Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Το μέγεθος μετράει, κακά τα ψέματα.
Αυτή είναι μια αλήθεια που μεταξύ μας, την ξέρουμε πολύ καλά, και κάθε φορά που πάμε σε ένα σπίτι με οθόνη 4μ+ όλοι μας μένουμε εντυπωσιασμένοι, εκεί δεν ακούς άλλα σχόλια εκτός του "σα τη μεγάλη οθόνη δεν έχει, αυτό είναι σινεμά"..

Δυστυχώς δεν έχουμε τη δυνατότητα να στήνουμε πραγματικά μεγάλες οθόνες στο οικιακό μας σινεμά, τουλάχιστον ας τηρούμε τις προδιαγραφές THX, είναι ένας καλός μπουσουλας.

Αντίστοιχα στο οντιο, τουλάχιστον ας τηρούμε τις προδιαγραφές στάθμης αναφοράς, το παραπάνω, όποιοι μπορούν και αντέχουν..
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Εμένα πάντως καθόλου δε με ενοχλούσε όταν έβλεπα τις ταινιούλες μου στο BFI IMAX στο Λονδίνο (στα νιάτα μου..), με την 20Χ26 (μέτρα) οθόνη του. Τεράστια εικόνα + ανάλυση + κυρτότητα = ό,τι πιο κοντά σε 3D εικόνα χωρίς γυαλιά και λοιπά gimmicks.

View attachment 181430

Ηχητικά εξαιρετικό setup επίσης:
ε καλα και εσυ, τον ηχο τι τον ηθελες...ειναι γνωστο ποιος ειναι απο πισω ..:p

ναι στην εικονα θελεις πανω απο 3μ πλατος και γωνια 44 μοιρες
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Δεν έχω εμπειρία σε τέτοια αναλογία.
Προσωπικά μου φαίνεται υπερβολικό έως και κουραστικό.
Αν δοθεί ευκαιρία θα πάω οπωσδήποτε.
Βέβαια δεν συζητώ με τίποτα από τη μέση και κάτω.
Screenshot_20201003_125827.jpg
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Πολλοί θέλουν καρφί στο κέντρο να εστιάζουν σαν να βλέπουν τηλεόραση.
Και στην πραγματική ζωή δεν κουνάμε συνεχώς το βλέμμα μας; Δεν κουράζονται τα μάτια.
Εδώ μέχρι και τους υπότιλους διαβάζει ο κόσμος και δεν παραπονιέται. Στη μεγάλη εικόνα γιατί ξαφνικά να γκρινιάζει;

Για μένα μια χαρά θα ήθελα μια μίνι-IΜΑΧ στο σπίτι. Όχι μόνο τα μάτια, αλλά και ολόκληρο το κεφάλι μου να κουνάω και να περιπλανιέμαι σε κομμάτια της εικόνας, σαν να είμαι στη χώρα των θαυμάτων.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Δεν έχω εμπειρία σε τέτοια αναλογία.
Προσωπικά μου φαίνεται υπερβολικό έως και κουραστικό.
Αν δοθεί ευκαιρία θα πάω οπωσδήποτε.
Βέβαια δεν συζητώ με τίποτα από τη μέση και κάτω.
Να πας οπωσδήποτε. Είναι κάτι που δεν θα βιώσεις σε οποιοδήποτε σπιτικό χώρο, όσο προσεγμένος κι αν είναι (ενώ πολλά σπιτικά setup είναι καλύτερα από τα τυπικά ξεχασμένα σινεμά).

Ένα θα σου πω: είχα πάει να δω το 300, και ήταν τόσο ρεαλιστικό ως εμπειρία που βγαίνοντας έψαχνα τους κοιλιακούς μου. Δυστυχώς, ακόμα τους ψάχνω... :p
 

Μηνύματα
868
Reaction score
3.001
Βέβαια δεν συζητώ με τίποτα από τη μέση και κάτω.
Δεν ειναι ετσι φτιαγμενες οι αιθουσες αυτες.
Η εξεδρα/θεσεις ξεκινανε απο το 1/4 περιπου απο το κατω μερος της οθονης και τελειωνουν στα 3/4 περιπου απο το πανω μερος ωστε να ειναι,οσο γινεται,ολες οι θεσεις πιο κοντα στο κεντρο.
Δες εδω την φωτο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Δεν ειναι ετσι φτιαγμενες οι αιθουσες αυτες.
Η εξεδρα/θεσεις ξεκινανε απο το 1/4 περιπου απο το κατω μερος της οθονης και τελειωνουν στα 3/4 περιπου απο το πανω μερος ωστε να ειναι,οσο γινεται,ολες οι θεσεις πιο κοντα στο κεντρο.
Δες εδω την φωτο.
Το συγκεκριμένο σχέδιο είναι από την ίδια την εταιρεία. Δες το video παραπάνω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Κοιτάξτε, μπορεί ομολογουμένως να μας αρέσει η μεγάλη οθόνη μέχρι υπερβολής, αλλά θα πρέπει να συμβιβαστούμε κάπως και με τα αντικειμενικά κριτήρια θέασης (ας πούμε κατά THX), αλλα κυρίως με την γωνία θέασης, που φυσικά εξαρτάται από την απόστασή μας από το πανί.

Ωραία τα λέμε για πανιά με πλάτος 4μ στο σπίτι, και ο διάσημος εγκαταστάτης μιλάει για 3,6μ πλάτος, αλλά σε τι απόσταση θέασης, δηλαδή τι τελική γωνία θέασης;

Το THX λέει 40°, αυτό το είδαμε.

Ας πάρουμε το δικό μου παράδειγμα στησίματος, με 117" στα 2,77μ (ή 3μ με ξαπλωμένη πλάτη καναπέ).

Το πλάτος εικόνας στις 117" είναι μόλις 2,59μ.
(και το ύψος 1,46μ, ούτε καν 1,5μ).

Ωστόσο, η γωνία θέασης που έχω καθιστός είναι 50,2° και με ξαπλωμένη πλάτη είναι 46,7°.

Έχετε υπολογίσει τι γωνία θέασης έχουν αυτές οι αίθουσες με τα τεράστια πανιά;

Και τελικά τι γωνία θέασης έχετε εσείς οι λίγοι τυχεροί με τα πολύ μεγάλα πανιά των 3 και 4 μέτρων πλάτους εικόνας;

Εντάξει, ωραία είναι να λέμε πως το 3-μετρο και 4-μετρο πανί είναι ο,τι πρέπει, αλλά ας το μεταφράσουμε καλύτερα σε γωνία θέασης, γιατί σκέτο το πλάτος του πανιού δεν εξηγεί τι αντιληπτό πλάτος εικόνας θα έχει ο θεατής, αυτό αντιστοιχεί στη γωνία θέασης.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Εννοείται ότι δεν μπορεί η πλειοψηφία του κόσμου να έχει πραγματικό σινεμά στο σπίτι.
Όπως λένε οι αγοραστές πακέτων 5.1 από το σουπερμάρκετ ότι πήραν "home cinema", το ίδιο αστείοι είμαστε κι εμείς που λέμε ότι έχουμε εικόνα σινεμά με τα πανάκια των ~100ιντσών.


Για να καταλάβουμε πόσο μικρή είναι η εικόνα που βλέπουμε στο πανί στο 2,35/1, αναφέρω τη σύγκριση με 16/9 μιας τυπικού μεγέθους πλέον 65άρας TV.

Κι όμως, ναι, 4 μέτρα πλάτος θέλει το 2,35/1, ώστε να έχουμε κάπως χορταστικό μέγεθος καθ' ύψος και να μην έχουμε αίσθηση λωρίδας.
Τα 3 λίγα είναι, ενώ τα 2 και 2,5 είναι αστεία.
Ωραία όλα αυτά που λες, αλλά δε μας λες και σε πόση απόσταση πρέπει να καθόμαστε για να τα βλέπουμε αυτά. Δηλαδή, οριζόντια, πόσες μοίρες πρέπει να καλύπτει η εικόνα στο οπτικό μας πεδίο για να έχουμε "σινεμά στο σπίτι". Μοίρες. Πόσες μοίρες.
EDIT:
Βλέπω πάλι με πρόλαβε με σωστά διατυπωμένες απορίες ο Κώστας.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δυστηχως ότι και να λέτε το μέγεθος μετράει
Στα πάντα .
Είτε οθόνη είτε Σάμπ είτε ....
Ευτυχώς ο θεουλης με ευλόγησε ώστε να τα αποκτησω όλα .
Τι να κάνουμε , οποίος θέλει βρίσκει τρόπο να τα έχει όλα αυτά .
Όπως λέτε και εσείς και με τα 2 Σάμπ είσαι νόμιμος .
Άλλη χάρη όμως τα 9 ενήλικα πχ μεγάφωνα .
Καθίστε εσείς με τα σπεκς και τα πρότυπα σας
Δεν με απασχολούν καθόλου ούτε τα σπεκς ούτε οι καμπύλες αναφοράς .
Χεχε ακούγομαι καπως εριστικός ;
Δεν πειράζει , έτσι σας αρέσει να απαντάτε και εσείς εάν δεν κάνω λάθος...
 
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Τέλος πάντων, στο ερώτημα "how big is too big" (ή "how loud is too loud" στον ήχο), ο καθένας στο σπιτάκι του ας απαντήσει για τον εαυτό του (κι αντίστοιχα για τις υψηλές στάθμες ακρόασης), ασχέτως αν είναι δεδομένος ο εντυπωσιασμός για το human species σε αμφότερα, όπως απέδειξα και σε πρόσφατο θρεντ για τον ήχο. ;)

Ως φόρουμ τεχνολογίας θα πρέπει νομίζω να σεβόμαστε περισσότερο τις όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικές ισχύουσες τεχνικές προδιαγραφές, παρά τις υποκειμενικές μας εκτιμήσεις, χωρίς βεβαίως αυτό να σημαίνει σε καμία περίπτωση πως δε θα κάνουμε και το γούστο μας (και καπέλο μας) στον προσωπικό μας χώρο, και αναλόγως των δυνατοτήτων μας πάντα. :)

Όσον αφορά τον ήχο, να μη τα ξαναλέμε, έχει μαλλιασει η γλώσσα μας. :tongue:

Όσον αφορά την εικόνα, ψάχνοντας να βρω τις όσο πιο επίσημες και πιο ενημερωμένες τεχνικές προδιαγραφές γωνίας θέασης, βρήκα τα εξής:

(αν βρείτε κάτι καλύτερο, πιο ενημερωμένο, παρακαλώ να το κοινοποιήσετε να μάθουμε όλοι - ιδέαν δεν έχω αν το IMAX έχει άλλες προδιαγραφές)

Screen-Size-Fig1.jpg


Οι (ας πούμε αντικειμενικές) "τεχνικές προδιαγραφές" για γωνία θέασης είναι οι εξής:

According to the Society of Motion Picture and Television Engineers (SMPTE), the viewing angle should be at least 30 degrees.

According to THX, the ideal viewing angle is 40 degrees.
(the minimum recommended angle is 36 degrees, and the minimum acceptable angle is 26 degrees)

Και αναλόγως διαγωνίου οθόνης, για πρακτικά έναν εύκολο οδηγό, η απόσταση θέασης είναι η εξής:

Screenshot_20201003_160217_com.android.chrome~2.jpg


Κατά THX που μας ενδιαφέρει, όση είναι η διαγώνιος της οθόνης, σε τόση απόσταση θα πρέπει να καθόμαστε να βλέπουμε, ώστε να έχουμε γωνία θέασης 40°, είτε σε HD είτε σε UHD υλικό. 8-)

Μάλιστα για 2,4:1 υλικό, αντιθέτως με ο,τι υποστηρίξαμε ως τώρα, η αναλογία είναι x1,27, δηλαδή σε μεγαλύτερη απόσταση θέασης θα πρέπει να είμαστε από ότι σε 16:9 υλικό! :o

Πέραν των ανωτέρω, τα προσωπικά γούστα του καθενός είναι απολύτως σεβαστά, αλλά δεν θα έπρεπε να τα προτείνουμε ως "κανόνες υλοποίησης" ενός "σωστού" σεταπ. Τουλάχιστον, έτσι νομίζω. 8-)

Προσωπικά, τόσο στον ήχο (max SPL) όσο και στην εικόνα (viewing angle) γουστάρω μεγαλύτερο από το "προβλεπόμενο", και προφανώς στο χώρο μου, γούστο και καπέλο μου το τι θα κάνω, και βεβαίως αναλόγως των δυνατοτήτων μου (είτε οικονομικών, είτε χώρου). Αυτό όμως, αποτελεί απλώς προσωπικό γούστο, αν και "νομίζω" πως γενικά το χιουμαν σπίσις μάλλον συμφωνεί με αυτή την προτίμησή μου.:drinks:

Λινκ.


ΥΓ.
Για μεγάλα σινεμά, ισχύουν τα κάτωθεν:

New cinemas built to THX specifications have a minimum viewing angle of 36 degrees from the last row of seats. The viewing angle ‘sweet spot’ seems to be around 45-50 degrees where SMPTE, THX and 20th Century Fox recommendations converge. This matches quite closely with CEDIA’s 43 degree viewing angle recommendation for 2.4:1 ‘Cinemascope’ content as per CEB-23.

ΥΓ. 2

Visual acuity data:

480p – 4.1x width
720p – 2.7x width
1080p – 1.7x width (equivalent to 33 degrees viewing angle with a 2.35:1 screen)
4k – 0.8x width (over 60 degrees viewing angle with a 2.35:1 screen!)



ΥΓ. 3. Το βρήκα και το IMAX: :party:

IMAX, GSCA and other large-screen specifications recommend a minimum viewing distance of one screen width (53° viewing angle)

Άρα κατά IMAX, η μέγιστη επιτρεπόμενη γωνία θέασης είναι 53° και αυτή θα πρέπει να είναι στην πρώτη σειρά καθισμάτων ενός IMAX σινεμά! ;)

"Ideal" για IMAX στο σπίτι, δε ξέρω, δε βρίσκω.
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.768
Το guide της trinnov μια χαρά αποστάσεις και γωνίες δίνει.
Κατά τ΄άλλα έχουμε μπλέξει της αίθουσες imax, με τις 65'' oled και τον οικιακό κινηματογράφο.
Μια ταινία 2.35 σε 65άρα oled καταλαμβάνει περίπου ένα τετραγωνικό μέτρο εικόνας, σε μια οθόνη πλάτους 2,9 μέτρα, 3,6 τμ αντίστοιχα. Περίπου 3,5x περισσότερη εικόνα! Και συζητάμε για το αν αξίζει τον κόπο;
Φυσικά υπάρχει η αίσθηση του dedicated home cinema με τη μεγάλη οθόνη, αλλά υπάρχει κι η ζέση του προσεγμένου οικιακού κινηματογράφου που μπορεί να παρεκκλίνει ενίοτε απ΄τα πρότυπα.
Κάτι πιο εφικτό για όλους μας.
Σε κάθε περίπτωση (κι ειδικά αν συνοδεύεται από μεγάλο ήχο) την θέαση σε τηλεόραση την τρώει για πρωινό.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μάλιστα για 2,4:1 υλικό, αντιθέτως με ο,τι υποστηρίξαμε ως τώρα, η αναλογία είναι x1,27, δηλαδή σε μεγαλύτερη απόσταση θέασης θα πρέπει να είμαστε από ότι σε 16:9 υλικό! :o
Μη σου κάνει εντύπωση αυτό. Σκέψου μια τηλεόραση, που δεν έχει zoom. Σε 2.4/1 κάδρο, η διαγώνιος είναι μικρότερη, οπότε, για ΙΔΙΑ απόσταση ακρόασης η αναλογία βγαίνει x1,27.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.323
Reaction score
93.901
Καθίστε εσείς με τα σπεκς και τα πρότυπα σας
Δεν με απασχολούν καθόλου ούτε τα σπεκς ούτε οι καμπύλες αναφοράς .
Χεχε ακούγομαι καπως εριστικός ;
Δεν πειράζει , έτσι σας αρέσει να απαντάτε και εσείς εάν δεν κάνω λάθος...
Όχι, ακούγεσαι σαν τον Μάρκου με τα coral. :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.598
Δυστηχως ότι και να λέτε το μέγεθος μετράει
Στα πάντα .
Είτε οθόνη είτε Σάμπ είτε ....
Ευτυχώς ο θεουλης με ευλόγησε ώστε να τα αποκτησω όλα .
Τι να κάνουμε , οποίος θέλει βρίσκει τρόπο να τα έχει όλα αυτά .
Όπως λέτε και εσείς και με τα 2 Σάμπ είσαι νόμιμος .
Άλλη χάρη όμως τα 9 ενήλικα πχ μεγάφωνα .
Καθίστε εσείς με τα σπεκς και τα πρότυπα σας
Δεν με απασχολούν καθόλου ούτε τα σπεκς ούτε οι καμπύλες αναφοράς .
Χεχε ακούγομαι καπως εριστικός ;
Δεν πειράζει , έτσι σας αρέσει να απαντάτε και εσείς εάν δεν κάνω λάθος...
Μάκη, για πες μας λιγάκι 3 πράγματα:

1. Τι διαγώνιο έχει το πανί σου;
2. Τι απόσταση θέασης έχεις εσύ, και αν μπορείς να υπολογίσεις τι γωνία θέασης
3. Ποιον προβολέα έχεις, σε πόση απόσταση από το πανί βρίσκεται, τι ονομαστική φωτεινότητα έχει ο προβολέας και τι gain έχει το πανί σου

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Μηνύματα
6.688
Reaction score
5.215
Μοίρες. Πόσες μοίρες.
Μωρέ ας είχα εγώ 4,5μ. πλάτος εικόνας και μην ανησυχείς, θα έβρισκα πού να κάτσω.
Αλλά να κάτσω να μετράω μοίρες με το μικρό μου πανί, και να καρφιτσώνω το αποτέλεσμα στο πινακάκι δήθεν ιδανικών προτύπων, περιχαρής και περήφανος ότι είμαι εντός προδιαγραφών, χαχα, όχι, δεν το κάνω.

Το 1 μετράκι ύψος εικόνας είναι 1 μετράκι ύψος, όσα πινακάκια κι αν επικαλεστείτε.
 
Last edited:


P

PMC

Guest
Όχι, ακούγεσαι σαν τον Μάρκου με τα coral. :biggrin:
Για τον Μάρκου δεν ξέρω, δεν έχω ακούσει ακόμα στον χώρο του.....ομως έχω πάει στον @makis.pol και είχα την καλύτερη εμπειρία που είχα ποτέ σε home cinema ever......εικόνα φοβερή,οθοναρα 150¨ ηχος τεράστιος (ηχειαρες ) κινηματογραφικός , 125db στη πρώτη σειρά και το μπασο να σου κουνάει τα εκτός από τα πάντα μέσα σου και τα ....μαλλιά ( αληθεια ) . Ηχος και εικόνα στα καλύτερα τους. ( δυστυχώς δεν έχει δικό του θέμα αν και καλά κάνει...)
φοβερη εμπειρία ανεπανάληπτη..... ( Θενκς Μακη και δημόσια )
Τώρα για μας τους υπόλοιπους , δεν πειράζει , πάντα θα υπάρχει κάτι καλύτερο και στον ήχο και στην εικόνα.......
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Κατανοώ την ανάγκη για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη οθόνη αν πρόκειται για ντοκυμαντέρ με φύση κυρίως (τοπία κλπ), έτσι ώστε να αισθανόμαστε ότι είμαστε "μέσα" στο πλάνο και το να γυρνάμε το κεφάλι για να δούμε τις διάφορες λεπτομέρειες είναι "φυσιολογικό" και θεμιτό.
Όταν πρόκειται για ταινίες όμως, γιατί θεωρούμε ότι είναι φυσιολογικό και λογικό να βλέπουμε έναν άνθρωπο, ο οποίος είναι ας πούμε στα 3 μέτρα από την κάμερα, άρα στα 7-8 μέτρα από τη θέση μας (αν μιλάμε πχ για οθόνη 150" όπου θέλει 4-5 μέτρα απόσταση θέασης), να έχει ύψος 2 μέτρα (η προβολή του στην οθόνη) όταν στην πραγματικότητα θα είχε ας πούμε 1 μέτρο ύψος σ' αυτή την απόσταση ?
Δηλαδή, θέλω να πω ότι στην ουσία θα βλέπουμε ανθρώπους, αυτοκίνητα και όλα τα αντικείμενα της σκηνής πολύ μεγαλύτερα από ότι στην πραγματικότητα, αν ήμασταν δηλαδή μέσα στο πλάνο στην ίδια απόσταση από τη δράση. Στην ουσία δηλαδή παρακολουθούμε την ταινία σαν "νάνοι", αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.
Αντίστοιχα, όταν βλέπουμε μια ταινία σε μία τηλεόραση πχ 65" από τα 2,5 μέτρα, τα βλέπουμε όλα μικρότερα του κανονικού και χάνεται φυσικά η αίσθηση της αληθοφάνειας και της συμμετοχής στα δρώμενα, δηλαδή αισθανόμαστε σαν "γίγαντες".
Άρα, η "σωστή" διάσταση της οθόνης σε σχέση με την απόσταση θέασης θα πρέπει να είναι τέτοια ούτως ώστε οι διαστάσεις των πρωταγωνιστών να έχουν το ίδιο μέγεθος που θα είχαν αν είμασταν μέσα στη σκηνή από την ίδια απόσταση. Με την προϋπόθεση ότι δεν θα ζαλιζόμαστε πάντα...
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Άρα, η "σωστή" διάσταση της οθόνης σε σχέση με την απόσταση θέασης θα πρέπει να είναι τέτοια ούτως ώστε οι διαστάσεις των πρωταγωνιστών να έχουν το ίδιο μέγεθος που θα είχαν αν είμασταν μέσα στη σκηνή από την ίδια απόσταση.
Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.321
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top