Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
Παραπάνω θα το κάνεις, χέστο το χρονικό όριο, να φροντίσεις να έχς τίποτα να μασουλάς πάνω στο ποδήλατο γιατί η σούρα καραδοκεί και μετά πάπαλα.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
Δεν έχω χειρότερο πάντως να είμαι μακριά από τη βάση και να βρέχει Μήτσε.
Στη υποψία βροχής δεν πααίνω πουθενά με το ποδηλατάκι, είναι και πολύ επικίνδυνο βασικά...
Τα φρένα σχεδόν δεν λειτουργούν, οι οδηγοί των αυτοκινήτων γίνονται ακόμα πιο απρόβλεπτοι...
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Με βροχή ή υποψία βροχής, δεν φεύγω, αλλά αν με πιάσει και στον δρόμο (συχνά τελευταία) δεν με ενοχλεί και ιδιαίτερα, ορισμένες φορές μου αρέσει κιόλας, αρκεί να είναι βροχή σε νορμάλ ποσότητα, όχι και καταιγίδα φυσικά! 8-) ☁🌧
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
Δεν έχω χειρότερο πάντως να είμαι μακριά από τη βάση και να βρέχει Μήτσε.
Στη υποψία βροχής δεν πααίνω πουθενά με το ποδηλατάκι, είναι και πολύ επικίνδυνο βασικά...
Τα φρένα σχεδόν δεν λειτουργούν, οι οδηγοί των αυτοκινήτων γίνονται ακόμα πιο απρόβλεπτοι...
Η βροχή είναι το μεγαλύτερο "σπάσιμο". Ειδικά όταν πετάγονται βρωμόνερα από τα λάστιχα στο πρόσωπο.

Θυμάμαι μία από τις τελευταίες σοβαρές προπονήσεις μου το 2014. Ήμουν κάπου στη Μαλακάσα κι άρχισε να βρέχει. Κρύφτηκα σε μία στάση και περίμενα μήπως σταματήσει. Δεν φημίζομαι και για την υπομονή μου, οπότε στο 10λεπτο πήρα τηλέφωνο τη γυναίκα μου και ήρθε να με μαζέψει. :gamer:
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Κι εδω το δελτιο καιρου εδινε βροχες, και οι περιοδοι χωρις βροχη ειναι της ταξεως της μιας ωρας. Αρα.... Σπιτι σημερα.
Να ρωτησω και κατι... Εχετε παρατηρησει ποτε τιποτα ανακριβειες στις καταγραφες δραστηριοτητων με συσκευες garmin? Ρωταω γιατι τα δεδομενα της τελευταιας μου βολτας μου φαινονται καπως περιεργα. 170 παλμοι (μεσοι), υψομετρικα λιγοτερα σε σχεση με αλλες φορες που εχω κανει τη μιση διαδρομη..... Πραγματα που δε συναδουν με τα συνηθη δεδομενα που βλεπω...
 

Μηνύματα
19.365
Reaction score
13.575
Συμβαίνει και αυτό, πχ τα garmin edge (δεν θυμάμαι όμως ποιο έχεις, ή μήπως έχεις smart watch? ) παίρνουν το υψόμετρο με βαρομετρικό αισθητήρα*, οπότε καταλαβαίνεις ότι αυτό που δείχνουν επηρεάζεται και από τις αλλαγές του καιρού και της θερμοκρασίας, ιδιαίτερα αν είναι σημαντικές οι αλλαγές αυτές σε μία διαδρομή. Υπάρχει κάπου στις ρυθμίσεις η επιλογή να βάλεις χειροκίνητα το αρχικό υψόμετρο της διαδρομής... αλλά να πω την αλήθεια, συνήθως δεν ασχολούμαι (το έκανα με το 520 κάποιες φορές, αλλά με το 530 βλέπω πολύ πιο σταθερές ενδείξεις τώρα). Τώρα για τον καρδιακό ρυθμό, εκεί παίζει ρόλο περισσότερο νομίζω η ζώνη ή ο αισθητήρας του ρολογιού (αν έχεις τέτοιο) παρά το ίδιο το κομπιουτεράκι...

*Σε άλλες συσκευές που υπολογίζουν το υψόμετρο με GPS νομίζω ότι παίζουν ακόμα μεγαλύτερες διαφορές!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
Η βροχή είναι το μεγαλύτερο "σπάσιμο". Ειδικά όταν πετάγονται βρωμόνερα από τα λάστιχα στο πρόσωπο.
Θα σταθώ σε αυτό, ειδικά στους δρόμους της Αθήνας είναι άφθονος καρκίνος από τακάκια φρένων και μπόλικο καουτσούκ από τα λάστιχα...
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
Θα σταθώ σε αυτό, ειδικά στους δρόμους της Αθήνας είναι άφθονος καρκίνος από τακάκια φρένων και μπόλικο καουτσούκ από τα λάστιχα...
Και ο βασικός λόγος για διάφορες γαστρεντερίτιδες. :wink:
 







bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.308
Reaction score
42.041
παναγιώτ, υποκλίνομαι!!
το πήγε σχεδόν σερί το πεισματάρικο σκυλί το μαύρο, με αρκετα καλο ρυθμο σε hr και cadence!!
Δεν είναι απλά πιο γρήγορη! 8-)

ΥΓ. Παρακολουθώ το κανάλι της 3-4 χρόνια, και στο strava...
ειναι πολυ καλη οντως, εχει και ωραια βζά :)
 


Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Μωρέ μπράβο κροκ, είδωλο έχεις γίνει!
Σάκης και κροκ ακολουθούν τους άλλους δύο πολύ δυνατά...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.364
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top