αναβάθμιση των ηχείων ή αλλαγή κατεύθυνσης;

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
4. Στρέψε προς τα έσω τα ηχεία, ώστε να σε κοιτάνε εντελώς φάτσα κάρτα όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης, + λίγο ακόμα, δηλαδή όπως κάθεσαι, να βλέπεις ΣΥΡΙΖΑ την εξωτερική ακμή του κάθε ηχείου.
Κώστα μη λες τώρα ΣΥΡΙΖΑ να λες ΔΕΞΙΑ 😆 😆😆
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
1. Κόλλησε τα ηχεία στον πίσω τοίχο.
Γιατρέ, βλέπω ότι το προτείνεις συχνά αυτό. Επειδή έχω ηχείο της ίδιας σειράς, ο κατασκευαστής προτείνει απόσταση 60-90 cm από τον πίσω τοίχο. Γιατί να ακολουθήσουμε άλλη τοποθέτηση;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Γιατί έτσι "πρέπει".

Χωρίς εξαιρέσεις. Η on wall τοποθέτηση είναι η μόνη λογική επιλογή για ηχεία, λόγω sbir.

ΥΓ. Νομίζω πως είναι λεπτά τα καλώδια ηχείων. Βάλε χριστιανέ μου ένα μπελντενάκι 4mm να στανιάρει.. χωρίς μπανάνες και αηδιες, σύσφιξη μέχρι να ματώσει. Αντρίκια πράματα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τιπ: για λόγους sbir, ένα ωραίο μοτίβο είναι το κέντρο των γουφερ να απέχει από τον πλαϊνό τοίχο το μισό του ύψους του δωματίου.

Αν τυχόν έχεις άπλα, τότε μπορεί να απέχει το κέντρο των γουφερ την ίδια απόσταση (το μισό του ύψους του δωματίου) από τον πίσω τοίχο.

Εξηγήσεις έχουν δωθεί κατά καιρούς, δεν προτίθεμαι να ξαναδώσω.. ;)

Βέβαια έτσι, γίνονται πρακτικά freefield, με ταυτόχρονη ακύρωση του Ρυθμού του ύψους. :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Το σαλόνι είναι μια χαρά και τα ηχεία φωτιά.
"Μπακαλίστικα" με γρήγορη ματιά θα χρειαστεί να φέρεις τον κεντρικο καναπέ πιο μπροστά και τον πλαϊνό πιο πίσω να ενώσουν να γίνει σαν γωνιακός , μετά άνοιγμα στα ηχεία ( 2,5μ - 2,8μ) , πάνελ υβριδικά τα οποία είναι κούκλες και είσαι οκ. Μίλα με τον Χάρη να σε κατατοπίσει.
1. Κόλλησε τα ηχεία στον πίσω τοίχο.

2. Πλησίασε πιο κοντά στα ηχεία τη θέση ακρόασης, ζμπρώξε τον καναπέ.

3. Φτιάξε ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης, δηλαδή όσο απέχουν μεταξύ τους τα Τουίτερ, τόσο να απέχουν τα αυτιά σου από αυτά, όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης.

4. Στρέψε προς τα έσω τα ηχεία, ώστε να σε κοιτάνε εντελώς φάτσα κάρτα όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης, + λίγο ακόμα, δηλαδή όπως κάθεσαι, να βλέπεις ΣΥΡΙΖΑ την εξωτερική ακμή του κάθε ηχείου.

5. Πίσω από τα ηχεία και μεταξύ ηχείου και τοίχου, βάλε ένα ηχοαπορροφητικό πάνελ πάχους 10 cm, σφηνωτά μεταξύ ηχείου και τοίχου. Αυτό το πάνελ μπορείς να το φτιάξεις από ο,τι ηχοαπορροφητικά υλικά θες, ντυμένα με ένα ύφασμα σε λευκό χρώμα, όμοιο με τους τοίχους, ώστε να μη φαίνεται καθόλου.


Αφού κανείς τα ανωτέρω, άκου, και ξαναμιλαμε.

ok, υπάρχει ελπίδα,
θα τα δοκιμάσω το ΣΚ που έρχεται, πλην ηχοαπορρογητικών πάνελ, που θα πρέπει να βρω πως και τι

σας ευχαριστώ για τις οδηγίες
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γιατρέ, βλέπω ότι το προτείνεις συχνά αυτό. Επειδή έχω ηχείο της ίδιας σειράς, ο κατασκευαστής προτείνει απόσταση 60-90 cm από τον πίσω τοίχο. Γιατί να ακολουθήσουμε άλλη τοποθέτηση;
Γιατρέ, βλέπω ότι το προτείνεις συχνά αυτό. Επειδή έχω ηχείο της ίδιας σειράς, ο κατασκευαστής προτείνει απόσταση 60-90 cm από τον πίσω τοίχο. Γιατί να ακολουθήσουμε άλλη τοποθέτηση;
Αν είχε δυνατότητα να υπάρχει 1,5 μετρο και από τους δύο πλαϊνούς θα μπορούσε να τα απομακρύνει και από τους πίσω. Με δεδομένο τον δεξί τοίχο (όπως κοιτάς) που είναι περιορισμός καλύτερα είναι να πάνε σχετικά κοντά στους πίσω. Θα παίξουν πιο καλά εκεί με θυσία την πίσω διάσταση όμως (βάθος).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
ok, υπάρχει ελπίδα,
θα τα δοκιμάσω το ΣΚ που έρχεται, πλην ηχοαπορρογητικών πάνελ, που θα πρέπει να βρω πως και τι

σας ευχαριστώ για τις οδηγίες
Μπορείς να δοκιμάσεις προσωρινά με μια διπλωμένη κουβέρτα ή πάπλωμα, σφηνωμένο πίσω από τα ηχεία. Να πιάσει ~10cm πάχος. Πρέπει να κόψει μεσαία...

Μόνο μη το πείτε του γιαννννης.... :gotcha:

Δεν έχουν και οπή πίσω αφού..
Και να έχουν, δεν αλλάζει τίποτα. 4-5cm αρκούν.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Δεν έχουν και οπή πίσω αφού..
σωστά

αλλά και
ποστ και άβαταρ στο ίδιο μήκος κύματος !!!! :prankster:
Μπορείς να δοκιμάσεις προσωρινά με μια διπλωμένη κουβέρτα ή πάπλωμα.

Μόνο μη το πείτε του γιαννννης.... :gotcha:
με βγάζεις απο το αδιέξοδο,
δε θα πω κουβέντα ! :p
 


Μηνύματα
681
Reaction score
1
Τιπ: για λόγους sbir, ένα ωραίο μοτίβο είναι το κέντρο των γουφερ να απέχει από τον πλαϊνό τοίχο το μισό του ύψους του δωματίου.

Αν τυχόν έχεις άπλα, τότε μπορεί να απέχει το κέντρο των γουφερ την ίδια απόσταση (το μισό του ύψους του δωματίου) από τον πίσω τοίχο.

Εξηγήσεις έχουν δωθεί κατά καιρούς, δεν προτίθεται να ξαναδώσω.. ;)

Βέβαια έτσι, γίνονται πρακτικά freefield, με ταυτόχρονη ακύρωση του Ρυθμού του ύψους. :drinks:
Τα κύματα των.. γούφερ.
Αν εφαρμόζονται και τα δύο μοτίβα..
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
1. Κόλλησε τα ηχεία στον πίσω τοίχο.

2. Πλησίασε πιο κοντά στα ηχεία τη θέση ακρόασης, ζμπρώξε τον καναπέ.

3. Φτιάξε ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης, δηλαδή όσο απέχουν μεταξύ τους τα Τουίτερ, τόσο να απέχουν τα αυτιά σου από αυτά, όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης.

4. Στρέψε προς τα έσω τα ηχεία, ώστε να σε κοιτάνε εντελώς φάτσα κάρτα όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης, + λίγο ακόμα, δηλαδή όπως κάθεσαι, να βλέπεις ΣΥΡΙΖΑ την εξωτερική ακμή του κάθε ηχείου.

5. Πίσω από τα ηχεία και μεταξύ ηχείου και τοίχου, βάλε ένα ηχοαπορροφητικό πάνελ πάχους 10 cm, σφηνωτά μεταξύ ηχείου και τοίχου. Αυτό το πάνελ μπορείς να το φτιάξεις από ο,τι ηχοαπορροφητικά υλικά θες, ντυμένα με ένα ύφασμα σε λευκό χρώμα, όμοιο με τους τοίχους, ώστε να μη φαίνεται καθόλου.


Αφού κανείς τα ανωτέρω, άκου, και ξαναμιλαμε.
ok, υπάρχει ελπίδα,
θα τα δοκιμάσω το ΣΚ που έρχεται, πλην ηχοαπορρογητικών πάνελ, που θα πρέπει να βρω πως και τι

σας ευχαριστώ για τις οδηγίες
άσε δεν έκανα τίποτα, το είχα υποσχεθεί, αλλά.....
εκείνο το βράδυ είχα πιει και κάτι μπύρες και τα έβλεπα όλα εύκολα

την άλλη μέρα θυμήθηκα ότι δεν το έχω και πολύ με τις δοκιμές,
δεν καταλαβαίνω καλά τι χαλάει και τι φτιάχνει,

και επίσης θυμήθηκα ότι κάποια από αυτά τα είχα κάνει στο παρελθόν

το 1. ηχεία στον τοίχο -> το μπάσο είχε εξαφανιστεί και ήταν πιο δυνατό στο διπλανό χώρο (ημιϋπαίθριο)

το 2. πιο κοντά στα ηχεία -> ΝΑΙ έτσι ήταν καλύτερα, απλά δε θα μπορούσα να ακούσω και μαζί με 2ο - 3ο άτομο και μεσολαβεί και τραπεζάκι

το 3. ισχύει grosso modo, αλλά άμα είναι κρίσιμο το πάω ακριβώς, δεν έιναι δύσκολο

το 4. το είχα δοκιμάσει, μου φαίνεται ότι είχε ακόμη λιγότερο χαμηλές και περισσότερο ψηλές

το 5. αυτό δεν το έχω δοκιμάσει, πρέπει να το δω



αλλά μελετάω συστηματικά τα άλλα νήματα και νομίζω ότι οι επιλογές πάνε κάπως έτσι

-χρειάζομαι subwoofer ή κάνουν και ηχεία με μεγάλα woofers πχ 10 ή παραπάνω ίντσες ;
-κάποιες βελτιώσεις έστω και ελάχιστες - όσο παίρνει ένα σαλόνι πρέπει να γίνουν

οπότε
τα πουλάω και αγοράζω ενεργά, πχ neumann 310+750 ή άλλο (έχω επηρεαστεί βλέπετε από άλλα νήματα)
παίρνω τα 750 ή άλλα sub για to setup που έχω;

έχει νόημα να έρθει κάποιος ειδικός να μετρήσει τώρα ή θα ήταν καλύτερα να έρθει να σετάρει αφού γίνει κάποια αγορά;

θα ήθελα τη βοήθειά σας ειδικά σε αυτό το τελευταίο ερώτημα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Για αρχή, κάνε αυτά τα 5 που πρότεινα όλα μαζί, και άκου, και ξαναμιλαμε.

Κάντο. Μισή ώρα δουλειά δεν είναι.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Για αρχή, κάνε αυτά τα 5 που πρότεινα όλα μαζί, και άκου, και ξαναμιλαμε.

Κάντο. Μισή ώρα δουλειά δεν είναι.

οκ, θα δω τι μπορώ να κάνω με το νο 5

επίσης το δεξί ηχείο, μπορεί να κολλήσει πίσω σε ένα μικρό μήκος τοίχου δίπλα στο τζάκι, μετά ο τοίχος πάει και άλλο πίσω όπυ υπάρχει μια cd-οθήκη με τζάμι,
να τα πήγαινα καλύτερα σε απόσταση ίση με το μισό του ύψους που πρότεινες σε άλλο ποστ;
 


Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Παρανόηση. Δεν σου είπε να κάνεις το 5. Σου είπε να κάνεις ΚΑΙ τα 5. :)
ναι το κατάλαβα και τα 5,
εγώ δεν το διατύπωσα σωστά, εννοούσα:

οκ (θα τα δοκιμάσω όλα και) θα δω τι μπορώ να κάνω με το νο 5 (το οποίο με δυσκολεύει περισσότερο)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
ναι το κατάλαβα και τα 5,
εγώ δεν το διατύπωσα σωστά, εννοούσα:

οκ (θα τα δοκιμάσω όλα και) θα δω τι μπορώ να κάνω με το νο 5 (το οποίο με δυσκολεύει περισσότερο)
:thumbsup:
Καλό κουράγιο!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
να τα πήγαινα καλύτερα σε απόσταση ίση με το μισό του ύψους που πρότεινες σε άλλο ποστ;
Αν μπορείς, ναι. Και αυτό, επιπρόσθετα στα άλλα 5.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Γίνανε και κάποιες δοκιμές

Το κύριο συμπέρασμα, άμα θέλετε να κάνετε δοκιμές θέσης ηχείων, για όσους δεν είναι φαν της γυμναστικής,
επιβάλλεται πρώτα ένας μήνας προπόνησης,
εμένα με θυμήθηκε η οσφυαλγία δεξιά μετά από καιρό
(βρε μπας και σας βάζουν οι φίλοι σας οι ορθοπεδικοί να μας λέτε να πηγαίνουμε τα ηχεία πέρα δώθε; :prankster: )

Από άλλες εντυπώσεις έχουμε και λέμε:
(ότι μπορώ, δεν το έχω ούτε με το αυτί ούτε με το γράψιμο)

- να θυμίσω πρώτα ότι το αριστερό ηχείο ουσιαστικά δεν έχει τοίχο στο πλάι του, ο μπροστινός τοίχος έχει γωνίες που κάνουν σχεδόν αδύνατη τη συμμετρική απόσταση των ηχείων από αυτόν, τζάκι ανάμεσα στα ηχεία και μόνο καλό(;) η μεγάλη απόσταση του πίσω τοίχου από τη θέση ακρόασης

- από την αρχική θέση των ηχείων 1.10 από τον μπροστά τοίχο, 2.10 - μεταξύ τους, τα πήγα:

-κολλητά στον μπροστά τοίχο με κλίση και απόσταση 2,70 μεταξύ τους, ισόπλευρο τρίγωνο

άκουσα κάποια κομμάτια, κάπως καλύτερα αλλά όχι μεγάλη διαφορά

- βάζω και κάτι χοντρά μαξιλάρια από καναπέ από πίσω τους,
εκεί ακουγόταν πολύ καλύτερα από την αρχική θέση, σαν πως να το πω, πιο καθαρά και μπορούσα να ανεβάσω πολύ παραπάνω την ένταση χωρίς να αρχίζει να ενοχλεί, σε εντάσεις μεγαλύτερες από όσο θέλω να ακούω
σε κομμάτια σαν τα Traffic-> Johm Barleycorn must die, John Mayall-> Jenny, Crosby,Stills,Nash &Young->Woodstock και τέτοια

και εκεί που νόμιζα ότι βρήκα αυτό που ήθελα, δοκιμάζω και διαφορετικό στυλ μουσικής
λοιπόν αν ξέρετε το Exodus-> War is my Sepherd , ειδικά πριν μπουν τα φωνητικά και μεταξύ αυτών,
έχει ένα πολύ δυνατό ρυθμικό μέρος
ε αυτό το κομμάτι απλά δεν ακουγότανε, τα ηχειάκια της οθόνης του pc δίνουν καλύτερη αίσθηση αυτού του κομματιού

προφανώς στη θέση αυτή (κολλητά στον μπροστά τοίχο) δεν παίζει καθόλου χαμηλό, απλά δυσκολεύομαι να το αντιληφθώ σε κομμάτια σαν τα πιο προηγούμενα

- στη συνέχεια φέρνω τα ηχεία στη μέση του δωματίου, ισόπλευρο τρίγωνο περίπου 1,60 και απόσταση από πίσω τοίχο η μισή του ύψους του δωματίου
εδώ τα άκουσα πολύ καλύτερα, με σαφώς παραπάνω χαμηλό, αλλά πάλι σε μερικά κομμάτια μου φαίνεται να είναι λειψό

στη θέση αυτή των ηχείων, το χαμηλό ήταν περίπου το ίδιο δυνατό ακόμη και αν πήγαινα πιο πίσω 3-4-5 μέτρα από τα ηχεία
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top