Sony UBP-X800M2 ως media player

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Καλησπέρα. Μήπως έχει κάποιος το συγκεκριμένο ή το προηγούμενο μοντέλο; Ήθελα να μάθω αν είναι οκ στην αναπαραγωγή mkv και ειδικά στο θέμα των υποτίτλων αν μπορείς να φορτώσεις από διαφορετικό directory και αν υποστηρίζει σωστά ελληνικά και τους διάφορους τύπους υποτίτλων;
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
το έχω και παίζει τα πάντα ακόμα και αρχεία mkv 4k πολύ καλά μάλιστα από σκληρό δίσκο. Επίσης τα πάντα παίζει και μέσω streaming. Όσον αφορά τους υπότιτλους θα πρέπει να τους ενσωματώσεις με το πρόγραμμα MKVToolNix για να μπορείς να τους βλέπεις πατώντας το κουμπί των subtitle. Έχει πολύ καλό player και κάνει πολύ καλό upscale σε αρχεία hd & full hd. Αξίζει τα λεφτά του.
 


Μηνύματα
148
Reaction score
22
το έχω και παίζει τα πάντα ακόμα και αρχεία mkv 4k πολύ καλά μάλιστα από σκληρό δίσκο. Επίσης τα πάντα παίζει και μέσω streaming. Όσον αφορά τους υπότιτλους θα πρέπει να τους ενσωματώσεις με το πρόγραμμα MKVToolNix για να μπορείς να τους βλέπεις πατώντας το κουμπί των subtitle. Έχει πολύ καλό player και κάνει πολύ καλό upscale σε αρχεία hd & full hd. Αξίζει τα λεφτά του.
Δηλαδή δεν έχω την δυνατότητα να φορτώσω υπότιτλους από directory; Μόνο να τους ενσωματώσω; Δεν είναι πρακτικό. Είχα το Samsung BD8900. Φόρτωνε μέχρι την λίστα των τραγουδιών των CD απο το internet
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Δηλαδή δεν έχω την δυνατότητα να φορτώσω υπότιτλους από directory; Μόνο να τους ενσωματώσω; Δεν είναι πρακτικό. Είχα το Samsung BD8900. Φόρτωνε μέχρι την λίστα των τραγουδιών των CD απο το internet
Εχουμε κατεβασει μια ταινια και βρηκαμε απο καπου τους υποτιτλους οι οποιοι τελειωνουν σε srt. Κανουμε copy paste στον τιτλο της ταινιας και στον τιτλο των υποτιτλων και μετα παιζει μια χαρα. Δεν εχω δοκιμασει κατι διαφορετικο. Αυτα με το Sony ubp X700
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Προσοχή: Δεν παίζει ενσωματωμένους υπότιτλους σε αρχείο mkv, μόνο εξωτερικούς (srt) και επίσης δεν παίζει αρχεία iso, κατά τ' άλλα είναι άριστο !
Όσον αφορά τους υπότιτλους θα πρέπει να τους ενσωματώσεις με το πρόγραμμα MKVToolNix για να μπορείς να τους βλέπεις πατώντας το κουμπί των subtitle.
Mια χαρά παίζει εξωτερικούς υπότιτλους srt.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Προσοχή: Δεν παίζει ενσωματωμένους υπότιτλους σε αρχείο mkv, μόνο εξωτερικούς (srt) και επίσης δεν παίζει αρχεία iso, κατά τ' άλλα είναι άριστο !

Mια χαρά παίζει εξωτερικούς υπότιτλους srt.
Σημαντικό μειονέκτημα μια και πολλές ταινίες έχουν ενσωματωμένους υπότιτλους. Στο θέμα της υποστήριξης των ελληνικών και των κωδικοποιήσεων ISO , greekxxx κλπ?
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
όπως είπα και ποιο πάνω (γιατί έτσι έχω κάνει εγώ και το έχω ήδη δοκιμάσει και παίζουν) σε αρχεία mkv ενσωματώνεις τους υπότιτλους με το προαναφερθέν πρόγραμμα και βλέπεις μια χαρά με τον υπότιτλο που θα ενσωματώσεις.
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Στο θέμα της υποστήριξης των ελληνικών και των κωδικοποιήσεων ISO , greekxxx κλπ?
Δεν έχω διαπιστώσει κανένα πρόβλημα με τις κωδικοποιήσεις μέχρι στιγμής και έχω δει πολλές ταινίες.
όπως είπα και ποιο πάνω (γιατί έτσι έχω κάνει εγώ και το έχω ήδη δοκιμάσει και παίζουν) σε αρχεία mkv ενσωματώνεις τους υπότιτλους με το προαναφερθέν πρόγραμμα και βλέπεις μια χαρά με τον υπότιτλο που θα ενσωματώσεις.
Οι υπότιτλοι που ενσωματώνεις εκ των υστέρων είναι text (srt) και παίζουν μια χαρά (αν και δεν χρειάζεται, τους διαβάζει μια χαρά και εξωτερικούς), οι ήδη ενσωματωμένοι υπότιτλοι σε μια ταινία είναι bitmap γραφικά (sup κλπ) και δεν τους αναγνωρίζει δυστυχώς το Sony.
Όντως είναι σημαντικό μειονέκτημα για κάποιον που θέλει να χρησιμοποιήσει το Sony σαν media player.
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Προσοχή: Δεν παίζει ενσωματωμένους υπότιτλους σε αρχείο mkv, μόνο εξωτερικούς (srt) και επίσης δεν παίζει αρχεία iso, κατά τ' άλλα είναι άριστο !

Mια χαρά παίζει εξωτερικούς υπότιτλους srt.
Πως γίνεται αυτό χωρίς να τους ενσωματώσεις. Το επιχείρησα χθες αλλά δεν βλέπω πως γίνεται αυτό?
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Πως γίνεται αυτό χωρίς να τους ενσωματώσεις. Το επιχείρησα χθες αλλά δεν βλέπω πως γίνεται αυτό?
Βάλε τα αρχεία ταινιας και υποτίτλων σε έναν φάκελο (αυτό μπορεί και να μην είναι απαραίτητο) και μετά αυτό που χρειάζεται,είναι να αλλάξεις το όνομα του ενός αρχείου, ώστε να είναι ίδιο με του αλλου
Δεξί κλικ, Μετονομασία, Αντιγραφή του ονοματος
Δεξί κλικ στο άλλο αρχείο,Μετονομασία, Επικολληση
Έγινε 😊
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Βάλε τα αρχεία ταινιας και υποτίτλων σε έναν φάκελο (αυτό μπορεί και να μην είναι απαραίτητο) και μετά αυτό που χρειάζεται,είναι να αλλάξεις το όνομα του ενός αρχείου, ώστε να είναι ίδιο με του αλλου
Δεξί κλικ, Μετονομασία, Αντιγραφή του ονοματος
Δεξί κλικ στο άλλο αρχείο,Μετονομασία, Επικολληση
Έγινε 😊
Έτσι ακριβώς το έχω με την μόνη διαφορά ότι το 2 αρχείο με τους υποτιτλους έχει κατάληξη srt. Σωστά?
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Έτσι ακριβώς το έχω με την μόνη διαφορά ότι το 2 αρχείο με τους υποτιτλους έχει κατάληξη srt. Σωστά?
Σωστά
Δοκίμασε τότε,αφού ξεκινήσει η ταινία,να πατήσεις το πλήκτρο SUBTITLES στο τηλεχειριστήριο
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Σωστά
Δοκίμασε τότε,αφού ξεκινήσει η ταινία,να πατήσεις το πλήκτρο SUBTITLES στο τηλεχειριστήριο
Αυτό ακριβώς κάνω και δεν τους βλέπει. Έτσι αναγκάζομαι και τους ενσωματώνω όλους.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Από bitstream ηχο τι περιορισμούς έχει?
Ότι παίζει από usb, παιζει και δικτυακά?
Υποστηρίζει smb?
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
@CRISS δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν στους εμφανίζει, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα ποτέ σε καμία από τις πάρα πολλές ταινίες που έχω δει μέχρι στιγμής με εξωτερικούς υπότιτλους...
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Τελικώς το αγόρασα. Σαν media player είναι τελείως basic. Δεν κρατάσει σε μνήμη τι έχεις δει και σε ποιό σημείο. Με τους υπότιτλους εφόσον είναι ίδιο το όνομα με το mkv και στον ίδιο φάκελο οκ. Ένα περίεγο που παρατήρησα είναι ότι σε ΜΚV με Atmos ο ενισχυτής το έβλεπε σας multi channel PCM. Καμία ιδέα; To ίδιο αρχείο όταν το έπαιζε το συγχωρεμένο Xtreamer το έβγαζε κανονικά σαν Atmos προς τον ενισχυτή. Έχω ρυμίσει το player για Bitsteam κλπ
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Τελικώς το αγόρασα. Σαν media player είναι τελείως basic. Δεν κρατάσει σε μνήμη τι έχεις δει και σε ποιό σημείο. Με τους υπότιτλους εφόσον είναι ίδιο το όνομα με το mkv και στον ίδιο φάκελο οκ. Ένα περίεγο που παρατήρησα είναι ότι σε ΜΚV με Atmos ο ενισχυτής το έβλεπε σας multi channel PCM. Καμία ιδέα; To ίδιο αρχείο όταν το έπαιζε το συγχωρεμένο Xtreamer το έβγαζε κανονικά σαν Atmos προς τον ενισχυτή. Έχω ρυμίσει το player για Bitsteam κλπ
Σαν media player ειναι του κωλου. Ομως στην εικονα και ηχο αψογο.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Τελικώς το αγόρασα. Σαν media player είναι τελείως basic. Δεν κρατάσει σε μνήμη τι έχεις δει και σε ποιό σημείο. Με τους υπότιτλους εφόσον είναι ίδιο το όνομα με το mkv και στον ίδιο φάκελο οκ. Ένα περίεγο που παρατήρησα είναι ότι σε ΜΚV με Atmos ο ενισχυτής το έβλεπε σας multi channel PCM. Καμία ιδέα; To ίδιο αρχείο όταν το έπαιζε το συγχωρεμένο Xtreamer το έβγαζε κανονικά σαν Atmos προς τον ενισχυτή. Έχω ρυμίσει το player για Bitsteam κλπ
Δεν υποστηριζει Dolby HD Audio bit-stream.

Δεν ειναι παράλογο για ενα μηχανημα πολυεθνικής που εμπορεύεται δισκάκια και ασχολειται με παραγωγή ταινιών.
Και αυτα που κάνει, ειναι ηδη πολλά για consumer UHD player.

Νομιζω ομως οτι περνάει DTS. Μπορείς να δοκιμάσεις?
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
Ισχύει ότι κάνει πάρα πολλά ως UHD player. Εγώ τώρα που δεν έχω προς ώρας media player μέχρι να έρθει το zidoo το χρησιμοποιώ ως media player και είμαι πολύ ευχαριστημένος, τα παίζει όλα και σε τέλεια εικόνα (και μάλιστα από streming 4k αρχεία χωρίς να κολλάει πουθενά). Ως ήχο χρησιμοποιώ την JBL 5.1 ηχόμπαρα και παίζει πολύ πολύ καλά. Όσο αφορά το atmos έχω την αίσθηση ότι είναι θέμα ρύθμισης δεν μπορώ να το πω όμως με σιγουριά γιατί ήχο atmos παίρνω μόνο στην tv (που υποστηρίζει atmos) .
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top