Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
6.565
Reaction score
5.133
Οι γνώμες για τη διάσταση της εικόνας τελικά πολλές...
Πάντως ο πιο "βλαμμένος" στο θέμα εικόνας μάλλον είμαι εγώ :p
Ξεκινάω ταινία στον υπολογιστή (όπου έχει και τον καλύτερο ήχο), κάποια στιγμή μετακινούμαι και συνεχίζω σε τηλεόραση (με ήχο τηλεόρασης....) και την τελειώνω ξαπλωμένος με tablet και bluetooth ηχείο :p
Ε... η ταινία να είναι καλή...

Εσύ δηλώνεις μόνιμα beyond σε ό,τι και αν συζητιέται στα νήματα. Δεν χρειάζεται καν να δω τι θα γράψεις. :)

Αν και ακόμη και σε ταμπλέτα, ο ήχος είναι πάλι μεγαλύτερος της πραγματικότητας.
Τόση καθαρότητα προσφέρει το μικρόφωνο κοντά στον ηθοποιό, που ακούς ακόμη και το σάλιο που σκάει στον ουρανίσκο του, ασχέτως περιβάλλοντος και απόστασης της κάμερας.

Και στην τελική, όσο μεγάλη εικόνα κι αν έχουμε, ο μεγαλύτερος δεινόσαυρος, ο τυρανοσαυρος Ρεξ κλπ θα συνεχίσει να είναι μικρότερος από άλογο πόνι, και μια επική μάχη με χιλιάδες στρατιώτες θα συνεχίσει να δείχνει ανθρώπους σε μέγεθος χάμστερ, και το μεγαλύτερο αεροπλανοφόρο θα πρέπει να χωρέσει στο σαλόνι μας, την ίδια στιγμή που στο επόμενο πλάνο θα δούμε σε μέγεθος καναπέ το μάτι του πρωταγωνιστή για να δούμε σίγουρα το δάκρυ να ξεκινάει να στάξει..

Όλα μια ψευδαίσθηση είναι στο σινεμά, και όσο πιο μεγάλη είναι η εικόνα τόσο πιο εύκολα διεγείρονται οι αισθήσεις του θεατή. Ένα τεράστιο πρόσωπο πρωταγωνιστή πολύ πιο εύκολα το αποκωδικοποιεί ο εγκέφαλος ως απλά ζουμαρισμένο πλάνο απ' ό,τι να δεχτεί ότι προσγειώνεται ένα ελικόπτερο στο σαλόνι του, ώστε να προκαλέσει δέος, τη στιγμή που το βλέπει πολύ μικρό. Πάντα θα είναι μικρότερο από την πραγματικότητα, αλλά διαφορετικά είναι να γεμίζει ο τοίχος από άκρη ως άκρη με ελικόπτερο, αλλιώς είναι να αποτελεί μέρος μια λωριδίτσας ενός μέτρου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Άλεξ, αυτά είναι πολύ πάνω από το μπάτζετ ολονών μας..


13.000£ μόνο η οθόνη...
Φυσικά με αυτόματο aspect ratio.
Διπλοί προβολείς..

9.2.4 meyer, Trinnov 32-αρη.
250.000£ Συνολακι.

Μια χαρά το βρίσκω.

:party: :party: :party:

Και με πιο πολλά λεφτά, 2 μύρια στάρτινγκ πράιζ:



Δεν νομίζω πως έχουν αυτά οποιοδήποτε ενδιαφέρον για εμάς εδώ πέρα, ε;
 
Last edited:


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Οι γνώμες για τη διάσταση της εικόνας τελικά πολλές...
Πάντως ο πιο "βλαμμένος" στο θέμα εικόνας μάλλον είμαι εγώ :p
Ξεκινάω ταινία στον υπολογιστή (όπου έχει και τον καλύτερο ήχο), κάποια στιγμή μετακινούμαι και συνεχίζω σε τηλεόραση (με ήχο τηλεόρασης....) και την τελειώνω ξαπλωμένος με tablet και bluetooth ηχείο :p
Ε... η ταινία να είναι καλή...
Έχω να ρίξω ban ως συντονιστής αρκετά χρόνια. Μου επιτρέπεις να σου ρίξω ένα για βλασφημία; :roflmao:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εσύ δηλώνεις μόνιμα beyond σε ό,τι και αν συζητιέται στα νήματα. Δεν χρειάζεται καν να δω τι θα γράψεις. :)
Μμμ... στα σινεματζίδικα μάλλον έχεις δίκαιο, στην ακρόαση μουσικής δε νομίζω, το αντιμετωπίζω αλλιώς. :)


Έχω να ρίξω ban ως συντονιστής αρκετά χρόνια. Μου επιτρέπεις να σου ρίξω ένα για βλασφημία; :roflmao:
Πάντως και στις 3 περιπτώσεις (υπολογιστής/τηλεόραση/tablet) το πινακάκι με τη διαγώνιο προβολής/απόσταση/ανάλυση ισχύει !!! (δηλαδή βλέπω στην απόσταση που υποτίθεται αντιλαμβάνομαι όλη την ανάλυση) έστω και άθελα μου. Οπότε αν και "βλάσφημος" πιθανολογώ πως είμαι μάλλον ..."νόμιμος" :p
Το ερώτημα τώρα είναι: είναι η ευχαρίστηση ίδια;;; όσον αφορά την εικόνα μόνο, όχι, στη μεγαλύτερη οθόνη απ' όσες ανέφερα είναι η περισσότερη ...άσχετα αν δεν την διαλέγω γιατί στο τέλος προτιμώ το tablet για να είμαι ...ξάπλα...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Τρόπο θέλει θα έλεγα. Φυσικά και χρήμα αλλά όχι τρελό χρήμα. Όλοι θα θέλαμε μια IMAX αίθουσα σπίτι μας αλλά κάνουμε και συμβιβασμούς όπως λες και εσύ και όλοι μας.
Άλλοι στον ήχο, άλλοι στην εικόνα.

Τα παραπάνω σε πληροφορώ δεν είναι κανένα τρελό project. Ο άνθρωπος ήθελε κινηματογραφική εμπειρία σύμφωνα με τα θέλω του και την τσέπη του θα έλεγα.
Στην αίθουσα που βλέπεις δεν παίζει κανένα θηρίο αλλά ένας 9400 με τον ανάλογο φακό βέβαια. Κόστος προβολέα 2500€, όχι 30.000€ και 40.000€.
FB_IMG_1598208568340.jpg


Η οθόνη είναι 204", 5.20m x 1.77m Άντε βρες μάρκα.
Με τον 9400 ρε φίλε; Ναι, όπως φαίνεται με τον 9400.
FB_IMG_1598208564515.jpg

Πάρε άλλη μια εικόνα.
FB_IMG_1598208561379.jpg


Για ήχο έχει ένα μηχανάκι που δεν υποστηρίζει ούτε ένα HD Format. Δεν έχει καν calibration. Έναν παλιό Onkyo, με 7 κανάλια στα 100watt και ένα Sub.

Το πρόγραμμα που έχει για το Keystone από ότι είδα έχει $350.

Νομίζω φίλε Κώστα το δικό σου σύστημα είναι ακριβότερο.

Screenshot_20201005_171340.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
στο τέλος προτιμώ το tablet για να είμαι ...ξάπλα...
Ξέρεις τι σου λείπει;
Μια πολυθρόνα με ανάκλιση σου λείπει..


βλασφημία
Βλασφημία θα ήταν να είχε ένα τέτοιο:



Και να έβλεπε ταινία στην οθόνη στο κινητό..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
δεν παίζει κανένα θηρίο αλλά ένας 9400 με τον ανάλογο φακό βέβαια. Κόστος προβολέα 2500€, όχι 30.000€ και 40.000€.
Εντάξει, μαζεύει όλη τη φωτεινότητα αυτού του προβολέα με αναμορφικό, ειδικά για αυτό το κάδρο, έτσι, γίνεται.

Οι αναμορφικοι γενικά δεν είναι ιδιαίτερα φτηνοί, αυτός πιθανώς είναι η νεότερη έκδοση αυτού που χρησιμοποιεί ο τύπος:


Πολύ σωστή κίνηση ο αναμορφικος για αυτή τη χρήση. Εύγε στο παλικάρι. ;)

Ο προβολέας αυτός, λόγω υψηλής φωτεινότητας, υποστηρίζει μέχρι και 300" οθόνη, ενώ ακριβότεροι προβολείς (και υψηλότερων δυνατοτήτων σε άλλα θέματα) υποστηρίζουν μέχρι 200..

Τώρα το πανί των 204 ιντσών, αν είναι οριακά αξιόλογο, δεν είναι ιδιαίτερα φτηνό..

Νομίζω πάντως πως πίξελ θα βλέπει σε τόσο μεγάλη οθόνη από αυτόν τον προβολέα, αλλά η αίσθηση της μεγάλης εικόνας, είπαμε, είναι πάντα θετική. Πάντα. ;)

Ο ήχος 7.1 με τον παλιό ονκιο, σίγουρα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο βέβαια..

Δείχνει πάντως να έχει αρκετή απόσταση θέασης. Άραγε τι γωνία θέασης έχει; Μήπως το είδες πουθενά;

Οι φωτογραφίες μπερδεύουν, αλλά από αυτήν:



Δείχνει σα να έχει λογική γωνία θέασης..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Οι γνώμες για τη διάσταση της εικόνας τελικά πολλές...
Πάντως ο πιο "βλαμμένος" στο θέμα εικόνας μάλλον είμαι εγώ :p
Ξεκινάω ταινία στον υπολογιστή (όπου έχει και τον καλύτερο ήχο), κάποια στιγμή μετακινούμαι και συνεχίζω σε τηλεόραση (με ήχο τηλεόρασης....) και την τελειώνω ξαπλωμένος με tablet και bluetooth ηχείο :p
Ε... η ταινία να είναι καλή...
Είμαι και γω εδώ το αντίπαλο δέος στον ήχο.....ενώ έχω όλα τα καλά της τεχνολογίας πλέον internet radio....streamer....spotify....κλπ (τα οποία απέκτησα μετά την εγγραφή μου στο avsite)
προτιμώ το βινύλιο και αυτό δεν είναι το χειρότερο......
Το χειρότερο είναι ότι όταν αγοράζω βινύλια κοιτάω να είναι σε κατάσταση vg ή το πολύ vg+ για να έχουν κάποια σκουπίδια στην αναπαραγωγή.....ένα κριτσι κριτσι όταν ακουμπάει η βελόνα...... :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Είσαι πολύ ωραίος τύπος φίλε ανακιν, εντελώς βλαμμένος όπως όλοι μας! :drinks:

Χόμπι είναι, ας περνάμε καλά πάνω απ' όλα, και τα υπόλοιπα είναι για να'χαμε να λέγαμε..:lol:
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Είσαι πολύ ωραίος τύπος φίλε ανακιν, εντελώς βλαμμένος όπως όλοι μας! :drinks:

Χόμπι είναι, ας περνάμε καλά πάνω απ' όλα, και τα υπόλοιπα είναι για να'χαμε να λέγαμε..:lol:
Πάνω στη βλακεία μου να ξες.....χαζεύω και τα ενεργά που και πού ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Σήμερα μέτρησα μήκη, πλάτη, αποστάσεις. Ενδιαφέρουν κανέναν;
Δώσε πόνο ρε..
Πάνω στη βλακεία μου να ξες.....χαζεύω και τα ενεργά που και πού ;)
Ποτέ δεν είναι αργά (για βλακείες). :drinks:

Η χαρά που μας προσφέρουν, είναι ανεκτίμητη.
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Από την τελευταία φορά που μέτρησα και ήμουν στα 2.9 μέτρα με 110 ίντσες οθόνη, έχουν αλλάξει τα πράγματα. Έχω έρθει πιο κοντά στην οθόνη και την άνοιξα κι άλλο.

Πλάτος οθόνης = 2,52 μ. (σταθερό)
Ύψος οθόνης σε 16:9 = 1,42 μ. δηλαδή διαγώνιο 114 ίντσες.
Ύψος οθόνης σε 2,35:1 (2,4:1 ήταν στην ταινία που είδα μόλις) = 1,05 μ. (οπότε υπερκάλυψα και ένα μετράκι ύψος)
Απόσταση θέασης: 2,50 μ.

Αυτό δίνει οριζόντια γωνία θέασης 54 μοίρες. Είναι πολλές αριθμητικά οι 54 μοίρες, δεν το περίμενα ότι είχα φτάσει τόσο. Όμως βλέπονται άνετα, χωρίς να γυρίζω το κεφάλι δεξιά-αριστερά όπως λένε κάποιοι. Οι υπότιτλοι είναι μικροί κάτω στο κέντρο και τους διαβάζω με μια ματιά, χωρίς να τρέχει το μάτι μου πάνω τους για να τους διαβάσω. Τώρα που βλέπω πάνω από 2 χρόνια έτσι, μπορώ με βεβαιότητα να πω, ότι θα ανοίξω λίγο ακόμα, μόλις μετακινηθεί ένα εμπόδιο που έχω δεξιά της οθόνης. Έχω περιθώριο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Χονδρικά, η όρασή μας στο κεντρικό πεδίο αυξημένης διακριτικής ικανότητας, έχει γωνία το πολύ μέχρι ~60°, μετά πας σε περιφερική όραση μικρής διακριτικής δυνατότητας.

Θεωρείται εντελώς λάθος σε οποιοδήποτε σινεμά να φτάνει η γωνία θέασης τις 60°, αυτό το κατακρίνει μέχρι και η IMAX (μέγιστη επιτρεπόμενη γωνία θέασης για πρώτη θέση σε σινεμά IMAX είναι 53°).

Με 54°, είσαι στα τέρμα άνω όρια του IMAX!

Εγώ παίζω 117" σε 16/9 και 111" σε 2,35:1 σε απόσταση 2.77 έως 3μ.

Νομίζω πως δεν είναι καλή ιδέα να μεγαλώσεις κι άλλο τη γωνία θέασης, αλλά δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και να μας πεις τις εντυπώσεις σου!

Προσωπικά βέβαια, θα παίζω καθιστός σε 50,2° και με ξαπλωμένη πλάτη στις 46,7°, και δε κρύβω πως θα ήθελα λιιιιγο ακόμα.. υπολογίζω πως με 130" θα ήμουν στις ~52°..
 
Last edited:

Μηνύματα
6.565
Reaction score
5.133
Δηλαδή θεωρείς την εικόνα που έχεις αντίστοιχα immersive με τον ήχο σου;
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top