Λεβητας αεριου συμπυκνωσης. Τι ξερετε?

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δε ρωτάς τέτοια εδώ.
Ειδικός θερμοτέτχιος να σου κάνει διάγνωση και πλήρη αναλυτική κοστολόγηση, 100€ δουλειά.
Τι διάγνωση λες; Να τον θάψουμε τον μακαρίτη να τελειώνουμε
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Αξίζει να σουτάρω αυτόν που εχω (13 ετών Ariston, σε αποθηκάκι εξωτερικό, τριώροφη μεζονέτα), και μου βγαζει ζημιές απο 100-250€ κάθε χρονο+μπόλικο εκνευρισμό, και να πάρω κατι πιο σύγχρονο και αξιόπιστο;

Εχω την εντύπωση πως απο τη στιγμή που σε μια συσκευή βγουν 2-3 βλάβες, απο κει και πέρα ξεκινάει ντόμινο βλαβών και μια πορεία μη αναστρέψιμη
Και πολύ αργήσατε....θα υπάρχει και οικονομία καυσίμου στον καινούργιο
Η δουλειά μου είναι ρωτήστε ότι θέλετε
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.647
Τι διάγνωση λες; Να τον θάψουμε τον μακαρίτη να τελειώνουμε
Τον μακαρίτη έπρεπε ήδη να τον έχεις φυτέψει.

Διάγνωση χρειάζεται για να αποφασιστεί ποιο μοντέλο λέβητα χρειάζεται, αναλόγως των απωλειών του συγκεκριμένου σπιτιού, να διαστασιολογηθούν σωστά όλα.

Είναι πολύ σημαντικό να μετρηθούν οι απώλειες, καθώς και να εξηγήσεις επακριβώς τις απαιτήσεις.

Αφού αποφασιστεί το μοντέλο τότε βγαίνει η λίστα με τα παρελκόμενα και το τελικό κόστος της νέας εγκατάστασης.

ΥΓ. Νομίζω χονδρικά, γνωρίζοντας το σπίτι και την τοποθεσία του, πως με 2,5 χιλιάρικα θα κλείσεις μια σωστή πλήρη εγκατάσταση με baxi.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.647
Αν έχεις ηλιακό, αν θα βάλεις, αν θα αλλάξεις boiler, κλπ κλπ κλπ, πολλά μπορεί να διαφοροποιηθούν.

Φώναξε σοβαρό θερμοτέτχιο να στα εξηγήσει πλήρως και να καταλήξετε σε λύση. Αν πας για τρινοβ, και με πιο σύνθετο σεταπ, δεν θα είναι καθόλου περίεργο να ξεπεράσεις και 5-χιλιαρο.

Μια μέτρηση στο χώρο σου των απωλειών, με ειδικό εξοπλισμό, νομίζω κοστίζει 100-150€, όσο παίρνει κάθε ειδικός για μια μέτρηση αξιόπιστη. ;)

Με baxi έγραψα μια πρώτη εκτίμηση τιμής.

Μακροπρόθεσμα, ο τρινοβ είναι η φτηνότερη λύση. :)
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Επειδή συζητάμε για αντικατάσταση λέβητα και όχι εξολοκλήρου κατασκευής θέρμανσης
Οι διαδικασίες έχουν ως εξής....

Οι επιτοιχιοι λέβητες έχουν κατά κάποιο τρόπο μια άλλη λειτουργία από του πετρελαίου....δεν χρειάζονται τόσο μεγάλη ανοδική ανοχή στις θερμίδες όσο του πετρελαίου.....
Πολλές εταιρείες στα 24 kw προτείνουν έως 12 σώματα ή αλλιώς 200 τετραγωνικά....αλλά μην σκατε για αυτό.....ο baxi luna air που προαναφέραμε στα 30 kw κοστίζει αν θυμάμαι καλά 100€ plus
Φίλτρο θα έχει...
Θερμοστάτη θα έχει....
Κοστίζει 1250€
Με 200 € τοποθέτηση και μετατροπή συνδεσεων...για να μπορεί να γίνει πλύση δικτύου και λέβητα όποτε χρειαστεί ανολωδυνα
Αν θέλετε και πλύσιμο εγκατάστασης άλλα 150 €
Αν θέλετε να γίνει προβλεπόμενα η αντικατάσταση θα πρέπει να δηλωθεί στην εταιρία αερίου να γίνει μελέτη από μηχανολόγο μηχανικό...υπολογίζω άλλα 100€

Φυσικά αυτό είναι το δικό μου τιμολόγιο δεν γνωρίζω τι μπορούν να σας ζητήσουν.....
Σε ποια πόλη είστε;
Ο δεξιά είναι αυτός που συζητάμε
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.100
Αξίζει να σουτάρω αυτόν που εχω (13 ετών Ariston, σε αποθηκάκι εξωτερικό, τριώροφη μεζονέτα), και μου βγαζει ζημιές απο 100-250€ κάθε χρονο+μπόλικο εκνευρισμό, και να πάρω κατι πιο σύγχρονο και αξιόπιστο;

Εχω την εντύπωση πως απο τη στιγμή που σε μια συσκευή βγουν 2-3 βλάβες, απο κει και πέρα ξεκινάει ντόμινο βλαβών και μια πορεία μη αναστρέψιμη

τι είπα στο #17 ?


τον αλλάζεις χθες.
Και αν σου κάτσει, δώσε τον παλιό, στον εγκαταστάτη του νέου λέβητα και να αφαιρέσει € από το συνολικό κόστος.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Ξέχασα να πω δε ότι είναι η πιο φτηνή αξιόπιστη λύση στεγανού λέβητα.... υπάρχει και λίγο ακριβωτερος με 10 χρόνια εγγύηση...
τι είπα στο #17 ?

τον αλλάζεις χθες.
Και αν σου κάτσει, δώσε τον παλιό, στον εγκαταστάτη του νέου λέβητα και να αφαιρέσει € από το συνολικό κόστος.
Μπορείτε να κρατήσετε τον κυκλοφορητή
Αν έχει αλλαχτεί πρόσφατα να τον χαρίσετε σε κάνα φίλο.....και ο υπόλοιπος λέβητας δώρο στο κύριο που φωνάζει αλομινια.....
Αν θέλετε να δώσετε κάτι παραπάνω εμένα μου αρέσει αυτός.....
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.100
Dimifoot

τι σκέφτηκα εγώ τώρα :dance2:


ασε το λέβητα


αφου το home cinema είναι .....λίγο στριμωγμένο ....δεν αλλάζεις σπιτι , να φτιάξουμε γύρω από αυτό, ... το υπόλοιπο .... σπιτι :gotcha: :drinks: Θα σου βάλουμε και έναν καλό λέβητα :roflmao:
 


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Εγώ δε θα έβαζα 30kw αν οι απώλειες σου για το κλίμα της περιοχής και τις συνήθειες σου καλύπτονται εύκολα από τον 24 kw
Overenginnering σε ψύξη θέρμανση είναι σίγουρη χασούρα. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται μελέτη απωλειών
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.647
Overenginnering σε ψύξη θέρμανση είναι σίγουρη χασούρα
Σωστά.

Και στα καβλώδια το ίδιο, τζάμπα τα λεφτά.

Απλώς στο λέβητα, τα τζάμπα λεφτά θα συνεχίσουν να φεύγουν εσαεί, όσο λειτουργεί.

Ενώ στα καβλώδια, μια φορά τα πετάς.
Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται μελέτη απωλειών
+1.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
Επίσης η μελέτη απωλειών πρέπει να λάβει υπόψη της εκτός από το τοπικό κλίμα ( αλλο χειμώνα Αθήνα , άλλο Θρακομακεδόνες , άλλο Καλαμαριά , άλλο Πανόραμα κλπ) και τις συνήθειες-απαιτησεις του χρήστη (πχ 18 βαθμούς ξεβρακωτος ή 22 με ζακέτα ) .
Τέλος πάντων το κλασσικό 20 μέσα με 0 έξω δεν είναι αποδεκτό για όλες τις περιπτώσεις.
Σε εξοχικό πχ θέλεις πολλές φορές γκάζια , να πας Παρασκευή απόγευμα και μέχρι να κοιμηθείς να έχει 18 βαθμούς , αν πας με την κλασσική μελέτη 20/0 θα ζεσταθείς Κυριακή πρωί που θα μαζεύεις
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.647
Επίσης η μελέτη απωλειών πρέπει να λάβει υπόψη της εκτός από το τοπικό κλίμα ( αλλο χειμώνα Αθήνα , άλλο Θρακομακεδόνες , άλλο Καλαμαριά , άλλο Πανόραμα κλπ) και τις συνήθειες-απαιτησεις του χρήστη (πχ 18 βαθμούς ξεβρακωτος ή 22 με ζακέτα ) .
Τέλος πάντων το κλασσικό 20 μέσα με 0 έξω δεν είναι αποδεκτό για όλες τις περιπτώσεις.
Σε εξοχικό πχ θέλεις πολλές φορές γκάζια , να πας Παρασκευή απόγευμα και μέχρι να κοιμηθείς να έχει 18 βαθμούς , αν πας με την κλασσική μελέτη 20/0 θα ζεσταθείς Κυριακή πρωί που θα μαζεύεις
Ακριβώς.

Αυτό επεσήμανα και γω προ λίγου:

Είναι πολύ σημαντικό να μετρηθούν οι απώλειες, καθώς και να εξηγήσεις επακριβώς τις απαιτήσεις
Είναι πολύ σημαντικές οι απαιτήσεις που έχει ο καθένας.
Άλλος θέλει στάθμες αναφοράς, άλλος υψηλότερες, άλλος στάθμες ασανσέρ.

Δεν υπάρχει μια λύση μαγική κατάλληλη για όλους.

Ακόμα κι αυτό που γενικώς δεν είναι σωστό ή αποδεκτό (πχ έξω -15 και μέσα +30) μπορεί να είναι απαίτηση του πελάτη, και πρέπει να γίνει σεβαστή.

Θέλει 140 ντεσιμπέλ στη δεύτερη οκτάβα. Βγάλτα.
Τερματογκαζι.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
στους λέβητες βέβαια σε αυτήν την περίπτωση είσαι απλά μεταξύ δύο μοντέλων, το βέλτιστο και το αποδεκτό.
σε αντλίες θερμότητας γίνεται του μνιου το πανιγύρι. εκεί πας για το βέλτιστο και το λίγο αποδοτικότερο από ηλεκτρικό καλοριφέρ , μεγάλες αποκλίσεις για μικρές διαφορές της μελέτης και της ρύθμισης.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
......Πολύ καλά όλα αυτά και συμφωνώ ότι πρέπει να γίνουν αν όμως το σπίτι έχει ακόμα τα σχέδια θέρμανσης είναι κάπως περιττό.... μπορεί βέβαια να γίνει μια καινούργια μελέτη εξ αρχής πιο πολύ για να τσεκαρουμε τον μηχανικό της αρχικης....
Τα υπόλοιπα θα τα κοιτάξει για να βγάλει ενεργειακό πιστοποιητικό.....το οποίο κοστίζει άλλα 100€.....
Είτε με τον έναν τρόπο ή τον άλλο θα μπει ο λέβητας που πρέπει......αυτό είναι ευκολακι


ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ :biggrin:

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος στα τερματικά εξαρτηματα αυτών.....


Σε διάφορες πόλεις τής Ελλάδος η περιεκτικότητα αλάτων στο νερό ύδρευσης είναι σε υπερβολικά επίπεδα.....αυτό αφορά τις θέρμανσεις με πίνακα...στα εξωτερικά δίκτυα χαλκού αλλάζει το βιολί

Πάμε λοιπόν να δούμε τι παθαίνουν τα αγαπημένα μας rca μετά από 10 -15 χρόνια εγκατάσταση σε λειτουργία




IMG-eda32b065a63e0bee8974a8a7f333aa4-V.jpg
IMG-7675f993dedeac3cc4673e4aad658d9e-V.jpg




Ομοίως και απο την άλλη πλευρά στον συλλέκτη..... όσο για αυτούς που έχουν 2-3 σώματα στην ίδια γραμμή σε συνδυασμό με άλατα.....άστα κλαψτα.....

Το τί πρέπει να γίνει ΣΩΣΤΑ θα το πούμε μετα....πάω τον σκύλο βόλτα
IMG_20201027_140614_compress47.jpg IMG_20201027_133446_compress9.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
όπως έγραψα τις προηγούμενες μέρες , τον σεπτέμβρη έβαλα επίτοιχο στο πατρικό.
αποσύνδεση από την κεντρική , καινούριο δίκτυο κλπ.
εγκατάσταση του 62 (όπως και ο πίνακας που άλλαξα πρόσφατα , στο άλλο νήμα)

το τι σκουριά είχε μέσα ...
με τα πολλά στην αλλαγή ένα σώμα αποφάσισε να τρυπήσει (μπήκε καινούριο νερό , δηλαδή με φρέσκο οξυγόνο , και λίγο ζόρισμα να σφίξει ο μαστός , πόσο να αντέξει και αυτό)
πήγα χθες να σφίξω τα σώματα γιατί ο εγκαταστάτης υδραυλικός ήταν λίγο αρπακόλλας τελικά (το ένα έλυσε με το χέρι και δεν είμαι τόσο δυνατός , οπότε έχανε) χαρούμενος ότι η πτώση πίεση ήταν αυτή όλη και όλη και βρήκα την καινούρια λιμνούλα (τους γονείς τους "εστειλα" στο εξοχικό να καραντινιάσουν με την ησυχία τους).
το νερό που έβγαλα από το σώμα και η σκουριά...
σαν τις φωτογραφίες...

θέλει περιφεριακά καλά το κύκλωμα.
θέλει το μαγνητικό φίλτρο (ειδικά σε υπάρχουσες/λειτουργούσες εγκαταστάσεις) , θέλει αποσκληρυντή αν έχεις θέμα με το νερό, θέλει διηλεκτρικούς συνδέσμους αν παίζεις με χαλκοσωλήνες κλπ
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Πώς πρέπει να γίνει ο καθαρισμός και μόνο

Πρώτα πρέπει να γίνει καθαρισμός του δικτύου σωληνώσεων με ειδική αντλία καθαρισμού και διάφορα καθαριστικά υγρά.
Πρέπει να κλείσουμε όλα τα σώματα και κάθε φορά να είναι ανοιγμένη μια και μόνο γραμμή.
Αν η γραμμή έχει 2 ή και παραπάνω σώματα
μισή δουλειά θα γίνει.....

Αφού γίνει αυτό, μένει να καθαρίσουμε και τα τερματικά των σωληνώσεων και τον συλλέκτη.
Αυτά θα πρέπει να τα αλλάξουμε και όχι να τα καθαρίσουμε..... πολλά θα έχουν έλλειψη στεγανοποίησης και θα υπάρξουν διαρροές
Έχουν αυτή τη μορφή...
-ΠΛΑΣΤΙΚΗΣ-ΒΡΑΣΣ-ΦΟΡΜ-1100x1100.jpg

Θα πρέπει να καθαριστεί και ο διακόπτης
Να τον βγάλουμε τελείως και να τον καθαρίσουμε από τα κολλημένα άλατα.
Ο υδραυλικός θα πρέπει να προσέξει την συνήθως μεγάλη φλάντζα που ενώνει διακόπτη και σώμα, από τους παλιούς διακόπτες δεν υπάρχει και αχρηστεύεται ολόκληρος.
Έχει αυτή την μορφή
unnamed.png

Αν είναι ίδιος με αυτόν είστε τυχεροί γιατί είναι Ελληνικός εξαιρετικός και έχει άφθονα ανταλλακτικά παντού
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top