Ποδήλατο

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ερώτηση αρχάριου: πονούν οι παλάμες μου στο σημείο του αντίχειρα. Φταίει το πως πιάνω το τιμόνι (κάνω κάτι λάθος) ή τα φθηνά χερούλια του ποδηλάτου? Ένα ζευγάρι χερούλια "ανατομικά" θα έλυναν το πρόβλημα?
 

Μηνύματα
18.921
Reaction score
13.302
Τι ποδήλατο έχεις, με ίσιο τιμόνι (τύπου trekking, mtb); Νομίζω είναι κατ' αρχήν θέμα συνήθειας, αλλά και στάσης των χεριών στο τιμόνι (αν είναι τέτοιου τύπου δεν έχεις και πολλές θέσεις να αλλάζεις συχνά, σε σχετικά μακρινές διαδρομές, ώστε να μην πιάνονται σε ένα σημείο τα χέρια). Επίσης, γάντια βάζεις;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τι ποδήλατο έχεις, με ίσιο τιμόνι (τύπου trekking, mtb); Νομίζω είναι κατ' αρχήν θέμα συνήθειας, αλλά και στάσης των χεριών στο τιμόνι (αν είναι τέτοιου τύπου δεν έχεις και πολλές θέσεις να αλλάζεις συχνά, σε σχετικά μακρινές διαδρομές, ώστε να μην πιάνονται σε ένα σημείο τα χέρια). Επίσης, γάντια βάζεις;
Ίσιο τιμόνι, όχι γάντια. Οι διαδρομές μου είναι μικρές, 1 ώρα κάθε βράδυ 20 χλμ μέσα στην αθήνα.
 

Μηνύματα
18.921
Reaction score
13.302
Δοκίμασε με γάντια, έχουν πολλαπλά οφέλη. Μειώνουν τους κραδασμούς που δέχεται το χέρι (ανάλογα βέβαια και με το υλικό απόσβεσης που έχουν), προστατεύουν φυσικά σε πτώση την παλάμη, αλλά και από το κρύο (τα μισά γάντια αφήνουν βέβαια απέξω τα δάχτυλα, αλλά δεν μειώνουν και την αίσθηση ελέγχου των χειριστηρίων και φρένων), επίσης δεν αφήνουν το χέρι να γλυστρήσει από το τιμόνι αν ιδρώνει (σε μικρές διαδρομές και βράδυ μάλλον σπάνιο αυτό... αλλά anyway που λένε).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ίσιο τιμόνι, όχι γάντια. Οι διαδρομές μου είναι μικρές, 1 ώρα κάθε βράδυ 20 χλμ μέσα στην αθήνα.
Καλά στα λέει ο Σώτος, θα δεις μεγάλη διαφορά στους πόνους και μουδιάσματα, αυτά είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει τελευταία (έχω δοκιμάσει πολύ πράμα) παράγγειλα και δεύτερο ζευγάρι μετά από ένα μήνα δοκιμής να υπαρχουν.
 




Μηνύματα
543
Reaction score
379
Καλά στα λέει ο Σώτος, θα δεις μεγάλη διαφορά στους πόνους και μουδιάσματα, αυτά είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει τελευταία (έχω δοκιμάσει πολύ πράμα) παράγγειλα και δεύτερο ζευγάρι μετά από ένα μήνα δοκιμής να υπαρχουν.
Για 22,5 με 23 παλάμη αν μετράω σωστά ποιο μέγεθος είναι το σωστό;
Πάνω από ποιο πόσο έχει δωρεάν μεταφορικά;
 

Μηνύματα
18.921
Reaction score
13.302
Έχει size guide για τα γάντια, κάτω από την επιλογή χρώματος. Για τα δικά σου μέτρα κάνει και το Μ και το L.

M = 20-24cm
L= 21-25

Δωρεάν μεταφορικά είναι περίπου πάνω από τα 92 ευρώ, αλλά καλύτερη η επιλογή σε αυτή τη περίπτωση αντί για το δωρεάν να δώσεις 3-4 ευρώ (ή και λιγότερο, εξαρτάται από το συνολικό ποσό), ώστε να έχεις και tracking.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Για 22,5 με 23 παλάμη αν μετράω σωστά ποιο μέγεθος είναι το σωστό;
Πάνω από ποιο πόσο έχει δωρεάν μεταφορικά;
Είμαι στο 22,5 και πήρα το M, στη αρχή είναι κάπως σφιχτά αλλά μετά από 5-6 καλές χρήσεις αποκτούν απόλυτη εφαρμογή.
Το L μετά τις πρώτες χρήσεις θα γίνει σα ξεχειλωμένο βρακι
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ποιος είναι ο κύριος με τους χαμηλούς παλμούς?
Ο πρώτος αθλητής ελεύθερης κατάδυσης που έσπασε το φράγμα των 150 μέτρων (με συγκράτηση της αναπνοής) θέτοντας νέα στάνταρ τεχνικής, προπόνησης κλπ. Το παγκόσμιο στην κατηγορία (no limits) είναι 253 μέτρα το 2012 στην Σαντορίνη όπου ο κάτοχος Herbert Nitsch παραλίγο να πνιγεί.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ο πρώτος αθλητής ελεύθερης κατάδυσης που έσπασε το φράγμα των 150 μέτρων (με συγκράτηση της αναπνοής) θέτοντας νέα στάνταρ τεχνικής, προπόνησης κλπ. Το παγκόσμιο στην κατηγορία (no limits) είναι 253 μέτρα το 2012 στην Σαντορίνη όπου ο κάτοχος Herbert Nitsch παραλίγο να πνιγεί.
Έχουν πολύ τρελά και αυτοί στη κεφάλα.

Όσο αφορά τους θκούσμ παλμούς έχει να κάνει και σε κληρονομικό χάρισμα, και ο αδερφόσμ και εγώ παίζουμε σε χαλαρούς ρυθμούς.

Πήγα μια τελευταία εδώ σαπάν, από βδομάδα πάλι στη Αθήνα... :(

IMG_20201030_161725.jpg
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Το όργανο-gps στο ποδήλατο είναι μονόδρομος, θα το νιώσεις σε βάθος χρόνου.
Καλά όλα αυτά με τα ρολόγια, λείπουν όμως πολλές πληροφορίες που χρειάζονται πραγματικά.
Έχω 5 σελίδες στο όργανο και στις προπονήσεις χρησιμοποιώ εναλλάξ τις 3. View attachment 184454 View attachment 184455

Η τρίτη έχει θερμοκρασία, μπαταρία di2 και λοιπές δευτερεύων πληροφορίες
Χρήστο το άφησα να περάσει έτσι αυτό το πόστ μέχρι να βρώ χρόνο να ρυθμίσω σε κάποιο βαθμό το ρολόι (θέλει διάβασμα, το τερματίσανε οι πστηδες). Αύριο έχει βόλτα οπότε ασχολήθηκα στα γρήγορα με την ενότητα: ποδηλασία... να μην τα ψάχνω τελευταία στιγμή... πάμε λοιπόν να δούμε τι μπορεί να κάνει το ρολογάκι μου που το παρεξηγήσατε...
Έλαβα υπ όψην τις οθόνες σου και ψαχούλεψα να δω τι έχω και μπορώ να βάλω και εγώ από αυτά. Λοιπόν τα έχω όλα - μπορώ να ρυθμίσω έως 32 οθόνες εναλλάξιμες κυκλικά με το πάτημα δύο κουμπιών πάνω - κάτω με έως 6 στοιχεία στην κάθε οθόνη. Έφτιαξα μερικές πρόχειρα για επίδειξη κυρίως...
Θα πώ ότι αυτό το πράμα μόνο καφέ δεν κάνει. Έχουμε να επιλέξουμε από λίστες με πεδία χρονομέτρου, απόστασης, ταχύτητας, καρδιακών παλμών, συχνότητας πεταλιάς, ισχύος, θερμοκρασίας, υψομέτρου, πυξίδας, gps, ταχύτητες di2, οξυγόνου στους μύες, θερμίδων, συνθηκών απόδοσης, γυρολόγια, ανατολή-δύση-πίεση περιβάλλοντος-βαρομετροκή-φορτίο-ρυθμός αναπνοής ενώ το κάθε ένα από αυτά έχει τουλάχιστον 4-5 υποπεδία με πράγματα ίσως και αχρείαστα. Απαιτούνται φυσικά οι ανάλογοι σένσορες ενώ θέλει σκέψη στο πως θα οργανώσεις τις οθόνες. Μερικές φώτο:
Οι οθόνες είναι στο χύμα θα αλλάξουν...
20201030_201105.jpg

20201030_201051.jpg

20201030_201026.jpg

20201030_200139.jpg

Αυτή η οθόνη είναι ο προπονητής ρυθμίζεις με λογισμικό και σε καθοδηγεί
20201030_195944.jpg

Και η di2 -έχει μπροστά, πίσω, μπαταρία ταχύτητας, σχέση μετάδοσης, συνδυασμός ταχυτήτων, μπαταρία του di2 (ΘΕΛΩ DI2 ΟΥΑΑΑΑ).
Γενικότερα θα αντιγράψω τις οθόνες σου ενώ για να ρυθμίσω τα πάντα θα μου πάρει καιρό πιστεύω... για indoor trainers στο μεταξύ άλλη ενότητα, άλλες ρυθμίσεις...
Μετά από ένα suunto d3 και t6 ένα έχω να πώ: αρχαία Ελλάδα με σήμερα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Άμα σε βολέψει Σάκη είσαι καλυμμένος.
Έχω και εγώ ρολόι, δεν βλέπω τίποτα γιατί έχει μικρή οθόνη, η πρεσβυωπία μου ήρθε νωρίς και η μπαταρία δεν βγάζει...
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Σου βγαίνει βέβαια πιο φθηνά να έχεις ένα φθηνότερο ρολόι για το τρέξιμο και το γυμναστήριο και ένα ξεχωριστό υπολογιστάρι για το ποδήλατο.
Στο βλακ φραϊντεεεεεϊ θα πάρω ένα υπολογιστάρι
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Σου βγαίνει βέβαια πιο φθηνά να έχεις ένα φθηνότερο ρολόι για το τρέξιμο και το γυμναστήριο και ένα ξεχωριστό υπολογιστάρι για το ποδήλατο.
Στο βλακ φραϊντεεεεεϊ θα πάρω ένα υπολογιστάρι
Έχουν γεμίσει τα συρτάρια με μλκίες... ένα και καλό για όλα.
Χρήστο έχει 8 μέρες μπαταρία με όλα (θα το τεστάρω κιόλας) μέχρι στιγμής τα βλέπω τα νούμερα τι να πω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Με GPS ανοιχτό Σάκη θα έχεις γύρω στις 6-7 ώρες αυτονομία, όσο περισσότερους αισθητήρες του βάζεις τόσο χειρότερη γίνεται η αυτονομία.
Θα το δεις στη πράξη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top