Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.271
Reaction score
41.966
Άσχημα τα πράματα, πρέπει να μετακινηθείς αρκετά πίσω και πρέπει να αλλάξεις και παλουκόσελο, είσαι στα όρια και πρέπει να πας 1, 5-2 πόντους πισω~
Για αρχή πήγαινε τη σέλα πίσω μέχρι, το κάτω μέρος να δείχνει μέχρι και το Ο της λέξης στοπ.
Μην ανησυχείς, δεν τίθεται ιδιαίτερο θέμα άμα ξεπεράσεις τα όρια από τις ράγες της σέλας, αρκεί να μη χορομπηδας πάνω της.


Κάνε μια μέτρηση με τη γνωστή μέθοδο του σπάγγου να δεις που βρίσκεσαι σε σχέση με τον άξονα του πεντάλ.

Κάνε δοκιμή στο δρόμο εφόσον δεν πονάς, προφανώς τα πράματα θα είναι πολύ καλύτερα.
Έτσι όπως σε κόβω χρειάζεσαι ένα παλουκόσελο με 25mm offset, set back (το ίδιο είναι)


Δες που βρίσκομαι εγώ με 25mm offset, 1,74 ύψος και 53,8 top tube

IMG_20201004_215345.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Καλησπέρα!

1)Έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο?
2)Από τις παρακάτω φωτογραφίες μπορεί κανείς να παρατηρήσει κάποιο εξόφθαλμο λάθος στο σετάρισμα του ποδηλάτου?

Ευχαριστώ πολύ!!
1) Έχει συμβεί στους περισσότερους.

2) Ακριβώς ότι σου είπε ο bretsos, μετακίνησε την σέλα όσο πίσω επιτρέπουν τα όρια στις ράγες.
Θα δοκίμαζα και 3 με 5 χιλιοστά max ποιο πάνω το παλουκόσελο.

Επίσης τσέκαρε τα σχαράκια σου. Έχω την εντύπωση ότι είναι ένα τσικ πιο μπροστά από το τυπικό, και με κλίση της φτέρνας προς τα μέσα. Πολλές φορές ο κανόνας τοποθέτησης τους σε παράλληλο άξονα με το φαρδύτερο τμήμα του πέλματος εκτελείτε με λάθος τρόπο. Είναι εύκολο κάποιος να κάνεις λάθος είτε γιατί δεν μέτρησε ή τοποθέτησε σωστά ή και τα 2. Σκέψoυ ότι σε 2 διαφορετικά fit μου έβγαζαν ποιο πίσω τα σχαράκια από αυτό που θεωρητικά ήταν ιδανικό. Απορούσαν και οι "fitters"

Kάτι ακόμα, κοίτα τα πατηματά σου αν πατάς "βαριά" σε συνδυασμό με τα παραπάνω είναι συνταγή να πάρεις τα γόνατα στα χέρια.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
1) Έχει συμβεί στους περισσότερους.

2) Ακριβώς ότι σου είπε ο bretsos, μετακίνησε την σέλα όσο πίσω επιτρέπουν τα όρια στις ράγες.
Θα δοκίμαζα και 3 με 5 χιλιοστά max ποιο πάνω το παλουκόσελο.

Επίσης τσέκαρε τα σχαράκια σου. Έχω την εντύπωση ότι είναι ένα τσικ πιο μπροστά από το τυπικό, και με κλίση της φτέρνας προς τα μέσα. Πολλές φορές ο κανόνας τοποθέτησης τους σε παράλληλο άξονα με το φαρδύτερο τμήμα του πέλματος εκτελείτε με λάθος τρόπο. Είναι εύκολο κάποιος να κάνεις λάθος είτε γιατί δεν μέτρησε ή τοποθέτησε σωστά ή και τα 2. Σκέψoυ ότι σε 2 διαφορετικά fit μου έβγαζαν ποιο πίσω τα σχαράκια από αυτό που θεωρητικά ήταν ιδανικό. Απορούσαν και οι "fitters"

Kάτι ακόμα, κοίτα τα πατηματά σου αν πατάς "βαριά" σε συνδυασμό με τα παραπάνω είναι συνταγή να πάρεις τα γόνατα στα χέρια.
(Σίγουρα έχει γίνει λάθος setup στα σχαράκια)

Εχω προχωρήσει την διαδικασία για bike fit άμεσο για να λήξει το πρόβλημα. Πιο πολύ φοβόμουν μήπως έχει γίνει λάθος αγορά ποδηλάτου αλλά απ ότι φαίνεται τα tweaks αυτά είναι "μέσα στο πρόγραμμα".
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.271
Reaction score
41.966
Τα σχαράκια είναι πολύ κρίσιμο σημείο, το έχω ξανά γράψει, θα το ξανά γράψω.
Τα σχαράκια δεν μπαίνουν στο περίπου και με το μάτι, μπορεί κάποιος να πάθει σοβαρή ζημιά και να καταλήξει στο τραπέζι του χειρουργού.
Τοποθετούνται από έμπειρο χειριστή, προσωπικά αγοράζω παπούτσια από το νετ και τοποθετούνται σε γνωστό μαγαζί του χώρου που συνεργάζομαι χρόνια.
Εφόσον το νούμερο του παπουτσιού είναι το σωστό, είναι υπόθεση 5 λεπτών για έναν έμπειρο.
Προσωπικά δεν με εμπιστεύομαι για να κάνω αυτή τη δουλειά...
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.271
Reaction score
41.966
Πρώτη φορά βλέπω αυτό το κατάστημα αλλά και τις εταιρίες που δουλεύει

Τι ψάχνεις να βοηθήξω άμα ξέρω
 

Μηνύματα
15.019
Reaction score
20.765
αυτά που λέγαμε,
jersey + bib short για αρχή και μετά σε πιο χειμερινό.
με το σύστησε συνεργάτης από τη δουλειά πριν λίγο που αν και γνωριζόμαστε κανα χρόνο ανακάλυψα ότι είναι γείτονας στην περιοχή + ποδηλάτης με 3 ποδήλατα που πήγαινε σούνιο, υμηττό κλπ (του τα κλέψανε και τα 3 το καλοκαίρι)
συζήτηση τύπου πως πέρασες το σκ , α μωρέ χαλαρά μπανάκι , ποδήλατο κλπ . ποδήλατο τι ποδήλατο και μετά μιλάγαμε 10 λεπτά , παραλίγο να το κλείσουμε και να μην μου πει τι ήθελε για δουλειά.

κοίταξα και από wiggle αλλά αυτά που μου κάνουν (μου βγάζει L πάνω - οριακά γιατί είμαι πάνω από το μέγεθος στο στήθος αλλά στο κάτω όριο της μέσης ) πανε κάπως ακριβά (70+)
έτερον , στο bib βάση περιφέριας γοφών δείχνει να θέλω M , να υποθέσω ότι έχει υπολογίσει ο μάστορας οτι τα πδάριαμ είναι τροφαντά και δε θα ξεχειλώσει ;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.271
Reaction score
41.966
Το size chart όλων των ηλ. καταστημάτων είναι λίγο για τα μπάζα, μόνο εφόσον ξέρεις τα νούμερα παραγγέλνεις.
Απο εταιρία σε εταιρία επίσης το μέγεθος είναι διαφορετικό.
Παράδειγμα, jersey σε northwave το medium είναι μια χαρά με body fit εφαρμογή, σε dhb το medium είναι πολύ μεγάλο.

Επίσης στο θέμα μεγέθους έχει μεγάλη σημασία η ποιότητα της λικρας και πόσο ελαστικότητα έχει.
Το ίδιο ισχύει και στα κολάν από εταιρία σε εταιρία και από ύφασμα σε ύφασμα.
Το καλύτερο θα ήταν να δοκιμάσεις σε ελληνικό κατάστημα ότι βρεις και άμα βρείς και κατόπιν κάνεις ηλ. Παραγγελία.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
αυτά που λέγαμε,
jersey + bib short για αρχή και μετά σε πιο χειμερινό.
με το σύστησε συνεργάτης από τη δουλειά πριν λίγο που αν και γνωριζόμαστε κανα χρόνο ανακάλυψα ότι είναι γείτονας στην περιοχή + ποδηλάτης με 3 ποδήλατα που πήγαινε σούνιο, υμηττό κλπ (του τα κλέψανε και τα 3 το καλοκαίρι)
συζήτηση τύπου πως πέρασες το σκ , α μωρέ χαλαρά μπανάκι , ποδήλατο κλπ . ποδήλατο τι ποδήλατο και μετά μιλάγαμε 10 λεπτά , παραλίγο να το κλείσουμε και να μην μου πει τι ήθελε για δουλειά.

κοίταξα και από wiggle αλλά αυτά που μου κάνουν (μου βγάζει L πάνω - οριακά γιατί είμαι πάνω από το μέγεθος στο στήθος αλλά στο κάτω όριο της μέσης ) πανε κάπως ακριβά (70+)
έτερον , στο bib βάση περιφέριας γοφών δείχνει να θέλω M , να υποθέσω ότι έχει υπολογίσει ο μάστορας οτι τα πδάριαμ είναι τροφαντά και δε θα ξεχειλώσει ;
Εχω πάρει castelli και αν θυμάμαι καλά είμαστε το ίδιο size.
Αν σε ενδιαφέρει castelli στείλε μου torso, inseem, υψος, να δω ποσο κοντα είναι στα δικά μου ρούχα για να σαι σίγουρος!
Θα σου πρότεινα βέβαια να πας σε ένα κατάστημα να δοκιμάσεις με το κιλό :p
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.271
Reaction score
41.966
Και εγώ ξέρω από 3-4 εταιρίες το size Κώστα αλλά τα τυπάκια αλλάζουν ποιότητες σε υφάσματα και λύκρα ανατρέποντας όλα τα δεδομένα.
Επίσης όσον αφορά τη λύκρα του κολάν σε βάθος χρήσης χαλαρώνει και πρέπει πάντα να έχει καλή και κάπως σφιχτή εφαρμογή από καινούριο.
Το Decathlon είναι κάτι σαν Lidl για αθλητικά είδη.
Δλδ κάτι σαν το ''η φτώχεια τρώει το παρά'' :biggrin:
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Απο decathlon γενικά ψωνίζω τον τελευταίο χρόνο (φυσικό κατάστημα στο Smart Park στα Σπάτα και στην Κόρινθο) αλλά δεν θα το πρότεινα για ΚΑΛΑ ρούχα ποδηλασίας.
Για ρούχα βουνού, πεζοπορίας, ανθεκτικά παντελόνια για κυνήγι κλπ με κλειστά τα μάτια
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Απο decathlon γενικά ψωνίζω τον τελευταίο χρόνο (φυσικό κατάστημα στο Smart Park στα Σπάτα και στην Κόρινθο) αλλά δεν θα το πρότεινα για ΚΑΛΑ ρούχα ποδηλασίας.
Για ρούχα βουνού, πεζοπορίας, ανθεκτικά παντελόνια για κυνήγι κλπ με κλειστά τα μάτια
Είναι για όσους θέλουν φτηνά είδη σε εντελώς ερασιτεχνικό επίπεδο. Όποιος έχει απαιτήσεις θα πρέπει να βάλει πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.271
Reaction score
41.966
Από ποιότητα σε φθηνά ρούχα ποδηλασίας έχω πλέον πολύ ψηλά τη dhb, φέτος πήρα 2 κολάν και 2 jersey, πλύνε βάλε σε καθημερινή προπόνηση και έχουν παραμείνει σαν καινούρια σε εφαρμογή, χρώματα και αντοχή υφάσματος.
Στη αρχή του καλοκαιριού πήρα ένα bib castelli με ωραία εφαρμογή, ωραία υλικά, με φαρδιά μανσέτα που αγκαλιάζει τα ποδάρια και δεν μετακινείται ούτε χιλιοστό και, και, και, με, με, με... αλλά δεν έβγαλε το καλοκαίρι...
Ξέφτισε το λάστιχο της λύκρας και πλέον οποίος είναι από πίσω μου βλέπει κωλαρ@κι, έχει γίνει διαφανές :biggrin:

MVIMG_20201005_152800.jpg
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.622
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top