Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Καλά εγώ έχω πολλούς γνωστούς που έχουν τα μεν και τα δε, όχι δεν τα έχω δουλέψει σε αυτό έχς δίκιο.
Κακά τα ψέματα ΚΑΙ σε αυτό το κομμάτι ότι επιλέξει ο καθένας είναι η καλύτερη επιλογή, δύσκολο να βρεις αντικειμενική και ειλικρινής άποψη.
Καλός ή κακός πρέπει να τα πληρώσεις για να έχς ολοκληρωμένη άποψη
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
garmin ρε , άστους να λένε.
πάντως η οθόνη του β εθνική σε χρώματα κλπ , ωστόσο μόλις συνήθισα να ξεχωρίζω 10 πεδία δε με ενόχλησε/παίδεψε καθόλου να τα διαβάσω.
ακόμα δεν έχω παίξει μετα κουμπάκια εν κινήσει. Δεν είναι και στις καλύτερες δυνατές θέσεις για να τα πατήσεις στο ποδήλατο , πιστέυω φταίει το σχήμα , θέλει κάτι πιο πρισματικό αλλά μετά θα είναι φτιαγμένο για ένα χέρι (πχ αριστερό με δύο κουμπιά κάτω δεξιά για αντίχειρα και τα υπόλοιπα πάνω αριστερά)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Ορίστε, η wahoo σε έχει τα κουμπάκια πάνω και όχι στο πλάι.
Τα πατάς και με τα δύο χεράκια.
Δεν ήξερες, δεν ρώταγες :lolsign:
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
και πλάι έχει και στη βάση.
θεωρώ ότι λόγω μεγέθους δε θα έπρεπε να δέχεται πίεση η βάση της συσκευής αλλά μόνο η συσκευή.
δηλαδή πατάς με αντίχειρα αλλά στηρίζεις με τα άλλα δάχτυλα από την αλλή πλευρά.
μωρδεγαμιεται σε δουλειά να βρισκόμαστε. και να ταν έτσι θα το θέλαμε αλλιώς.

έφτιαξα και την έξτρα βάση με έναν φακό xml-t6 που μου περίσσευε να κουμπώνει από κάτω για το βουνό.
κάποια στιγμή που θα με φάει η ... θα προσπαθήσω να κάνω μια βάση όλα σε ένα με φωτάκια (street legal πάντα) πολογιστάρ και powerbank σαν προέκταση του τιμονιού (αεροδυναμικό πράμμα) από αλουμίνιο να βιδώνει στον λαιμό.
 


Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Ορίστε, η wahoo σε έχει τα κουμπάκια πάνω και όχι στο πλάι.
Τα πατάς και με τα δύο χεράκια.
Δεν ήξερες, δεν ρώταγες :lolsign:
Μην τον ακούς Πάνο σε λίγο καιρό θα πατάμε τα hoods για να εναλλάσσουμε οθόνες ;)
Θα γυαλίσει ο τόπος λέμε...
κάποια στιγμή που θα με φάει η ... θα προσπαθήσω να κάνω μια βάση όλα σε ένα με φωτάκια (street legal πάντα) πολογιστάρ και powerbank σαν προέκταση του τιμονιού (αεροδυναμικό πράμμα) από αλουμίνιο να βιδώνει στον λαιμό.
Υπάρχει και την περιμένω να μου έρθει
 

Μηνύματα
561
Reaction score
1.003

Πολυ ωραια μερα η σημερινη. Αν και δεν ηταν στο προγραμμα, βγηκα. Επαιζε προβλημα απο το πρωι με το ιντερνετ σε ολο το νησι, οποτε βρηκα αφορμη και ακυρωσα κανα δυο συναντησεις, οποτε καβαλησα. Βεβαια χθες τη νυχτα ειχε βρεξεικαι οι δρομοι δεν ειχαν στεγνωσει ακομη με αποτελεσμα το φρεσκογυαλισμενο ποδηλατο μου να ξαναγινει........ νινι. Αλλα δεν πειραζει
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
@pankrok
Παναγιωτ τα γαντακια τι μοντέλο είναι? Μέγεθος?
Ψάχνω γαντακι και ένα leg warmer γιατί θα την αρπάξω..
Και από κομπιούτερ πες και μια γνώμη για το 530 πως σου φάνηκε γιατί το 510 μου δεν το βλέπω καλά.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
είναι αυτά
Canyon Signature Pro Thermo Gloves | CANYON GR
σε L (παραδόξως γιατί έχω μικρά δάχτυλα , αλλά πήγα σύμφωνα με το size guide και πέτυχε)

σήμερα τα βλέπω και σε πορτοκαλί ...
τέλος πάντων...

το 530 τι να σε πω , μια βόλτα το πήγα.
Περαν των παραπάνω εργονομικών θεμάτων δεν έχω κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πάνω από όλα είναι να μάθεις να ακούς το σώμα σου και τις ανάγκες του ...
Δε συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Αν κάποιος είναι παχύσαρκος ή έχει προδιάθεση κι ακούσει το σώμα του την έκατσε τη βάρκα. Όπως και το ποδήλατο θέλει πόνο έτσι και η διατροφή στην αρχή θέλει δουλειά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Μήτσο κοιτα εδώ το κορίτσι τι κάνει...

Εμένα πάντως το όνομα της μου κάνει για αυστραλιανή καλιακούδα, σε συνδυασμό με τη φωνή της.... 🤣
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
@applesgr Ρίξε μια ματιά σε αυτά. Δεν ξέρω εάν υπάρχουν στην Ελλάδα, τα πήρα από τον τοπικό αντιπρόσωπο. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Δε συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Αν κάποιος είναι παχύσαρκος ή έχει προδιάθεση κι ακούσει το σώμα του την έκατσε τη βάρκα. Όπως και το ποδήλατο θέλει πόνο έτσι και η διατροφή στην αρχή θέλει δουλειά.
Εεεε μη το πάμε στα άκρα, αυτό εξυπακούεται
 

Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Εμένα πάντως το όνομα της μου κάνει για αυστραλιανή καλιακούδα, σε συνδυασμό με τη φωνή της.... 🤣
Οι αυστραλέζικες, αυτές που λένε εκεί κάτω magpies, είναι και πολύ επιθετικές! Χτυπάνε αλύπητα, περαστικούς, ποδηλάτες, μοτοσυκλετιστές αν "ενοχληθεί" ο χώρος τους! :geek: :o :roflmao:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εεεε μη το πάμε στα άκρα, αυτό εξυπακούεται
Το λέω διότι έχει γραφτεί αρκετές φορές στο νήμα (άλλοτε αστεία άλλοτε όχι) πως αν κάνεις 20-30 χλμ μπορείς πχ να φας κι ένα πιτόγυρο παραπάνω το βράδυ. Οκ θα έχεις κάψει τις θερμίδες του αλλά με τα λίπη και μάλιστα τα κεκορεσμένα τι γίνεται?

Εσύ που καταναλώνεις στις βόλτες σου 2000 θερμίδες εννοείται πως πρέπει να τις πάρεις πίσω από τη στιγμή που δεν έχει λίπος το σώμα σου. Το πως τις παίρνεις όμως είναι ένα θέμα. Δεν μπορείς φυσικά να φας 2πλασια ποσότητα φαγητού, θα σκάσει το στομάχι. Χρειάζεσαι λοιπόν πολύ θρεπτικά γεύματα, με χαμηλά έως μηδενικά ζωικά λιπαρά. Ο τραχανάς που ανέφερες πριν κάποιες μέρες είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα. Τροφές όπως μέλι, φυστικοβούτυρο, ξηροί καρποί, δημητριακά, παξιμάδια ολικής κτλ κάνουν δουλειά. Τυριά επίσης με μεγάλη αναλογία πρωτεΐνης/λιπαρών όπως ανθότυρο ή μυζήθρα είναι μακράν προτιμότερα από τα "κίτρινα".
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Σώτο τώρα που το λες έχω δει κάποια βιντεακια από αουστράλια με ποδηλάτες που τους τη πέφτουν κάτι τέτοια πλιά.
Και αυτό το κορίτσι πάντως λίγο άγριο το βρίσκω, ή γουστάρει να ρίχνει ή να τρώει ξύλο... Ξες που... 🤣
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Μήτσο κοιτα εδώ το κορίτσι τι κάνει...

Εμένα πάντως το όνομα της μου κάνει για αυστραλιανή καλιακούδα, σε συνδυασμό με τη φωνή της.... 🤣
3 χρόνια λέει πάλευε να το ανέβει.... 33% max gradient ο Χριστός και η Παναγία μαζί....
 

Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Το πολύ δύσκολο σε τέτοιες κλίσεις είναι αυτό που λέει σε κάποια στιγμή, δεν φτάνει η δύναμη (εξάλλου φαίνεται ότι έχει βάλει και μεγάλο γρανάζι πίσω για να κρατήσει καλό cadence), αφού αν πας λίγο πιο πίσω στο ποδήλατο θα αναποδογυρίσεις, αν πας πολύ μπροστά σπινιάρει ο πίσω τροχός (αυτό μου έχει συμβεί πολλές φορές, το πρώτο παραλίγο! ). :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
3 χρόνια λέει πάλευε να το ανέβει.... 33% max gradient ο Χριστός και η Παναγία μαζί....
2 χρόνια πάλευα εγώ τη ανάβαση Κισσάβου, 1.400 υψόμετρο σε 23km.
Πολύ πολύ δύσκολη διαδρομή στα μισά και προς το τέλος, συνήθως έχει πολύ αέρα όσο πας προς τη κορυφή.
Στις πρώτες απόπειρες έφτανα ως τα μισά και πίσω, και αυτό δύσκολο.
Τελικά όχι μόνο έφτασα αλλά τσάκισα και τα χρονόμετρο για τα θκάμ δεδομένα!!
Και όλα αυτά τη δεύτερη φορά που ανέβηκα, επειδή πλέον υπάρχει η αντοχή και τα ποδάρια συνήθως με κρατάει πίσω η μορφολογία του δρόμου και οι κακές επιλογές στις σχέσεις του cadence.
Όταν δω το δρόμο μια φορά, μετά τα πάω συνέχεια καλύτερα.
IMG_20201130_151004.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Ρε λέτε να αρχίσω και εγώ τα video τώρα που ξεκίνησα σιγά σιγά να χω να θυμάμαι τα χάλια μου όταν γίνω αδύνατος και τρανός ποδηλάτης?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.227
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top