Η προσπάθεια μου ...

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ο ankokdog έχει εξαιρετικό γράφημα απόκρισης στο φάσμα.

Η πτώση είναι η ενδεδειγμένη.

Μια μικρή τόνωση στους 12κ λείπει, η οποία θα του αρέσει.
Αν και έχω αφήσει πιο ψηλά από 10κ και πάνω δεν χρειάζονται περισσότερα γιατί αυτός ο αέρας με ενοχλεί σε reference εντάσεις.

Έχω και rt 5...... το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί για τα επόμενα 2 χρόνια. Και ειδικά εκεί ψηλά μπορεί να είναι και 6 αν θυμάμαι καλά.

Screenshot_20201129-142503_MultEQ.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Έχω και rt 5, μπορεί 6 ψηλά
Πολύ σωστά.

Οι αποφάσεις πάνω στο ταργκετ κερβ, όπως έχει μαλλιασει η γλώσσα μου να λέω, πρέπει πάντοτε να λαμβάνονται κρατώντας παραμασχαλα το RT του χώρου, το οποίο επιβάλλει να υλοποιούνται ανάστροφες διορθώσεις επί του ταργκετ κερβ.

Δηλαδή, ο κάθε χώρος επιβάλλει τελικά το δικό του ταργκετ κερβ, ένα άθροισμα ας πούμε του ενδεδειγμένου ταργκετ κερβ με την ηχητική σφραγίδα του χώρου. Αυτό στην αγγλικήν, το αποκαλούν house curve.

Εύγε, τα κάνεις όλα σωστά.


ΥΓ. Η ευθεία στην απόκριση φάσματος δεν είναι πάντοτε η σωστή, ακόμα κι αν έχει την ενδεδειγμένη κλίση.
Αναλόγως χώρου, μια μη ευθεία στο γράφημα απόκρισης, μπορεί να είναι τραγικά πιο σωστή, γι'αυτό μη κυνηγάτε τις όμορφες στο μάτι μετρήσεις στο χώρο σας, χρειάζεται πάντοτε εκτίμηση των χρόνων στο γράφημα RT.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πολύ σωστά.

Οι αποφάσεις πάνω στο ταργκετ κερβ, όπως έχει μαλλιασει η γλώσσα μου να λέω, πρέπει πάντοτε να λαμβάνονται κρατώντας παραμασχαλα το RT του χώρου.

Εύγε, τα κάνεις όλα σωστά.
Κώστα είμαι ο παραξηγημένος Συριανος (νομίζω μπλοκαρισμένος) που έχει διαβάσει αρκετά και αντιτίθεμαι στις εμμονές περι marantz και audyssey. Αν δεν είχα αποτελέσματα δεν θα μου ήταν τίποτα να πάω σε άλλη τεχνολογία.

Αλλά μια ισοστάθμιση δε θα μας σώσει.

Από τη στιγμή που ο χώρος είναι "γτπκ"

Δε θα με σώσει ούτε ο δικός σας pro.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Όχι πια
Νομίζω λόγο του πάθους που γεννιέται σε επηρεάζουν πράγματα και διαδικτυακά λόγια τα οποία δεν είναι τίποτα άλλο από παρεξήγηση προθέσεων. Όσο περνάει ο καιρός βλέπεις ότι άλλα είναι τα σημαντικά πράγματα στη ζωή και το κάθε φόρουμ υπάρχει για να μοιραζόμαστε εμπειρίες και να περνάμε την ώρα μας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Νομίζω λόγο του πάθους που γεννιέται σε επηρεάζουν πράγματα και διαδικτυακά λόγια τα οποία δεν είναι τίποτα άλλο από παρεξήγηση προθέσεων. Όσο περνάει ο καιρός βλέπεις ότι άλλα είναι τα σημαντικά πράγματα στη ζωή και το κάθε φόρουμ υπάρχει για να μοιραζόμαστε εμπειρίες και να περνάμε την ώρα μας.
Εννοείται.
Παρόλα αυτά η ελεύθερη επιλογή για το ποιον “κάνεις παρέα” ή όχι ισχύει και στο ίντερνετ, και αυτό είναι και δυναμικά μεταβαλλόμενο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
αντιτίθεμαι στις εμμονές περι marantz και audyssey.
Δεν πρόκειται για εμμονές.

Σφαλεις, γιατί το βλέπεις μονόπλευρα, ως ιδιοκτήτης τέτοιου μηχανήματος, και νομίζεις ότι πρόκειται για προσωπική επίθεση εναντίον σου, αδίκως.

Είναι αντικειμενικά χειρότερο το οντισι από το ντιρακ, και αντικειμενικά καλύτερο το τρινοβ από όλα.

Βεβαίως, έχεις δίκιο πως ο χώρος όταν είναι γτπκ δε χρειάζεται καμία κίνηση, πριν αυτός βελτιωθεί.

Ωστόσο, το όποιο προτέρημα σε ανώτερης ποιότητας λογισμικό ισοστάθμισης, θα δώσει (έστω μικρό) προβάδισμα στο τελικό αποτέλεσμα σε κάθε χώρο, ακόμα και σε χώρο γτπκ.

Εμμονές λοιπόν, δεν υπάρχουν, παρά μόνο αντικειμενική αξιολόγηση των δεδομένων.

Βέβαια, αυτή δεν μπορεί να διαφοροποιηθεί, και θα παραμένει σταθερά αυτή, σε κάθε αναφορά περί μαραντζ, οντισι, μπιενταμπλεγιου και δεξερωγωτι, αλλά με τεκμηρίωση.

Ακόμα και το νέο θρεντ που ανοίχτηκε για τις δυνατότητες ισοσταθμισης, αυτά ακριβώς λέει, φυσικό και επόμενο, αυτή είναι η πραγματικότητα, αντικειμενικά.

Ταυτόχρονα, ειδικά για τα μαραντζ, έχει γίνει κατ'επαναληψιν αναφορά πως δικαίως αποτελούν επιλογή πολλών, διότι για το κόστος τους, προσφέρουν πολλά.
Είναι δηλαδή υψηλού vfm συσκευές.
Αυτά με ντιρακ, είναι όλα ακριβότερα.
Τα δε γιαμαχα, έχουν ακόμα υποδεέστερες δυνατότητες ισοστάθμισης από τα μαραντζ που έχουν ένα ρημαδι οντισι.

Ο,τι υπάρχει, καλό είναι, ας χρησιμοποιηθεί.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Είναι μπιεντάμπλιγιου βρε γι αυτό κι άσε ότι δεν το ξέρεις, το ξέρεις πολύ καλά. 😜
Με βάση αυτή την άποψη η ισοστάθμιση μπορούμε να θεωρήσουμε ότι διόρθωσε τα σημαντικά σκαμπανεβάσματα (που μπορεί να είναι και λόγω χώρου) και τα ιδιαίτερα προβλήματά του αυτού και οποιοδήποτε ηχείου γιατί κανένα δεν είναι τέλειο;

Δηλαδή θα τολμούσαμε να πούμε ότι με την ισοστάθμιση διορθώνουμε την απόκριση των ηχείων και τα εξαναγκάζουμε να παίξουν πιο σωστά;
το αναγκαζουμε να παιξει αλλιως απο αυτο που εχουν φτιαξει...
.....γιαυτο υπαρχει στο app η δυνατοτητα να κανεις ισοσταθμιση μεχρι οσα hz θελεις.

Πριν επιλέξω τα B&W έφτασα μια ανάσα απ την αγορά Κλιπς, κυριολεκτικά με τα λεφτά της προκαταβολής στην τσέπη, από 14 ζευγάρια ηχείων που άκουσα τα δύο συγκεκριμένα με κέρδισαν, (γούστα είναι αυτά) και τελικά απέρριψα τα Κλιπς γιατί σε κάτι φωνητικά ελληνίδας άκουσα κυριολεκτικά την κόρνα και με χάλασε, με την ισοστάθμιση αυτό το φαινόμενο θα μπορούσε να το διορθώσει και γενικώς την επιθετική στις υψηλές συχνότητες συμπεριφορά των Κλιπς;
τοχουν αυτο τα κλιψ, οχι ολες οι σειρες.

View attachment 189010 View attachment 189011 View attachment 189012 Μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες να ξανά μετρήσω με την Οδύσσεια δεν τα κατάφερα διότι διακόπτεται η σύνδεση μεταξύ κινητού και av και δεν γνωρίζω τον λόγο.οποτε να πειράξω βάσει όσων έχετε γράψει το διάγραμμα στην υπάρχων μέτρηση με το παρακάτω αποτέλεσμα.δεν γνωρίζω από pc πόσο εύκολο είναι να τις φέρεις χωρίς κύματα τις καμπύλες αλλά από κινητό είναι δύσκολο.επισης φαίνεται ότι η αρχή της καμπύλης ανεβαίνει πάνω από σημείο 0 ενώ ότι φτιάχνεις το target curve είναι ακριβώς στην πάνω στο σημείο 0.
τα φερνει μονο του στις σταθμες που πρεπει, μην σε απασχολει...
......εχεις και την δυνατοτητα απο pc να κανεις οτι θελεις...μεχρι και ετοιμες καμπυλες εχει να τις περασεις....δεν χρειαζεται γιατι δεν ισχυουν πιθανοτατα στον χωρο σου...μονο για δοκιμες ειναι..






για την αστοχια συνδεσης σου ειπαν...

Αν και έχω αφήσει πιο ψηλά από 10κ και πάνω δεν χρειάζονται περισσότερα γιατί αυτός ο αέρας με ενοχλεί σε reference εντάσεις.

Έχω και rt 5...... το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί για τα επόμενα 2 χρόνια. Και ειδικά εκεί ψηλά μπορεί να είναι και 6 αν θυμάμαι καλά.

View attachment 189017
το ειπαμε πιο πανω, καταλαβαινεις τι σε ενοχλει και κατεβαζεις..:biggrin:
....ολα τα διορθωνεις με βαση τι σου αρεσει οταν ξερεις πως να ξεκινησεις.

bruel-%26-kjaer-curve 1.jpg
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Σφαλεις, γιατί το βλέπεις μονόπλευρα, ως ιδιοκτήτης τέτοιου μηχανήματος, και νομίζεις ότι πρόκειται για προσωπική επίθεση εναντίον σου, αδίκως.

Είναι αντικειμενικά χειρότερο το οντισι από το ντιρακ, και αντικειμενικά καλύτερο το τρινοβ από όλα.
Ίσως λόγω του ότι έχω τέτοιο μηχάνημα να τα έπαιρνα πιο πολύ της μετρητής.

Απλά δε μπορώ να κρίνω ένα μηχάνημα μια τεχνολογία αν δεν την δοκιμάσω.

Και εγώ λόγο δουλειάς ήμουν προκατείλημμενος με την amd vs intel (intelakias)

Δεν μπορώ πλέον όμως να μην αναγνωρίσω την υπεροχή της πρώτης άσχετα με τις όλες αρνητικές εμπειρίες που έχω από αυτήν (amd).

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι κάθε τεχνολογία εξελίσετε, ίσως το παλιό audyssey να ήταν χάλια. Μπορεί σε 2 χρόνια το ypao να είναι το καλύτερο.

Στο τώρα έχουμε ένα dirac που είναι υπό εξέλιξη και τα μηχανήματα που το έχουν δεν μπορείς να τα εμπιστευτείς

Το audyssey το οπόιο βρίσκεται σε πολύ αξιόπιστα μηχανήματα και για μένα προσφέρει μια άνω του μετρίου λύση ιδικά με το app

Το arc το οποίο εξελίχθηκε και περιμένουμε εντυπώσεις

Το ypao το οποίο υπάρχει απλά για να υπάρχει αλλά βρίσκεται πάνω σε πολύ αξιόπιστο μηχάνημα.

Trinnov και δε ξέρω τι άλλο σε αυτή τη κατηγορία είναι άνεφ κρητικής.....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Είναι μπιεντάμπλιγιου βρε γι αυτό κι άσε ότι δεν το ξέρεις, το ξέρεις πολύ καλά. 😜
Με βάση αυτή την άποψη η ισοστάθμιση μπορούμε να θεωρήσουμε ότι διόρθωσε τα σημαντικά σκαμπανεβάσματα (που μπορεί να είναι και λόγω χώρου) και τα ιδιαίτερα προβλήματά του αυτού και οποιοδήποτε ηχείου γιατί κανένα δεν είναι τέλειο;

Δηλαδή θα τολμούσαμε να πούμε ότι με την ισοστάθμιση διορθώνουμε την απόκριση των ηχείων και τα εξαναγκάζουμε να παίξουν πιο σωστά;
διορθωνει γενικα μπορεις να πεις....το βασικοτερο τα του χωρου...

το δικο σου γραφημα με του nikollis δεν εχουν και την διαφορα....
....το δικο σου ειναι hifi ηχειο και του nikollis στουντιακο κομματι.


 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στο τώρα έχουμε ένα dirac που είναι υπό εξέλιξη και τα μηχανήματα που το έχουν δεν μπορείς να τα εμπιστευτείς
Δεν ισχύει αυτό...μάλλον δεν ισχύει αυτό πια.

Αλλά δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα να συζητηθεί.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
48
Κατάφερα τελικά να πάρω μέτρηση όχι 1 αλλά 2 διότι δεν με ικανοποίησε το γράφημα από τα sub.και στην δεύτερη όμως έβγαλε ακριβώς το ίδιο γράφημα που όλος παραδόξως δεν έχει καμία σχέση με την αρχική μέτρηση που είχα ανεβάσει και χωρίς να αλλάξει καμία τοποθέτηση στα sub.πως διορθώνετε η από που μπορεί να προκύπτουν οι ακυρώσεις ;
 

Attachments


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όσο καλύτερο και να είναι το dirac, τα βασικά τα φτιάχνεις και με το audyssey... εξαρτάται πόσο θες να το "ψειρίσεις"...

Μια έξτρα παράμετρος είναι πως "καλύτερο" είναι αυτό που ξέρεις να χρησιμοποιείς (αυτό ισχύει γενικά στο software...)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κατάφερα τελικά να πάρω μέτρηση όχι 1 αλλά 2 διότι δεν με ικανοποίησε το γράφημα από τα sub.και στην δεύτερη όμως έβγαλε ακριβώς το ίδιο γράφημα που όλος παραδόξως δεν έχει καμία σχέση με την αρχική μέτρηση που είχα ανεβάσει και χωρίς να αλλάξει καμία τοποθέτηση στα sub.πως διορθώνετε η από που μπορεί να προκύπτουν οι ακυρώσεις ;
κατι εχει αλλαξει σιγουρα... πορτες ? παραθυρα ?
......πιθανοτατα οι θεσεις μετρησης που πηρες παλια με τις σημερινες......δεν κανει λαθος το audyssey.....οι διαφορες που μπορει να εχεις μετρηση με μετρηση στα ιδια σημεια ειναι παρα πολυ μικρες.
 

Μηνύματα
43
Reaction score
48
κατι εχει αλλαξει σιγουρα... πορτες ? παραθυρα ?
......πιθανοτατα οι θεσεις μετρησης που πηρες παλια με τις σημερινες......δεν κανει λαθος το audyssey.....οι διαφορες που μπορει να εχεις μετρηση με μετρηση στα ιδια σησμεια ειναι παρα πολυ μικρες.
Κι όμως Κώστα.Ουτε έχω προσθέσει ούτε αφαιρέσει ούτε μετακινήσει κάτι στο χώρο.η μόνη διαφορά είναι ότι τα sub κοιτούσαν εμένα τότε ένα τώρα τοποθετήθηκαν τέρμα γωνία.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Όσο καλύτερο και να είναι το dirac, τα βασικά τα φτιάχνεις και με το audyssey... εξαρτάται πόσο θες να το "ψειρίσεις"...

Μια έξτρα παράμετρος είναι πως "καλύτερο" είναι αυτό που ξέρεις να χρησιμοποιείς (αυτό ισχύει γενικά στο software...)
τα ιδια πραγματα ειναι, μικροδιαφορες, οι οποιες σε αλλες περιπτωσεις ειναι καλυτερο λιγο το ενα και σε αλλες το αλλο.....αλλα η ευκολια του audyssey ειναι μεγαλυτερη και ειναι τζαμπα οικονομικα.
Κι όμως Κώστα.Ουτε έχω προσθέσει ούτε αφαιρέσει ούτε μετακινήσει κάτι στο χώρο.η μόνη διαφορά είναι ότι τα sub κοιτούσαν εμένα τότε ένα τώρα τοποθετήθηκαν τέρμα γωνία.
δεν ειναι διαφορα αυτη βρε ;
 

Μηνύματα
43
Reaction score
48
τα ιδια πραγματα ειναι, μικροδιαφορες, οι οποιες σε αλλες περιπτωσεις ειναι καλυτερο λιγο το ενα και σε αλλες το αλλο.....αλλα η ευκολια του audyssey ειναι μεγαλυτερη και ειναι τζαμπα οικονομικα.


δεν ειναι διαφορα αυτη βρε ;
Είναι σίγουρα...Την τονωση την καταλαβαινω.Αλλά να προκαλεί ακύρωση;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ε ναι οπως βλεπεις....
.....να παρεις μετρησεις σε διαφορες τοποθετησεις που μπορεις να βαλεις τα sub ωστε να παιζουν το καλυτερο τους χωρις ισοσταθμιση....δλδ το πρασινο γραφημα να ειναι πιο ομαλο.

το μικρο sub μην το βαζεις...με τα δυο μεγαλα και σε 2 εξοδους απο τον AV ωστε να μπορει να τα φτιαξει σωστα..
Είναι σίγουρα...Την τονωση την καταλαβαινω.Αλλά να προκαλεί ακύρωση;
γιαυτο ειχες και προβλημα ακουστικα....
.......τωρα καταλαβαινεις ποσο σημαντικη ειναι η τοποθετηση .
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
διορθωνει γενικα μπορεις να πεις....το βασικοτερο τα του χωρου...

το δικο σου γραφημα με του nikollis δεν εχουν και την διαφορα....
....το δικο σου ειναι hifi ηχειο και του nikollis στουντιακο κομματι.


εδω επισης μπορειτε να δειτε τις διαφορες των ηχειων....το πανω γραφημα μπορει να παιξει πιο ανετα με λιγοτερες παραμορφωσεις σε ιδιες σταθμες.

η δυσκολη περιοχη στο κρος ως 200hz ειναι πιο γεματη στο πανω γραφημα, εκοψε πιο πολλα db και ετσι εχει το περιθωριο να παιξει πιο ανετα-απαραμορφωτα σε σχεση με το κατω γραφημα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κι όμως Κώστα.Ουτε έχω προσθέσει ούτε αφαιρέσει ούτε μετακινήσει κάτι στο χώρο.η μόνη διαφορά είναι ότι τα sub κοιτούσαν εμένα τότε ένα τώρα τοποθετήθηκαν τέρμα γωνία.
ακόμη και περιστροφή πάνω στον άξονά τους μπορεί να έχει διαφορετικό αποτέλεσμα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top