Αγορά "all-around" Ενεργών Ηχείων

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Καλησπέρα σας,

με 2 χρόνια καθυστέρηση ήρθε επιτέλους η ώρα μου να κάνω επένδυση σε HIFI. Ακουγα και ακούω με τις ωρες μουσικη (κατα βάση jazz, μπλουζ, σαουλ, ορχηστρικη κτλ) , αλλά ποτέ με κάποια "σοβαρή" υποδομή. Πριν 2 χρόνια, είχα πάρει σβάρνα τα μαγαζιά, τις εκθέσεις, τα φορουμ για να αρχιζω να καταλαβαινω τι μου γινεται, αλλά προέκυψε ξαφνική μετακόμιση στο εξωτερικό και το εγκατέλειψα. Και ευτυχώς τώρα που το σκέφτομαι, μετα και το διάβασμα που άρχισα πάλι εδώ, γιατί θα είχα φορτωθεί ενισχυτές, ηχεία, καλώδια κτλ για τα οποία δεν είχα (και εξακολουθω να μην έχω) ιδέα.

Στο θέμα τώρα. Έχω καταλήξει πλέον ότι αυτό που θέλω είναι ο συνδυασμός της ευκολίας και ποιότητας που μπορει να σου δώσει ενα σετ ενεργών ηχείων. Αλλά θέλω να μπορώ να κουμπώσω και ενα πικακ, να στριμαρω με spotify και ει δυνατόν να έχω και μια έξοδο HDMI ARC να κουμπωσω μια oled LG.

Εϊχα δει αρχικά τα klipsch the fives, που βέβαια καταλαβα ότι είναι αυτοενισχυόμενα και όχι ενεργά. Μετά έπεσα πάνω στα KEF LS50 Wireless II, που βέβαια κάνουν 2500 και κάτι τέτοιο νομίζω θα ήταν υπερβολή.

Η λογική φαντάζομαι λέει να πάω σε εξωτερική μονάδα streαmer-dac για να με καλύψει για όλες τις απαιτήσεις.

Η αγορά θα γίνει τον Ιανούαριο και σκεφτόμουν για ένα μπάτζετ γύρω στα 1200-1500 ευρω, χωρίς να είναι και απόλυτο. Το σύστημα θα μπεί σε ένα σαλόνι 25-30 τμ. Και σίγουρα η απόδοση του συστήματος και στο μάτι, πέρα από το αυτί, μετράει.

Αν κάποιος μπορει να μου δώσει προτάσεις ή ακόμα και να μου πει ότι είναι εντελώς λάθος όλος ο συλλογισμός μου, θα ήμουν ευγνώμων. Νομίζω ότι και άλλοι "αρχαριοι" θα θέλουν να στήσουν ένα ανάλογο κονσεπτ.

Ευχαριστώ.
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Δωσε λιγες πληροφοριες ακομη.
Σε ποση αποσταση θ ακους. Μπορεις να κανεις ισοπλευρο τριγωνο? Ο καναπες ειναι κολημενος η οχι στον πισω τοιχο. Το συστημα μπαινει περιπου στη μεση καποιου τοιχου απεναντι. Εχει ανοιγματα δεξια η αριστερα?
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Το σύστημα λογικά θα στηθεί (μάλλον με βάσεις και όχι πάνω στο έπιπλο) δεξιά και αριστερά της τηλεόρασης, η οποία έχει τοίχο πίσω.

O καναπες ακουμπάει στον απέναντι τοίχο, σε ευθεία απόσταση περίπου 3-3,5 μέτρα. Και επίσης το γραφείο μου (που κάθομαι πολλές ώρες) είναι δίπλα από το καναπέ και σε διαγώνια απόσταση 3.5-4 μέτρα από τα ηχεία. Στο σημειο καναπέ λογικά μπορώ να επιτύχω ισόπλευρο τρίγωνο.

Οι εντάσεις γενικά δεν θα είναι πολύ ψηλές λόγω πολυκατοικίας. Εφόσον χρειαστεί για τις χαμηλες sub θα προσθέσω.
 


Μηνύματα
41
Reaction score
42
Άκυρο, έβαλα να το μετρήσουνε μιας και εγώ είμαι ακόμα στο εξωτερικό.

Ειναι λιγότερο από ότι φανταζόμουν. Κοντά στα 2,5 είναι η αποσταση.
 

K

kimon

Guest
Με το διατιθέμενο ποσό, η στοιχειώδης (ποιοτικά) κάλυψη όλων των απαιτήσεων του φίλου μού φαίνεται λίγο πιο εύκολη από τον τετραγωνισμό του κύκλου, οπότε θα πρέπει να γίνουν οι σχετικές "εκπτώσεις"... Για να δούμε όμως τι έχει να προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία!
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Streamer και ενεργα ηχεια και dac/usb dac και προενισχυτης και balanced εξοδοι......κοιτα τι εκανε αυτος εδω


εισαι και λιγο πανω απο τα 1500 που ειναι το οριο.Φυσικα απλα ριχνω την ιδεα,στη θεση των ηχειων θα μπορουσε να ειναι καποιο αλλο ενεργο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Αυτό σ'αρέσει εμφανισιακά;


Βλέποντας το μικρότερο, που βγαίνει και σε λευκό:



Υποθέτω πως και το μεγαλύτερο θα βγαίνει.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
1
Αν θες και πικάπ όπως γράφεις πρέπει ο προενισχυτής να διαθέτει phono stage ή το πικάπ να το έχει ενσωματωμένο.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Χονδρικα θες δορφορο 9 - 10 ιτσων.
Με 400 ευρω το τεμαχιο (συνολο 800) ευρω παιρνεις δυο σαν αυτο. https://www.krkmusic.com/Studio-Monitors/ROKIT-10-3-G4

Με 715 ευρω παιρνεις και το ομοσταυλο σαμπ. Δωδεκαιντσο παρακαλω!

Νομιζω οτι εχεις ενα παρα καλο συνολο. Εισαι στα ορια στο οικονομικο.

Ο αδερφος μου εχει ενα παρομοιο συστημα. Τωρα εχει παραγγειλει μια συσκευη η οποια συνδεεται στο σαμπ, το οποιο δινει ηχο στα ηχεια, κι αυτη η συσκευη θα του παιζει μεσω blue tooth οτι θελει απο το κινητο - λαπτοπ - ταμπλετ. Περιμενω να παραλαβει για να μου πει καποια πραγματα παραπανω.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Streamer και ενεργα ηχεια και dac/usb dac και προενισχυτης και balanced εξοδοι......κοιτα τι εκανε αυτος εδω


εισαι και λιγο πανω απο τα 1500 που ειναι το οριο.Φυσικα απλα ριχνω την ιδεα,στη θεση των ηχειων θα μπορουσε να ειναι καποιο αλλο ενεργο.
Αυτά που κατάλαβα ότι χρησιμοποιεί είναι τα Tannoy Gold 8 και το streamer της Cambridge. Τι άλλο έχει πάνω;

Τα ηχεία δεν τα ξέρω αλλά είναι σίγουρα κούκλες.

Αν θες και πικάπ όπως γράφεις πρέπει ο προενισχυτής να διαθέτει phono stage ή το πικάπ να το έχει ενσωματωμένο.
ναι το γνωρίζω αυτό. Απλά με το πικακ σκεφτηκα να ασχοληθω αφου έχω καταλήξει στα υπόλοιπα και δεν το βάζω στο μπατζετ αυτή τη στιγμή.
Αυτό σ'αρέσει εμφανισιακά;


Βλέποντας το μικρότερο, που βγαίνει και σε λευκό:



Υποθέτω πως και το μεγαλύτερο θα βγαίνει.
Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο μου, αλλα ειναι οκ. Πολύ πιθανό να χρειαστεί να κάνω εκπτώσεις στο κομμάτι της εμφάνισης.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο μου, αλλα ειναι οκ. Πολύ πιθανό να χρειαστεί να κάνω εκπτώσεις στο κομμάτι της εμφάνισης.
Καλύτερα έκπτωση στην εμφάνιση (που στο κάτω κάτω, ωραία ηχεία είναι, έχουν κίτρινο woofer που σε κάποιους μπορεί να αρέσει έτσι μοντέρνο που είναι) παρά έκπτωση στην ηχητική ποιότητα.
Να ξέρεις ότι με τα 2 αυτά και το sub τους τοποθετημένο στη σωστή θέση θα είσαι πολύ καλά.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Αυτά που κατάλαβα ότι χρησιμοποιεί είναι τα Tannoy Gold 8 και το streamer της Cambridge. Τι άλλο έχει πάνω;
Αν ρωτας για το streamer.....spotify,tidal,tunein,συμαβτο με roon και αλλα. Φυσικα αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις laptop τοτε κανεις την ιδια δουλεια με ενα dac με balanced εξοδους και ρυθμιση εντασης.Μπορεις να βρεις κατι τετοιο και με 500 ευρω.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Χονδρικα θες δορφορο 9 - 10 ιτσων.
Με 400 ευρω το τεμαχιο (συνολο 800) ευρω παιρνεις δυο σαν αυτο. https://www.krkmusic.com/Studio-Monitors/ROKIT-10-3-G4

Με 715 ευρω παιρνεις και το ομοσταυλο σαμπ. Δωδεκαιντσο παρακαλω!

Νομιζω οτι εχεις ενα παρα καλο συνολο. Εισαι στα ορια στο οικονομικο.

Ο αδερφος μου εχει ενα παρομοιο συστημα. Τωρα εχει παραγγειλει μια συσκευη η οποια συνδεεται στο σαμπ, το οποιο δινει ηχο στα ηχεια, κι αυτη η συσκευη θα του παιζει μεσω blue tooth οτι θελει απο το κινητο - λαπτοπ - ταμπλετ. Περιμενω να παραλαβει για να μου πει καποια πραγματα παραπανω.
Ναι κατάλαβα, έχω μια παρόμοια, πολύ φτηνή συσκευή βέβαια, για κάτι ηχεία edifier που εχω στο γραφειο μου. Λογικά θα έχει σημαντική απώλεια στη ποιότητα. Αναμένουμε feedback.
Αν ρωτας για το streamer.....spotify,tidal,tunein,συμαβτο με roon και αλλα. Φυσικα αν σκοπευεις να χρησιμοποιησεις laptop τοτε κανεις την ιδια δουλεια με ενα dac με balanced εξοδους και ρυθμιση εντασης.Μπορεις να βρεις κατι τετοιο και με 500 ευρω.
Σε αυτό το σε set up , υπάρχει λύση για τη τηλεόραση;
Επίσης γνωρίζεις μήπως τα ηχεία;
 
Last edited:

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Σε αυτό το σε set up , υπάρχει λύση για τη τηλεόραση;
Επίσης γνωρίζεις μήπως τα ηχεία;
η τηλεοραση στο dac του streamer με οπτικη ψηφιακη,δεν θα εχεις hdmi arc......τα ηχεια ειναι η προσιτη σειρα monitor της Τannoy (δεν την γνωριζεις?)
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Την γνωρίζω την εταιρεία απλά ρωτάω αν έχεις κάποια γνώμη για τα συγκεκριμένα ηχεία, σε περίπτωση που το budget μου φτάσει μέχρι εκεί.

Οπτική με hdmi arc απο αποψη αποτελέσματος έχουν σημαντική διαφορά;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ο αδερφος μου πηρε μεταχειρισμενα απο το μελος wnet, και ειναι πολυ ευχαριστημενος, σημειωτεον οτι εχει αγορασει και σαμπ της εταιριας.
Ενα αλλο μελος απο Θεσσαλονικη, μου διαφευγει το ονομα, πηρε αυτα που σου προτεινα κι εγραψε εδω τα πιο ενθουσιωδη σχολια.
Νομιζω οτι και ο wnet εχει παρει μετα την πωληση των δικων του παλι της ιδιας εταιριας, δεν ειμαι σιγουρος.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ο αδερφος μου πηρε μεταχειρισμενα απο το μελος wnet, και ειναι πολυ ευχαριστημενος, σημειωτεον οτι εχει αγορασει και σαμπ της εταιριας.
Ενα αλλο μελος απο Θεσσαλονικη, μου διαφευγει το ονομα, πηρε αυτα που σου προτεινα κι εγραψε εδω τα πιο ενθουσιωδη σχολια.
Νομιζω οτι και ο wnet εχει παρει μετα την πωληση των δικων του παλι της ιδιας εταιριας, δεν ειμαι σιγουρος.
Ο αδελφός σου έχει τα 8'' G2 και έβαλε και ένα sub 10'' αν δεν απατώμαι. (εύχομαι να τα χαίρεται! χαιρετίσματα πες του)
Εγώ έχω τα 6'' G3 (τα προτίμησα για χωροταξικούς κυρίως λόγους και nearfield ακρόασης) και 2 sub 10''

Στον φίλο μας εδώ αν θέλει KRK (υπάρχουν και άλλα ενεργά φυσικά) θα πρότεινα αντί για τα 10'' G4 και 1 sub 12'', να πήγαινε στα 8'' G4 και 2 sub 10'' ώστε να φτάσει το budget και να ξεκινήσει απ' την αρχή με 2 subs. Άλλωστε πρέπει να μείνει λίγο χρήμα για να πάρει και κάτι να τα οδηγεί, dac, προενισχυτή ή ότι αποφασίσει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top