Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.418
Reaction score
79.709
Κάποια ηχεία έχουν σχεδιαστεί για ένα έως ενάμιση μέτρο και κάποια έχουν σχεδιαστεί για μεγαλύτερες αποστάσεις.
Νομίζω πως πρέπει να παραδεχτείς πως η ερώτηση για την απόσταση ακρόασης ειναι η πρώτη που γίνεται εδώ.

Και πως προτείνονται ηχεία με μονάδες μεγέθους ανάλογες τις απόστασης ακρόασης.

Δεν προτείνονται ποτέ ηχεία με 5-6 ίντσες γουφερ για αποστάσεις τυπικού σαλονιού, ασχέτως αν μιλάμε για ενεργά ή παθητικά.

Εγώ στο μυαλό μου όταν μιλάω για ενεργά ηχεία με κακη διασπορά
Η διασπορά είναι συγκεκριμένο μετρήσιμο χαρακτηριστικό.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.933
Reaction score
77.608
ο τυφλος μπορει να σχολιασει μια γυναικα ποσο ομορφη ειναι ;
έλα ρε Κωστή τώρα.....
ένα σερτς είναι όλα...μετρήσεις υπάρχουν σχεδόν για τα πάντα
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.887
Reaction score
34.319
κανονικα θα μπορούσα να είμαι μόνιμα το παράδειγμα των γιατρών ( μη κοιτάς τώρα που τους πάω κόντρα , για δικούς μου λόγους.....)
γιατι ομως αληθεια;
Δεν το εχω καταλαβει αυτο, και κανει μπαμ δυστυχως, ενω νομιζω δε θα πρεπε.
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
επέτρεψέ μου.... όχι μόνο με την ένταση,

και σε ήπιες στάθμες αλλιώς οδηγεί ένας ισχυρός ενισχυτής

.
αν εχουμε 2 ενισχυτες ιδιας ποιοτητας 100 και 200 watt και χρειαζεσαι τα 50 και ο 100 ειναι μια χαρα....
έλα ρε Κωστή τώρα.....
ένα σερτς είναι όλα...μετρήσεις υπάρχουν σχεδόν για τα πάντα
μην μου πεις για τον amir :lolsign:
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
θα συμφωνήσω.....
μόνο που τα δύσκολα έχουν να κάνουν με ένα κάρο γνωστούς περιορισμούς
δεν ακυρώνουν την θεωρία ;)
Βρε πασά μου κανείς δεν ακυρώνει την θεωρία, βέβαια αυτό το κάνει μόνη της - ακυρώνεται δηλαδή όταν μένει θεωρία;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Συνήθως μικρά μόνιτορ ηχεία είναι για μικρές αποστάσεις ενώ τα αντίστοιχα μεγέθους παθητικά είναι για μεγαλύτερη απόσταση.
Συνήθως, όχι.

Τα ίδιου μεγέθους ηχεία, είναι για ίδιες αποστάσεις ακρόασης.

Τυπικό παράδειγμα το ενεργό και παθητικό 19-αρι της ATC, όπου βέβαια η ενεργή έκδοση δε διαφέρει διόλου από την παθητική σε συνιστώμενη απόσταση ακρόασης, η οποία ορίζεται από τη διάμετρο του μεγαφώνου χαμηλών κατά κύριο λόγο, και κατά δεύτερο λόγο από τη σχεδίαση του κρος.

Άλλο ένα όμοιο παράδειγμα είναι το δικό σου ηχείο σε παθητική και ενεργη μορφή. Προφανώς το αν έχει ή δεν έχει ενεργό κρος, δεν διαφοροποιεί την συνιστώμενη απόσταση ακρόασης.

Δηλαδή, πάει με το μέγεθος η απόσταση ακρόασης. Τα μεγάλα ηχεία (με τα μεγάλα γουφερ) είναι για μεγαλες αποστάσεις ακρόασης, και τα μικρά για μικρές.
Κι όλα θέλουν σαμπ. Μικρά μεγάλα.


Τώρα βέβαια, υπάρχουν κάποιες ανυπόστατες απόψεις, ανθρώπων που ισχυρίζονται πως να αυτό το 5,5"-αρι το παθητικό, κάνει μια χαρά για 3,5μ.

Δείξτε μου το γιατί.

Επειδή το λέει ο Μπάμπης ο σουγιάς; Όχι. Λέει μ@λακιες.
Δώστε παραδείγματα με αντικειμενική τεκμηρίωση και σπεκς και μετρήσεις μαξ εσπιελ και μετρήσεις ντισπέρσιον και παραμορφώσεων. Τεκμηρίωση.
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.933
Reaction score
77.608
Ανέβηκε πολυ το επίπεδο αντιπαράθεσης :biggrin:
άλλοι συνταγογραφούν μέ γνώσεις από το fb...σε 2-3 αρχαία του γουγλι θα κολλήσουμε :laugh:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...

ΑΠο τον Ζαπαντη και τον Κωστα EAR, ξεκινησε η θεωρια μεγεθους δορυφορου κι αποστασης ακροασης. Σημερα πλεον ολοι εδω μεσα γνωριζουν αυτον το πολυ σημαντικο παραγοντα. Οταν καποιος νεος ρωταει για ηχεια, αμεσως απο αρκετους εδω προτεινεται η σωστη αποσταση.

Τα ευσημα αλλη μια φορα στους πρωτους διδαξαντες.
Για την ακρίβεια και μόνο,πρώτος διδάξας ήταν ο ημίθεος (Κώστας Κόγιας).
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.418
Reaction score
79.709
Συνήθως μικρά μόνιτορ ηχεία είναι για μικρές αποστάσεις ενώ τα αντίστοιχα μεγέθους παθητικά είναι για μεγαλύτερη απόσταση.
Ωπ δεν το ειδα αυτό :o

Απο που κι ως που;
Ζήτα απο κάποιον μοντ να σου σβήσει το ποστ.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
άλλοι συνταγογραφούν μέ γνώσεις από το fb...σε 2-3 αρχαία του γουγλι θα κολλήσουμε :laugh:
Θα προσπεράσω ότι με αυτή την απάντηση επιβεβαιώνεις τα περί θεωρίας :tongue:

Συνεχίστε έτσι με υψηλό επίπεδο:drinks:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
Ωπ δεν το ειδα αυτό :o

Απο που κι ως που;
Ζήτα απο κάποιον μοντ να σου σβήσει το ποστ.
επειδή είπε ο χχ ότι το παθητικό focal κάνει για σαλόνι ενώ το ενεργό δεν έχει καλο dispersion.
εν τω μεταξύ αν δείτε την προσπάθεια που έχει κάνει η focal για να παίζει οριζόντια και κάθετα είναι απίστευτη...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.933
Reaction score
77.608
Θα προσπεράσω ότι με αυτή την απάντηση επιβεβαιώνεις τα περί θεωρίας :tongue:

Συνεχίστε έτσι με υψηλό επίπεδο:drinks:
δεν είναι πυρηνική φυσικά κάποια βασικά πράγματα στο audio...ούτε χρειάζεσαι πανεπιστημιακές γνώσεις
κατανόηση κειμένου...και αποδοχή της φυσικής και όχι των εμπόρων ή της παράδοσης και των Γραφών του χαιενδ

δεν είναι τυχαία η συγκεκριμένη κατηγορία εκείνων που ακόμα και αυτά τα απλά τα βασικά αρνούνται να χωνέψουν και λένε τα δικά τους ;)
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
δεν είναι πυρηνική φυσικά κάποια βασικά πράγματα στο audio...ούτε χρειάζεσαι πανεπιστημιακές γνώσεις
κατανόηση κειμένου...και αποδοχή της φυσικής και όχι των εμπόρων ή της παράδοσης και των Γραφών του χαιενδ

δεν είναι τυχαία η συγκεκριμένη κατηγορία εκείνων που ακόμα και αυτά τα απλά τα βασικά αρνούνται να χωνέψουν και λένε τα δικά τους ;)
Θεωρίες....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.362
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top