Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.353
Χτύπησα ιλιγγιώδη ταχύτητα... :biggrin: 🚴‍♀️
IMG_20200929_191115.jpg


------------------------------------

Μια φωτογραφία, χίλιες λέξεις.

Τουλάχιστον τόσες θα μπορούσα να γράψω ίσως και παραπάνω αναλύοντας τι βλέπουμε εδώ.

Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια και ανάλογα φιλτράρει το τι βλέπει, βέβαια.

- Ο άσχετος με το άθλημα της ποδηλασίας βλέπει κάποιους ποδηλάτες πολύ κοντά. Επικίνδυνα κοντά μέρες κορωνοϊου που είναι.

- Ο σχετικός, από κάποια ποδηλατικά ανεπτυγμένη ευρωπαϊκή ή άλλη χώρα βλέπει έναν αθλητή μόνο του από μια χώρα με γαλανόλευκη εμφάνιση, (αναρωτιέται ποια να είναι) να τραβάει το γκρουπ με τους μεγαλύτερους αθλητές ποδηλασίας στον κόσμο στο πρόσφατο παγκόσμιο πρωτάθλημα.

- Ο κακεντρεχης κριτής του καναπέ, από οποιαδήποτε χώρα, λίγο πριν χαλάσει 10 θερμίδες πατώντας το κουμπί του share στα social, από ένα άρθρο που μπορεί να διάβασε (αλλά ανάθεμα κι αν κατάλαβε) για να κάνει τον φωτεινό παντογνωστη ακόμα μια φορά, βλέπει μια άσκοπη κίνηση εντυπωσιασμου χωρίς κανέναν νόημα από έναν αθλητή που σε λίγο μάλλον θα εγκαταλείψει και χαμογελα ειρωνικά.

- Δικός μου "τοίχος" είναι όμως άρα πρέπει να γράψω και το τι βλέπω εγώ.

Εγώ βλέπω τον Πόλ, τον Περικλή, τον Στέλιο, τον Χάρη, τον Γιάννη, τον Βασίλη, τον Μιλτο, τον Δημήτρη, τον Νεόφυτο, τον Παναγιώτη, τον Γιώργο. Όλους αυτούς. Με ένα σώμα και ένα ποδήλατο να κάνουν μια δήλωση, ή στα ελληνικά ένα Statement.

Οτι έστω και για λίγο, η τρέλα σου μπορεί να σε φέρει στην κεφαλή ενός γκρουπ. Σε μια κεφαλή που ξέρεις ότι δεν θα αντέξεις ποτέ τόσο όσο να περάσεις τη γραμμή του τερματισμου πρώτος και παρότι το ξέρεις αυτό, εσύ συνεχίζεις να αφιερώνεις όλη σου τη ζωή σε ένα άθλημα που από επιλογή σου δεν είναι αυτό που θα σε κάνει να ζήσεις από την ενασχόληση μαζί του, στη χώρα σου. Συνεχίζεις να αφιερώνεις ώρες στη βροχή, στο κρύο, στη ζέστη, να μη ζεις σαν 'κανονικός" άνθρωπος, να αναγκάζεσαι να κάνεις τον οικονομικό αθλητικό μετανάστη για να κάνεις κάποια χρόνια αυτό που αγαπάς. Να αφιερώνεις χρήμα και χρόνο για ένα άθλημα που δεν είναι διαδεδομένο στη χώρα σου, δεν θα σου αποφέρει ποτέ ένα συμβόλαιο με απολαβές τρίτης εθνικής ποδοσφαίρου, μπάσκετ ακόμα και απολαβές στίβου.
Συνεχίζεις να φτιάχνεις τον εξοπλισμό μόνος σου 2 μέρες πριν τον αγώνα κουβαλοντας τον με το μετρό στο αεροδρόμιο.
Συνεχίζεις να προσπαθείς να κάνεις τα πάντα για να βρεθείς έστω και μερικά δευτερόλεπτα στην κεφαλή ενός τέτοιου γκρουπ με αθλητές που θαυμάζεις, που θαύμαζες και θα συνεχίσεις να λες "πως πάνε έτσι αυτοί;" και αύριο.

Αυτό βλέπω εγώ και το μόνο που έχω να πω είναι Respect στον Polychronis Tzortzakis που με αυτή τη φωτογραφία αντιπροσωπεύει όλα αυτά, για όλους εμάς. Τους εραστές μιας τρέλας, σε λάθος χώρα...

received_1277165759313353.jpeg
 
Last edited:



Μηνύματα
296
Reaction score
546
όλα τα νέα canyon ultimate in-stock για όποιον ενδιαφέρεται!

 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.353

@bretsos αυτό για 800-900 μεταχειρισμένο να το κοίταγα;
Άμα έχεις ταβάνι τα λεφτά αυτά είναι καλό, αν όμως μπορείς να ανέβεις κοίτα ότι εχει 105-7.000 σειρά

Ps
Μήπως είναι πολλές οι παράδες για μεταχειρισμένο?
Κάπου στα 1.200 νομίζω είχε αυτό καινούριο
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
άκυρο , 1000 λέει (από 2+ καινούριο λέει )
παναγαμηθεί λέω , μτχ με 5800 και 1000 υπερβολή και σαν budget περίπτωση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.353
άκυρο , 1000 λέει (από 2+ καινούριο λέει )
παναγαμηθεί λέω , μτχ με 5800 και 1000 υπερβολή και σαν budget περίπτωση.
Δεν έκανε τόσο, άλλο πόσο πλέρωσε αυτός...
Δεν αξίζει αυτό το group, σε βόλτα με φίλους και ειδικά σε καταβάσεις βγαίνει η αλυσίδα σε αυτή τη σειρά από τις κακοτεχνίες των δρόμων.
Η 7000 έχει πιο δυνατό ελατήριο, κρατάει πιο τεντωμένη τη αλυσίδα και είναι shadow το πίσω ντεραγιέ.
Το canyon που πήρε ο φίλος μας ο Κώστας αλλά και wilier που πήρε ο Σάκης είναι θεωρώ δυνατά χαρτιά, η ζυγαριά κλείνει λίγο περισσότερο προς το canyon λόγο καλύτερον τροχών στο πακέτο.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.353
Οι τροχοι δεν είναι της προκοπής να ξέρς, έχουν πολύ μουφα ελεύθερο και όχι καλή κύλιση
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189

κάτι τέτοιο ασπούμε...
το έχει σε δύο εκδόσεις με 105 λέει , με 105 r7000 και 105 2.0 r7000.
από δευτέρα λέει φέρνει κάποια ...
Οι τροχοι δεν είναι της προκοπής να ξέρς, έχουν πολύ μουφα ελεύθερο και όχι καλή κύλιση
Θα τους αλλάξεις τους τροχούς όπως και να έχει... Πάρτο μαμάει, είμαστε πολύ λίγοι για το ποδήλατο αυτό. Σχετικά με την αντοχή δεν καταλαβαίνει τπτ. Σε τι κακοτεχνίες του οδοστρώματος το έχω ρίξει δεν λέγεται.

20200802_122127.jpg


Σημερινή βόλτα με το cardio της garmin που πήρα, κορυφή καμία σχέση με ένα suunto που είχα παλιότερα. Στροφάρει ακόμη το μηχανάκι...

Screenshot_20200930-210738_Strava.jpg

Screenshot_20200930-211010_Wahoo.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.353
195 είναι πολύ Σάκη, λίγο πιο χαλαρά στις ανηφόρες, είμαστε και σε κρίσιμη ηλικία :lolsign:
Ποια ζώνα πήρες?

Είχα καιρό και εγώ να ανέβω πάνω από 180 bpm, αυτή η ανάβαση Μερκουριου με δαιμονίζει, δείχνει κάπως εύκολη αλλά είναι πολύ δύσκολη η ρουφιάνα, εκεί θα πάθω ανακοπή ως φαίνεται :neo:
IMG_20200930_213425.jpg
IMG_20200930_213449.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
195 είναι πολύ Σάκη, λίγο πιο χαλαρά στις ανηφόρες, είμαστε και σε κρίσιμη ηλικία :lolsign:
Ποια ζώνα πήρες?
Ξέρω ρε, ήθελα να δω τι μπορεί να κάνει η αντλία μου. Την hrm pro v2 της garmin πήρα (την κίτρινη) κορυφή με μπλέ δόντι και καταγράφει χωρίς pairing.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.353
Ότι καύσιμο καταναλώνεις στα 50km απόσταση με αυτούς τους ρυθμούς καταναλωνω σε μεγαλύτερη απόσταση με τη διπλάσια ένταση, χαλάρωσε, δώσε χρόνο στο σώμα να μπει ομαλά σε αυτούς τους ρυθμούς.
Μη καίγεσαι άσκοπα, θα έρθει η στιγμή σου... soon enough!! ;)

IMG_20200930_214037.jpg
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Είναι μναρα το wilier σε κόκκινο όπως και να το κάνουμε
Και δεν είναι Γερμανός.
Αλλά να δώσω τόσα και να αλλάξω και τροχούς; Περβολή
Να υποθέσω ότι και το θαλασσί bianchi που έχει ίδιους τροχούς στα 1700 το αφήνω;
Δηλαδή πόσο χάλια κύληση θα έχει ;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.353
Δηλαδή πόσο χάλια κύληση θα έχει ;
Θα το πιάσω από τη αρχή, το ελεύθερο δεν είναι κεντραρισμενο με αποτέλεσμα η κασέτα να πλέει με ότι αυτό συνεπάγεται στη ρύθμιση του πίσω ντεραγιέ και στις αλλαγές ταχυτήτων, τα ρουλεμάν λόγο κακής ποιότητας δίνουν συνεχώς τζόγο που πρέπει να το μαζεύεις έγκαιρα αλλιώς χαλάνε οι έδρες, τα στεφάνια έχουν πολύ μαλακό αλουμίνιο και θέλουν προσοχή, το σύνολο γενικά έχει πολύ βάρος επειδή είναι πολύ το σίδερο σε άξονα, αποστάτες, καψούλια και ακτίνες.

Σε αυτή τη κατηγορία τιμής όλα έτσι θα τα βρεις, πρέπει το κόστος να χαμηλώσει αλλιώς δεν θα τα αγοράσει κανείς.
Ένας τροχός δεν κρίνεται μόνο από τη κύληση, κρίνεται από τη αντοχή, τη αξιοπιστία, το βάρος, τη ακαμψία και σαφώς από τη κύληση.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Εγώ όταν άλλαξα τροχούς και μόνο από την διαφορά βάρους που πήρα στο ποδήλατο άξιζε - αφήνω όλα τα άλλα που ακόμη και αρχάριος σαν εμένα εύκολα αντιλαμβάνεται. Βοηθά και το γεγονός ότι κάνω την ίδια διαδρομή οπότε την έχω μάθει καλά.
Επίσης οι εισαγωγικοί shimano που είχε το δικό μου είχαν τζόγο στο εγκάρσιο επίπεδο και ειδικά ο μπροστά έπαιζε επικίνδυνα και αυτό το καταλάβαινα εύκολα στις καταβάσεις με μόλις 25-30 χιλ. Με τους eurus καμία σχέση έχω αρχίσει και το αμολάω πλέον.
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.053
Reaction score
41.353
Ναι αλλά πόσο είπαμε οι eurus;
Για να μη υπερβάλουμε, οι rs 100 για αρχή είναι καλοί, στη πορεία και εφόσον το παλεύεις θα καταλάβεις ότι χρήζουν αλλαγής.
Οι eurus παίζουν στα 500€+, ήταν τροχοι που στη εποχή τους είχαν 700€+ αλλά λόγο στενής διάστασης τους έχουν βγάλει όλοι σε προσφορά.
Γενικά κοιτάς fulcrum και campagnolo σε αυτά τα χρήματα.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
το ktm έχει mavic aksium.
είναι επιπέδου rs100;

και βασικά τί θα ήταν προτιμότερο;
r5800 με synchros race και να αναβαθμίσεις κάποια στιγμή το 5800 σε 7000; (πχ το ευαίσθητο κομμάτι ως αναφέρθηκε για αρχή https://www.bike24.com/p2215607.html?menu=1000,4,39)
ή r7000 με rs100 και να αλλάξεις κάποια στιγμή τροχούς;

θα μπορούσα να πάω κατευθείαν στα 2+ και να τα έχω όλα (που λέει ο λόγος) αλλά τα λυπάμαι κομματάκι τα φράγκα για ένα χόμπυ που έχω σκάρτες 2 ώρες την εβδομάδα και όχι όλες τις εβδομάδες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top