Συνδεση YAMAHA RX- A2050 με υπολογιστη


Μηνύματα
223
Reaction score
78
ότι από την ώρα που ο ήχος πάει στον yamaha ας πούμε είναι ''διαδικαστικό'' το θέμα να μη σου βγάζει το εικονίδιο
του avr η Intel
Οκ, κανω μια σκεψη. Οταν για πρωτη φορα συνδεω στον yamaha καινουργια συσκευη (πρωτα pc μετα λαπτοπ) βγαζει το εικονιδιο του ενισχυτη και μετα χανεται, αν συνδεσω παλι μια καινουργια πχ λαπτοπ του ανηψιου μου θα το βγαλει?
το pc είναι κανένα nuc Μήπως?
Οχι, οχι Intel i5 4590
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Πήγαινε στη ''διαχείριση συσκευών==>¨προσαρμογείς οθόνης==> δεξί κλικ κατάργηση εγκατάστασης συσκευής και τσέκαρε και την διαγραφή λογισμικού και κάνε επανεκκίνηση
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Πήγαινε στη ''διαχείριση συσκευών==>¨προσαρμογείς οθόνης==> δεξί κλικ κατάργηση εγκατάστασης συσκευής και τσέκαρε και την διαγραφή λογισμικού και κάνε επανεκκίνηση
Να κανω καταργηση την καρτα γραφικων (Intel (R) HD 4600)?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
μην αγχώνεσαι windows 10 έχεις στην επανεκκίνηση θα σου τον ξαναβρει
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
ναι αλλά από το μενού που σου είπα
Ναι το καταλαβα, Οκ το κανω
μην αγχώνεσαι windows 10 έχεις στην επανεκκίνηση θα σου τον ξαναβρει
Δεν εχω 10 αλλα τα 8.1 προ. Για αυτο σε ρωτησα πριν. Ειχα ξανακανει καταργηση γραφικων και μετα μου εβγαζε <κινεζικα>, τα επανεφερα αλλα δε θυμαμαι τωρα πως, εχουν περασει χρονια. Ειναι ασφαλες αυτο?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Ναι το καταλαβα, Οκ το κανω

Δεν εχω 10 αλλα τα 8.1 προ. Για αυτο σε ρωτησα πριν. Ειχα ξανακανει καταργηση γραφικων και μετα μου εβγαζε <κινεζικα>, τα επανεφερα αλλα δε θυμαμαι τωρα πως, εχουν περασει χρονια. Ειναι ασφαλες αυτο?
εξαιρετικά ασφαλές αλλά με windows 10 :p

λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα και με τα 8
θα σου τον βρει...και αν όχι κάνουμε manual εγκατάσταση

Υ.Γ βάλε windows 10
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
εξαιρετικά ασφαλές αλλά με windows 10 :p

λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα και με τα 8
θα σου τον βρει...και αν όχι κάνουμε manual εγκατάσταση

Υ.Γ βάλε windows 10
Εκανα οτι μου ειπες αλλα ......... Samsung Intel Display Audio!!! Το κερατο μου μεσα!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Εκανα οτι μου ειπες αλλα ......... Samsung Intel Display Audio!!! Το κερατο μου μεσα!!!
μην τρελαίνεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα ουσιαστικό
από την στιγμή που δίνει ήχο στον yamaha
ταινίες αποκωδικοποίηση παίρνεις κανονικά
δεν χάνεις δηλαδή κάτι σε ήχο


Υ.Γ έχεις δοκιμάσει άλλη έξοδο στον yamaha εκτός του arc?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν παρακολούθησα προσεκτικά τη συζήτηση... αλλά τα εικονίδια αλλάζουν κατά βούληση...

1603312360089.png
 


Μηνύματα
223
Reaction score
78
μην τρελαίνεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα ουσιαστικό
από την στιγμή που δίνει ήχο στον yamaha
ταινίες αποκωδικοποίηση παίρνεις κανονικά
δεν χάνεις δηλαδή κάτι σε ήχο


Υ.Γ έχεις δοκιμάσει άλλη έξοδο στον yamaha εκτός του arc?
Οχι και η τηλεοραση μου δεν εχει arc. Κοιτα νa δεις, δεν εχω κολλημα ντε και καλα να μου εμφανιστει το εικονιδιο του ενισχυτη. Απλως, βαζω netradio (εκει δεν υπαρχει καθολου αναμειξη υπολογιστη)και εχω καλυτερο ηχο απο οτι με το pc που παιζω mp3 (320kbps) και flac. Οταν το λαπτοπ ειχε το εικονιδιο του ενισχυτη ο ηχος ηταν πολυ πολυ καλυτερος, ειχα εντυπωσιαστει, απ' οτι ειναι τωρα! Και μου εχει μπει το μικροβιο οτι ο ηχος, δεν ξερω πως να το εκφρασω, δεν <βγαινει> απο τον ενισχυτη αλλα απο το pc (windows) και την τηλεοραση.
Δεν παρακολούθησα προσεκτικά τη συζήτηση... αλλά τα εικονίδια αλλάζουν κατά βούληση...

View attachment 183695
Οχι δεν ειναι θεμα εικονιδιου με τον τροπο που αναφερεις και νομιζεις!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Οχι και η τηλεοραση μου δεν εχει arc. Κοιτα νa δεις, δεν εχω κολλημα ντε και καλα να μου εμφανιστει το εικονιδιο του ενισχυτη. Απλως, βαζω netradio (εκει δεν υπαρχει καθολου αναμειξη υπολογιστη)και εχω καλυτερο ηχο απο οτι με το pc που παιζω mp3 (320kbps) και flac. Οταν το λαπτοπ ειχε το εικονιδιο του ενισχυτη ο ηχος ηταν πολυ πολυ καλυτερος, ειχα εντυπωσιαστει, απ' οτι ειναι τωρα! Και μου εχει μπει το μικροβιο οτι ο ηχος, δεν ξερω πως να το εκφρασω, δεν <βγαινει> απο τον ενισχυτη αλλα απο το pc (windows) και την τηλεοραση.

Οχι δεν ειναι θεμα εικονιδιου με τον τροπο που αναφερεις και νομιζεις!
τσέκαρε την δειγματοληψία, με τόσο σκάλισμα μπορεί να έχει αλλάξει στα 16bit
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
τσέκαρε την δειγματοληψία, με τόσο σκάλισμα μπορεί να έχει αλλάξει στα 16bit
Η δειγματοληψια ειναι 16bit 48000Hz (ποιοτητα DVD). Δεν νομιζω να παιζει ρολο γιατι εχω πειραματιστει με ολες τις δειγματοληψιες και δεν ειδα διαφορά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
επειδή διαβάζω αρκετά προβλήματα με την συγκεκριμένη κάρτα
τον οδηγό τον έκανες εγκατάσταση εσύ ή από το windows update?

αν όχι κατέβασε από εδώ 15.40 και κάνε εγκατάσταση

 


Μηνύματα
223
Reaction score
78
επειδή διαβάζω αρκετά προβλήματα με την συγκεκριμένη κάρτα
τον οδηγό τον έκανες εγκατάσταση εσύ ή από το windows update?

αν όχι κατέβασε από εδώ για win 8.1 και κάνε εγκατάσταση

Εγω δεν εκανα τιποτα. Ακολουθησα τα βηματα που μου ειπες, μου ζητησε να κανω επανεκινηση, το εκανα και η καρτα γραφικων ηταν στη <θεση> της παλι χωρις να κανω κατι εγω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Εγω δεν εκανα τιποτα. Ακολουθησα τα βηματα που μου ειπες, μου ζητησε να κανω επανεκινηση, το εκανα και η καρτα γραφικων ηταν στη <θεση> της παλι χωρις να κανω κατι εγω.
εδώ όμως αναφέρεις για νεότερους drivers....πως το έψαξες?
Το HDMI passthrough ειναι OFF. Αλλη θυρα εχω δοκιμασει με τα ιδια αποτελεσματα. Αν εννοεις την καρτα γραφικων, δεν υπαρχουν νεοτεροι drivers(μολις το τσεκαρα) και δεν νομιζω πως θα βγαλει ποτε η Intel για την HD 4600. Θα δοκιμασω αυτο που ειπες και θα σου πω σε λιγο. Με προβληματιζει οτι ακριβως το ιδιο γινεται και στο laptop.
Υ.Γ. <Θέμα EDID handshake πρέπει να είναι>, τι εννοεις με αυτο?
και η Intel δίνει μέχρι 8/18/2020 τελευταίο οδηγό
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Τόση ώρα νόμιζα ότι δεν παίρνεις ήχο απο τον AVR! :focus:

Στα τσακίδια το εικονίδιο εφόσον η δουλειά γίνεται..
Αν διαβασεις στο ποστ 34 θα καταλαβεις γιατι καθομαι και ασχολουμαι, :headbang: :headbang: :headbang: ..... αλλιως
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top