Ποδήλατο






Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Ρε λέτε να αρχίσω και εγώ τα video τώρα που ξεκίνησα σιγά σιγά να χω να θυμάμαι τα χάλια μου όταν γίνω αδύνατος και τρανός ποδηλάτης?
Είναι μία καλή ιδέα... καταγράφω βίντεο από τον πρώτο καιρό που άρχισα ξανά (ή μάλλον συστηματικά) ποδήλατο, από το καλοκαίρι του 2015, στην παρακάτω λίστα έχω αρκετά (πολλά περισσότερα δεν τα έχω ανεβάσει καν, βαριόμουν την επεξεργασία και όλο τον χρόνο της διαδικασίας) 8-) :geek:

να υποθέσω ότι μετράει μόνο αριστερό ποδάρι και θεωρεί ότι το ίδιο πατάει και το δεξί;
Αν έχεις υποψία ότι το ένα από τα δύο έχει διαφορετική δύναμη, μπορείς να το ρυθμίσεις στο app (σε ποσοστό δεξί/αριστερό), αλλά προφανώς για να το κάνεις αυτό πρέπει να ξέρεις ποια είναι η διαφορά τους (είτε με άλλο διπλό powermeter, είτε σε κάποιο εργόμετρο).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Σωτήρη τι είναι αυτό το update που πέρασε, τι κάνει εννοώ?
IMG_20201130_181026.jpg


Για τη ιστορία έχουμε λιιιγα μόνο γραμμάρια παραπάν, πανεύκολη εγκατάσταση, παιχνίδι το calibration μέσω app ή gps.
Ευπρόσδεκτη η ενσωματωμένη λειτουργία cadence, το έβγαλα το θκόμ.
IMG_20201130_180828.jpg
MVIMG_20201130_170356.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
τότε έπρεπε στη δεύτερη ζύγιση να βάλεις και το γκαντεμς σενσορ αφού το αφαίρεσες (+9 γραμμάρια; )
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
τότε έπρεπε στη δεύτερη ζύγιση να βάλεις και το γκαντεμς σενσορ αφού το αφαίρεσες (+9 γραμμάρια; )
Δεν το λέω γιαυτό, ο θκόσμ ο σενσορας ήταν στο σκελετό πριν και περνούσε ένας μικιός μαγνητάκος από το βραχίονα και γίνονταν η δλειά, εδώ τα επιπλέον γραμμάρια είναι όλα πάνω στο βραχίονα αλλά ευτυχώς στο κέντρο για να μετράει τη παραμόρφωση
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
ναι μάναμ , αλλά για το συνολικό κέρδος/απώλεια βάρους πρέπει να ζυγίσεις ότι βγάζεις και ότι βάζεις (στο ποδήλατο)
 

Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Σωτήρη τι είναι αυτό το update που πέρασε, τι κάνει εννοώ?
View attachment 189230

Για τη ιστορία έχουμε λιιιγα μόνο γραμμάρια παραπάν, πανεύκολη εγκατάσταση, παιχνίδι το calibration μέσω app ή gps.
Ευπρόσδεκτη η ενσωματωμένη λειτουργία cadence, το έβγαλα το θκόμ.
View attachment 189233 View attachment 189234
Μία tracking εφαρμογή είναι από ό,τι είδα Χρήστο, σε περίπτωση που "χαθεί" (δηλαδή κλαπεί) το ποδήλατο, ο ποδηλάτης μπορεί να μαρκάρει ως 'χαμένο' το powermeter στην εφαρμογή, και αυτές (είτε αυτή του 4iii ή της Chipolo) θα αρχίσουν να κάνουν ping (θα προσπαθούν να επικοινωνήσουν) με το συγκεκριμένο powermeter αν βρίσκονται σε κοντινή απόσταση. Αν κάποιο smartphone επικοινωνήσει με αυτό, τότε στέλνει την τοποθεσία του στο τηλέφωνο του ιδιοκτήτη... Αυτά σε συντομία όσο κατάλαβα...



" The tracking functionality will show the last known location of your bike within the refreshed 4iiii app. To activate the tracking for a lost bike, riders will mark the powermeter as ‘lost’, then, any 4iiii or Chipolo apps on a smartphone in Bluetooth® range, will unobtrusively ‘ping’ the powermeter on the bike. When a phone successfully communicates with the lost bike it will send this location to the owner. "
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
ναι μάναμ , αλλά για το συνολικό κέρδος/απώλεια βάρους πρέπει να ζυγίσεις ότι βγάζεις και ότι βάζεις (στο ποδήλατο)
Για το συνολικό βάρος θα κουρευτω, θα κόψω τα νύχιαμ, αντε θα κάνω και ένα καλό μπάνιο με ζεστό νερό, θα τριφτω καλά πίσω από τα αυτιά, θα βγάλω κάνα τσιμπούρι και θα είμαι και πάλι στα ίδια :lolsign:

Ναι βρε κατάλαβα, εμένα με νοιάζει το επιπλέον βάρος του βραχίονα, κάτι που δεν είχα πριν, κουβέντα να γίνεται γιατί δεν έγινε και τίποτα.
Το συνολικό βάρος σε σχέση με πριν ήταν 16 gr, o σενσορας και ο μαγνητάκος.
 
Last edited:

Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Κι εγώ τον έχω βγάλει τον σένσορα του cadence, δύο πάνω στον βραχίονα δεν λέει...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Κι εγώ τον έχω βγάλει τον σένσορα του cadence, δύο πάνω στον βραχίονα δεν λέει...
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως το cadense έπαιξε κατευθείαν, χωρίς εγκατάσταση στο GPS εννοώ
Όλα δλδ έγιναν στο μπαμ, εγώ περίμενα να φαω όλο το βράδυ και να ψάχνω από εδώ και από εκεί, αλλά οχι όλα ήταν πολύ εύκολα
 

Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Εννοείς εγκατάσταση ως ξεχωριστός σένσορας; Από τη στιγμή που το βλέπει ως powermeter λαμβάνει όλα τα στοιχεία που στέλνει αυτό, μαζί και το cadence, οπότε προφανώς για αυτό δεν χρειάζεται ξεχωριστό pairing.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Καλά ρε μπάμια, πριν μια βδομάδα δεν αγόρασες καινούριο δισκοβραχίονα? Τώρα πήρες πάλι καινούριο με βατόμετρο? Λεφτά για πέταμα έχεις ωρε? Να σου στείλω ένα λογαριασμό ενφια αν είναι....
 

Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Προηγουμένως είχε πάρει το σύνολο, δεξί και αριστερό, τώρα πήρε μόνο το αριστερό μπράτσο στο ίδιο μήκος... Το κακό είναι ότι δεν είναι εύκολο (αν και υπάρχει και τέτοια βατόμετρο) να πάρεις τον σένσορα αυτό σκέτο, και να τον κολλήσεις στο μπράτσο, και να έχεις σωστές ενδείξεις! Μπορεί να γίνει, μπορεί να έχεις σωστές, αλλά και άλλα αντ' άλλων! :geek:

 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Προηγουμένως είχε πάρει το σύνολο, δεξί και αριστερό, τώρα πήρε μόνο το αριστερό μπράτσο στο ίδιο μήκος... Το κακό είναι ότι δεν είναι εύκολο (αν και υπάρχει και τέτοια βατόμετρο) να πάρεις τον σένσορα αυτό σκέτο, και να τον κολλήσεις στο μπράτσο, και να έχεις σωστές ενδείξεις! Μπορεί να γίνει, μπορεί να έχεις σωστές, αλλά και άλλα αντ' άλλων! :geek:
Ναι κατάλαβα τι πήρε. Απλά τώρα έχει έναν αριστερό βραχίονα και τον κοιτάει...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εννοείς εγκατάσταση ως ξεχωριστός σένσορας; Από τη στιγμή που το βλέπει ως powermeter λαμβάνει όλα τα στοιχεία που στέλνει αυτό, μαζί και το cadence, οπότε προφανώς για αυτό δεν χρειάζεται ξεχωριστό pairing.
Ναι pairing ξεχωριστό εννοώ, όπως κάνουμε με όλα τα περιφερειακά.

Καλά ρε μπάμια, πριν μια βδομάδα δεν αγόρασες καινούριο δισκοβραχίονα? Τώρα πήρες πάλι καινούριο με βατόμετρο? Λεφτά για πέταμα έχεις ωρε? Να σου στείλω ένα λογαριασμό ενφια αν είναι....
Μέχρι να στείλω χρήματα στο λογαριασμό του Μήτσου να πλερωσει τον ενφια , ας του εξηγήσει κάποιος τι έκανα.

Στείλε το iban Μήτσο :biggrin:
 

Μηνύματα
18.924
Reaction score
13.303
Ναι κατάλαβα τι πήρε. Απλά τώρα έχει έναν αριστερό βραχίονα και τον κοιτάει...
Κι εγώ, έχει μείνει μόνος κι έρημος ο κακομοίρης σχεδόν 11 μήνες τώρα... δεν ξέρω αν πρέπει να του βρω συντροφιά :geek: :roflmao:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top