ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
να και ενα κρυφό σύστημα ήχου στην Αθήνα .
και μιά λεπτομέρεια του


Το συγκεκριμένο σεταπ έχει γίνει viral για το κεντρικό του.

Είναι το αγαπημένο μου παράδειγμα.

Το τι γέλιο έριξα όταν είδα αυτό το κεντρικό εκεί πίσω από το λαμπατερ, δε περιγράφεται.

Να'ναι καλά ο άνθρωπος να το χαίρεται, τόσο γέλιο που μου χάρισε του εύχομαι να τα χιλιασει. Πάντα τέτοια.
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734


Το συγκεκριμένο σεταπ έχει γίνει viral για το κεντρικό του.

Είναι το αγαπημένο μου παράδειγμα.

Το τι γέλιο έριξα όταν είδα αυτό το κεντρικό εκεί πίσω από το λαμπατερ, δε περιγράφεται.

Να'ναι καλά ο άνθρωπος να το χαίρεται, τόσο γέλιο που μου χάρισε του εύχομαι να τα χιλιασει. Πάντα τέτοια.
Είναι αυτό που εννοούν οι ριβιουερς.....το ηχείο εξαφανίζεται από τον χώρο δίνοντας την θέση του στη μουσική, με χαρακτηριστική ευκολία.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ωω κρυφο!
Ωραιο φαινεται, υπεροχο!
Για πες ποιος το χει;
Κυριάκος...(όχι ο γνωστός)

καλα, παρε τουλαχιστον μια γυαλιστερη επιφανεια με ουγια, μας γεμησες σκατουλια :lolsign:
Μπορεί προσεχώς να πάρω κανένα pre-pro με Audyssey να....έδενε - όπως λένε - ολότελα το γλυκό.:gotcha:


Κάποιος περνά την ώρα
γυαλίζοντας προσόψεις
κάπου σε κάποιο σπίτι
η μπότα θα μπουμάρει
Και μένα τι με νοιάζει
αν έχω γερό το μπάσο
όποιο setup θα μπάζει
από Hi-End θα φύγω
πικάπ να μην ανοίγω
μα κάνω τον χαζό
χειμώνα καλοκαίρι
στα πλήκτρα το σκ**ό δεν μπαίνει χέρι

Κάποιος τρώει παντόφλα
καλώδιο δεν του στέκει
φεύγω πάντα απ'αυτό
με dedicated Atmos
στο forum μας τα πρήζουν
και ας πέφτουνε σοβάδες
ας τρέμουν τα εντόσθια

Και τι με νοιάζει εμένα
ισχύουν τα δεδομένα
ποτέ δεν θα πειράζει
ό,τι δε λέω να ζήσω
πολυκαναλικό στημένο
κάνοντας τον χαζό
σκουπίζοντας σκ**ό κολλάει στο χέρι

Κάποιος ισοσταθμίζει
και πρίμα χαλαλίζει
Δεν θα τον φτιάξω εγώ...
 
Last edited:


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520


Το συγκεκριμένο σεταπ έχει γίνει viral για το κεντρικό του.

Είναι το αγαπημένο μου παράδειγμα.

Το τι γέλιο έριξα όταν είδα αυτό το κεντρικό εκεί πίσω από το λαμπατερ, δε περιγράφεται.

Να'ναι καλά ο άνθρωπος να το χαίρεται, τόσο γέλιο που μου χάρισε του εύχομαι να τα χιλιασει. Πάντα τέτοια.
-
Το κεντρικό ειναι γιά τους διαλόγους , αν δεν κάνω λάθος .
Που ξέρουμε εγώ και εσυ και εμείς , τι ηχειάκια πονηρά του εχει βάλει μέσα ο Κ...... ;
Κάποιοι δεν χρειάζονται τέτοιο ηχείο , σαν το εικονιζόμενο , γιά τους διαλόγους , ......να με συμπαθάς Κώστα μου , αλλα εγώ δεν θα γέλαγα .
-
1601236962251.png


-
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
-
Το κεντρικό ειναι γιά τους διαλόγους , αν δεν κάνω λάθος .
Που ξέρουμε εγώ και εσυ και εμείς , τι ηχειάκια πονηρά του εχει βάλει μέσα ο Κ...... ;
Κάποιοι δεν χρειάζονται τέτοιο ηχείο , σαν το εικονιζόμενο , γιά τους διαλόγους , ......να με συμπαθάς Κώστα μου , αλλα εγώ δεν θα γέλαγα .
-
View attachment 180914

-
Αυτοί οι διάλογοι πρέπιει να είναι και πολύ...ψιθυριστοί.Όλο ταινίες του...έντεχνου ρεπερτορίου μάλλον παρακολουθεί....
Ή τουλάχιστον ατμοσφαιρικά φρίκης με αερικά που εμφανίζονται μετά...τους τίτλους τέλους.:sneaky:
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Άστο, δε σώζεται.

Είναι ένα ανέκδοτο, και κάτι γατάκια σα τον λεανδο που προσπαθούν να το φτάσουν, δε θα τα καταφέρουν ποτέ.

Πήρε τη συσκευή σμίκρυνσης από τον καπτεν μυρμήγκι.
Αντμαν αγγλιστί. Μάρβελ γίναμε.
Πως δε σωζεται. Ανοιγει η κουρτινα και εμφανιζεται ενα να κεντρικο.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου αρχές τις δεκαετίας του 80 αγόρασε την 1η μας εγχρωμη τηλεόραση, μια Nordmende αν δεν με απατά η μνήμη μου μιας και είμουν πραγματικά μικρος. Ερχόταν συχνά στο σπίτι μας ο κολλήτός του και νονός μου και του ζάλιζε τον έρωτα για το πόσο καλύτερα βλέπει ταινίες στην ασπρόμαυρη, πόσο πιο κουραστική του ήταν η προβολή και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Ο κυρ πανος (ο πατέρα μου) ακουγε τον κολλητό του, να του λέει τα ίδια και τα ίδια. "Λάθος έκανες πάνο που την πήρες", "Εδωσες πολλά λεφτά για κάτι χειρότερο" κ.α. Επείδη ο κυρ πανος αφενός αγαπούσε το φίλο του τον άφηνε να τα λέει , αφετέρου επειδή του απο ενα σημείο και μετά τα είχε κάνει τσουρέκια δεν είχε νόημα η συζήτηση.

Τα υπόλοιπα τα γράψε η ίστορια. ΚΑΘΕ φορά που υπάρχει μια τεχνολογική εξέλιξη που έρχεται να αντικαταστήσει μια παλαίοτερη υπάρχουν ανθρωποι που φανατικά επιμένουν στο "παλίο καλό" το οποίο το "κακό νέο" έρχεται να διώξει (σαμπως η εξέλιξη της τεχνολογίας ειναι νοικάρης που του κάνει έξωση ο κακός ιδιοκτήτης!)

Το καλοκαίρι πέτυχα τον ανιψιό μου με ενα jbl extreme 2 το είχε στο τραπέζι της βεράντας να παίζει μουσική απο ενα σάπιο spotify και έπαθα πλάκα ! Πήγα την επόμενη μέρα και το αγόρασα για την μικρή μου. Στη δεκαετία του 90 που μεγάλωσα τα φορητά hifi ήταν για κλοτσές και για μπουνιές μαζί.

Ξεκολήστε συνεπώς τα μυαλά σας. Λάθη δεν κάνουν μόνο οι νεκροί. Σε 40 χρόνια απο σήμερα (όσο δηλαδή απέχει το 1980 απο το 2020) ενα σοβαρότατο ποσοστό της γνώσης που θεωρείτε σήμερα δεδομένα θα υπάρχει είτε στο κάλαθο των αχρήστων είτε σε βιβλία ιστορίας...

Η ζωή συνεχίζεται ...
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου αρχές τις δεκαετίας του 80 αγόρασε την 1η μας εγχρωμη τηλεόραση, μια Nordmende αν δεν με απατά η μνήμη μου μιας και είμουν πραγματικά μικρος. Ερχόταν συχνά στο σπίτι μας ο κολλήτός του και νονός μου και του ζάλιζε τον έρωτα για το πόσο καλύτερα βλέπει ταινίες στην ασπρόμαυρη, πόσο πιο κουραστική του ήταν η προβολή και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Ο κυρ πανος (ο πατέρα μου) ακουγε τον κολλητό του, να του λέει τα ίδια και τα ίδια. "Λάθος έκανες πάνο που την πήρες", "Εδωσες πολλά λεφτά για κάτι χειρότερο" κ.α. Επείδη ο κυρ πανος αφενός αγαπούσε το φίλο του τον άφηνε να τα λέει , αφετέρου επειδή του απο ενα σημείο και μετά τα είχε κάνει τσουρέκια δεν είχε νόημα η συζήτηση.

Τα υπόλοιπα τα γράψε η ίστορια. ΚΑΘΕ φορά που υπάρχει μια τεχνολογική εξέλιξη που έρχεται να αντικαταστήσει μια παλαίοτερη υπάρχουν ανθρωποι που φανατικά επιμένουν στο "παλίο καλό" το οποίο το "κακό νέο" έρχεται να διώξει (σαμπως η εξέλιξη της τεχνολογίας ειναι νοικάρης που του κάνει έξωση ο κακός ιδιοκτήτης!)

Το καλοκαίρι πέτυχα τον ανιψιό μου με ενα jbl extreme 2 το είχε στο τραπέζι της βεράντας να παίζει μουσική απο ενα σάπιο spotify και έπαθα πλάκα ! Πήγα την επόμενη μέρα και το αγόρασα για την μικρή μου. Στη δεκαετία του 90 που μεγάλωσα τα φορητά hifi ήταν για κλοτσές και για μπουνιές μαζί.

Ξεκολήστε συνεπώς τα μυαλά σας. Λάθη δεν κάνουν μόνο οι νεκροί. Σε 40 χρόνια απο σήμερα (όσο δηλαδή απέχει το 1980 απο το 2020) ενα σοβαρότατο ποσοστό της γνώσης που θεωρείτε σήμερα δεδομένα θα υπάρχει είτε στο κάλαθο των αχρήστων είτε σε βιβλία ιστορίας...

Η ζωή συνεχίζεται ...
Ασε που εμεις ειμαστε και πολυ μεγαλιτεροι σου και τη βγαζουμε δε τη βγαζουμε μεχρι την 5 ετια και εαν πανε ολα καλα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου αρχές τις δεκαετίας του 80 αγόρασε την 1η μας εγχρωμη τηλεόραση, μια Nordmende αν δεν με απατά η μνήμη μου μιας και είμουν πραγματικά μικρος. Ερχόταν συχνά στο σπίτι μας ο κολλήτός του και νονός μου και του ζάλιζε τον έρωτα για το πόσο καλύτερα βλέπει ταινίες στην ασπρόμαυρη, πόσο πιο κουραστική του ήταν η προβολή και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Ο κυρ πανος (ο πατέρα μου) ακουγε τον κολλητό του, να του λέει τα ίδια και τα ίδια. "Λάθος έκανες πάνο που την πήρες", "Εδωσες πολλά λεφτά για κάτι χειρότερο" κ.α. Επείδη ο κυρ πανος αφενός αγαπούσε το φίλο του τον άφηνε να τα λέει , αφετέρου επειδή του απο ενα σημείο και μετά τα είχε κάνει τσουρέκια δεν είχε νόημα η συζήτηση.

Τα υπόλοιπα τα γράψε η ίστορια. ΚΑΘΕ φορά που υπάρχει μια τεχνολογική εξέλιξη που έρχεται να αντικαταστήσει μια παλαίοτερη υπάρχουν ανθρωποι που φανατικά επιμένουν στο "παλίο καλό" το οποίο το "κακό νέο" έρχεται να διώξει (σαμπως η εξέλιξη της τεχνολογίας ειναι νοικάρης που του κάνει έξωση ο κακός ιδιοκτήτης!)

Το καλοκαίρι πέτυχα τον ανιψιό μου με ενα jbl extreme 2 το είχε στο τραπέζι της βεράντας να παίζει μουσική απο ενα σάπιο spotify και έπαθα πλάκα ! Πήγα την επόμενη μέρα και το αγόρασα για την μικρή μου. Στη δεκαετία του 90 που μεγάλωσα τα φορητά hifi ήταν για κλοτσές και για μπουνιές μαζί.

Ξεκολήστε συνεπώς τα μυαλά σας. Λάθη δεν κάνουν μόνο οι νεκροί. Σε 40 χρόνια απο σήμερα (όσο δηλαδή απέχει το 1980 απο το 2020) ενα σοβαρότατο ποσοστό της γνώσης που θεωρείτε σήμερα δεδομένα θα υπάρχει είτε στο κάλαθο των αχρήστων είτε σε βιβλία ιστορίας...

Η ζωή συνεχίζεται ...
Η τεχνολογική εξέλιξη δεν αλλάζει κατ'ανάγκη τα ισχύοντα δεδομένα,αλλά περισσότερο τον τρόπο εφαρμογής τους.
Και οι γνώσεις μπορούν να συνεχίζονται μαζί με τη ζωή....
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου αρχές τις δεκαετίας του 80 αγόρασε την 1η μας εγχρωμη τηλεόραση, μια Nordmende αν δεν με απατά η μνήμη μου μιας και είμουν πραγματικά μικρος. Ερχόταν συχνά στο σπίτι μας ο κολλήτός του και νονός μου και του ζάλιζε τον έρωτα για το πόσο καλύτερα βλέπει ταινίες στην ασπρόμαυρη, πόσο πιο κουραστική του ήταν η προβολή και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Ο κυρ πανος (ο πατέρα μου) ακουγε τον κολλητό του, να του λέει τα ίδια και τα ίδια. "Λάθος έκανες πάνο που την πήρες", "Εδωσες πολλά λεφτά για κάτι χειρότερο" κ.α. Επείδη ο κυρ πανος αφενός αγαπούσε το φίλο του τον άφηνε να τα λέει , αφετέρου επειδή του απο ενα σημείο και μετά τα είχε κάνει τσουρέκια δεν είχε νόημα η συζήτηση.

Τα υπόλοιπα τα γράψε η ίστορια. ΚΑΘΕ φορά που υπάρχει μια τεχνολογική εξέλιξη που έρχεται να αντικαταστήσει μια παλαίοτερη υπάρχουν ανθρωποι που φανατικά επιμένουν στο "παλίο καλό" το οποίο το "κακό νέο" έρχεται να διώξει (σαμπως η εξέλιξη της τεχνολογίας ειναι νοικάρης που του κάνει έξωση ο κακός ιδιοκτήτης!)

Το καλοκαίρι πέτυχα τον ανιψιό μου με ενα jbl extreme 2 το είχε στο τραπέζι της βεράντας να παίζει μουσική απο ενα σάπιο spotify και έπαθα πλάκα ! Πήγα την επόμενη μέρα και το αγόρασα για την μικρή μου. Στη δεκαετία του 90 που μεγάλωσα τα φορητά hifi ήταν για κλοτσές και για μπουνιές μαζί.

Ξεκολήστε συνεπώς τα μυαλά σας. Λάθη δεν κάνουν μόνο οι νεκροί. Σε 40 χρόνια απο σήμερα (όσο δηλαδή απέχει το 1980 απο το 2020) ενα σοβαρότατο ποσοστό της γνώσης που θεωρείτε σήμερα δεδομένα θα υπάρχει είτε στο κάλαθο των αχρήστων είτε σε βιβλία ιστορίας...

Η ζωή συνεχίζεται ...
Μπορείς να μου πεις ποια είναι η τεχνολογική εξέλιξη?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Καλά μου σπουργιτάκια
το θέμα με τον jiovvani λήγει οριστικά
warn σε όποιον ξαναγράψει ή αναμοχλεύσει εκτός αν είναι παρόν ή το προκαλέσει ο ίδιος

ευχαριστώ
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
Πρεπει να εισαι λερα, για να οδηγας γαλερα...


...ξαναδιαβαζοντας και παλι το νημα απο την αρχη, στρειτ τον πραγματικα σωστο ηχο μπορεις να τον παρεις απο την φιλανδεζικη εταιρια με πολλα χρονια στο χωρο του επαγγελματικου ηχου, με δορυφορους και υπογουφερς (αλλα δεν ειναι στις επιλογες μου κατι τετοιο, αν ηθελα να ακουω σωστα θα μπορουσα καλιστα να ακουω απο ενα ζευγαρι nearfield, το σωστο κουραζει σε low fi παραγωγες και αναπαραγωγες που ακουω, αντιθετως σε σωστες παραγωγες ειναι μονοδρομος)🐒
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
, το σωστο κουραζει
Εμένα με κουράζει το πλέξιμο. (Ιδίως εγκώμιων).

Προτιμώ το θάψιμο, ως γνήσιος χαϊεντάς.

Άσε που κανείς δε καταλαβαίνει πόσο αισιόδοξος είμαι, πράγμα περίεργο, αφού συνέχεια ασκώ δριμύτατη κριτική.

Τελικά θα απαντήσει κανείς στο ερώτημα που έθεσα; Γιατί δεν μας αρέσει σκέτη η στάθμη, αλλά μόνο πακέτο με άλλες χάρες; Ποιες είναι αυτές;

Κοιμηθήκατε μωρέ; Κοιμούνται μωρέ τα παλικάρια;
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
Γιατί δεν μας αρέσει σκέτη η στάθμη, αλλά μόνο πακέτο με άλλες χάρες; Ποιες είναι αυτές;
ισοσταθμιση θα θες να πεις? :thumbsdown:
ελα βρηκα την αναρτηση σου χτες τετοια ωρα το ρωταγες..
θελουμε και καπχοια "ευαισθησια" και καπχοια "λεπτομερια"..οχι μονο σταθμη... ειμαστε πολυ σκληρα αντρακια ( 🐒) ...αλλα εχουμε και μεις αδυναμιες.. 'ξηγησου μας σολαρισμα τεχνικου τυπου..να μας βαλεις για υπνο γιατρε.. 8-)
 
Last edited:



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.187
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top