Computer + Denon avr x1400 fail

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Χαιρετώ πέρα ως πέρα

Η σειρά μου για ένα πρόβλημα.
Setup
Denon avr x1400
TV samsung mu8100
Pc με vega64

Το πρόβλημα έχει ως εξής.
Όταν ρυθμίζω το hdmi signal του denon στο standard το pc δουλεύει κανονικά χωρίς όμως να μπορώ να δω hdr.
Όταν αλλάζω το σήμα σε enhanced τότε βλέπω hdr ΑΛΛΑ όταν ανοίγει το pc κολλάει στο post.
Πρέπει να βγαλω το Hdmi από την κάρτα γραφικών για να περάσει το bios post και έπειτα να το ξαναβάλω για να boot άρει κανονικά.

Προφανώς και δεν παίζει να κάνω αυτό σε κάθε boot ή restart όπως επίσης δεν θέλω να χάσω το hdr content σε ταινίες και games.

Εχει κάποιος καμία ιδέα για το τι μπορεί να λύσει το πρόβλημα μου?

Ευχαριστώ
Αντώνης
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Η κάρτα έχει και Displayport, τα δοκίμασες παράλληλα;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
παράλληλα?
εννοείς να έχω 1 hdmi στην tv για να βλέπω και 1 hdmi στον denon για να ακούω?
λογικά με αυτόν τον τρόπο διχοτομώ την απόδοση της κάρτας γραφικών οπου στα 4k video δεν υπάρχει θέμα αλλά στο hires gaming θα πρέπει να παίζω στην 75αρα 1080..?

σε κάθε περίπτωση αυτό που προτείνεις είναι workaround ... το ζητούμενο είναι:
εχει πρόβλημα ο denon?
αν οχι τοτε υπάρχει κατι που κάνω λάθος hardware ή software wise?

θενξ
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Το Hdmi μεταφέρει και εικόνα και ήχο αν η κάρτα γραφικών σου έχει 2 η 3 Hdmi όντως θα συνδέσεις το ένα στη TV και το άλλο στο Denon αν και η τηλεόραση σου παίζει 4Κ δεν χάνεις τίποτε γιατί η εικόνα πάει στη TV και ο ήχος στον ενισχυτή σου.
Μπορείς να συνδέσεις πάντως τη κάρτα σου με τον ενισχυτή και μετά από την υποδοχή HDMI Monitor out στη τηλεόρασή σου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Χαιρετώ πέρα ως πέρα

Η σειρά μου για ένα πρόβλημα.
Setup
Denon avr x1400
TV samsung mu8100
Pc με vega64

Το πρόβλημα έχει ως εξής.
Όταν ρυθμίζω το hdmi signal του denon στο standard το pc δουλεύει κανονικά χωρίς όμως να μπορώ να δω hdr.
Όταν αλλάζω το σήμα σε enhanced τότε βλέπω hdr ΑΛΛΑ όταν ανοίγει το pc κολλάει στο post.
Πρέπει να βγαλω το Hdmi από την κάρτα γραφικών για να περάσει το bios post και έπειτα να το ξαναβάλω για να boot άρει κανονικά.

Προφανώς και δεν παίζει να κάνω αυτό σε κάθε boot ή restart όπως επίσης δεν θέλω να χάσω το hdr content σε ταινίες και games.

Εχει κάποιος καμία ιδέα για το τι μπορεί να λύσει το πρόβλημα μου?

Ευχαριστώ
Αντώνης
εγώ δεν έχω καταλάβει τι σόι ρύθμιση είναι αυτή του denon στο hdmi (standard & enhanced ) που έχει τη δυνατότητα να απενεργοποιεί το hdr:oops:
συνήθως αυτά (στον marantz πχ) είναι προγράμματα με διαφορετικό καλιμπρέισον εικόνας
δεν παρεμβάλλουν-επεξεργάζονται δηλαδή πουθενά το σήμα που τα δίνεις
και ειδικά το hdr που ή έχεις ή δεν έχεις από την πηγή
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Τίποτα δεν διχοτομείς. Αλλο το audio άλλο το video.
δες κατω

Το Hdmi μεταφέρει και εικόνα και ήχο αν η κάρτα γραφικών σου έχει 2 η 3 Hdmi όντως θα συνδέσεις το ένα στη TV και το άλλο στο Denon αν και η τηλεόραση σου παίζει 4Κ δεν χάνεις τίποτε γιατί η εικόνα πάει στη TV και ο ήχος στον ενισχυτή σου.
Μπορείς να συνδέσεις πάντως τη κάρτα σου με τον ενισχυτή και μετά από την υποδοχή HDMI Monitor out στη τηλεόρασή σου.
η καρτα γραφικών με 2 hdmi (1 στην TV και 1 στον Denon) διαβάζει 2 monitors
αρα πρέπει να επιλέξεις dublicate monitors για να παίξεις μονο με TV και παράλληλα να στέλνεις αλλο ενα ιδιο ακριβώς σήμα στον denon απο οπου θα παίξεις τον ηχο
με αυτόν τον τροπο η καρτα θα κανει render για 2 monitor ..
έτσι το αντιλαμβάνομαι...

το πρόβλημα ακομα και ετσι παραμένει
για να μην κολλάει το pc πρεπει να γυρίσω το signal στο standard
αρα το dublicate monitors σε περιορίζει στις δυνατότητες του κατώτερου monitor δλδ no freesync no hdr!!!


εγώ δεν έχω καταλάβει τι σόι ρύθμιση είναι αυτή του denon στο hdmi (standard & enhanced ) που έχει τη δυνατότητα να απενεργοποιεί το hdr:oops:
συνήθως αυτά (στον marantz πχ) είναι προγράμματα με διαφορετικό καλιμπρέισον εικόνας
δεν παρεμβάλλουν-επεξεργάζονται δηλαδή πουθενά το σήμα που τα δίνεις
και ειδικά το hdr που ή έχεις ή δεν έχεις από την πηγή
τι να σου πω δες λιγο το link
4K Signal Format
 

Attachments



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
δες κατω



η καρτα γραφικών με 2 hdmi (1 στην TV και 1 στον Denon) διαβάζει 2 monitors
αρα πρέπει να επιλέξεις dublicate monitors για να παίξεις μονο με TV και παράλληλα να στέλνεις αλλο ενα ιδιο ακριβώς σήμα στον denon απο οπου θα παίξεις τον ηχο
με αυτόν τον τροπο η καρτα θα κανει render για 2 monitor ..
έτσι το αντιλαμβάνομαι...

το πρόβλημα ακομα και ετσι παραμένει
για να μην κολλάει το pc πρεπει να γυρίσω το signal στο standard
αρα το dublicate monitors σε περιορίζει στις δυνατότητες του κατώτερου monitor δλδ no freesync no hdr!!!




τι να σου πω δες λιγο το link
4K Signal Format
ποια είναι η tv?
καλώδια έχεις της προκοπής? τι πρωτόκολλο είναι?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Μπορείς να συνδέσεις πάντως τη κάρτα σου με τον ενισχυτή και μετά από την υποδοχή HDMI Monitor out στη τηλεόρασή σου.
Καλημέρα arbscs,
Σου είπα ότι μπορείς να κάνεις και αυτή την σύνδεση τη δοκίμασες αν όλα λειτουργούν όπως θέλεις ??
Πάντως όπως σου αναφέρει και ο daharis666 το HDMI θα πρέπει να είναι 2.0 και να δεις χωρίς προβλήματα 4Κ και HDR κοίτα εδώ ......
 

Attachments


Μηνύματα
8
Reaction score
1
Μην μου λές τίποτα. Εχεις θέμα . !
??? και εσυ όρεξη που δεν εχω εγω.. σ ευχαριστώ για την μεχρι τώρα ασχολία σου...

ποια είναι η tv?
καλώδια έχεις της προκοπής? τι πρωτόκολλο είναι?
βλεπε κάτω
Καλημέρα arbscs,
Σου είπα ότι μπορείς να κάνεις και αυτή την σύνδεση τη δοκίμασες αν όλα λειτουργούν όπως θέλεις ??
Πάντως όπως σου αναφέρει και ο daharis666 το HDMI θα πρέπει να είναι 2.0 και να δεις χωρίς προβλήματα 4Κ και HDR κοίτα εδώ ......
την εκανα πε τα προβλήματα που ενεφερα +ενα ακομη που παρατήρησα σήμερα
οποτε κανω boot απο shutdown ξανα διαβάζει τα 2 hdmi και πρέπει καθε φορά να ξαναστείνω το setup...!!
καλώδια ειχα παρει 2.1 τυπου , μονωμένα με επίχρυσους
tv samsung UE75NU8002
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Επειδή δεν είμαι κομπιουτεράς και δε καταλαβαίνω αυτές τις ορολογίες είμαι παλιάς σχολής να με ξεμπερδέψεις λίγο...... έχεις συνδέσει τη κάρτα γραφικών με ένα καλώδιο hdmi στον Denon και από εκεί μ'ενα καλώδιο hdmi στην τηλεόραση σου και σου δημιουργεί το πρόβλημα ..... Οκευ ......
έχω 2 ερωτήσεις ......
ποιο σου διαβάζει τα 2 hdmi αφού εσύ στέλνεις ένα ??
σύνδεσε τη κάρτα γραφικών μόνο με τη τηλεόραση και δες τι γίνεται μήπως ο denon δημιουργεί το πρόβλημα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
??? και εσυ όρεξη που δεν εχω εγω.. σ ευχαριστώ για την μεχρι τώρα ασχολία σου...


βλεπε κάτω


την εκανα πε τα προβλήματα που ενεφερα +ενα ακομη που παρατήρησα σήμερα
οποτε κανω boot απο shutdown ξανα διαβάζει τα 2 hdmi και πρέπει καθε φορά να ξαναστείνω το setup...!!
καλώδια ειχα παρει 2.1 τυπου , μονωμένα με επίχρυσους
tv samsung UE75NU8002
Δεν κατάλαβες , τον τόνο της απάντησής μου. Δεν σε ειρωνεύτικα. Απλώς σου δήλωσα ότι έχεις πρόβλημα, μάλλον χάρντγουεαρ. Δεν σε χλεύασα. Αλίμονο.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Δεν κατάλαβες , τον τόνο της απάντησής μου. Δεν σε ειρωνεύτικα. Απλώς σου δήλωσα ότι έχεις πρόβλημα, μάλλον χάρντγουεαρ. Δεν σε χλεύασα. Αλίμονο.
Συγνώμη τότε για τον δικό μου τόνο..
Αν είναι hardware μάλλον ο denon φταίει...κανει το ιφιο σε 2 tv και με διαφορετικές κάρτες γραφικών...μαλλον πρεπει να μιλησω με αντιπροσωπία
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Επειδή δεν είμαι κομπιουτεράς και δε καταλαβαίνω αυτές τις ορολογίες είμαι παλιάς σχολής να με ξεμπερδέψεις λίγο...... έχεις συνδέσει τη κάρτα γραφικών με ένα καλώδιο hdmi στον Denon και από εκεί μ'ενα καλώδιο hdmi στην τηλεόραση σου και σου δημιουργεί το πρόβλημα ..... Οκευ ......
έχω 2 ερωτήσεις ......
ποιο σου διαβάζει τα 2 hdmi αφού εσύ στέλνεις ένα ??
σύνδεσε τη κάρτα γραφικών μόνο με τη τηλεόραση και δες τι γίνεται μήπως ο denon δημιουργεί το πρόβλημα.
αρχική συνδεση
pc -> denon standard signal -> tv
αναβει κανονικά το pc αλλα δεν αναγνωρίζει hdr
παιζει atmos

δεύτερη σύνδεση
pc -> denon enhanced signal -> tv
κολλάει το pc αλλα αναγνωρίζει hdr
παιζει atmos
(για να ανοίξεις το pc πρέπει να βγάλω το hdmi να μπει windows και μετα να το ξανα βάλω για να βλέπω hdr)..απλα δεν παίζει!!

τρίτη συνδεση
pc -> tv με ενα καλώδιο hdmi για να βλέπω εικόνα
pc -> denon με δευτερο καλώδιο για τον ηχο
πρεπει να βαλω standard signal για να μην κολλάει το pc
επειδή εχω 2 καλώδια διαβάζει 2 οθόνες το pc
για να βλέπω μονο απο την μια πρέπει να τις κανω κλωνοποίησή δλδ οτι βλέπω στην μια να βλέπω και στην αλλη.
επειδή ομως ειναι stanard το signal το pc σε περιορίζει στην χειρότερη ανάλυση απο τις οθόνες που διαβάζει αρα ...οχι hdr
παιζει atmos

τέταρτη σύνδεση
pc -> tv με hdmi για εικόνα
pc -> denon με οπτική για ηχο
το pc παίζει κανονικά hdr
αλλα η οπτική δεν περνάει atmos 7.1 μονο μέχρι suround 5.1(πεταμένα λεφτα του denon για ατμος)

απο τα τεστ τα πιο σταθερά ειναι το πρώτο (χωρις hdr με atmos) και το τέταρτο (με hdr χωρίς atmos)
κανενα ομως δεν με ικανοποιεί μιας και ο σκοπος του συστήματος ειναι να παίζει ταινίες και games....
εφτιαξα το συστημα για να έχω και τα 2!!

όπως σημείωσα και σε προηγούμενο ποστ αυτό συμβαίνει σε 2 διαφορετικές samsung tv και με 2 διαφορετικές κάρτες γραφικών...αρα κατι δεν κάνω καλά με τον denon ή εχει πρόβλημα και τζάμπα σπαω το κεφάλι μου ενω θα έπρεπε να σπάσω τον denon! - που λεει ο λόγος..

ελπίζω να ξεκαθάρισε λιγο η εικόνα
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση που έκανες είναι όντως πολύ καλή.
Απ' ότι κατάλαβα η καλύτερη σύνδεση που θέλεις είναι η δεύτερη επιλογή, γιατί χρησιμοποιείς και το HDR και το Dolby Αtmos, αλλά σου κολλάει το PC σου.
Έχω όμως μια απορία όταν λες κολλάει τι εννοείς, ότι αργεί; διότι αν αυτό συμβαίνει ίσως η CPU σου δεν "αντέχει" και δεν μπορεί να αποδώσει δηλαδή να κάνει το render σε 4Κ, HDR, Freesync.
Πια Cpu έχεις και πόσο της εκατό δουλεύει όταν βάζεις τον Denon σε Enhanced Signal, όταν ενεργοποιείς το HDR καθώς και freesync διπλασιάζει τα καρέ άρα και τη δύναμη του υπολογιστή.
Παρόλα αυτά αναφέρεις ότι αν βγάλεις το hdmi και το ξαναβάλεις λειτουργεί κανονικά με hdr, αυτό δε το καταλαβαίνω ??
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση που έκανες είναι όντως πολύ καλή.
Απ' ότι κατάλαβα η καλύτερη σύνδεση που θέλεις είναι η δεύτερη επιλογή, γιατί χρησιμοποιείς και το HDR και το Dolby Αtmos, αλλά σου κολλάει το PC σου.
Έχω όμως μια απορία όταν λες κολλάει τι εννοείς, ότι αργεί; διότι αν αυτό συμβαίνει ίσως η CPU σου δεν "αντέχει" και δεν μπορεί να αποδώσει δηλαδή να κάνει το render σε 4Κ, HDR, Freesync.
Πια Cpu έχεις και πόσο της εκατό δουλεύει όταν βάζεις τον Denon σε Enhanced Signal, όταν ενεργοποιείς το HDR καθώς και freesync διπλασιάζει τα καρέ άρα και τη δύναμη του υπολογιστή.
Παρόλα αυτά αναφέρεις ότι αν βγάλεις το hdmi και το ξαναβάλεις λειτουργεί κανονικά με hdr, αυτό δε το καταλαβαίνω ??
Το pc όταν κολλάει κάνει το εξής.
Δεν περνά από το bios
Οταν ξεκινά να ελέγξει την κάρτα γραφικών η εντολή enhanced signal το τρελένει και μένει κολλημένο εκεί δεν ποσταρει παρακάτω.
Πρέπει να βγάλω το καλώδιο να περάσει ο έλεγχος της κάρτας και μετά να ξαναβάλω καλώδιο.

Ryzen 2600 είναι η cpu και κοιμάται σε ότι και να κάνω.

Γενικά το pc αν και υλοποίηση του 18 είναι πολύ καλό.
Ryzen 2600
Asrock taichi x470
16gig ram
Nvme hdd
Vega 64

Αλλά όπως είπα τα ίδια έκανε και με μια vega 56 που είχα πριν.
 

Μηνύματα
100
Reaction score
13
Εγώ είχα παρόμοια προβλήματα, συνδέοντας το PC με Pioneer AV και LG OLED, και λύθηκαν αλλάζοντας είσοδο HDMI στην TV (AV --> TV). Προβλήματα κυρίως υπηρχαν όταν ήταν συνδεδεμένος ο AV στην CEC είσοδο της TV, παρότι ήταν κλειστό το CEC και στον AV και στην TV.
Εννοείται οτι η συνδεδεμένη είσοδος στην TV ηταν πάντα σε HDMI Enhanced (HDR).
 

Μηνύματα
8
Reaction score
1
Εγώ είχα παρόμοια προβλήματα, συνδέοντας το PC με Pioneer AV και LG OLED, και λύθηκαν αλλάζοντας είσοδο HDMI στην TV (AV --> TV). Προβλήματα κυρίως υπηρχαν όταν ήταν συνδεδεμένος ο AV στην CEC είσοδο της TV, παρότι ήταν κλειστό το CEC και στον AV και στην TV.
Εννοείται οτι η συνδεδεμένη είσοδος στην TV ηταν πάντα σε HDMI Enhanced (HDR).
δεν νομίζω οτι έχεις πολλές επιλογές για το πως θα συνδέσεις av->tv
πρέπει να βάλεις την ARC θύρα για να έχεις αμφίδρομη επικοινωνία ήχου.
στις samsung που έχω εγω ειναι μια συγκεκριμένη.
τωρα το cec που λες ειναι η επικοινωνία κοινού remote control και power control
πάραυτα θα το δοκιμάσω
av -> tv non arc hdmi
tv -> av optical για ήχο
pc -> av hdmi με signal enhanced
αν πετύχει κερνάω γαλακτομπούρεκο με πολύ σιρόπι να πάθουν ζάχαρο τα ούλα σου!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top