Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.072
Το πρόβλημα με τις ζαρες ξεκιναει από τις 120 ιντσες και πάνω .
Στις 110 ιντσες καμμιά σοβαρή εταιρία δεν έχει θέμα με τις ζαρες.
Πόσο μάλλον η Στιούαρτ ...
Οκ. Η μεγαλύτερη Stewart που έχω δει είναι 110". Έχω δει και 96". 16:9 Ηλεκτρικές. Αλφάδι.
Εγώ έχω μια 106" manual με ζάρες. Δεν έχω και τρελές απαιτήσεις για τα λεφτά της. Projecta.

By the way. H καλύτερη εικόνα προβολής που έχω δει ποτέ μου ήταν σε Stewart με JVC. Έπεσε σαγόνι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.404
Reaction score
79.625
Υπάρχει κάποια Stewart με αυτόματο masking που αναγνωρίζει το φορματ;
Ή στον υπνο μου το είδα; Και πόσο κάνει;

Επίσης: ο Ν7 αναγνωρίζει αν ειναι HDR το περιεχόμενο για να αλλάζει αυτόματα mode?
 



Μηνύματα
12.578
Reaction score
14.707
Και το παρών, αν είσαι ζάμπλουτος:

That means the 4K screen would run around $720,000, while the 16K unit would cost you a whopping $5.8 million.



Δεν ξέρω λεπτομέρειες για τα τεχνικά χαρακτηριστικά αυτής της οθόνης, αλλά δε βλέπω το λόγο να τα μάθω, μου αρκεί η τιμουλα της για να μην ψάξω κάτι περισσότερο..

Βεβαίως, για "τηλεόραση" φαίνεται εκπληκτική:

View attachment 181222

Αλλά (επαναλαμβάνω) όλη αυτή η ανακλαστική επιφάνεια μπροστά σου, σα μια τεράστια τζαμαρία, θεωρώ αδύνατο να μην "ακούγεται", να μην έχει σημαντικές ανακλάσεις στις ανώτερες οκτάβες..

Τα πίσω ηχεία, εδάφους και ταβανιού, θα ρίχνουν πολύ ενέργεια εκεί μπροστά, και θα σου έρχεται στο δόξα πατρί, άλλωστε η απόσταση της έμμεσης σε σχέση με την άμεση για αυτά τα ηχεία, είναι πολύ συγκρισημες και βλέπω σαφές θέμα..
Βεβαίως θα αντανακλάται και το σύνολο των υπολοίπων ηχείων..

Υπερβολες και μυθος , σαν γυψοσανιδα εινα, συμφωνα με αυτον το ακουστολογοι.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Υπάρχει κάποια Stewart με αυτόματο masking που αναγνωρίζει το φορματ;
Ή στον υπνο μου το είδα; Και πόσο κάνει;

Επίσης: ο Ν7 αναγνωρίζει αν ειναι HDR το περιεχόμενο για να αλλάζει αυτόματα mode?
Υπάρχουν multiformat οθόνες από πολλές εταιρείες. Είναι συνήθως τα πιο ακριβά προϊόντα τους. Δε θα αγόραζα. Πολλά τα λεφτά. Κοστίζουν αρκετά πιο ακριβά από μια 16/9 και μια 2.35/2.37/2.40 αθροιστικά.
Μια λειτουργία που λατρεύω στο lumagen είναι το auto aspect. Δηλαδή:
Λέω στο lumagen ότι έχω 2.35 οθόνη με αναμορφικό. Διαβάζει απ' την hdmi το υλικό και φροντίζει αυτόματα κάθε φορά που αλλάζει το aspect να το προσαρμόσει σωστά στην 2.35 οθόνη μου.
Πολύ βολικό για ταινίες με imax σκηνές κατά την αναπαραγωγή 2.4 ταινίας.
Προσοχή δε μιλάω για κροπάρισμα (κι αυτό αν θέλουμε γίνεται). Μιλάω για σωστό aspect.
Γνωρίζω μέλος στο avsforum που έχει προγραμματίσει raspberry με masking, έτσι ώστε κάθε φορά που αλλάζει το aspect να αλλάζει το masking. Υπερβολικό. Σκέψου δηλαδή ότι βλέπεις μια 2.4 ταινία και πατάς το pop up menu, οπότε το aspect γίνεται 16/9. Ο lumagen σου αλλάζει αυτόματα το aspect και το rapsberry αρχίζει να κινεί τα μοτόρια του masking για να μετατρέψει το οφέλιμο κομμάτι της οθόνης σου σε 16/9. Μέχρι να φτάσουν εκεί που πρέπει, θα πρέπει να αλλάξουν πάλι.

Στη νέα έκδοση firmware ο jvc θα έχει menu που θα του καθορίζεις ποια settings θα θέλεις να επιλέγει αν δεχτεί sdr, hdr, hlg, 3d σήμα.
Για το 90% των χρηστών αυτό είναι ιδανικό.
Για εμάς τους λίγους που αφήνουμε το tone mapping για hdr να γίνεται απο lumagen ή Madvr, το εισερχόμενο σήμα στον jvc είναι sdr2020! Ολίγον από sdr κι ολίγον απο hdr δηλαδή! :roflmao:
Δεν έχει προβλέψει κάτι η jvc για τη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά έχει υπόψιν της το θέμα. Υπάρχουν λύσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.578
Reaction score
14.707

Υπερβολες και μυθος , σαν γυψοσανιδα εινα, συμφωνα με αυτον το ακουστολογοι.
Σωστος. Το κατ' αποσβεσης ευαγγελιο" το τλειωσα. Η ακουστικη χωρου επισης. Η λειτουργια του αυτιου μολις αρχισα. Ολα σωστα και ετσι οπως τα ψιλοηξερα αλλα τα ηξερα "μπακαλιστικα".
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Αυτόματο;
Δες την transformer.


Όταν λες αυτόματη τι εννοείς; Πατάς κουμπί και βγαίνει η χοντρή. Η οθόνη δεν ξέρει πότε αλλάζει το aspect. Πρέπει να το αλλάζεις εσύ με remote. Είτε να χρησιμοποιήσεις κάποιον προγραμματιστή να τη συνδέσει με raspberry, lumagen

Edit: Τιμούλα! :cry: :cry: :cry:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Βασικά δε νομίζω πως τα πράγματα είναι τόσο πολύπλοκα.

Η δική μου προσέγγιση είναι η εξής:

Τα 3 κύρια φορμάτ, τα βάζεις σε 3 μνήμες στον προβολέα, αρκεί βέβαια να έχει μνήμες για θέση του φακού, ώστε να κατεβάζεις την εικόνα προς τα κάτω σε κάθε περίπτωση για να έχεις διαθέσιμα τα μασκινγκ του πανιού σου από κάτω και στα πλάγια.
Και απλώς πρέπει να συμπληρώσεις μασκινγκ από πάνω.

Αυτό σκέφτηκα να υλοποιήσω. Τώρα μνήμες στο από πάνω μασκινγκ, είναι δυνατόν να κατασκευαστούν, αλλά το βλέπω πολύ εύκολο και απλό το κατέβασμα μέχρι κει που θες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.404
Reaction score
79.625
Στη νέα έκδοση firmware ο jvc θα έχει menu που θα του καθορίζεις ποια settings θα θέλεις να επιλέγει αν δεχτεί sdr, hdr, hlg, 3d σήμα.
Ωραία, αυτό το θέλω οπωσδήποτε.

Αυτά εδώ τι είναι;

Γράφει:
Many projectors will send a 12V trigger signal for change of image formatting. This screen system features automatic control and will correctly change as prompted.
 


Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Λ
Βασικά δε νομίζω πως τα πράγματα είναι τόσο πολύπλοκα.

Η δική μου προσέγγιση είναι η εξής:

Τα 3 κύρια φορμάτ, τα βάζεις σε 3 μνήμες στον προβολέα, αρκεί βέβαια να έχει μνήμες για θέση του φακού, ώστε να κατεβάζεις την εικόνα προς τα κάτω σε κάθε περίπτωση για να έχεις διαθέσιμα τα μασκινγκ του πανιού σου από κάτω και στα πλάγια.
Και απλώς πρέπει να συμπληρώσεις μασκινγκ από πάνω.

Αυτό σκέφτηκα να υλοποιήσω. Τώρα μνήμες στο από πάνω μασκινγκ, είναι δυνατόν να κατασκευαστούν, αλλά το βλέπω πολύ εύκολο και απλό το κατέβασμα μέχρι κει που θες.
Ακριβώς αυτό.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.404
Reaction score
79.625

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.912
Reaction score
77.537
Άντε, βγάλε κι εσύ κάνα νόμο. Τί; Μόνο για τα subs; :roflmao:
με το μαλακό
χτίζω καριέρα ακόμα :laugh:
μόλις φτάσω εκεί που θέλω θα τους αρχίσω στις καταγγελίες
κάθε βράδυ και ένα περιπολικό έξω από το σπίτι :roflmao:
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Να ήταν και ALR

Εντάξει. Μια διπλή οθόνη είναι, που αλλάζει ανάλογα με το aspect της ταινίας κατεβάζεις αυτήν με τη σωστή αναλογία.
Ουσιαστικά αυτό κάνω κι εγώ.
Έχω μια μνήμη στον jvc για 16/9 οθόνη στις 120΄΄ (si slate).
Έχω και μια μνήμη για 2.35 με αναμορφικό (stewart firehawk).
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.959
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top