Θέση ηχείων σε μεγαλούτσικο κ' δύσκολο χώρο

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εκεί είχα αρχικά τα ηχεία πριν τους αλλάξω δωμάτιο.
Έκανα τις δοκιμές μου (κέφι μου) και τώρα αφού βρήκα τι θέλω για το δώμα αυτά επιστρέφουν πάλι στον μεγάλο χώρο.
Έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω 1-2 πραγματάκια τώρα που δεν έχω στήσει ακόμα.
Βλέπετε καμμιά καλύτερη θέση για στήσιμο των ηχείων - θέση ακρόασης?
Αφήστε στην άκρη την υπόλοιπη διαρρύθμιση (έπιπλα) και αν δεν γίνεται αυτό που θα προταθεί θα το πω. Ας δούμε μόνο ηχεία - θέση ακρόασης όπως βλέπετε τον χώρο.
Ο χώρος έχει και άλλα πράγματα μέσα καναπέδες κατά κύριο λόγο, αλλά έβαλα στο σχέδιο παρακάτω αυτά που πιστεύω αφορούν περισσότερο.
Ανάμεσα στα ηχεία - θέση ακρόασης έτσι όπως είναι στο σχέδιο δεν υπάρχει τίποτα (τραπεζάκια κλπ).
Απόσταση ακρόασης στο περίπου 2,20 με 2.40 μ. Απόσταση από τον πίσω τοίχο περίπου υπολογίζω στa 80-90 cm. Απόσταση από πλάγιο τοίχο (δυστυχώς μόνο ένας αριστερά) γύρω στο μισό μέτρο, άντε κ' κάτι.
Δεν ψάχνουμε τίποτα super σε κοινόχρηστο και περίεργο χώρο αλλά αν σκεφτείτε καμμιά θέση που δεν έχω δει ίσως ''παίξουμε'' λίγο να βγεί και αυτή η εβδομάδα :biggrin:
Καλημέρα..


DSC00364.jpg
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Μήτσε δεδομένου ότι το τζάκι προφανώς δεν μπορεί να μεγαλώσει για να έχεις σχετική συμμετρία τοιχωματικών ορίων , καλά είσαι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν τα αφήσεις εκεί κάνε μεγάλο toein, οι άξονες να διασταυρώνονται μπροστά απο την θέση ακρόασης.

Υπαρχει δυνατότητα να τα στήσεις όλα στην απέναντι πλευρά; (Τζαμαρία)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εκεί είχα αρχικά τα ηχεία πριν τους αλλάξω δωμάτιο.
Έκανα τις δοκιμές μου (κέφι μου) και τώρα αφού βρήκα τι θέλω για το δώμα αυτά επιστρέφουν πάλι στον μεγάλο χώρο.
Έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω 1-2 πραγματάκια τώρα που δεν έχω στήσει ακόμα.
Βλέπετε καμμιά καλύτερη θέση για στήσιμο των ηχείων - θέση ακρόασης?
Αφήστε στην άκρη την υπόλοιπη διαρρύθμιση (έπιπλα) και αν δεν γίνεται αυτό που θα προταθεί θα το πω. Ας δούμε μόνο ηχεία - θέση ακρόασης όπως βλέπετε τον χώρο.
Ο χώρος έχει και άλλα πράγματα μέσα καναπέδες κατά κύριο λόγο, αλλά έβαλα στο σχέδιο παρακάτω αυτά που πιστεύω αφορούν περισσότερο.
Ανάμεσα στα ηχεία - θέση ακρόασης έτσι όπως είναι στο σχέδιο δεν υπάρχει τίποτα (τραπεζάκια κλπ).
Απόσταση ακρόασης στο περίπου 2,20 με 2.40 μ. Απόσταση από τον πίσω τοίχο περίπου υπολογίζω στa 80-90 cm. Απόσταση από πλάγιο τοίχο (δυστυχώς μόνο ένας αριστερά) γύρω στο μισό μέτρο, άντε κ' κάτι.
Δεν ψάχνουμε τίποτα super σε κοινόχρηστο και περίεργο χώρο αλλά αν σκεφτείτε καμμιά θέση που δεν έχω δει ίσως ''παίξουμε'' λίγο να βγεί και αυτή η εβδομάδα :biggrin:
Καλημέρα..


View attachment 180273
Δεν μπορώ να εγκρίνω υπό καμία συνθήκη διαρρύθμιση όπου δεν θα ίσχυε στοιχειώδης ομοιογένεια ως προς τις πλευρικές ανακλάσεις,με δεδομένες κιόλας τις μικρές αποστάσεις των ηχειακών πηγών από τα τοιχώματα...Να δοκιμάσεις διαγώνια εγκατάσταση στην άνω δεξιά πλευρά με τη μεσοτοιχία όπως απεικονίζεται στην κάτοψη.

Εφόσον η κάτοψη αναπαρίσταται με ακρίβεια στην κλίμακα,η διαγώνιος στο ορθογώνιο τρίγωνο με κορυφές τις δύο γωνίες και την άκρη της μεσοτοιχίας πρέπει να έχει μήκος 570 εκατοστά μέτρου περίπου.Επιλέγοντας πισινή προς εκείνη νοητή διαγώνιο,θα μπορούσε να οριστεί άνετα στερεοφωνικό τρίγωνο με διάσταση 220-240 εκατοστά.Μπορείς εναλλακτικά να δοκιμάσεις και τοποθέτηση στην άλλη διαγώνιο που τέμνει κάθετα την πρώτη.
 
Last edited:


TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.068
Και την τηλεόραση στη μέση στη γωνία. Πώς θα ακούμε σωστά τις ταινίες;
Και να υποθέσω ότι τότε η τραπεζαρία θα πάει μπροστά στην είσοδο... Παντόφλα!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... σκεφτηκα και το αναποδο που δινει μια χωρικη ομοιομορφια μπροστα απο τα ηχεια, αλλα οχι τοσο πισω, βεβαια μπορεις να τα βαλεις σε αυτη τη θεση, και μετα την παρεμβαση της παντοφλας να τα φερεις στο πιο πανω σχημα..:smoke:
 

Attachments


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
... σκεφτηκα και το αναποδο που δινει μια χωρικη ομοιομορφια μπροστα απο τα ηχεια, αλλα οχι τοσο πισω, βεβαια μπορεις να τα βαλεις σε αυτη τη θεση, και μετα την παρεμβαση της παντοφλας να τα φερεις στο πιο πανω σχημα..:smoke:
Δεν είναι δόκιμη θέση ακρόασης κοντά ή πάνω σε γωνία...Τα SBIR φαινόμενα και οι μεταπτώσεις λόγω ιδιορρυθμών αφορούν και στη θέση ακροατή εκτός από εκείνες των ηχείων...
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλησπέρα κύριοι..
Αυτά τα νυχτερινά.. :sleep:
Πω πωωω, ζωντανός νεκρός ξύπνησα 🤖

Αν τα αφήσεις εκεί κάνε μεγάλο toein, οι άξονες να διασταυρώνονται μπροστά απο την θέση ακρόασης.
Υπαρχει δυνατότητα να τα στήσεις όλα στην απέναντι πλευρά; (Τζαμαρία)
Είχα καταλήξει σε μεγάλο toein και παλαιότερα όταν τα είχα εκεί. :thumbsup:
Το είχα κάνει κάποτε και αυτό (τζαμαρία) για λίγο δοκιμαστικά αλλά όχι διαγώνια όπως λένε οι κύριοι και όχι με αυτά τα ηχεία.
Με περιόριζαν λίγο τα τοιχωματικά όρια ως προς το στήσιμο και των επίπλων, είχα και κάποιους περίεργους συντονισμούς με τα sub τότε κοντά στην τζαμαρία οπότε δεν είχα επιμείνει. Το είχα δοκιμάσει βλέπεις για μιάμιση ημέρα που έλειπε το έτερον ήμισυ και τον περισσότερο χρόνο τον είχα χάσει στο κουβάλημα :rolleyes:
Άλλες εποχές, άλλες δοκιμές..
Θα το ματαδώ.
Εφόσον η κάτοψη αναπαρίσταται με ακρίβεια στην κλίμακα
Δεν είναι σωστή η κλίμακα είναι κατά προσέγγιση, αλλά μάλλον γίνεται.. (θα κάνω τη δοκιμή που είπες γκουρού, θα φάω τις φάπες μου :biggrin: κ΄ θα αναδιπλωθώ).
Σε δουλειά να βρισκόμαστε 8-)
Βρε μαιμού.... μην κουβαλάς και μου πάθεις καμμιά ζημιά.. Άσε εμένα που το 'χω :rolleyes:
Τα ηχεία κοντά στις τζαμαρίες είναι γενικώς καλή ιδέα?
Γιατί κάνει γωνία η τζαμαρία εκεί, είναι μεγάλη η επιφάνεια.
Κάποτε τα είχα στήσει το ένα δίπλα στην είσοδο, (πάνω πλευρά όπως φαίνεται στο σχέδιο) το άλλο δίπλα στο τζάκι και σχημάτιζα τρίγωνο με τη θέση ακρόασης στην άκρη της μεσοτοιχίας διαγωνίως. Δούλευε καλά ως προς τα τοιχωματικά όρια δεν είχα προβλήματα έντονα αλλά με τέτοια απόσταση μεταξύ των ηχείων έχανε λίγο σε σταθερότητα το είδωλο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ίσως δεν ξεκινήσω αυτή την εβδομάδα τελικά τα πειράματα.
Θα περιμένω λίγο το lockdown, από όσο καταλαβαίνω μάλλον θα το ξαναζήσουμε δυστυχώς.. :frown:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αν υποθετικά μιλώντας μετά τις δοκιμές τα άφηνα στην θέση που βλέπετε στο σχέδιο, όπως τα είχα δηλαδή με extreme :biggrin: toe in κλπ κλπ...
Στην πορεία (υποθετικά πάλι) παίρνοντας 4 sub-άκια για να δονούμαι λίγο παραπάνω :rolleyes: (ιδιαίτερα στις ταινίες) που θα τα τοποθετούσατε ενδεικτικά για οεο αποτέλεσμα?
Στις γωνίες πίσω (τζαμαρία) μου φαίνεται απίθανο να δέσει το γλυκό για το προφανές, (τζάμι) αλλά και λόγο απόστασης ίσως?
Δύο κοντά σε κάθε ηχείο και δύο αριστερά και δεξιιά από τη θέση ακρόασης δηλ. μεσοτοιχία και δίπλα στην είσοδο θα ήταν οκ?
Ή να πάρω τα sub 's αγγαλίτσα και να μπουσουλάω ? :headbang:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Το "ευκολότερο" σενάριο είναι αυτό:

299057_cdc55b00711abc5593fd82d7d18b523c~2.jpg


Και εξηγώ:

Το δεξί ηχείο σου, έχει ένα πλαϊνό τοιχωματικό όριο, πάνω στο οποίο θα αντανακλάται ενέργεια (κόκκινη γραμμή) που θα φτάνει στη θέση ακρόασης. Δε χρειάζεται να εξηγήσω ποια θα είναι αυτή η ενέργεια, αλλά ας πούμε πως το σημαντικό τμήμα της θα βρίσκεται στην τρίτη έως και μετά την πέμπτη οκτάβα, θεωρώντας πως εφαρμόζεται σημαντικό toe in.

Άρα, χρειάζεται ένα όμοιο τοιχωματικό όριο στο αριστερό ηχείο, αυτό που φαίνεται ως πράσινο, ώστε να υπάρξει η μπλε ανάκλαση.

Το πράσινο αυτό, μπορεί να είναι ένα τοιχωματικό όριο αποτελούμενο από σάντουιτς 3-4 γυψοσανίδων, ή γυψοσανίδα-μολυβι-γυψοσανίδα, σκετων, από δάπεδο έως ταβάνι.
Επίσης από συμπαγές τουβλο, ή άλλο πιο πυκνό υλικό, ακόμα καλύτερα. Μπορεί να φτάνει μέχρι το όριο των πράσινων τελειών, που έρχονται στην ευθεία με το τοιχίο δεξιά.

Αυταααααα..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Μη γελάς, σου λείπει ένα ντουβαρι, αυτό πρέπει να φτιάξεις για να "έρθει" το κέντρο.

Και έτσι βρίσκεις εύκολα και τις θέσεις για τα σαμπ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Με βλέπω να ''μετακομίζω'' με κλωτσιές στην ταράτσα σε σκηνή...
Και χειμωνιάζει σιγά σιγά..
Κι αν απαγορεύσουν την κυκλοφορία ''έξω'' που θα ζήσω εγώ μετά ε?
Χωρίς πλάκα Κώστα δεν περιμένω πολλά.
Τον έχω ζήσει τον χώρο πάνω κάτω ξέρω τα προβλήματα και έχουν γίνει κάποιες ''δοκιμές'' σε διάφορες θέσεις.
Αν έχτιζα ή χάλαγα το τζάκι θα είχα κάποιες παραπάνω επιλογές καταλαβαίνω.
Πάλι δεν θα πετύχαινα κάτι πολύ καλό όμως έτσι κι αλλιώς γιατί ο χώρος έχει πολλά θέματα, δεν είναι μόνο αυτό.
Πάω μόνο για καμμιά νέα ιδέα για στήσιμο ή στα παλιά καλά με κάποιο tweaking ίσως σε λεπτομέρειες ή και προσθήκη περισσότερων sub..
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για μετακόμιση - τοποθέτηση είμαστε εντάξει γι΄αυτό και ρώτησα..
Εγώ φροντίζω για την διακόσμηση - κατανομή εφόσον καταφέρνω σχεδόν πάντα να αρέσει το αποτέλεσμα αλλά με μέτρο, όχι χτισίματα - γκρεμίσματα. :biggrin:
Δεν το θέλω κι εγώ δηλαδή...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top