Ποδήλατο

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Καλά κάναμε τελικά και πήραμε με 105 σειρά ποδήλατα... μέχρι να μάθουμε θα τα έχουμε διαλύσει τα ντεραγιέ στα σίγουρα :)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Τα γρανάζια και η αλυσίδα φθείρονται Σάκη, αν βέβαια το παρακάνεις σε βάθος χρόνου κινδυνεύεις να σπάσει η αλυσίδα και άμα σε βρει ορθοπέταλο στο πάτημα... δεν θες να ξέρεις τι θα συμβεί...

Πήγα για ένα δίωρο σε μια πολύ καλή διαδρομή εδώ κοντά.

IMG_20201026_161710.jpg
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Όλο ξεχνάω να το βάλω και τώρα που το θυμήθηκα... doggy του Netflix με αντικείμενο την ποδηλασία και τίτλο "Η απρόβλεπτη μέρα, στα άδυτα της team Movistar" του 2019 αφορά στην πορεία της ομάδας εκείνη την χρονιά στους 3 μεγάλους γύρους κυρίως, μέσα από τα μάτια των αγωνιστικών διευθυντών.
Must για όσους δεν το έχουν δει ειδικά οι από εδώ μέσα, πολύ καλό και για τους λοιπούς, ίσως ότι καλύτερο έχω δεί αθλητικού περιεχομένου γιατί εφαρμόζει σε μεγάλο βαθμό δημοσιογραφία τύπου gonzo και αυτό το ψάχνω γενικά. Μας αρέσει γιατί ασχολείται κυρίως με τα λάθη που έγιναν, δίνει έμφαση περισσότερο στους χαρακτήρες παρά στις επιτυχίες τους, έχει φοβερές δηλώσεις (τύπου πάμε παιδιά τέρμα το πετάλ τώρα, τι 9 τι 19% το ίδιο είναι κλπ) έχει φουστίς, ίντρικες, αφήνει πολλά υπονοούμενα που θα τα καταλάβουν κυρίως αυτοί που ξέρουν, δείχνει πράγματα "από μέσα", δείχνει και τον Βαλβέρδε να "ρουφάει" την κοιλιά του για να δείξει πόσο φιτ είναι στα 39 του και να σκέφτεσαι: δεν γίνονται αυτά, αν τον αφήσεις νηστικό αυτόν για 12 ώρες μπορεί και να πεθάνει.
Τέλος πάντων το πήρα χαμπάρι πρόσφατα, με ενθουσίασε, το προτείνω. Εν τω μεταξύ λέω με τι σταθερότητα και δύναμη ποδηλατούν οι κερατάδες, σαίτες είναι. Πάμε λέει με μέση ωριαία 50km και max 100km...
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Σάκη δεν παρακολουθώ γενικά τα αγωνιστικά ποδηλατικά δρώμενα, αυτό θα του ρίξω μια ματιά ;)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Όλο ξεχνάω να το βάλω και τώρα που το θυμήθηκα... doggy του Netflix με αντικείμενο την ποδηλασία και τίτλο "Η απρόβλεπτη μέρα, στα άδυτα της team Movistar" του 2019 αφορά στην πορεία της ομάδας εκείνη την χρονιά στους 3 μεγάλους γύρους κυρίως, μέσα από τα μάτια των αγωνιστικών διευθυντών.
Must για όσους δεν το έχουν δει ειδικά οι από εδώ μέσα, πολύ καλό και για τους λοιπούς, ίσως ότι καλύτερο έχω δεί αθλητικού περιεχομένου γιατί εφαρμόζει σε μεγάλο βαθμό δημοσιογραφία τύπου gonzo και αυτό το ψάχνω γενικά. Μας αρέσει γιατί ασχολείται κυρίως με τα λάθη που έγιναν, δίνει έμφαση περισσότερο στους χαρακτήρες παρά στις επιτυχίες τους, έχει φοβερές δηλώσεις (τύπου πάμε παιδιά τέρμα το πετάλ τώρα, τι 9 τι 19% το ίδιο είναι κλπ) έχει φουστίς, ίντρικες, αφήνει πολλά υπονοούμενα που θα τα καταλάβουν κυρίως αυτοί που ξέρουν, δείχνει πράγματα "από μέσα", δείχνει και τον Βαλβέρδε να "ρουφάει" την κοιλιά του για να δείξει πόσο φιτ είναι στα 39 του και να σκέφτεσαι: δεν γίνονται αυτά, αν τον αφήσεις νηστικό αυτόν για 12 ώρες μπορεί και να πεθάνει.
Τέλος πάντων το πήρα χαμπάρι πρόσφατα, με ενθουσίασε, το προτείνω. Εν τω μεταξύ λέω με τι σταθερότητα και δύναμη ποδηλατούν οι κερατάδες, σαίτες είναι. Πάμε λέει με μέση ωριαία 50km και max 100km...

Το έχω δει επειδή ο Alejandro Valverde είναι ο τελευταίος ενεργός ποδηλάτης της γενιάς που αγάπησα. Και ο νο1 στις προτιμήσεις μου μετά τον Armstrong. Μιλάμε για αθλητή που στα 13 του είχε 50 νίκες σερί... Με τη σπάνια ιδιαιτερότητα να είναι καλός σε όλα τα τερέν. Έχει κερδίσει σπριντ, χρονομετρήσεις, ευθείες, μικρές και μεγάλες ανηφόρες.

Πράγματι είναι πολύ αδύνατος. Στα 177 εκατοστά ύψους έχει αγωνιστικό βάρος 60 κιλά. Στα 40 του έχει max heart rate 200 και παλμούς ηρεμίας 33!!!
Σάκη δεν παρακολουθώ γενικά τα αγωνιστικά ποδηλατικά δρώμενα, αυτό θα του ρίξω μια ματιά ;)
Παρακολουθώ μόνο επαγγελματική ποδηλασία τα τελευταία ...35 χρόνια. Φανατικά. Γνωρίζω πολλά από το παρασκήνιο λόγω γνωριμιών και χρέη προπονητή στα 90s.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Το έχω δει επειδή ο Alejandro Valverde είναι ο τελευταίος ενεργός ποδηλάτης της γενιάς που αγάπησα. Και ο νο1 στις προτιμήσεις μου μετά τον Armstrong. Μιλάμε για αθλητή που στα 13 του είχε 50 νίκες σερί... Με τη σπάνια ιδιαιτερότητα να είναι καλός σε όλα τα τερέν. Έχει κερδίσει σπριντ, χρονομετρήσεις, ευθείες, μικρές και μεγάλες ανηφόρες.

Πράγματι είναι πολύ αδύνατος. Στα 177 εκατοστά ύψους έχει αγωνιστικό βάρος 60 κιλά. Στα 40 του έχει max heart rate 200 και παλμούς ηρεμίας 33!!!
Στα 44 έχω max heart rate σύμφωνα με την ζώνη της garmin την καλή 203 - 205 εκεί που τα χαλάμε είναι στους παλμούς ηρεμίας και στο πόσο γρήγορα ανεβάζω. Σήμερα σηκώθηκα για ορθοπέταλο σε 7% και από 145 που είχα σταθερά βάρεσα 195 σε δεύτερα... μπορώ και κρατάω εκεί χωρίς να νιώθω σκασμένος απλά φοβάμαι και κόβω. Καρδιολογικά έχω ψαχτεί πρόσφατα όλο το πακέτο.
Σίγουρα μλκίες γράφω τώρα η φυσική μου κατάσταση θέλει δουλειά και υπομονή. Λογικό μιας και 6 μήνες πριν πέταξα το τσιγάρο και σηκώθηκα από τον καναπέ. Η αντλία όμως κρατάει. Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω... θα δείξει.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Στα 44 έχω max heart rate σύμφωνα με την ζώνη της garmin την καλή 203 - 205
πόσα αλέκο αθανάσιε;
πως γέννεν αυτό ;

εγώ πήγα την παρασκευή σε καρδιολόγο φίλο μου , συμμαθητή από το γυμνάσιο και με έχεσε.
έχω βέβαια μια πολύ ελαφριά ανεπάρκεια αορτικής βαλβίδας , αλλά γενικά μου είπε να μην ανεβάζω πάνω από 140-145 (!!!) γιατί μακροχρόνια δεν είναι καλό, να μην σηκώνω πολλά βάρη (ντιφάιν πολλά) κλπ .

έχω πάει πρόσφατα 183 (42 ετών) αλλά χτύπησε το μπλιμπλίκι και έκοψα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Σιγά σιγά Σάκη θα φτιάξουν όλα, θέλει δουλειά, θέλει πολύ δουλειά!

Είμαι σε φάση χώνεψης
IMG_20200918_193626.png


Max έχω τους 190 αλλά συνήθως παίζω στο τέρμα γκάζι 182
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Στα 44 έχω max heart rate σύμφωνα με την ζώνη της garmin την καλή 203 - 205 εκεί που τα χαλάμε είναι στους παλμούς ηρεμίας και στο πόσο γρήγορα ανεβάζω. Σήμερα σηκώθηκα για ορθοπέταλο σε 7% και από 145 που είχα σταθερά βάρεσα 195 σε δεύτερα... μπορώ και κρατάω εκεί χωρίς να νιώθω σκασμένος απλά φοβάμαι και κόβω. Καρδιολογικά έχω ψαχτεί πρόσφατα όλο το πακέτο.
Σίγουρα μλκίες γράφω τώρα η φυσική μου κατάσταση θέλει δουλειά και υπομονή. Λογικό μιας και 6 μήνες πριν πέταξα το τσιγάρο και σηκώθηκα από τον καναπέ. Η αντλία όμως κρατάει. Ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω... θα δείξει.
Η συστηματική προπόνηση βοηθάει χοντρικά στο να βγάζουμε την ίδια ισχύ σε χαμηλότερες "στροφές".

Οι ανηφόρες είναι πολύ απαιτητικές για τον αρχάριο/απροπόνητο. Καθαρά λόγω έλλειψης ισχύος. Η δύναμη που απαιτείται για την ανάβαση σε κλίσεις άνω του 5%, έστω και με λίγα χιλιόμετρα, είναι μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να αποδώσει ο οργανισμός του ποδηλάτη σε σταθερό ρυθμό. Αναγκάζεται να δουλέψει στο μέγιστο και σε 2-3 λεπτά τα έχει παίξει.

Το πιο βασικό στοιχείο του προπονημένου ποδηλάτη, που περνάει απαρατήρητο από τους περισσότερους, είναι το πόσο γρήγορα πέφτουν οι παλμοί μετά από μία δυνατή προσπάθεια. Ένας επαγγελματίας μπορεί να ανέβει ένα βουνό με παλμούς κοντά στο max και στις πρώτες στροφές της κατηφόρας να έχει πέσει κάτω από 80. Ένας απροπόνητος (ή και μη ταλαντούχος) θα κατέβει το βουνό με την καρδιά να αγκομαχά σε τριψήφια νούμερα.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
εγώ λέω να κάνουμε αθλητικό σύλλογο αβουσαι
θα έχουμε τον κροςφέιντερ προπονητή , θα κάθεται στο σχοινιά και θα μας περιμένει και αν αργήσουμε θα μας βάζει καφέ που εκχυλίστηκε την ώρα που έπρεπε να φτάσουμε
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Η συστηματική προπόνηση βοηθάει χοντρικά στο να βγάζουμε την ίδια ισχύ σε χαμηλότερες "στροφές".


Οι ανηφόρες είναι πολύ απαιτητικές για τον αρχάριο/απροπόνητο. Καθαρά λόγω έλλειψης ισχύος. Η δύναμη που απαιτείται για την ανάβαση σε κλίσεις άνω του 5%, έστω και με λίγα χιλιόμετρα, είναι μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να αποδώσει ο οργανισμός του ποδηλάτη σε σταθερό ρυθμό. Αναγκάζεται να δουλέψει στο μέγιστο και σε 2-3 λεπτά τα έχει παίξει.

Το πιο βασικό στοιχείο του προπονημένου ποδηλάτη, που περνάει απαρατήρητο από τους περισσότερους, είναι το πόσο γρήγορα πέφτουν οι παλμοί μετά από μία δυνατή προσπάθεια. Ένας επαγγελματίας μπορεί να ανέβει ένα βουνό με παλμούς κοντά στο max και στις πρώτες στροφές της κατηφόρας να έχει πέσει κάτω από 80. Ένας απροπόνητος (ή και μη ταλαντούχος) θα κατέβει το βουνό με την καρδιά να αγκομαχά σε τριψήφια νούμερα.

Ακριβώς αυτά, όλη η ουσία του πράγματος το διατύπωσε με το καλύτερο τρόπο.
Τα σέβη μου. :hi::hi:
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
εγώ λέω να κάνουμε αθλητικό σύλλογο αβουσαι
θα έχουμε τον κροςφέιντερ προπονητή , θα κάθεται στο σχοινιά και θα μας περιμένει και αν αργήσουμε θα μας βάζει καφέ που εκχυλίστηκε την ώρα που έπρεπε να φτάσουμε
Νομίζω πρέπει να φτιαχτεί club στο strava άμεσα!
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
πόσα αλέκο αθανάσιε;
πως γέννεν αυτό ;

εγώ πήγα την παρασκευή σε καρδιολόγο φίλο μου , συμμαθητή από το γυμνάσιο και με έχεσε.
έχω βέβαια μια πολύ ελαφριά ανεπάρκεια αορτικής βαλβίδας , αλλά γενικά μου είπε να μην ανεβάζω πάνω από 140-145 (!!!) γιατί μακροχρόνια δεν είναι καλό, να μην σηκώνω πολλά βάρη (ντιφάιν πολλά) κλπ .

έχω πάει πρόσφατα 183 (42 ετών) αλλά χτύπησε το μπλιμπλίκι και έκοψα.
F@ck them all και δώσε. Μόνο πρόσεχε και τέτοια ξέρουν να λένε οι μπουχέσηδες αυτοί και να γράφουν αντιυπερτασικά και στατίνες. Δεν έχω ούτε έναν συνάδελφο καρδιολόγο που να μην είναι χοντρός και καπνιστής φουγάρο. Και το μόνο που μου λένε είναι έλα μωρέ τι το ψάχνεις τώρα στα γεράματα κλπ.
Ανεβάζω φουλ και κρατάω κιόλας, αλλά δεν πέφτω μετά, τα έγραψε ο coach δεν χρειάζεται άλλη ανάλυση... lets get back to work.
Να πάρε το σημερινό. Σε μια 7% ανηφόρα που δοκίμασα καρφί στα 196 αν το άφηνα να γράψει δεν ξέρω τι θα γινότανε... άφησα την προσπάθεια άμεσα

Screenshot_20201026-223618_Strava.jpg

Εδώ δοκίμασα τα 5k τρέξιμο σε 25 λεπτά. Έδωσα το 80-85% βάσει "ψυχολογίας" που είχα κατά την προσπάθεια

Screenshot_20201026-224050_Strava.jpg
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Ο καιρός κρύωσε και σηκώνει - μη πω απαιτεί - ιδιαίτερη ενδυμασία. Για πείτε εσείς που πάτε Πάρνηθα για πρωινό, καμμιά πρόταση για χειμερινή στολή καθώς και κανένα tip ενδυσης.!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Μην προβληματίζεστε για τον μέγιστο αριθμό των καρδιακών παλμών. Είναι εντελώς ατομικό χαρακτηριστικό και δεν αφορά την απόδοση ή την υγεία. Οι προσεγγιστικοί υπολογισμοί (π.χ. 220 - ηλικία) είναι ένας μπούσουλας για τους γιατρούς όταν ασχολούνται με τον μέσο αγύμναστο και πιθανώς επιβαρυμένο οργανισμό. Ο προσωπικός μέγιστος αριθμός παλμών υπολογίζεται με εξειδικευμένο εργομετρικό τεστ ή πρακτικά στο ...βουνό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η προσπάθεια εύρεσης του HRmax πρέπει να γίνεται όταν έχουμε ήδη πετύχει ένα επίπεδο fitness μέσω προπόνησης. Ο πρωτάρης θα ταλαιπωρηθεί και θα θέσει σε κίνδυνο την υγεία του.

Από την άλλη, οι παλμοί ηρεμίας αποτελούν ένα γενικό δείκτη φυσικής κατάστασης και υγιούς καρδιάς. Αν είναι κάτω από 60 είστε σε καλό δρόμο. :biggrin:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.868
Reaction score
20.360
Καλημέρα! Πάμε για post-σεντόνι!

Εσυ είσαι αργός
Είσαι σκληρός μαζί μου.:(
Ήτανε σκληρός και τον λέγαν Φέτα :p

Πάντως για να νιώσεις καλύτερα σε συνεκρινα με την ταχύτητα του φωτός.
Ζητώ συγνώμη σε κάθε περίπτωση. :drinks:
Αστειευόμουν, αλλά από τη βιασύνη μου έβαλα λάθος smiley. Δεν υπάρχει λόγος για συγνώμες.:thumbsup:
Θα σε πω κάτι, όλοι καλοί ήμαστε, από τους καλούς πάντα θα υπάρχουν και οι καλύτεροι, από τους καλύτερους πάντα θα υπάρχουν οι πολύ καλύτεροι και μετά πρέπει να περάσεις στις σκόνες, έτσι πάει το πράμα!
Ο Άλεξ κάποια στιγμή αναφέρθηκε στη λέξη '' συνέπεια'' δεν υπάρχει άλλο μυστικό.
Χρόνος και συνέπεια και θα ανακαλύψεις μια κρυφή δύναμη που όλοι κρύβουμε μέσα μας.
Εγώ από τότε που έφυγα από τις παρέες που απλά βγαίναμε για να κάνουμε χαμούλι... Έχω περάσει σε άλλο επίπεδο, η επιλογή παρέας είναι πολύ βασική στη ποδηλασία.
Συμφωνώ ότι η σύγκριση με άλλους ποδηλάτες είναι άτοπη. Σύγκριση με τον εαυτό μας, με το π.χ. σε πόσο χρόνο κάναμε την Χ διαδρομή πέρσι και σε πόσο χρόνο την κάνουμε φέτος - ceteris paribus, ίσως να έχει νόημα, αν και η παραμικρή παράμετρος να αλλάξει, η σύγκριση καθίσταται άκυρη.

Ίσως στις in-door προπονήσεις να έχει νόημα κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι...
Όλο ξεχνάω να το βάλω και τώρα που το θυμήθηκα... doggy του Netflix με αντικείμενο την ποδηλασία και τίτλο "Η απρόβλεπτη μέρα, στα άδυτα της team Movistar" του 2019 αφορά στην πορεία της ομάδας εκείνη την χρονιά στους 3 μεγάλους γύρους κυρίως, μέσα από τα μάτια των αγωνιστικών διευθυντών.
Must για όσους δεν το έχουν δει ειδικά οι από εδώ μέσα, πολύ καλό και για τους λοιπούς, ίσως ότι καλύτερο έχω δεί αθλητικού περιεχομένου γιατί εφαρμόζει σε μεγάλο βαθμό δημοσιογραφία τύπου gonzo και αυτό το ψάχνω γενικά. Μας αρέσει γιατί ασχολείται κυρίως με τα λάθη που έγιναν, δίνει έμφαση περισσότερο στους χαρακτήρες παρά στις επιτυχίες τους, έχει φοβερές δηλώσεις (τύπου πάμε παιδιά τέρμα το πετάλ τώρα, τι 9 τι 19% το ίδιο είναι κλπ) έχει φουστίς, ίντρικες, αφήνει πολλά υπονοούμενα που θα τα καταλάβουν κυρίως αυτοί που ξέρουν, δείχνει πράγματα "από μέσα", δείχνει και τον Βαλβέρδε να "ρουφάει" την κοιλιά του για να δείξει πόσο φιτ είναι στα 39 του και να σκέφτεσαι: δεν γίνονται αυτά, αν τον αφήσεις νηστικό αυτόν για 12 ώρες μπορεί και να πεθάνει.
Τέλος πάντων το πήρα χαμπάρι πρόσφατα, με ενθουσίασε, το προτείνω. Εν τω μεταξύ λέω με τι σταθερότητα και δύναμη ποδηλατούν οι κερατάδες, σαίτες είναι. Πάμε λέει με μέση ωριαία 50km και max 100km...
Έγραψες "doggy" κι "έσπασα" το κεφάλι μου να καταλάβω τι εννοούσες, μέχρι να συνειδοποιήσω ότι εννοούσες documentary. :biggrin: Ενδιαφέρον φαίνεται, θα το ψάξω.

Να προτείνω, επίσης, το "The program" (2015). Δεν είναι documentary, καταγράφει την ιστορία του Lance Armstrong, από το ξεκίνημα της καριέρας του μέχρι και την "πτώση" του.
Εμένα άμα με αφήσεις νηστικό μπορεί να αρχίσω να δαγκωνω τους περαστικούς
:lolsign:
Ζακέτα να πάρεις! :roflmao:
Το έχω δει επειδή ο Alejandro Valverde είναι ο τελευταίος ενεργός ποδηλάτης της γενιάς που αγάπησα. Και ο νο1 στις προτιμήσεις μου μετά τον Armstrong. Μιλάμε για αθλητή που στα 13 του είχε 50 νίκες σερί... Με τη σπάνια ιδιαιτερότητα να είναι καλός σε όλα τα τερέν. Έχει κερδίσει σπριντ, χρονομετρήσεις, ευθείες, μικρές και μεγάλες ανηφόρες.

Πράγματι είναι πολύ αδύνατος. Στα 177 εκατοστά ύψους έχει αγωνιστικό βάρος 60 κιλά. Στα 40 του έχει max heart rate 200 και παλμούς ηρεμίας 33!!!
Φίλε, ο Valverde είναι εξωγήινος, τι συζητάς τώρα!
Η συστηματική προπόνηση βοηθάει χοντρικά στο να βγάζουμε την ίδια ισχύ σε χαμηλότερες "στροφές".

Οι ανηφόρες είναι πολύ απαιτητικές για τον αρχάριο/απροπόνητο. Καθαρά λόγω έλλειψης ισχύος. Η δύναμη που απαιτείται για την ανάβαση σε κλίσεις άνω του 5%, έστω και με λίγα χιλιόμετρα, είναι μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να αποδώσει ο οργανισμός του ποδηλάτη σε σταθερό ρυθμό. Αναγκάζεται να δουλέψει στο μέγιστο και σε 2-3 λεπτά τα έχει παίξει.

Το πιο βασικό στοιχείο του προπονημένου ποδηλάτη, που περνάει απαρατήρητο από τους περισσότερους, είναι το πόσο γρήγορα πέφτουν οι παλμοί μετά από μία δυνατή προσπάθεια. Ένας επαγγελματίας μπορεί να ανέβει ένα βουνό με παλμούς κοντά στο max και στις πρώτες στροφές της κατηφόρας να έχει πέσει κάτω από 80. Ένας απροπόνητος (ή και μη ταλαντούχος) θα κατέβει το βουνό με την καρδιά να αγκομαχά σε τριψήφια νούμερα.
Ακριβώς όπως τα λες. Έκανα σχετική παρατήρηση/σύγκριση στην πορεία της φυσικής μου κατάστασης/ποδηλατικής ικανότητας από τον Αύγουστο του 2019 που επανεκκίνησα συστηματικές προπονήσεις μέχρι τον Αύγουστο του 2020 και βρήκα το εξής: Όταν ξεκίνησα, στα διαστήματα μεταξύ των intervals εντάσεων (τα "valleys" όπως τα χαρακτηρίζουν στο TR), είχα προσέξει οι παλμοί μου έπεφταν με ρυθμό 5-6 παλμοί/λεπτό μ.ο. - τότε ήμουν "σάπιος", μετά από σχεδόν 18 μήνες ολικής απραξίας. Πλέον, ένα χρόνο μετά, παρατηρώ ότι οι παλμοί μου πέφτουν με ρυθμό 10-12/λεπτό μ.ο. κι αν το διάστημα ξεκούρασης είναι "μεγάλο" (π.χ. 3 λεπτά), από το 1.5 λεπτό και κάτω, ο ρυθμός αυξάνεται.

Για μένα είναι δείγμα βελτίωσης, ελπίζω να το σκέφτομαι σωστά.
Νομίζω πρέπει να φτιαχτεί club στο strava άμεσα!
Το έφτιαξα! Θα στείλω τις προσκλήσεις στον @pankrok, στον @AthanasiosL και στον @bretsos, για αρχή. Αν θέλει και κάποιος άλλος, στείλτε μου το "Strava athlete name" σας.

Από την άλλη, οι παλμοί ηρεμίας αποτελούν ένα γενικό δείκτη φυσικής κατάστασης και υγιούς καρδιάς. Αν είναι κάτω από 60 είστε σε καλό δρόμο. :biggrin:
Πώς βρίσκεις (με ένα σχετικά καλό βαθμό αξιοπιστίας) τους παλμούς ηρεμίας;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.868
Reaction score
20.360
A! Επίσης, προχθές, την Κυριακή 25/10 (33χλμ) και την Κυριακή 04/10 (60χλμ), πήγα δύο ποδηλασίες! Είχα παρέα τον γνωστό φίλο με το ΜΤΒ, ο οποίος μάλλον δεν βρίσκει παρέα για να πηγαίνει ποδηλασίες, οπότε μου "πρήζει τον έρωτα" να πηγαίνουμε μαζί. Νομίζω θα χρησιμοποιήσω το χρόνο που θα περνάμε μαζί, για να του κάνω πλύση εγκεφάλου να πάρει και road bike! :biggrin: :whistling:

Ήδη τον έπεισα να "πετάξει" τα standard πετάλια του ΜΤΒ! Του χάρισα κάποια spd πετάλια της Shimano που είχα κι είχαν πιάσει "αράχνες", πήρε cleats και παπούτσια και προχθές έκανε σαν παιδί που του χάριζες ένα ψυγείο παγωτά, όταν άρχισε να αντιλαμβάνεται τη διαφορά στην απόδοση με τα spd πετάλια.

Το μόνο "μείον" για μένα είναι ότι λόγω του ότι έχει ΜΤΒ, περιορίζομαι αρκετά στην ταχύτητα που ποδηλατώ και στην προσπάθεια που μπορώ να κάνω, αλλά ΟΚ, θεωρώ ότι 1-2 διαδρομές θα μπορώ να τις κάνω μόνος μου κι εκεί θα φανεί "τι ψάρια πιάνω".
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top