αποφθέγματα διασήμων & σχολιασμοί αυτών

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Quod licet Jovi, non licet bovi.
(Ό,τι ο Δίας μπορεί να πράξει, δεν σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να το κάνει).
Η δικαιολογία για τα δύο μέτρα και δύο σταθμά.
Και κάτι πολιτικά "σοφόν" από τον μεγάλο Albert Camus: "Charm is a way of getting the answer "yes" without asking a clear question".
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364

Μπέρτολτ Μπρεχτ
Μόνο οι κακοί στρατηγοί χρειάζονται ήρωες.

Μπέρτολτ Μπρεχτ, 1898-1956, Γερμανός συγγραφέας



Φρειδερίκος Β’ (ο Μέγας)
Αν οι στρατιώτες μου άρχιζαν να σκέφτονται, κανένας απ’ αυτούς δεν θα έμενε στον στρατό.

Φρειδερίκος Β’ (ο Μέγας), 1712-1786, Αυτοκράτωρ της Πρωσίας [1740-1786]


Carl Spaatz
Υπάρχουν δύο επαγγέλματα στον κόσμο που οι ερασιτέχνες είναι ανώτεροι από τους επαγγελματίες: η στρατιωτική τέχνη και η πορνεία.

Carl Spaatz, 1891-1974, Αμερικανός στρατηγός
 


P

panag 505

Guest
Επιστολή του Σεφέρη στην Μαρώ, όπως την είχε ονομάσει ο ίδιος. Τη σύζυγό του.

[Αθήνα] Κυριακή πρωί. [29 Σεπτεμβρίου 1940]


«Μόλις τώρα πήρα το πρωινό μου και διάβασα το γράμμα σου. Ανάσανα που ξέρω πως έρχεσαι την Παρασκευή.

Δεν ξέρεις πώς σε περιμένω. Γιατί αυτές τις τελευταίες μέρες σ' έχω φριχτά επιθυμήσει.

Τί τα θέλεις, σε στερήθηκα όλο το καλοκαίρι και γιατί ήσουν μακριά και γιατί ίσως, μ' όλες αυτές τις ανόητες ιστορίες, κι όταν ήσουν ακόμα κοντά μου, δεν σε είχα όπως θα το ήθελα. - Όλο μου το σώμα πονεί από επιθυμία.

Σκέπτομαι πως μπορεί να σε κρατήσω γυμνή απάνω μου και όλα χάνουνται, όπου και να βρίσκομαι, ό,τι και να κάνω.

Είναι αστείο κάποτε να βλέπω τον εαυτό μου σαν έναν υπνοβάτη ή σαν έναν τυφλό που σε ψάχνει με τις παλάμες απλωμένες και με τα μάτια κλειστά.

Είμαι ελεεινά καυλωμένος, χρυσό, και δε σκέπτομαι τίποτε άλλο παρά πώς να σε γαμήσω ατέλειωτα μια ολόκληρη νύχτα».

Και δεν μπορώ να σου γράψω αλλιώς.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ

Είναι δυνατόν να είναι κάποιος τζέντλεμαν όταν του είναι σηκωμένη;

Comte de Sade, 1740-1814
Γάλλος συγγραφέας
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
"Desire is when you do what you want. Will is when you can do what you do not want" του ιδιόμορφου Ρώσου διανοούμενου Peter Ouspensky για τη "δικαίωση" της επιθυμίας και την "εξήγηση" της θέλησης.
Σε άλλη περίπτωση ως προς την αξία της "αλήθειας" είχε πει : "Most people can accept the truth only in the form of a lie".
Για δε τη σχεση (ή διαμάχη) θρησκείας και επιστήμης... : "A religion contradicting science and a science contradicting religion are equally false".
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Νίκος Καζαντζάκης
Σα δεν φτάσει ο άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, δεν βγάζει στην πλάτη του φτερούγες να πετάξει.

Νίκος Καζαντζάκης, 1883-1957, Έλληνας συγγραφέας


Φραντς Κάφκα
Από ένα σημείο και μετά δεν υπάρχει πλέον επιστροφή. Αυτό είναι το σημείο που πρέπει να φτάσουμε.

Φραντς Κάφκα, 1883-1924, Τσέχος συγγραφέας
 
  • Like
Reactions: jag


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
'' τα πάντα υπόκεινται στους νόμους της έλξης '' *

- η γνώμη της γυναίκας μου για εμένα , συμπίπτει με αυτή της ερωμένης μου για τον άντρα της . . . ομοίως ίδια είναι άποψη της γυναίκας μου για τον εραστή της με αυτή της ερωμένης μου για εμένα


1604397458100.png
. . . άσημος , 1963 . . .


* ότι ισχύει και στο σύμπαν
 
Last edited:

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Από ένα σοφό (ήδη απελθόντα) καθηγήτη των Αγγλικών, όταν παιδευόμουν με το να πετύχω την "ακρίβεια" στη μετάφραση:
"Η μετάφραση είναι σαν την ερωμένη. Δεν χρειάζεται να είναι πιστή. Πρέπει να είναι...ωραία"!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
Θουκυδίδης
Ου τοις άρχειν βουλομένοις μέμφομαι, αλλά τοις υπακούειν ετοιμοτέροις ούσιν.

Δεν κατηγορώ αυτούς που ασκούν την εξουσία, αλλά αυτούς που είναι πρόθυμοι να υπακούσουν.
Θουκυδίδης, 460-394 π.Χ., Αθηναίος ιστορικός


Βωβενάργκ
Ένας άνθρωπος που είναι γεννημένος να υπακούει, θα υπακούει ακόμα και επάνω στον θρόνο.

Βωβενάργκ, 1715-1747, Γάλλος γνωμικογράφος
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
οι αρχαιοι,ειχα καποια στιγμη ακουσει οτι.. ελεγαν "δωσε στον ανθρωπο εξουσια για να δεις τι ειναι" ... με αφορμη το παραπανω σχολιο του Mr Spock, το αναζητησα στο ιντερνέ και βρηκα μερικα ακομα
"Αρχή άνδρα δείκνυσι "
 


Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Και ο John Maxwell είχε πει: "People buy into the leader before they buy into the vision", ενώ ο Ναπολέων ο Α' (Βοναπάρτης) είχε αναφέρει ότι..."a leader is a dealer in hope"!
Οι Αμερικανικές εκλογές και όχι μόνον έχουν κάτι να μας δείξουν περί αυτού.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
'' δεν υπάρχει ο μπάιντεν , δεν έγιναν οι εκλογές , δεν υπάρχει covid . . . όλα είναι LSD-25 ''

τρόναλντ ντάμπ . . . ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
αυτο το να ψηφιζεις τον αντιπαλο αυτου που αντιπαθεις (ή ψηφιζουν αυτοι που αντιπαθεις) καποια στιγμη να σταματησει ... Dec.
-
η παραγωγη ηγετων εχει σταματησει απο τη στιγμη που δεν βγαινουν ικσνοι σκολουθοι ειχε πει καποιος αλλα δε θυμαμαι ποιος..
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.408
Reaction score
50.364
" το μόνο σχέδιο που δεν αποτυγχάνει , είναι το μη σχέδιο "

images.jpeg


- δεκαρι με τόνο
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
"Ο πολιτικός ωφελείται όταν μοιράζει υποσχέσεις, αλλά βλάπτεται όταν τις πραγματοποιεί."

Ιωάννης Κωλέττης, 1844, επί πρωθυπουργίας του
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top