Αγορά "all-around" Ενεργών Ηχείων

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Καλημέρα,

για πιο ακριβή εικόνα βρήκα σχεδιάγραμμα του σπιτιού που είχε γίνει παλαιότερα.

Τελικά ο συνολικός χώρος είναι μικρότερος από 20τμ. Η απόσταση μεταξυ των δυο ηχειων μπορει να είναι περιπου 3 μετρα(με καλωδιο πανω απο μια πορτα βεβαια) , οσο περιπου κ η αποσταση απο τον καναπε.
Από το γραφειο η αποσταση ειναι μεγαλύτερη αλλα ετσι και αλλιως ειναι σε λαθος σημειο σωστης ακουστικής.
Ο αδελφός σου έχει τα 8'' G2 και έβαλε και ένα sub 10'' αν δεν απατώμαι. (εύχομαι να τα χαίρεται! χαιρετίσματα πες του)
Εγώ έχω τα 6'' G3 (τα προτίμησα για χωροταξικούς κυρίως λόγους και nearfield ακρόασης) και 2 sub 10''

Στον φίλο μας εδώ αν θέλει KRK (υπάρχουν και άλλα ενεργά φυσικά) θα πρότεινα αντί για τα 10'' G4 και 1 sub 12'', να πήγαινε στα 8'' G4 και 2 sub 10'' ώστε να φτάσει το budget και να ξεκινήσει απ' την αρχή με 2 subs. Άλλωστε πρέπει να μείνει λίγο χρήμα για να πάρει και κάτι να τα οδηγεί, dac, προενισχυτή ή ότι αποφασίσει.
Ευχαριστώ για το σχόλιο.
Για ποιο λόγο θεωρείς ότι είναι καλύτερο να μπουν 2 subs και μικρότερο ηχείο; Γενικά και το είδος της μουσικής που ακούω δεν έχει πολύ μπάσο. Βέβαια σίγουρα θα είναι καλύτερο για ταινίες.
 

Attachments


Μηνύματα
13.617
Reaction score
6.575
Την γνωρίζω την εταιρεία απλά ρωτάω αν έχεις κάποια γνώμη για τα συγκεκριμένα ηχεία, σε περίπτωση που το budget μου φτάσει μέχρι εκεί.

Οπτική με hdmi arc απο αποψη αποτελέσματος έχουν σημαντική διαφορά;
εχω ακουσει το μικρο μοντελο το 5 και μου αρεσε πολυ,αλλα σε συνδυασμο με πολυ καλο dac .
Οχι δεν θα εχεις διαφορα,πρακτικο ειναι το θεμα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Καλημέρα,

για πιο ακριβή εικόνα βρήκα σχεδιάγραμμα του σπιτιού που είχε γίνει παλαιότερα.

Τελικά ο συνολικός χώρος είναι μικρότερος από 20τμ. Η απόσταση μεταξυ των δυο ηχειων μπορει να είναι περιπου 3 μετρα(με καλωδιο πανω απο μια πορτα βεβαια) , οσο περιπου κ η αποσταση απο τον καναπε.
Από το γραφειο η αποσταση ειναι μεγαλύτερη αλλα ετσι και αλλιως ειναι σε λαθος σημειο σωστης ακουστικής.


Ευχαριστώ για το σχόλιο.
Για ποιο λόγο θεωρείς ότι είναι καλύτερο να μπουν 2 subs και μικρότερο ηχείο; Γενικά και το είδος της μουσικής που ακούω δεν έχει πολύ μπάσο. Βέβαια σίγουρα θα είναι καλύτερο για ταινίες.
Δεν εχει να κανει με τις ταινιες αλλα ουτε με το πολυ μπασο. Ειναι η ομοιογενεια στον ηχο - χωρο.
Το ιδανικο ειναι 4 σαμπ, αλλα δεν στο λεμε απο τωρα μην φυγεις τρεχοντας! :lol:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Για ποιο λόγο θεωρείς ότι είναι καλύτερο να μπουν 2 subs και μικρότερο ηχείο; Γενικά και το είδος της μουσικής που ακούω δεν έχει πολύ μπάσο. Βέβαια σίγουρα θα είναι καλύτερο για ταινίες.
Μικρότερα ηχεία για να χωρέσουν πιο εύκολα και να φτάσουν τα χρήματα, 2 subs αντί ενός γιατί είναι ευκολότερο να έχεις πιο ομοιόμορφο μπάσο στο χώρο και να "παλέψεις" κάπως τους συντονισμούς το δωματίου.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Μικρότερα ηχεία για να χωρέσουν πιο εύκολα και να φτάσουν τα χρήματα, 2 subs αντί ενός γιατί είναι ευκολότερο να έχεις πιο ομοιόμορφο μπάσο στο χώρο και να "παλέψεις" κάπως τους συντονισμούς το δωματίου.
Κατάλαβα.

Για να δω αν με παιρνει απο χώρο τα sub που είναι το βέλτιστο να τοποθετηθούν για να επιτευχθεί η ομοιομορφία;

Έτσι όπως το σκέφτομαι τώρα μόνο κάτω από το κάθε ηχείο με παίρνει, γιατί στο κέντρο θα είναι το έπιπλο της τηλεόρασης.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Αν μπορείς, ακριβώς στο μέσον των ηχείων, στο έπιπλο της τηλεόρασης (αν δεν κουδουνίζει). Για ένα εκεί είναι η ιδανική θέση. Για 2 έχεις πολύ μεγαλύτερη ελευθερία τοποθέτησης.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εμενα η προταση μου ειναι λιγο διαφορετική απο τις αλλες και θελει λιγο ψάξιμο για να γινει πλήρως κατανοητή.
απο ηχεια θα προτεινα αυτα:
Τα ηχεια ειναι παθητικά φυσικά αλλα τα περνεις 500 ευρω.
Απο ενισχυτές περνεις δυο hypex fusion 252
Υπαρχει και Έλληνας αντιπρόσωπος και μέλος του site ο Ζαπαντης οπου μπορει να σε βοηθησει και στο παρακατω που ειναι λιγο tricky.
στον πρωτο fusion περνεις ψηφιακό σημα απο την πηγή και στο δευτερο καναλι στελνεις παλι ψηφιακό σημα μεσω του πρώτου. Τον ενα τον δηλώνεις ως left και τον αλλο ως right. Κανεις μετρησεις στο χωρο με το REW και στην συνεχεια φτιαχνεις ενα target curve και επιδιορθώνεις τα προβληματα του χώρου μεσω του parametric eq και εισαι ετοιμος. Το τεραστιο ακομα πλεονέκτημα ειναι οτι μπορεις μεσω των αναλογικών εξόδων να βαλεις και σαμπ το οποιο παλι θα το ενσωματώσεις σωστα μεσω των φίλτρων του fusion χωρις να χρειαστεις pre pro η mini dsp. Σαφώς και ειναι πιο δυσκολη η εγκατάσταση για εναν απλο χρήστη αλλα το κοστος μεσα στο πακετο για εναν επαγγελματία που θα τα ρυθμίσει ολα ειναι αρκετά λογικο. Δε νομιζω οτι υπαρχει τιποτα κοντα σε αυτο το κοστος με τετοιες δυνατότητες.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Αν μπορείς, ακριβώς στο μέσον των ηχείων, στο έπιπλο της τηλεόρασης (αν δεν κουδουνίζει). Για ένα εκεί είναι η ιδανική θέση. Για 2 έχεις πολύ μεγαλύτερη ελευθερία τοποθέτησης.
Χμ. Θα είναι λίγο ζόρικα από άποψη χώρου και λίγο ακυρα στο ματι μπροστά από τα ντουλάπια του επιπλου TV.

Anyway, το γείτονα δίπλα μου σκέφτομαι που είχα ένα woofer της πλάκας (ίσως εφταιγε και αυτό) και μου χτυπούσε κάθε λίγο κ λιγάκι τη πόρτα να μου πει ότι τρίζει ο τοίχος.
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Χμ. Θα είναι λίγο ζόρικα από άποψη χώρου και λίγο ακυρα στο ματι μπροστά από τα ντουλάπια του επιπλου TV.

Anyway, το γείτονα δίπλα μου σκέφτομαι που είχα ένα woofer της πλάκας (ίσως εφταιγε και αυτό) και μου χτυπούσε κάθε λίγο κ λιγάκι τη πόρτα να μου πει ότι τρίζει ο τοίχος.
Μέσα στο έπιπλο έλεγα. Αλλιώς φεύγει το έπιπλο και κάνεις άλλη κατάσταση εκεί, με τραπεζάκι να είναι ανοικτό από κάτω.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Ο καναπές πρέπει να έρθει 1 μέτρο μπροστά.
Είναι αδύνατο αυτό γιατί έχει καλοριφέρ πιο μπροστά και πρέπει μετά να βγει και πιο εξω ο καναπες, δεν θα μπορεί να περπατήσει άνθρωπος. Γενικά είναι πολύ γεμάτο το σαλόνι ήδη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Είναι αδύνατο αυτό γιατί έχει καλοριφέρ πιο μπροστά και πρέπει μετά να βγει και πιο εξω ο καναπες, δεν θα μπορεί να περπατήσει άνθρωπος. Γενικά είναι πολύ γεμάτο το σαλόνι ήδη.
Λυπάμαι που θα στο πω απότομα:
Στα 4,5 μετρα απόσταση και κολλημένος στον τοίχο, δεν πρόκειται να βρεις σοβαρή λύση.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Λυπάμαι που θα στο πω απότομα:
Στα 4,5 μετρα απόσταση και κολλημένος στον τοίχο, δεν πρόκειται να βρεις σοβαρή λύση.
Θεωρώ ότι η απόσταση αυτί με ηχείο είναι στα 3,5 μέτρα. Ο καναπές είναι ήδη λίγο πιο μπροστά και τα ηχεία σίγουρα θα είναι μισο μέτρο μέσα και μπροστα κ πλάγια από το επιπλο της τηλεόρασης.

Εαν μου πεις ότι δεν αλλάζει κάτι στο συμπέρασμα σου, τότε αυτό θα μου έρθει απότομο :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Θεωρώ ότι η απόσταση αυτί με ηχείο είναι στα 3,5 μέτρα. Ο καναπές είναι ήδη λίγο πιο μπροστά και τα ηχεία σίγουρα θα είναι μισο μέτρο μέσα και μπροστα κ πλάγια από το επιπλο της τηλεόρασης.

Εαν μου πεις ότι δεν αλλάζει κάτι στο συμπέρασμα σου, τότε αυτό θα μου έρθει απότομο :)
Κολλημένος καναπές σε τοίχο=καταστροφή, χρειάζεται πολύ πυκνή απορρόφηση πίσω σου για να συμμαζευτεί κάπως.

Η απόσταση ακρόασης είναι ακόμα μεγάλη, ουσιαστικά επιβάλλει ηχείο με μεγάλο γούφερ, πάνω απο 10in
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Στο μπατζετ που εχεις θα πρεπει να ριξεις την απόσταση στα 2-2.20 μετρα.
.

Πολυ μικρά ηχεία για την απόσταση, και εξαιρετικά πολύπλοκο στήσιμο. KISS
στα 2 μετρα ενα στήσιμο οπως αυτο που περιγράφω δε νομιζω οτι εχει αντίπαλο κατω απο το διχιλιαρο εφόσον υλοποιηθεί σωστα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.963
Reaction score
6.687
Στα 4,5 μετρα απόσταση και κολλημένος στον τοίχο, δεν πρόκειται να βρεις σοβαρή λύση.
Επειδή ζω χρόνια με καναπέ κολλημένο στον τοίχο και στα 4,5 μέτρα, η μόνη λύση που βρήκα (μετά πόνου καρδίας) ήταν η εξής: Ακουστικά.

Ειλικρινά δεν παλεύεται να ακούσω μουσική από τα ηχεία για πάνω από λίγη ώρα και μιλάμε μόνο συγκεκριμένα είδη, κάποια δεν ακούγονται ούτε για λίγο.

ΟΚ, δεν έχω κάτσει να πειραματιστώ πάρα πολύ, να δοκιμάσω Dirac, διαφορετικά μηχανήματα κλπ. κλπ., αλλά πάντως ως έχει η κατάσταση είναι τραγική. Η μόνη λύση που κάπως είχε "δουλέψει" (στο προηγούμενο σπίτι, με παρόμοιο στήσιμο) ήταν να μεταφέρω προσωρινά τα ηχεία πολύ πιο μπροστά (στο 1/3 του δωματίου ας πούμε, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά το είχα βρει με κάποιον υπολογιστή για θέσεις ηχείων), μέσα στη μέση του δωματίου δηλαδή. Δεν ήταν πάλι τέλειο, αλλά κάπως παλευόταν. Με όποιες πρακτικές δυσκολίες προφανώς, οπότε δεν το έκανα συχνά. Είχα όμως τα σημάδια στο πάτωμα για μια στο τόσο.

Τώρα σε αυτό το σπίτι πάω σε άλλη λύση, να βάλω τα ηχεία δεξιά και όχι απέναντι από τον καναπέ και να φτιάξω θέση ακρόασης (πολυθρόνες) στα αριστερά του καναπέ, κάθετα δηλαδή από τον άξονα καναπέ/τηλεόρασης. Έτσι και η απόσταση μικραίνει, και πίσω τοίχο δεν έχω και μεγαλύτερη συμμετρία υπάρχει.

Sorry αν σε απογοητεύω κι εγώ, απλά για να μην πετάξεις λεφτά τσάμπα τα λέω. Εξαρτάται βέβαια και από τις απαιτήσεις καθενός, αλλά για να είσαι εδώ, θα έχεις κάποιες Α απαιτήσεις.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Αν δεν σου αρέσουν 10αρια τα κουκουρουκου ! Μάλλον έχασες, στην απόσταση αυτή και με τα λεφτά αυτά αυτή δεν έχεις πολλές επιλογές. Θα πέσουν να με φάνε (!) αλλά ίσως θα ήταν καλύτερο να κοιτάξεις την μεταχειρισμένη αγορα για τίιποτα κλιπσ δαπέδου τα οποία δεν θέλουν και σοβαρά ενισχυτικά για να παιξουν αρκετά δυνατά.

Με τον τρόπο αυτό (κουτσο)καλύπτεις την απόσταση , το κόστος και αν και υποκειμενικό, την εμφάνιση.

Ναι είναι παθητικά, ναι δεν είναι flat, αλλά, δεν μπορούμε να τα έχουμε ολα στη ζωή κι απο το τίποτα είναι πολύ-πολύ καλύτερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Λοιπόν, προτείνω μια νέα λύση.

Μια μεγάλη ηχόμπαρα της JBL, που να υποστηρίζει και αναπαραγωγή Dolby Atmos, και να διαθέτει ασύρματο σαμπ.

Το σαμπ θα το τοποθετήσεις ανάμεσα σε καναπέ και τοίχο, στη γωνία, να κάθεσαι δίπλα του.

Μια χαρά θα παίξει, και θα ευχαριστηθείς και τις ταινίες σου. Το σαμπ θα είναι δίπλα, θα το ακούς από νωρίς χωρίς να χρειάζεται να σηκώσει πολύ υψηλές στάθμες για να ενοχληθεί ο γείτονας.

Η ηχομπαρα δε θα βγάλει τίποτα σοβαρό στην τρίτη οκταβα για να διεγείρει το χώρο με στάσιμα.

Νομίζω στο χιλιάρικο βγαίνει.

Κάτι ανάλογο θα μπορούσες να επιτύχεις με μικρούς δορυφόρους κι ένα σαμπ, μα μπλέξεις με av και τοποθέτηση και δεξερωγωτι. Πιο απλό από ηχομπαρα, δεν έχει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να κάνεις εκπτώσεις - συμβιβασμούς.
Είτε αυτό έχει να κάνει στην ποιότητα, είτε σε εμφάνιση ή σε χωροταξία κλπ.

Θα πρέπει να καθορίσεις την μια (αντε δύο) σταθερές σου και να δουλέψεις πάνω στις μεταβλητές.

'Ορισε τι δεν μπορεί να γίνει ή με τι είσαι οκ αν δεν γίνει και παίξε με τα άλλα.

Σταθερές μπορεί να είναι:
- Το budget
- H εμφάνιση
- Η ποιότητα
- Η διαρρύθμιση

Διάλεξε κάτι ως σταθερά και τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους γιατί σε αυτά έχεις χώρο επιλογής.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top