Opel insignia 1.6T λάδι στο δοχείο νερού......

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Το έχω στην κατοχή μου 4 μήνες και το πήρα με 193000χλμ.

Τις πρώτες μέρες που το έψαχνα βρήκα λίγη μουτζούρα σαν υπολείμματα απο λάδι στο δοχείο νερού και προληπτικά άδειασα τα νερά (στο μάστορά μου) βάλαμε ενα καθαριστικό κυκλώματος και έβαλα καινούριο παρα φλού (δεν βγάλαμε όμως το δοχείο να το πλύνουμε).

Για την ιστορία τα νερά ήταν πεντακάθαρα.

Το κοίταζα για λίγες μέρες μήπως χρειαστεί συμπλήρωμα και σήμερα μετά από 4000χλμ που άνοιξα το πάλι το δοχείο βρήκα πάνω πάνω μια στρώση λάδι και ψηλαφώντας το δοχείο εσωτερικά είδα οτι έχει γλίτσα από λάδι.

Έβαλα σύριγγα να το τραβήξω αλλά τραβούσα μόνο καθαρό παρα φλου,η ποσότητα του λαδιού έφυγε με δυο τρείς φορές που έβαλα το δάχτυλο και την σύριγγα που την σκούπισα άλλες τόσες εξωτερικά.

Τα λάδια είναι καθαρά (δεν έχει περάσει νερό) και σε ολο αυτο το διάστημα δεν χρειάστηκε συμπλήρωμα ούτε λάδι ούτε νερό.

Βρήκα ένα παλιό νήμα σε φόρουμ της opel που με φόβισε αρκετά και μιλάει για τσιμούχες στο ψυγείο λαδιού μέχρι τρύπιες μεμβράνες στο ψυγείο λαδιού και αλλαγή ψυγείου με ταυτόχρονο κατέβασμα τουρμπίνας και καταλύτη.

Άλλοι λένε απλά για προβληματικό εναλλάκτη λαδιού που δεν ξέρω καν τι είναι.

Να συμπληρώσω επίσης πως το αυτοκίνητο δεν έχει περάσει ούτε χιλιοστό την θερμοκρασία λειτουργίας.

Το μόνο που έχω παρατηρήσει και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό είναι πως αργεί αρκετά να ανεβάσει θερμοκρασία αλλά έχω κανονικά ζέστη απο το καλοριφέρ στο πρώτο πεντάλεπτο.

Επίσης έχω δυο τρεις μέρες που χρησιμοποίησα το καλοριφέρ το οποίο δεν βάλαμε να δουλέψει όταν πλύναμε το κύκλωμα.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Ταν το βάζεις μετά από ώρες ακινησία μπροστά ρεταρει;Πολυ πιθανόν να έχει τρύπα το ψυγείο λαδιού. Αλλα όπως και να έχει πρέπει να το δει ο μηχανικός σου
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕΣΩ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΨΥΞΗΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΖΕΣΤΟ ΑΕΡΑ

ΜΕΣΩ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ.

ΑΝ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟΥ

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΑΝΟΙΚΤΟΣ.

Η ΜΙΞΗ ΛΑΔΙΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΕ

ΑΠΟ ΦΛΑΝΤΖΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΚΕΦΑΛΗΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΡΜΠΟ.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Ταν το βάζεις μετά από ώρες ακινησία μπροστά ρεταρει;Πολυ πιθανόν να έχει τρύπα το ψυγείο λαδιού. Αλλα όπως και να έχει πρέπει να το δει ο μηχανικός σου
Οχι λειτουργούν όλα φυσιολογικά.
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕΣΩ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΨΥΞΗΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΖΕΣΤΟ ΑΕΡΑ

ΜΕΣΩ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ.

ΑΝ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟΥ

ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΑΝΟΙΚΤΟΣ.

Η ΜΙΞΗ ΛΑΔΙΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΕ

ΑΠΟ ΦΛΑΝΤΖΑ ΚΥΛΙΝΔΡΟΚΕΦΑΛΗΣ ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΡΜΠΟ.
Βλέπω απο το βιβλίο οτι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε πολύ πρόσφατα καπάκι βαλβίδων και σωλήνα νερού.

Υπάρχει περίπτωση να έχουν μείνει υπολείμματα απο παλαιότερη βλάβη?
Πχ φλάτζα η οτιδήποτε?

Ο μηχανικός μου που το είδε πριν δυο μήνες που αλλάξαμε τα νερά μου είπε πως αν ήταν φλάτζα θα είχα σοβαρές δυσλειτουργίες.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Όσο συντομότερα το δει ο μηχανικός σου τοσο το καλύτερο μιας και το λάδι καταστρέφει τα πλαστικά(σωλήνες κτλ).
Πολύ πιθανόν να είναι αυτό που σου είπα
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Όσο συντομότερα το δει ο μηχανικός σου τοσο το καλύτερο μιας και το λάδι καταστρέφει τα πλαστικά(σωλήνες κτλ).
Πολύ πιθανόν να είναι αυτό που σου είπα
Και εμένα εκεί πάει το μυαλό μου.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΜΕΣΩ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ΨΥΞΗΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ

ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙΣ ΑΜΕΣΑ ΖΕΣΤΟ ΑΕΡΑ

ΜΕΣΩ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ.
Όχι καλέ. Τα a/c στα αυτοκίνητα με κινητήρες εσωτερικής καύσης είναι μόνο ψύξη.
Απλώς η κυκλοφορία ψυκτικού είναι εξυπνότερη. :p
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Μετά το λαδάκι που τράβηξα με το δάχτυλο απο το δοχείο του νερού την περασμένη Κυριακή σε έλεγχο που έκανα εχτές το νερό ήταν πεντακάθαρο.

Βέβαια έχει μείνει η πέτσα γυρω γύρω στο δοχείο.

Την επόμενη Δευτέρα το αμάξι θα μπει για γενικό service και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.

Να αλλάξω ψυγείο λαδιού προληπτικά?

Πραγματικά με έχει μπερδέψει.

Να είναι πολύ μικρή η τρύπα στο ψυγείο λαδιού και να βούλωσε,να είναι απο αλλού η διαρροή?

Πιστευώ πως θα βγάλει άκρη ο μάστορας αλλά για κάθε περίπτωση για βοηθήστε λίγο.
 

Μηνύματα
515
Reaction score
37
δεν θα σου αρεσει αυτό που θα σου πω αλλα πούλα το όσο είναι καιρός ,βγάζουν όλα προβληματα και αυτα και τα opel astra j turbo το οποία είχα , φλάντζα, καθρέπτη μηχανης, κλπ κλπ ειχε αγοραστει καινουριο 24.500 και πουλήθηκε με ζημια 6000,(είχα αλλάξει 5 φορές δοχείου νερού, αλλες τόσες θερμοστάτη), αν θες το κεφαλι σου ησυχο και να μη δώσεις πολαπλασια λεφτα δώστο
 

Μηνύματα
119
Reaction score
269
δεν θα σου αρεσει αυτό που θα σου πω αλλα πούλα το όσο είναι καιρός ,βγάζουν όλα προβληματα και αυτα και τα opel astra j turbo το οποία είχα , φλάντζα, καθρέπτη μηχανης, κλπ κλπ ειχε αγοραστει καινουριο 24.500 και πουλήθηκε με ζημια 6000,(είχα αλλάξει 5 φορές δοχείου νερού, αλλες τόσες θερμοστάτη), αν θες το κεφαλι σου ησυχο και να μη δώσεις πολαπλασια λεφτα δώστο
Δεν ξερω απο ΟΠΕΛ αλλα στο Νισσαν αλμερα που ειχα πριν πολλα χρονια το ιδιο φαινομενο ηταν τελικα σπαζμενη κυλινδροκεφαλη!.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Εγώ με Opel Corsa είχα το ίδια θέμα. Φλάντζα καθρέπτη η κάποια άλλη φλάντζα στα ίδια με σένα χιλιόμετρα. Δες τις φλαντζες άλλαξε τες προληπτικά. Είναι πιο οικονομικό τώρα από ότι μετά. Εγώ δυστυχώς το έφτιαξα μετά και μου έφυγε 1.5 χιλιάρικο. Και επειδή από ότι θυμάμαι έχεις και αέριο δες αν παίζει και αυτό ρόλο γιατί το έξτρα αέριο κάνει ζημιές γενικώς στον κινητήρα.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 



Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Ψυγείο λαδιού ήταν τελικα;
Έτσι φαίνεται και μια φλάντζα στην τουρμπίνα!
Θα το παρακολουθώ όμως για σιγουριά!
Καλημέρα. Εγώ με Opel Corsa είχα το ίδια θέμα. Φλάντζα καθρέπτη η κάποια άλλη φλάντζα στα ίδια με σένα χιλιόμετρα. Δες τις φλαντζες άλλαξε τες προληπτικά. Είναι πιο οικονομικό τώρα από ότι μετά. Εγώ δυστυχώς το έφτιαξα μετά και μου έφυγε 1.5 χιλιάρικο. Και επειδή από ότι θυμάμαι έχεις και αέριο δες αν παίζει και αυτό ρόλο γιατί το έξτρα αέριο κάνει ζημιές γενικώς στον κινητήρα.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Και άλλος φίλος με corsa άλλαξε πρόσφατα φλάντζα καθρέφτη ελπίζω να μην πονάνε και τα insignia εκεί!
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Είναι με καδενα τα corsa. Το δικό σου δεν έχει φλατζα καθρεφτη. Από το ψυγείο ηταν μην έχεις αγχος ;)
 
Last edited:


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Το βολάν επισκευάζεται.
Βέβαια μη φανταστείς γλυτώνεις πολλά , 180 συν ΦΠΑ χρεώνει ο μάστορας για τα διπλής μάζας
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Το βολάν επισκευάζεται.
Βέβαια μη φανταστείς γλυτώνεις πολλά , 180 συν ΦΠΑ χρεώνει ο μάστορας για τα διπλής μάζας
Αφού λύθηκε το αυτοκίνητο μπήκαν όλα καινούργια και ο δίσκος ήταν αλλαγμένος πριν 40.000 km αλλά επειδή ήθελε και βολάν και δεν το άλλαξαν λόγω κόστους τον είχε φάει μόνο μπάντα άσε που ήταν και τοποθετημένος ανάποδα!
Είναι με καδενα τα corsa. Το δικό σου δεν έχει φλατζα καθρεφτη. Από το ψυγείο ηταν μην έχεις αγχος ;)
Δεν φαντάζεσαι από τι άγχος με έβγαλες! ❤
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Να μην έχεις άγχος με το αυτοκίνητο. Απλα να απολαμβάνεις τις διαδρομές σου και να το προσέχεις τη στιγμή που πρεπει. Είτε εχεις άγχος είτε δεν έχεις αν είναι να βγαλει ζημια θα τη βγάλει...οποτε δεν έχει νόημα ; ) Το μόνο που έχεις να κάνεις εσύ ειναι να το φροντίζεις με τα service του και αυτό θα σε πηγαίνει όπου θελεις:)
Εχεις άγχος μη χαλάσει το ηχοσυστημα σου;
Φανταζομαι οχι απλα το απολαμβάνεις ; )
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Να μην έχεις άγχος με το αυτοκίνητο. Απλα να απολαμβάνεις τις διαδρομές σου και να το προσέχεις τη στιγμή που πρεπει. Είτε εχεις άγχος είτε δεν έχεις αν είναι να βγαλει ζημια θα τη βγάλει...οποτε δεν έχει νόημα ; ) Το μόνο που έχεις να κάνεις εσύ ειναι να το φροντίζεις με τα service του και αυτό θα σε πηγαίνει όπου θελεις:)
Εχεις άγχος μη χαλάσει το ηχοσυστημα σου;
Φανταζομαι οχι απλα το απολαμβάνεις ; )
Έχω άγχος γιατί ενώ αρκετοί φίλοι μου είπαν ότι είναι από τα καλύτερα αυτοκίνητα που βγάζει η opel άλλοι τόσοι μου είπαν ότι θα έχω συνέχεια προβλήματα και βλάβες!
Εγώ στην οδήγηση μου πλέον είμαι πολύ συντηρητικός και σπάνια θα περάσω τις 3.000 στροφές και όσο για τη συντήρηση και τα service είμαι υποχόνδριος με την υποψία και μόνο ότι κάτι θέλει αλλαγή Θα το φτιάξω!
Άπο εκεί και πέρα τίθεται καθαρά θέμα αξιοπιστίας του αυτοκινήτου και αυτό δεν μπορώ να το ξέρω τους τρεις μήνες που το έχω στα χέρια μου!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top