλεις η ρύθμιση του αζιμούθιου θα παραμείνει η ίδια? Απλώς αποκλείεται. Ιδιώς σε τέτοιους βραχίονες. Προφανώς και δεν μιλάω για εμφανείς χαλαρές συνδέσεις μετάλλων και υλικών που ίσως αντιλαμβάνεσαι από το σχόλιο μου. Αναφέρομαι σε ανοχές που σχεδιαστηκά υπάρχουν (ή δεν μπορούν να τις αποφύγουν).
Δηλαδή τα πικάπ που έρχονται συσκευασμένα από το εργοστάσιο με προεγκατεστημένη και ρυθμισμένη κεφαλή έχουν χάσει τις ρυθμίσεις τους (azimuth & alignment) κατά τη μεταφορά?
Μήπως είστε υπερβολικός ?
Άλλης κατηγορίας πικάπ είναι αυτά. Αυτά δεν έχουν την ποιότητα ήχου που να επηρεάζονται από αυτά που αναφέρονται εδώ. Τα πικάπ που αναφέρονται εδώ 1 μοίρα ρύθμισης στο azimuth και εκ του γραμμαρίου στο VTF κάνουν τεράστια διαφορά.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.217
Λεπόν .....
Θα πώ κάτι απλό .
Φτιάξε το πικάπ σου όπως το θές , κάνε τίς μετρήσεις σου με το πολύμετρο και σημείωσε τες σε ενα χαρτί . Άκουσε και ενα κομμάτι που το ξέρεις καλά και χαμογέλασε για το κατόρθωμα σου .

Στην συνέχεια ,
Παρε το πικάπ στα χέρια σου , και μαζί του ανέβα και κατέβα μια σκάλα ενός ορόφου .
Ξαναβάλτο εκει που το θέλεις - εκει που ήταν - και μετρα με το πολύμετρο τις εξόδους της βελόνας σου όπως και πρίν .

Είναι ίδιες οί ρυθμίσεις σου ;
( Τό εχω κάνει δυό φορές .....σε μενα δεν ήταν ίδιες .... , ίσως περπατάω βαριά )
-
1600502472403.png


Ό Δάσκαλος επι το έργον .

-
 

Μηνύματα
51
Reaction score
48
Σου έστειλε ο dealer τον SAT με pre-aligned τη κεφαλή? Θα μπορούσε άλλωστε σύμφωνα με τη παραδοχή που κάνεις. Άλλωστε το Pivot-to-Spindle αν είναι βάσει των προδιαγραφών και το κάνεις level με το πλατω/δισκο όλα θα είναι καλά. Αμφιβάλλω όμως να έγινε έτσι.

Επίσης αν στον 4P βγάλεις το headshell, και το ξαναβάλεις η ρύθμιση του αζιμούθιου θα παραμείνει η ίδια? Απλώς αποκλείεται. Ιδιώς σε τέτοιους βραχίονες. Προφανώς και δεν μιλάω για εμφανείς χαλαρές συνδέσεις μετάλλων και υλικών που ίσως αντιλαμβάνεσαι από το σχόλιο μου. Αναφέρομαι σε ανοχές που σχεδιαστηκά υπάρχουν (ή δεν μπορούν να τις αποφύγουν).


Άλλης κατηγορίας πικάπ είναι αυτά. Αυτά δεν έχουν την ποιότητα ήχου που να επηρεάζονται από αυτά που αναφέρονται εδώ. Τα πικάπ που αναφέρονται εδώ 1 μοίρα ρύθμισης στο azimuth και εκ του γραμμαρίου στο VTF κάνουν τεράστια διαφορά.
Μάλλον δεν εχεις ιδέα για τους Kuzma 4P. Και από ότι βλέπω ούτε και από SAT. Αλλιώς δεν θα έγραφες αυτα που γράφεις.

Αν είχες θα ήξερες τουλαχιστον το σύστημα των Kuzma σχετικά με headshells.

Ελπίζω ότι καταλαβαίνεις ότι οι τζόγοι που αναφέρεις σε βραχίονες δημιουργουν resonances και vibrations με αντίστοιχα αποτελέσματα στον ήχο .

Τι βραχίονα εχεις ? Που από ότι καταλαβαίνω υποφέρει από τζόγους ?
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Επίτηδες θα έχουν τζόγους, γιατί όταν παίζει το πικάπ, θερμαίνονται, διαστέλλονται και σφίγγουν τα μέταλλα! :lol:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Άλλης κατηγορίας πικάπ είναι αυτά. Αυτά δεν έχουν την ποιότητα ήχου που να επηρεάζονται από αυτά που αναφέρονται εδώ. Τα πικάπ που αναφέρονται εδώ 1 μοίρα ρύθμισης στο azimuth και εκ του γραμμαρίου στο VTF κάνουν τεράστια διαφορά.
και πλήρωσες να πάρεις τέτοιο πικάπ?
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Άλλης κατηγορίας πικάπ είναι αυτά. Αυτά δεν έχουν την ποιότητα ήχου που να επηρεάζονται από αυτά που αναφέρονται εδώ. Τα πικάπ που αναφέρονται εδώ 1 μοίρα ρύθμισης στο azimuth και εκ του γραμμαρίου στο VTF κάνουν τεράστια διαφορά.
Αν τα πικαπ αυτά επηρεάζονται και χάνουν τις μετρήσεις τους όταν τα μετακινείς τότε είναι κακοσχεδιασμένα και καθιστούν ψυχαναγκαστικό το χρήστη τους.
Μένω έτη φωτός μακριά τους.

BTW Το μόνο που κάνω όταν μετακινω το πικαπ είναι να βγάζω το πλατό.
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
εμενα το lp12 είχε και αμορτισέρ για τις λακκούβες. Το Dr Feickert με τον 12αρη βράχος!
Καιρό έχουμε να πούμε για μάζας vs ανάρτηση!
πάμε γερά?
 

T

Tadakis

Guest
Μάλλον δεν εχεις ιδέα για τους Kuzma 4P. Και από ότι βλέπω ούτε και από SAT. Αλλιώς δεν θα έγραφες αυτα που γράφεις.

Αν είχες θα ήξερες τουλαχιστον το σύστημα των Kuzma σχετικά με headshells.

Ελπίζω ότι καταλαβαίνεις ότι οι τζόγοι που αναφέρεις σε βραχίονες δημιουργουν resonances και vibrations με αντίστοιχα αποτελέσματα στον ήχο .

Τι βραχίονα εχεις ? Που από ότι καταλαβαίνω υποφέρει από τζόγους ?
Δεν έχω σκοπό να μπω σε όποια διαμάχη μαζί σου αλλά και με κανέναν. Μπορείς να έχεις ότι έχεις και να το ρυθμίζεις όπως θες. Οι θεωρίες και τα μανιουαλ είναι για τα ακολουθούμε. Εσύ κάνε ότι νομιζεις. Δικαίωμα σου - δεν θα σε κρίνω εγώ. Για την ιστορία και τελειώνω εδώ τον αντίλογο (και όχι διάλογο) ναι έχω Kuzma 4P σε Kuzma Stabi Ref 2. Καλή συνέχεια.
και πλήρωσες να πάρεις τέτοιο πικάπ?
Αν δεν σε πειράζει ναι. Βρίσκεις κάτι κακό στις σχεδιάσεις που πλησιάζουν προς το απόλυτο και είναι τόσο ευαίσθητες σε μικρορυθμίσεις. Δικαιώμα σου και εσένα φυσικά.
 


Μηνύματα
51
Reaction score
48
Δεν έχω σκοπό να μπω σε όποια διαμάχη μαζί σου αλλά και με κανέναν. Μπορείς να έχεις ότι έχεις και να το ρυθμίζεις όπως θες. Οι θεωρίες και τα μανιουαλ είναι για τα ακολουθούμε. Εσύ κάνε ότι νομιζεις. Δικαίωμα σου - δεν θα σε κρίνω εγώ. Για την ιστορία και τελειώνω εδώ τον αντίλογο (και όχι διάλογο) ναι έχω Kuzma 4P σε Kuzma Stabi Ref 2. Καλή συνέχεια.


Αν δεν σε πειράζει ναι. Βρίσκεις κάτι κακό στις σχεδιάσεις που πλησιάζουν προς το απόλυτο και είναι τόσο ευαίσθητες σε μικρορυθμίσεις. Δικαιώμα σου και εσένα φυσικά.
Για την ιστορία αν εχεις τζόγους στους βραχίονες σου, αντί να πανικοβάλλεις χωρίς λόγο τον op κοίταξε να λύσεις το πρόβλημα τους στέλνοντας τους για service.
Προς ενημέρωση σου υπάρχουν πια πολλά μέσα, για να εντοπίσεις την πηγή των συντονισμων σου, από τζόγους που σου έχουν προκύψει

σιγουρα το Stabi Ref δεν ανηκει στην κατηγορία των απόλυτων tt που αναφέρεις, παρουσιάζει πολύ υψηλο wow and flutter και θόρυβο από τα δυο ac μοτέρ ωστε να σου γίνονται αντιληπτές αυτές οι μικροδιαφορές στο VTF και VTA
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Για να καταλάβω, το πικάπ ρυθμίστηκε και στον δρόμο απόρυθμίστηκε? :biggrin:
Δεν παρακολουθείς. :tongue:
Το πικάπ μεταφέρθηκε και δεν ξέρουμε τι έγινε. Ένα μέλος υποστηρίζει ότι κατά τη μεταφορά απορυθμίστηκε, αλλά μέχρι εκεί. Ούτε ο κάτοχος βγήκε να μας πει, ούτε το άλλο μέλος έχει πειστικά επιχειρήματα. Από καμιά 300αριά χιλιόμετρα μακριά έβγαλε πόρισμα ότι το πικάπ απορρυθμίστηκε.
Φίλε, μήπως ξέρεις να μου πεις και σε ποιά θέση έχω ρυθμίσει τους εκκεντροφόρους στο αμάξι μου, γιατί μου κάνει κάτι κραδασμούς στο ρελαντί και θέλουν πάλι μικρορύθμιση; :roflmao:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
εμενα το lp12 είχε και αμορτισέρ για τις λακκούβες. Το Dr Feickert με τον 12αρη βράχος!
Καιρό έχουμε να πούμε για μάζας vs ανάρτηση!
πάμε γερά?
Μην τολμήσεις να το ξεκινήσεις αν δεν επανέλθει ο ακατονόμαστος... :roflmao:
 


T

Tadakis

Guest
Για την ιστορία αν εχεις τζόγους στους βραχίονες σου, αντί να πανικοβάλλεις χωρίς λόγο τον op κοίταξε να λύσεις το πρόβλημα τους στέλνοντας τους για service.
Προς ενημέρωση σου υπάρχουν πια πολλά μέσα, για να εντοπίσεις την πηγή των συντονισμων σου, από τζόγους που σου έχουν προκύψει

σιγουρα το Stabi Ref δεν ανηκει στην κατηγορία των απόλυτων tt που αναφέρεις, παρουσιάζει πολύ υψηλο wow and flutter και θόρυβο από τα δυο ac μοτέρ ωστε να σου γίνονται αντιληπτές αυτές οι μικροδιαφορές στο VTF και VTA
1. Δεν ανέφερα ποτέ πρόβλημα στο πικάπ μου.
2. Το σχόλιο μου είναι οτι ενα ρυθμισμένο πικάπ δεν κάνει βόλτες και δεν αποσυναρμολογείται καθότι θα χαθούν οι ρυθμίσεις.
3. υποστήριξα το 2. με τις οδηγίες που έχουν τα σχετικά μανιουαλ και την σχετική συμβουλή κατασκευαστή πικάπ.
4. Ότι λέω δεν είναι γνώμη, ούτε γνωμάτευση για το συγκεκριμένο πικαπ του φίλου. Είναι η επανάληψη αυτών που ορίζουν οι οδηγίες. Τις αμφισβητείς? Καλά κάνεις. Δικαίωμα σου θα πώ και πάλι. Αν θεωρείς πως έχεις εσύ ή οποιοι άλλοι καλύτερο τρόπο ρύθμισης, ακολούθησε το.
4. Αυτό το ταπεινό πικάπ έχω. Δεν το κατέταξα σε καμμιά κατηγορία.

Πραγματικά, υπάρχει λόγος περαιτέρω αντίλογου?
 

Μηνύματα
51
Reaction score
48
1. Δεν ανέφερα ποτέ πρόβλημα στο πικάπ μου.
2. Το σχόλιο μου είναι οτι ενα ρυθμισμένο πικάπ δεν κάνει βόλτες και δεν αποσυναρμολογείται καθότι θα χαθούν οι ρυθμίσεις.
3. υποστήριξα το 2. με τις οδηγίες που έχουν τα σχετικά μανιουαλ και την σχετική συμβουλή κατασκευαστή πικάπ.
4. Ότι λέω δεν είναι γνώμη, ούτε γνωμάτευση για το συγκεκριμένο πικαπ του φίλου. Είναι η επανάληψη αυτών που ορίζουν οι οδηγίες. Τις αμφισβητείς? Καλά κάνεις. Δικαίωμα σου θα πώ και πάλι. Αν θεωρείς πως έχεις εσύ ή οποιοι άλλοι καλύτερο τρόπο ρύθμισης, ακολούθησε το.
4. Αυτό το ταπεινό πικάπ έχω. Δεν το κατέταξα σε καμμιά κατηγορία.

Πραγματικά, υπάρχει λόγος περαιτέρω αντίλογου?
Άρα λοιπόν οι τζόγοι που ανάφερες στον άνθρωπο και η σιγουριά σου ότι χρειάζεται ξανά ρύθμιση που κολλάνε ?
Μαλλον ξέχασες ήδη την αυτοπροβολή σου σε προηγούμενο σου ποστ για την σωστή σου εμπειρία
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
2. Το σχόλιο μου είναι οτι ενα ρυθμισμένο πικάπ δεν κάνει βόλτες και δεν αποσυναρμολογείται καθότι θα χαθούν οι ρυθμίσεις.
Πραγματικά, υπάρχει λόγος περαιτέρω αντίλογου?
Πώς θα χαθούν οι ρυθμίσεις? Βιδωμένη κεφαλή στο βραχίονα. Βιδωμένος ο βραχίονας μετά τη ρύθμιση του VTA, βιδωμένο ή σφιχτό αντίβαρο στο stub του βραχίονα. Το πικαπ συσκευασμένο στο κουτί του χωρίς να μετακινείται δεξιά κι αριστερά. Ο βραχίονας στερεωμένος κι ασφαλισμένος στο arm rest.
Πώς το εξηγείς?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top