Ποδήλατο



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πριν τις καθημερινές προπονήσεις και πριν βάλω στο τραπέζι τις μπάμιες Σώτο έπαιζα 70 σε ηρεμία. :biggrin:
Δεν είναι μόνο θέμα μπάμιας, άσκηση χωρίς διατροφή είναι σχεδόν άχρηστη. Διατροφή χωρίς άσκηση έχει νόημα, το αντίθετο όχι.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Δεν είναι μόνο θέμα μπάμιας, άσκηση χωρίς διατροφή είναι σχεδόν άχρηστη. Διατροφή χωρίς άσκηση έχει νόημα, το αντίθετο όχι.
Δίκιο έχς, το άλλο είναι inside joke :)
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Μία τυπική μέρα στη δλειά

View attachment 184594

Όταν ξυπνάω δεν έχω παλμούς, βάζω τα δάχτυλα στη μπριζα και μπαίνω σε λειτουργία :lolsign:
Τι δλειά κάνσ? Σκάβσ? Για ουργώνσ

Στο ξύπνημα είμαι μέσα στους 60 στην δουλειά ας το αφήσουμε καλύτερα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Είμαι πολυεργαλείο Σάκη, κάνω όλα όσα ανάφερες και κάτι ακόμα πολύ ιδιαίτερο και πολυσύνθετο...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Αν το μέγεθος είναι σωστό αξίζει, καλό θα ήταν να το ελέγξει ένας έμπειρος ή κάποιο ποδηλαταδικο που είσαι πελάτης.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
εστειλα αιτημα για το γκρουπ αν και χλιαρος χωματας ....λεβον ισκαλατιαν το ονομα μου....
Μόλις έγινες μέλος! Καλές ποδηλασίες!
[...]Είναι πολύ απλό. Μετράμε τους παλμούς μόλις ξυπνήσουμε, ξαπλωμένοι και ακίνητοι. Έτσι μόνο θα έχουμε σχετική ακρίβεια. Με συχνή μέτρηση μπορούμε να βρούμε αν είμαστε κουρασμένοι ή αν έχουμε υπερπροπονηθεί. Οι παλμοί θα είναι πάνω από το εκτιμώμενο νούμερο.

Η παραμικρή κίνηση, ο καφές, το άγχος κτλ τους αυξάνουν.
ΟΚ, σε ευχαριστώ. Θα κάνω την πρώτη μέτρηση αύριο.
 



Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
πάμε πάλ στα ρούχα
για το επερχόμενο φθινόπωρο (τέλος ο αύγουστος για φέτος) της αττικής τι χρειαζόμαστε;
κοντομάνικο jersey και μανίκια;
μακρυμάνικο jersey απλό;
μακρυμάνικο jesrey thermal;
μακρυμάνικο jacket;

στις κατηφόρες εξακολοθούμε να θέμε αντιανεμικό;
με βροχή δεν στέλνω ούτε σουβλάκια σε δίκυκλο οπότε αδιάβροχο κλπ το αφήνω εκτός.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
πάμε πάλ στα ρούχα
για το επερχόμενο φθινόπωρο (τέλος ο αύγουστος για φέτος) της αττικής τι χρειαζόμαστε;
κοντομάνικο jersey και μανίκια;
μακρυμάνικο jersey απλό;
μακρυμάνικο jesrey thermal;
μακρυμάνικο jacket;

στις κατηφόρες εξακολοθούμε να θέμε αντιανεμικό;
με βροχή δεν στέλνω ούτε σουβλάκια σε δίκυκλο οπότε αδιάβροχο κλπ το αφήνω εκτός.

Παναγιώτη, έχω thermal jersey, jacket τεχνικό με γουνάκι από μέσα, jacket χωρίς γουνάκι, μακρυμανικο body fit και από πάν βάζω jersey κοντομάνικο.
Ανάλογα τις καιρικές συνθήκες και το προορισμό βάζω και τα ανάλογα ρούχα.

Για τα παπούτσια έχω toa καλύμματα και ολόκληρο shoes cover.
Γιατί άμα κρυώνουν τα άκρα δεν πας πουθενά...
Απο κάτ φοράω συνήθως bib και το χειμώνα αλλά έχω και μακρύ με ή χωρίς γουνάκι ανάλογα που θα πας.

Όλες οι αγορές έγιναν σε βάθος χρόνου ανάλογα τις εμπειρίες και το κρύο που μάζευα.
Δεν ειμαι fun του αντιανεμικού γιατί πρέπει να σταματάς και να το βάζεις στις καταβάσεις και να το βγάζεις πάλι σε όλες τις υπόλοιπες συνθήκες.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
ήμουνα σίγουρος οτι θα θες όλα, αλλά πως συνεχίζω;
από το κοντομάνικο jersey στο thermal είναι μεγάλο το κενό ή καλύπτεται από συνδυασμούς υποστρωμάτων;
το απλό μακρυμάνικο έχει κάποιο νόημα ή μπορεί να παρακαμφθεί;
καλά για jacket προφανώς θα εξαρτηθεί από το πως θα πάει η ενδιάμεση κατάσταση (θα έρθει και black friday)
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Εγώ χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία την δεδομένη στιγμή παίζω με:
1)Castelli thermal fondo μακρύ
2)Bib shorts
3)Απλό jersey κοντομάνικο
4)Κλασσικο αντιανεμικό / αδιάβροχο
5)Compression μακρυμανικο

Προφανώς στο μέλλον ότι χρειαστεί θα αγοραστεί. Μέχρι ώρας δεν έχω χρειαστεί κάτι περισσότερο απο το bib για τα πόδια.

Για κορμό σε καιρό από τον πιο ζεστό -> στον πιο κρύο χρησιμοποιώ:
1)Jersey κοντομάνικο (>23c)
2)Jersey & compression (16c-23c)
3)Thermal μακρύ (<16c) (optional extra λαιμουδιέρα)
4)Αντιανεμικό / αδιάβροχο μόνο όταν έχει πιθανότητες για βροχή

Καθαρά δική μου γνώμη, βρες ένα κατάστημα που εμπιστεύεσαι να τα δοκιμάζεις και να αγοράζεις απο εκεί, να βλέπεις πως νιώθεις όταν τα φοράς και τι σου αρέσει πιο πολύ. Σε βάθος χρόνου θα σε ανταμείψει. Το δικό μου thermal σχεδον μου το "χάρισαν" επειδή ήταν μικρό και παλιότερο μοντέλο. Πολύ καλές τιμές ανταγωνιστικές του ιντερνετ. Σε κάποια παραδόξως καλύτερες (bib & jersey)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Πανάγο στο ποδήλατο καλό είναι να μην ντύνεσαι σαν το κρεμμύδι γιατί οι συνθήκες του δρόμου αλλάζουν συνέχεια.
Προτείνω αρχικά ένα μακρυμανικο thermal jersey και από κάτω ένα αμάνικο base leyer.
Για τα δεδομένα της παραλιακής θα είσαι πιστεύω καλά.
Στη πορεία βλέποντας και κάνοντας...

Ο γατσούλης έχει κάτι καλές προσφορές τη περίοδο της μαύρης Παρασκευής, από εκεί πήρα πριν 2 χρόνια το βαρύ jacket της northwave (που τώρα που κάθομαι στη αυλή στεγνώνει πάνω από το κεφάλιμ)
Το μπουφάν αυτό είναι πραγματικά εργαλείο κυρίως για χειμερινές αναβάσεις-καταβάσεις, έχει μεμβράνη στρατηγικά τοποθετημένη για να κρατάει το κρύο όταν αδρανής και μεγάλες επιφάνειες χωρίς μεμβράνη για να είναι αναπνέων στη προσπάθεια της ανάβασης.
Το φορούσα εψές που πήγα βουνό και εκτός από κρύο, έβρεχε κιόλας, τίποτα από κάτω δεν χρειάζεσαι με αυτό, μόνο τη ζώνη hr. :)
MVIMG_20201029_154251.jpg
MVIMG_20201029_154332.jpg
 


Μηνύματα
18.922
Reaction score
13.302
Πανάγο στο ποδήλατο καλό είναι να μην ντύνεσαι σαν το κρεμμύδι γιατί οι συνθήκες του δρόμου αλλάζουν συνέχεια.
Προτείνω αρχικά ένα μακρυμανικο thermal jersey και από κάτω ένα αμάνικο base leyer.
Για τα δεδομένα της παραλιακής θα είσαι πιστεύω καλά.
Στη πορεία βλέποντας και κάνοντας...

Ο γατσούλης έχει κάτι καλές προσφορές τη περίοδο της μαύρης Παρασκευής, από εκεί πήρα πριν 2 χρόνια το βαρύ jacket της northwave (που τώρα που κάθομαι στη αυλή στεγνώνει πάνω από το κεφάλιμ)
Το μπουφάν αυτό είναι πραγματικά εργαλείο κυρίως για χειμερινές αναβάσεις-καταβάσεις, έχει μεμβράνη στρατηγικά τοποθετημένη για να κρατάει το κρύο όταν αδρανής και μεγάλες επιφάνειες χωρίς μεμβράνη για να είναι αναπνέων στη προσπάθεια της ανάβασης.
Το φορούσα εψές που πήγα βουνό και εκτός από κρύο, έβρεχε κιόλας, τίποτα από κάτω δεν χρειάζεσαι με αυτό, μόνο τη ζώνη hr. :) View attachment 184639 View attachment 184640
Το ίδιο έχω (νομίζω ακριβώς) κι εγώ! Όταν το πήρα ήταν λίγο στενό, πριν δύο χρόνια περίπου, αλλά τώρα που έχω χάσει και κιλά, είναι κουτί! 8-) :geek:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top