Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ρε συ @bretsos τόσο καιρό, οι ενδείξεις ταχύτητας ήταν από το Strava; Σήμερα έβαλες για πρώτη φορά speed sensor; Seriously;;;;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
βασικα πσεματα πηγα στο ψιλικατζιδικο..ειναι 50 μετρα απο το σπιτι..το περιπτερο ειναι στα 80 μετρα και δουλευει εκει μια συμπαθεστατη νεαρα ...και με πχιανει η καρντια μου (δεν κσερω για τη δικια της) .. ασε που εχει ελαφρια ανηφορα... και δεν ειμαι μαθημενος να κανω τετοιες αποστασεις με τα ποδια τα τελευταια χρονια.... :smoke:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αυτό το γράφημα είναι από το app του Bryton;

Στo strava από ό,τι πρόσεξα σου δίνει λίγο παραπάνω μέσο cadence, στα 85rpm.
Ναι είναι από τη εφαρμογή του bryton, τώρα το τσέκαρα και εγώ έχεις δίκιο.
Βασικά το cadence πρέπει να πνέει τα λοίσθια γιατί παίρνω που και που κάτι τιμές 200rpm+ στο πικ
Ρε συ @bretsos τόσο καιρό, οι ενδείξεις ταχύτητας ήταν από το Strava; Σήμερα έβαλες για πρώτη φορά speed sensor; Seriously;;;;
Δεν με ένοιαζε μωρέ, άλλο είναι το ζητούμενο στη ποδηλασία, αφού τα ξέρς αυτά :wink:

Ρε μήπως η garmin τσιμπάει τη ταχύτητα σαπάν για να έχει ευχαριστημένους τους γυαλιστερούς που τη προτιμούν κιόλας :roflmao:
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.307
Ναι, αυτό συμβαίνει και στο δικό μου cadence (η μέτρηση από το 4iiii Precision, έχω βγάλει τον αισθητήρα cadence της garmin αφού φτάνει το πρώτο και για βατ και για cadence), πιάνει κάποιες φορές peak που σίγουρα δεν έχω πάει, κάτι 180αρια+. Αλλά τα peak δεν σημαίνουν και πολλά πράγματα τελικά, αφού είναι διάρκειας κλάσματος δευτερολέπτων, και δεν επηρεάζουν τον μέσο όρο...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Δεν με ένοιαζε μωρέ, άλλο είναι το ζητούμενο στη ποδηλασία, αφού τα ξέρς αυτά :wink:

Ρε μήπως η garmin τσιμπάει τη ταχύτητα σαπάν για να έχει ευχαριστημένους τους γυαλιστερούς που τη προτιμούν κιόλας :roflmao:
Όχι ρε, η Garmin είναι σοβαρή εταιρία...! :roflmao:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Όχι ρε, η Garmin είναι σοβαρή εταιρία...! :roflmao:
Να σε πω, αφού έχς διαφορά πραγματάκια κάνε μια λίστα εδώ να ξέρουμε και εμείς τι να ψωνίσουμε.
Τη άλλη φορά έλεγες για hr monitor θυμάμαι, τώρα speed sensor.
Μήπως πουλάς κάνα καταψύκτη?
Έρχεται η εποχή της σοδειας και θέλω να αποθηκεύσω μπάμια :lolsign:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Πολύ καλό στροφάρισμα ειδικά στο ανηφορικό τμήμα εύγε νέε μου!
Καλέ τι μας πέρασες?
Για τίποτα πρωτάρες :roflmao:
Με αυτή τη κλιμάκωση και το βοριά στη μάπα πρέπει να στροφαρεις αλλιώς θα χτυπήσουν τα ρουλεμάν στα γόνατα, αυτό είπαμε θέλει προσοχή αλλιώς με τις προπονήσεις που βαράω θα πάρω τα γόνατα στα χέρια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Να σε πω, αφού έχς διαφορά πραγματάκια κάνε μια λίστα εδώ να ξέρουμε και εμείς τι να ψωνίσουμε.
Τη άλλη φορά έλεγες για hr monitor θυμάμαι, τώρα speed sensor.
Μήπως πουλάς κάνα καταψύκτη?
Έρχεται η εποχή της σοδειας και θέλω να αποθηκεύσω μπάμια :lolsign:
Ρε man, το HR sensor πωλήθηκε, sorry. To Garmin speed sensor 2 είναι διαθέσιμο, αν το θες, σε τιμή χαμηλότερη από του εμπορίου.

Κι επειδή μπορεί να διερωτάται κάποιος, πώς προέκυψε, τα πράγματα είναι απλά: Άλλαξα set τροχών από τους προπονητικούς στους "ασφάλτινους", ξέχασα το speed sensor στους πρώτους και νόμισα ότι το έχασα. Μέχρι να έρθει η στιγμή να κάνω ξανά προπόνηση στο σπίτι για να χρειαστεί να αλλάξω ξανά τροχούς, είχα ήδη παραγγείλει το νέο speed sensor. Ε, την ημέρα που το παρέλαβα, "ανακάλυψα" αυτό που νόμιζα ότι είχα χάσει, στο set των προπονητικών τροχών. :headbang:

Οπότε το νέο είναι στο κουτί του κι αναμένει νέο ιδιοκτήτη.

Καταψύκτη δεν πουλάω, διαθέτω ένα ψυγείο κρασιών άμα γουστάρετε!:roflmao:

Edit: πουλάω κι ένα ζευγάρι παπούτσια για ΜΤΒ (νούμερο 43) με cleats και πετάλια της Shimano.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Να σε πω, αφού έχς διαφορά πραγματάκια κάνε μια λίστα εδώ να ξέρουμε και εμείς τι να ψωνίσουμε.
Τη άλλη φορά έλεγες για hr monitor θυμάμαι, τώρα speed sensor.
Μήπως πουλάς κάνα καταψύκτη?
Έρχεται η εποχή της σοδειας και θέλω να αποθηκεύσω μπάμια :lolsign:

Χρήστο, αφού η Garmin σου φέρνει αναγούλα σαν τα ψάρια, πάρε Wahoo.
Τα φέρνει ο φίλος μου ο Λέστος. Μπορώ να ρωτήσω αν έχει.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
@wizzy Εγω Θα κρατήσω αυτό που τσούρνεψα σήμερα, από αυτόν που το πήρα είχε χάσει το cadence κάπου στο δρόμο.
Εγώ είχα cadence άρα θα πάει να πάρει όλο το σετ αυτός και γίναμε όλοι :roflmao:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
@wizzy Εγω Θα κρατήσω αυτό που τσούρνεψα σήμερα, από αυτόν που το πήρα είχε χάσει το cadence κάπου στο δρόμο.
Εγώ είχα cadence άρα θα πάει να πάρει όλο το σετ αυτός και γίναμε όλοι :roflmao:
:biggrin: :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Χρήστο, αφού η Garmin σου φέρνει αναγούλα σαν τα ψάρια, πάρε Wahoo.
Τα φέρνει ο φίλος μου ο Λέστος. Μπορώ να ρωτήσω αν έχει.
Όταν με το καλό θα τα παίξει το bryton σίγουρα το επόμενο θα είναι wahoo.
Ο βασικός λόγος που γουστάρω το bryton είναι η αυτονομία της μπαταρίας, περί τις 25 ώρες με φωτισμό.
Στο 300άρι τις προάλλες όλοι είχαν garmin, στη επιστροφή βαρουσαν από πεσμένη μπαταρία όλα, άκουγες μπίπ εδώ, μπίπ εκεί, μπίπ παραπέρα... Οι κερατάδες είχαν Powerbank ρε συ, κουφάθηκα λέμε :roflmao:
Ώρα είναι να φεύγω για μεγάλες αποστάσεις και να κουβαλάω και Powerbank... 🤣
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Bryton είχα πριν το Garmin, σε κάποιον από εδώ το χάρισα - κάποιο πρόβλημα είχε και μου είχε σπάσει τα νεύρα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Bryton είχα πριν το Garmin, σε κάποιον από εδώ το χάρισα - κάποιο πρόβλημα είχε και μου είχε σπάσει τα νεύρα.
Κανένα πρόβλημα εκτός από τη πλοήγηση, έτσι και χάσεις το δρόμο δεν κάνει αναπροσαρμογή της διαδρομής και σε αφήνει στα κρύα του λουτρού, αυτό όμως το γνώριζα πριν το πάρω.
Έτσι και δεν είχε αυτή τη ιδιαίτερότητα θα το είχαν αγοράσει όλοι οι πρεβετάδες.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Η προσχεδιασμένη διαδρομή είναι το ένα feature που δεν κατάφερα ποτέ να θέσω σε εφαρμογή, ούτε στο Bryton, ούτε στο Garmin.:idk: Πολύ βολική λειτουργία, αλλά εντελώς terra incognita για μένα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Η προσχεδιασμένη διαδρομή είναι το ένα feature που δεν κατάφερα ποτέ να θέσω σε εφαρμογή, ούτε στο Bryton, ούτε στο Garmin.:idk: Πολύ βολική λειτουργία, αλλά εντελώς terra incognita για μένα...
Αυτά τα ξέρουν όσοι κάνουν brevet , εγώ δεν έχω κάρτα και όσες φορές έχω κάνει brevet πάω βόλτα παρέα με φίλους που κυνηγάνε το θεσμό.
Μία φορά έβαλα στο bryton 530 χάρτη brevet και μου έλεγε να στρίψω πάνω σε ένα βράχο :roflmao:
Δεν υπήρχε καν δρόμος πριν ή μετά το βράχο... Ότι να ναι :lolsign:
Απο τότε δεν ξανά ασχολήθηκα, η Garmin ειδικά σε αυτό το τομέα τα κατάφερνε πάντα πολύ καλά με αξιοπιστία και μεγάλη ακρίβεια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
η Garmin ειδικά σε αυτό το τομέα τα κατάφερνε πάντα πολύ καλά με αξιοπιστία και μεγάλη ακρίβεια.
Το ξέρω, εγώ είμαι άχρηστος!

Σκέψου, έχω πάει σε δύο brevets (ας πούμε), στα οποία οι διοργανωτές είχαν δώσει τα αρχεία με τις διαδρομές, ακριβώς για να τα περάσουμε στα Garmin κι εγώ...:whistling:
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Καλά τώρα ο σωστός μπρεβετας τυπώνει το road book σε Α5 διπλωμένο στη μέση άντε πλαστικοποίηση που φθανει στα όρια του υπερφιξιονισμου. Μπαινει άνετα σε τσέπη του jersey μαζί με την κάρτα :download:.

GPS εχω δουλέψει μόνο μέσω κινητού και μόνο στη περίπτωση που εχω χαθεί τελείως πράγμα εξαιρετικά σπάνιο. Ειλικρινά αυτή τη λειτουργία στα ποδηλατικά κοντέρ τη βρίσκω άχρηστη my two cents.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Καλά τώρα ο σωστός μπρεβετας τυπώνει το road book σε Α5 διπλωμένο στη μέση άντε πλαστικοποίηση που φθανει στα όρια του υπερφιξιονισμου. Μπαινει άνετα σε τσέπη του jersey μαζί με την κάρτα :download:.
Οι εποχές άλλαξαν, έχω πολύ καιρό να δω κάποιον με τυπωμένη τη διαδρομή.
Όλοι τις βάζουν στα κομπιούτερ, ξέρω μόνο κάποιους πολύ λίγους που βαράνε 600km & 1000km brevet που για λόγους ασφαλείας το έχουν και τυπωμένο.
Αυτοί καβαλάνε το μισό σπίτι μαζι τους άλλωστε, είναι θα έλεγα σχεδόν τρελοί :lolsign:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top