Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Είναι πανάκριβο το σετ απ' για κοίλη οθόνη και αναμορφικο
Μιλάμε για εξοχικό σπίτι
Ε, εξοχικό όχι, αλλά ναι, πολύ ακριβότερο από μια οθόνη των 4k και ένα προβολέα των 8k...

Ξεφεύγει σε κοστολογια που δεν θέλω να δώσω για εικόνα.
Για πες μου τώρα γιατί έχω κενά (γνώσης)
Ήχο από roon? Έχει προβλεφθεί τρόπος να συνδυαστεί / συγχρονιστεί με εικόνα?
Όχι, το ρουν δεν έχει εικόνα, δεν εμπλέκεται καθόλου με εικόνα.

Απλώς αρχεία μουσικής αναπαράγει. Τέλος.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Όχι, το ρουν δεν έχει εικόνα, δεν εμπλέκεται καθόλου με εικόνα.

Απλώς αρχεία μουσικής αναπαράγει. Τέλος.
Ναι, αυτό το έχω καταλάβει.
Τα sacd και τα dvd λοιπόν τα παίζεις στο sony (αν δεν έχω χάσει επεισόδια).
Η απορία μου είναι ότι βλέπω στις προδιαγραφές αυτών των players, μέχρι 7.1. ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
3D με ενοχλούσε πάντα. Απορρίπτεται. Ευτυχώς που ψιλοκαταργήθηκε και δεν έμπλεξα με γυαλιά κτλ

Μεγάλη οθόνη την ανέχομαι, αλλά η σύζυγος δυσφορεί. Τώρα είναι στις 42-44 μοίρες περίπου, και κάποιες φορές κάθεται σε καρέκλα 1 μέτρο πίσω από τον καναπέ (μην πείτε για να με αποφύγει :p) γιατί αλλιώς την ενοχλεί.

Σε αυτήν την απόσταση/γωνία βλέπω με ευχαρίστηση ταινία, αλλά όχι 16:9 περιεχόμενο (πχ μπάσκετ), είναι κουραστικό, μικραίνω το ζουμ και κατεβάζω (μάσκινγκ από πάνω).

Έτσι κι αλλιώς δεν με παίρνει ο χώρος για μεγαλύτερη, αλλά και να μπορούσα δεν θα έπαιρνα. Στου Έαρ είμαι οριακά με την προηγούμενη οθόνη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Ναι, αυτό το έχω καταλάβει.
Τα sacd και τα dvd λοιπόν τα παίζεις στο sony (αν δεν έχω χάσει επεισόδια).
Η απορία μου είναι ότι βλέπω στις προδιαγραφές αυτών των players, μέχρι 7.1. ...
Σόνι δεν διαθέτει το μαγαζί, έχασες επεισόδιο εδώ.

Οτιδήποτε σε ασημένιο δίσκο, το παίζει το oppo 203 με το "καλό" το φιρμγουερ (jailbreak), που τα παίζει όλα και συμφέρει.
Χωρίς αυτό το φιρμγουερ, το oppo για μένα είναι ένα άχρηστο κουτί.

Τα περισσότερα SACD έχουν ριπαριστει στο σέρβερ, και παίζουν από ρουν.

Ομοίως το audio stream από αρκετά πολυκαναλα BD A, DVD A, κλπ, ρουν μόνο ήχο, χωρίς εικόνα.

DVD A και BD και οτιδήποτε, με ή χωρίς εικόνα, τα παίζει είτε το oppo μέσω σέρβερ, είτε το Nvidia shield, όλα συνεργάζονται με το σέρβερ.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δηλαδή, για τον νέο JVC, έχω ήδη παραγγείλει το επιπρόσθετο 3D module και γυαλιά 3D. 8-)
Η jvc είχε πάντα την ανωμαλία να χρησιμοποιεί οριζόντιο polarization στο 3d, κόντρα στους υπόλοιπους κατασκευαστές τηλεοράσεων και προβολέων.
Αυτός ήταν κι ο βασικός λόγος που τα universal 3d γυαλιά δεν απέδιδαν σωστά στους προβολείς της.
Ανάλογα με το πόση πόλωση μπορεί να διατηρήσει η οθόνη, η πτώση φωτεινότητας αν χρησιμοποιήσουμε γυαλιά κάθετου polarization, μπορεί να είναι από ελάχιστη ως ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ (βλέπε stewart firehawk).
Εταιρείες όπως η hi-shock, η xpand κλπ αναγκάστηκαν να βγάλουν ειδικές εκδόσεις 3d glasses για τους JVC.

Όλα καλά ως εδώ, μέχρι τη στιγμή που η jvc αποφάσισε στα μοντέλα N5/7/9 να αναστρέψει την πολικότητα στο 3d και να γυρίσει σε κάθετη, ακολουθώντας τους υπόλοιπους κατασκευαστές.
Έλα όμως που εξακολουθεί να πουλάει τα ίδια 3d γυαλιά...
Ανακοινώσεις δεν έχουν κάνει και δεν έχουν ενημερώσει για πιθανά θέματα που μπορούν να προκύψουν με αρκετές οθόνες.
Πιστεύω ότι με τη Studiotek δε θα υπάρξει ιδιαίτερο θέμα, καθώς δε θεωρώ ότι διατηρεί μεγάλο ποσοστό πόλωσης.
Σε κάθε περίπτωση θα αγόραζα γυαλιά της xpand.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Σε κάθε περίπτωση θα αγόραζα γυαλιά της xpand.
Δώσε λινκ να τα πάρω! :dance2:

Ο Ν7 θέλει έτσι κι αλλιώς εξωτερικό module για τον συγχρονισμό με τα γυαλιά, το παρήγγειλα, είναι ίδιο το module για όλη τη σειρά Ν5-7-9. Ε, πακέτο πάει με ένα ζευγάρι γυαλιά, για δοκιμή τα πήρα ήδη.

Αλλά για να λες κάτι εσύ, ε, πάσο. Ο,τι πεις. ;)

Πάντως σε JVC προβολέα έχω δει ίσως το καλύτερο 3D ever, ενώ με τον επσον ήταν πραγματικά απαράδεκτο, κυρίως λόγω απαράδεκτου σπασίματος στην κίνηση, αδύνατο για θέαση, μεγάλη απογοήτευση έφαγα εκεί..

Και ο προηγούμενος προβολέας μου, πριν τον έπσον, επίσης ήταν απαράδεκτος στο 3D, αλλά ήταν και πολύ χαμηλού κοστολογίου..
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Η curved οθόνη είναι μια...συνέπεια του κυλινδρικού αναμορφικού. Προσπαθεί να συμμαζέψει τις γεωμετρικές ανωμαλίες που αυτός δημιουργεί.
Λατρεύω την αίσθηση που δημιουργεί.
Δε βλέπω ωστόσο κανέναν λόγο να χρησιμοποιηθεί σε άλλα set up. Με το ζόρι να χαλάσουμε την εικόνα; :roflmao:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Μετά από τόσα χρόνια στο χόμπι του av, έχω καταλήξει στο εξής: Το θέμα είναι να ρωτάς αυτόν που ξέρει, και να μην κάνεις του κεφαλιού σου.8-)

Παιδιά, μεταξύ μας, επειδή θεωρώ εαυτόν άσχετο στην εικόνα (ξέρω πολύ λίγα πράγματα:tongue:), δε κάνω του κεφαλιού μου, μα ο,τι μου πει ο λογκεο και ο Καστρουνης.:drinks:

Δε πα να λέτε όλοι εσείς οι υπόλοιποι οτιδήποτε άλλο, περνάει ξώφαλτσα.:lol:

Στον ήχο, λίγα πράγματα παραπάνω εκτιμώ πως τα έχω μάθει 8-) , κι εκεί όμως συμβουλεύομαι στάνταρ τον Ζαπαντη. Εκεί τελειώνει η κουβέντα. :smg:

Τα σύκα σύκα.. :drinks:

Τώρα όσον αφορά το 3D, είναι απλώς μια παρανυχίδα στο θέμα. Στις 1000 ώρες θέασης ταινιών (BRD & νετφλιξ) και συναυλιών, άντε να αφορά 10-15 ώρες. Ελάχιστοι τίτλοι, με τα κυάλια. Ωστόσο, δε το αφήνω, όσο μπορώ θα βλέπω τους διαθέσιμους τίτλους, πολύ μ'αρεσει η τρισδιάστατη αίσθηση, κι ας έχει εγκαταληφθεί ουσιαστικά. Εδώ άλλοι αγοράζουν βινύλια, με σκρατς, εμείς δε δικαιούμαστε μια τρέλα να την κάνουμε; :party: :party: :party:
 
Last edited:




Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Πολύ σωστά αυτά που λες για loggeo και καστρουνη .
Χαίρομαι που τους έχω φίλους μου
Χαίρομαι επίσης όταν τσακώνονται μεταξύ τους .
Μαθαίνεις πολλά πράγματα εάν είσαι μπροστά !
Για τον ήχο επετρεψε μου καθότι δεν έχω πάρε δώσε με ζαπαντη να παραμείνω στους φίλους μου καστρουνη , Μ, ,soco κλπ.
Χαίρομαι απίστευτα να δοκιμάζω πράγματα μπροστά τους και να επιβεβαιωνομαι μπροστά τους .
Χαίρομαι επίσης όταν τσακώνονται μεταξύ τους .
Τους υπόλοιπους δεν τους ξέρετε .
Καλή είναι και η αμφισβήτηση !!!
Χρειάζεται
Γεννά απορίες κ εμπεδωνεις καλύτερα
Επίσης εάν το 4κ και 8κ είναι ποσά αγαπητέ Κώστα δεν φτάνουν .
Τιμή καταλόγου αναμορφικου 9κ
Οθόνη κοίλη φοβάμαι να ρωτήσω για Stewart ειδικά με μασκινγκ (παλιά πριν 25 χρόνια είχε 20κ )
Πρόσθεσε και ένα lumagen 4k στα 6,5κ .
Βγαίνει εξοχικό η όχι ;;;
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Μιας και πιάσαμε αυτό το θέμα, έχεις να προτείνεις γιαλιά για τον BENQ 1070;
Δυστυχώς όχι. Αν ο emitter του benq είναι ir λογικά αυτά που πρότεινα μια χαρά θα κάνουν. Αλλά δε βάζω και το χέρι μου στο Ευαγγέλιο.
Γενικά θέλουμε ελαφριά γυαλιά, που να καλύπτουν καλά το οπτικό μας πεδίο και να απορρίπτουν τον εισερχόμενο περιβάλλοντα φωτισμό.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Επίσης εάν το 4κ και 8κ είναι ποσά αγαπητέ Κώστα δεν φτάνουν .
Ναι, ποσά είναι, και φυσικά δε φτάνουν.
Όπως είπες, τα κοστολογια εκτοξεύονται.
Όποιος θέλει, φιλ φρι να τα υλοποιήσει.
Εγώ, δεν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Δεν καταλαβαίνω γιατί μια οθόνη έχει $20.000 και ένας φακός $10.000.

Sorry.

Εκτός και αν, που αυτό μάλλον είναι, πληρώνεις την extreme τρέλα του χόμπι και ένα τρελό ποσοστό κέρδους.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δεν κάνει τόσο ο φακός. Αν ψαχτείς τον βρίσκεις στα μισά λ7. Μιλάμε για το Paladin dcr που είναι για 4k panels κι είναι θεωρώ ο καλύτερος φακός αυτή τη στιγμή.
Το κόστος των οπτικών είναι τεράστιο από μόνο του.

Για οθόνες, ναι. Κάποιες εταιρείες βαράνε στ΄ αυτιά.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ναι, ποσά είναι, και φυσικά δε φτάνουν.
Όπως είπες, τα κοστολογια εκτοξεύονται.
Όποιος θέλει, φιλ φρι να τα υλοποιήσει.
Εγώ, δεν.
Ακριβώς αυτό !
Οποιος θέλει .
Εσύ ήθελες τρινοβ και τον πήρες .
Άλλος θεωρεί πιο σημαντικό την εικόνα από τον ήχο σαν τον master of the picture loggeo .
Τόσο απλά
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top