Tidal



Μηνύματα
19
Reaction score
12
Εγώ τόχα ψάξει μόνος μου και γίνεται με κόστος 3,99€

1)Κατεβάζουμε τον OpenHome Player που είναι free απο εδω:
Διαβάστε και στην ιδια σελίδα τα features.

2)Κάνουμε εγκατάσταση το πρόγραμμα και το τρέχουμε.. εικόνα 01
SOS (Πάντοτε πρώτα ανοίγουμε τον opehome player στο PC και μετα ολα τ'αλλα)

3)Συνδέουμε το κινητό μας μέσω wi-fi στο δίκτυο μας.

3)Κατεβάζουμε στο κινητό απο Google apps το BubbleUPnP

4)Αγοράζουμε το BubbleUPnP UPnP/DLNA License κόστος 3,99€ οπως ανάφερα στην αρχή.

5)Ανοίγουμε τώρα στο κινητό την εφαρμογή BubbleUPnP στο Select library επιλέγουμε local and Cloud
Βάζουμε τα στοιχεία μας στο Tidal (Username-Password) εικόνα 02 - εικόνα 03

06) Στην εικόνα 04 είναι ολο το παιχνίδι στο πλαίσιο 1 επιλέγουμε για Renderer το ονομα του PC μας αλλα με την κατάληξη (UPnP AV) βλέπε εικόνα 05.
Στο πλαίσιο 4 της ιδιας εικόνας 04 διαλεγουμε απο το library του λογαριασμου μας στο Tidal,στο πλαίσιο 3 το λέει απο μόνο του Now Playing και τέλος στο πλαίσιο 2 ανοίγουμε κλείνουμε την ένταση απο το κινητό μας.

Τέλος για MQA με αυτό τον τρόπο χρειάζεται streamer εγω εχω τον ONKYO-NS6170
Mπορείτε να δείτε και ενα playlist που εχω φτιάξει στο youtube σχετικά με Tidal και τον συγκεκριμένο streamer.
 

Attachments




Μηνύματα
4.849
Reaction score
25.682
Εγώ έχω ακόμη την παλιά προσφορά με 1,99 στο tidal .Ξέρει κανείς αν συνεχίσω θα δίνω 6,99 το μήνα ή είναι για νέους εγγεγραμμένους;
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Άραγε θα δουλεύει και με άλλα players; Π.χ. από το κινητό να ελέγχεις τον desktop player στο laptop;
Γιατί στη σελίδα μόνο για devices βλέπω να λέει.

Αν είναι μόνο για devices δεν βλέπω που είναι το νέο, εμένα το Chromecast μου το εμφανίζει εδώ και πολύ καιρό. Βασικά από τότε που ξεκινήσα τη συνδρομή μου πριν κάνα μήνα, πριν δεν το χρησιμοποιούσα, οπότε δεν ξέρω.

Τέλος πάντων, το πρώτο είναι που με καίει εμένα και δυστυχώς δεν βλέπω να έχει προστεθεί.
Για μένα είναι με διαφορά το μεγαλύτερο αρνητικό του Tidal σε σχέση με το Spotify.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Άραγε θα δουλεύει και με άλλα players; Π.χ. από το κινητό να ελέγχεις τον desktop player στο laptop;
Γιατί στη σελίδα μόνο για devices βλέπω να λέει.

Αν είναι μόνο για devices δεν βλέπω που είναι το νέο, εμένα το Chromecast μου το εμφανίζει εδώ και πολύ καιρό. Βασικά από τότε που ξεκινήσα τη συνδρομή μου πριν κάνα μήνα, πριν δεν το χρησιμοποιούσα, οπότε δεν ξέρω.

Τέλος πάντων, το πρώτο είναι που με καίει εμένα και δυστυχώς δεν βλέπω να έχει προστεθεί.
Για μένα είναι με διαφορά το μεγαλύτερο αρνητικό του Tidal σε σχέση με το Spotify.
Ευκαιρία να το δεις και να μας πεις γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό που λες και αν το κάνει θα ανοίξω λογαριασμό.
Ο μόνος λόγος που δεν έχω είναι η δυσκολία χειρισμού.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Ευκαιρία να το δεις και να μας πεις γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό που λες και αν το κάνει θα ανοίξω λογαριασμό.
Ο μόνος λόγος που δεν έχω είναι η δυσκολία χειρισμού.
Όχι, δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα :(

Εξακολουθεί να βρίσκει κατευθείαν το Chromecast, όπως και πριν, όχι όμως τον desktop player. Πέρασα και ένα update, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Παραμένει λοιπόν αυτό το μεγάλο αγκάθι. Μια λύση είναι η σύνδεση μέσω VNC/Anydesk κλπ. στο PC που έχεις τον player. Αλλά αυτό μόνο από tablet ή laptop, από κινητό δεν βολεύει προφανώς. Αλλιώς προσανατολιζόμουν σε μια λύση
Chromecast+HDMI capture card, αλλά έχει κι αυτή τα δικά της προβλήματα. Ανάλογα την περίπτωση όμως, μπορεί να προσφέρει μια αρκετά καλή συμβιβαστική λύση.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Όχι, δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα :(

Εξακολουθεί να βρίσκει κατευθείαν το Chromecast, όπως και πριν, όχι όμως τον desktop player. Πέρασα και ένα update, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Παραμένει λοιπόν αυτό το μεγάλο αγκάθι. Μια λύση είναι η σύνδεση μέσω VNC/Anydesk κλπ. στο PC που έχεις τον player. Αλλά αυτό μόνο από tablet ή laptop, από κινητό δεν βολεύει προφανώς. Αλλιώς προσανατολιζόμουν σε μια λύση
Chromecast+HDMI capture card, αλλά έχει κι αυτή τα δικά της προβλήματα. Ανάλογα την περίπτωση όμως, μπορεί να προσφέρει μια αρκετά καλή συμβιβαστική λύση.
Όχι ρε συ υπάρχουν και πολύ ποιό απλά πράγματα. Bluesound Node 2i πχ. Μέσα από το app τις Bluesound ελέγχεις τα πάντα. Όπως και στο Roon δηλαδή. Και η Auralic με το Argus mini νομίζω τα ίδια κάνει. Το μόνο κακό ότι είναι μόνο δικάναλο.
Εγώ σε αυτή τι διαδικασία με remote desktops και άλλες πατέντες δεν μπαίνω με τίποτα. Επίσης δεν δίνω ούτε 1€ σε μηχάνημα που είναι μόνο δικάναλο.
Το Roon Nucleus τα κάνει όλα και πολυκάναλα, αλλά 2000€.
Εχω γράψει εδώ και καιρό σε Auralic & Bluesound ότι πρέπει να μπουν στον πολυκάναλο ήχο. Με ότι αυτό συνεπάγεται σε κόστος. Σιγά, πόσο να πάει το Node 2i σε multichannel; Από 500€ στα 1000€; Σε σχέση με τα 2000€ θα είναι super.
Τώρα αυτοί μπορεί να με διάβασαν και να γελούσαν, ή να είναι άλλο ένα mail στα πολλά ίδια που έλαβαν. Δεν με απασχολεί. Εγώ αυτό που έπρεπε να κάνω το έκανα.
 
Last edited:


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Όχι ρε συ υπάρχουν και πολύ ποιό απλά πράγματα. Bluesound Node 2i πχ. Μέσα από το app τις Bluesound ελέγχεις τα πάντα. Όπως και στο Roon δηλαδή. Και η Auralic με το Argus mini νομίζω τα ίδια κάνει. Το μόνο κακό ότι μόνο δικάναλο.
Εγώ σε αυτή τι διαδικασία με remote desktops και άλλες πατέντες δεν μπαίνω με τίποτα. Επίσης δεν δίνω ούτε 1€ σε μηχάνημα που είναι μόνο δικάναλο.
Το Roon Nucleus τα κάνει όλα και πολυκάναλα, αλλά 2000€.
Εχω γράψει εδώ και καιρό σε Auralic & Bluesound ότι πρέπει να μπουν στον πολυκάναλο ήχο. Με ότι αυτό συνεπάγεται σε κόστος. Σιγά, πόσο να πάει το Node 2i σε multichannel; 1000€; Σε σχέση με τα 2000€ θα είναι super.
Τώρα αυτοί μπορεί να με διάβασαν και να γελούσαν, ή να είναι άλλο ένα mail στα πολλά ίδια που έλαβαν. Δεν με απασχολεί. Εγώ αυτό που έπρεπε να κάνω το έκανα.
Το πρόβλημά μου είναι πως στο PC τρέχει το Dirac, οπότε ό,τι παίζει, θέλω να περνάει από εκεί.
Άρα ένας streamer δεν θα μου προσέφερε κάτι, πάλι θα έπρεπε με κάποιον τρόπο η έξοδός του να "μπει" στο PC για να περάσει από το Dirac. Αλλά αυτό το κάνω και με το Chromecast με τον τρόπο που είπα και πολύ πιο φθηνά.

ΟΚ, σίγουρα θα μπορούσα να έχω έναν streamer και μετά ένα SHD και να κάνω την ίδια δουλειά πιο εύκολα, αλλά μιλάμε για κόστος 2.000€+ αντί για 300€ (Dirac) και το PC που ήδη έχω.

Το ιδανικό λοιπόν (και το πιο οικονομικό) θα ήταν να έχει και το Tidal τη δυνατότητα να χειρίζεσαι τον desktop player από το κινητό, εκεί δεν θα χρειαζόμουν κάτι άλλο. Κάτι δηλαδή που κάνει ήδη το Spotify.

Τέσπα, περί ορέξεως...
 







Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top