Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
:cry:
1606335320481.png


προτιμώ το ktema

έχει πιο.....high άκουζμα

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
:cry:
View attachment 188385

προτιμώ το ktema

έχει πιο.....high άκουζμα

Κόσμημα η καμπίνα είναι από μασίφ καρύδια βγαίνει και σε δαπέδου

View attachment 188383
Μοιάζει να έχουμε μπλέξει λίγο με τα...μασίφ καρύδια καθενός πονεμένου... :lol:

Στα σοβαρά τώρα,ακόμα και το μοντέλο δαπέδου sub κροσαρισμένο χρειάζεται για να τραγουδήσει όπως θα είχε προβλεφθεί στη δική του ζώνη ευθύνης - από τρίτη οκτάβα και άνω...Όσο ευπαρουσίαστο και να είναι,δεν έχει καμία επίπτωση στην ικανοποιητική απόδοση δυναμικών αντιθέσεων...
 



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.841
Reaction score
4.565
Ειναι ακριβά τα genelec, τα neumann, τα dynaudio και τα adam ? Δίκιο έχετε για το ellada του 2020 !

Ζευγαρακι ηχειάκια των 300 ευρώ που ο αλγόριθμος του ολιβ, μετά το EQ δινει αποτέλεσμα 6.24


Βγαίνουν και σε λευκό για να γλυτωσουμε και κανα κιλό παντόφλα ...
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.064
Reaction score
18.646
Ειναι ακριβά τα genelec, τα neumann, τα dynaudio και τα adam ? Δίκιο έχετε για το ellada του 2020 !

Ζευγαρακι ηχειάκια των 300 ευρώ που ο αλγόριθμος του ολιβ, μετά το EQ δινει αποτέλεσμα 6.24


Βγαίνουν και σε λευκό για να γλυτωσουμε και κανα κιλό παντόφλα ...
Μια χαρά, αλλά δεν θυμάμαι αυτά έχουν fssssssssssss από κοντά :biggrin: η' όχι?
Μόνο τα fluid είναι λίγο ''ζωηρά''?
Τα Yamahaκια νομίζω είναι σχετικά ήσυχα..
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.841
Reaction score
4.565
Στα jbl 305 που λέγανε οτι ειναι έντονο, εγώ στο 1m απο αυτά δεν το άκουγα, με την ένταση καρφωμενη στο 75%.

Πρώτα θα ακους τον ήχο απο τους ανεμιστήρες του pc και μετά απο αυτά.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.064
Reaction score
18.646
Στα jbl 305 που λέγανε οτι ειναι πιο έντονο, εγώ στο 1m απο αυτά δεν το άκουγα, με την ένταση καρφωμενη στο 75%.

Πρώτα θα ακους τον ήχο απο τους ανεμιστήρες του pc και μετά απο αυτά.
Και τα focal alpha 65 που είχα σχετικά ήσυχα ήταν, αλλά καθόμουν λίγο πιο μακριά.
Στο 1,40-1.50μ.
Για όποιον έχει θόρυβο από το περιβάλλον (οι πιο πολλοί μάλλον) ίσως δεν έχει νόημα να ψάχνεται και πολύ με αυτά..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.064
Reaction score
18.646
Εγώ είμαι ψείρας. Ακούω μέχρι και τους πυκνωτές στα τροφοδοτικά.

Όταν είχα παθητικά δεν ακουγόταν απολύτως τίποτα, να τα λέμε κι αυτά. Από θόρυβο εννοώ ε! 🤐
Ποιά έχεις τώρα είπαμε?
Από θόρυβο εννοώ ε! 🤐
:roflmao: :roflmao:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.840
Reaction score
12.390
Δεν είπαμε, τώρα θα πούμε: Yamaha HS8 & HS7.

Δε θέλω να πάω κόντρα στην αγάπη μου (@Bhutia 💋 ❤😍), ο οποίος έχει δηλώσει πως τα HS8 είναι απολύτως αθόρυβα, αλλά θα πω τα εξής: τόσο τα (δικά μου αλλά και όσα έχω ακούσει) HS8 όσο και τα HS7 έχουν ένα ελάχιστο φυσηματάκι το έχουν αν πλησιάσεις το αυτί σου στη γρίλια του tweeter. Ωστόσο παίζει ρόλο η θέση του ρυθμιστικού κέρδους (gain βρε), σε φυσιολογικές συνθήκες δεν το καταλαβαίνεις καν, και σίγουρα δεν είναι ουδέποτε ενοχλητικό.

Εάν μιλάμε δε για βόμβο τροφοδοτικού, που κι εκεί αναγκαστικά κάτι ακούγεται αν είσαι ψυχαναγκαστικός (να συστηθώ, Νικόλας is my name), ίσως παίζουν επίσης ρόλο οι πρότερες συνδέσεις. Πχ ο @Bhutia έχει απλό μεν αλλά καλό πολύπριζο χωρίς διακόπτη/φωτάκι, ενώ εγώ έχω σε όλα από μία φτηνή πρίζα ασύρματου χειρισμού.

Μέχρι εκεί. Δε θα μιλήσω για καλώδια, πχιότητα/καθαργιότητα ρεύματος. Δε θα με σύρετε στο χαμηλό τούτο επίπεδο.



Θα προσθέσω: ακούγεται (pun intended) πως από τα φτηνά, τα Γιαμαχάκια είναι τα πλέον αθόρυβα με διαφορά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν είπαμε, τώρα θα πούμε: Yamaha HS8 & HS7.

Δε θέλω να πάω κόντρα στην αγάπη μου (@Bhutia 💋 ❤😍), ο οποίος έχει δηλώσει πως τα HS8 είναι απολύτως αθόρυβα, αλλά θα πω τα εξής: τόσο τα (δικά μου αλλά και όσα έχω ακούσει) HS8 όσο και τα HS7 έχουν ένα ελάχιστο φυσηματάκι το έχουν αν πλησιάσεις το αυτί σου στη γρίλια του tweeter. Ωστόσο παίζει ρόλο η θέση του ρυθμιστικού κέρδους (gain βρε), σε φυσιολογικές συνθήκες δεν το καταλαβαίνεις καν, και σίγουρα δεν είναι ουδέποτε ενοχλητικό.

Εάν μιλάμε δε για βόμβο τροφοδοτικού, που κι εκεί αναγκαστικά κάτι ακούγεται αν είσαι ψυχαναγκαστικός (να συστηθώ, Νικόλας is my name), ίσως παίζουν επίσης ρόλο οι πρότερες συνδέσεις. Πχ ο @Bhutia έχει απλό μεν αλλά καλό πολύπριζο χωρίς διακόπτη/φωτάκι, ενώ εγώ έχω σε όλα από μία φτηνή πρίζα ασύρματου χειρισμού.

Μέχρι εκεί. Δε θα μιλήσω για καλώδια, πχιότητα/καθαργιότητα ρεύματος. Δε θα με σύρετε στο χαμηλό τούτο επίπεδο.



Θα προσθέσω: ακούγεται (pun intended) πως από τα φτηνά, τα Γιαμαχάκια είναι τα πλέον αθόρυβα με διαφορά.
Το δικό μου δείγμα από HS8 είναι πολλαπλό,έχοντας συνδεθεί κατά καιρούς με κάθε τύπο πολύπριζου και καλωδίου ρεύματος που είχα στην κατοχή μου.Θεωρώ απίθανο να έχω υπάρξει ΄΄τόσο΄΄ τυχερός ώστε να έχω πετύχει όλα τα τεμάχια χωρίς αντιληπτό βόμβο ή φύσημα υπό οποιαδήποτε συνθήκη...Adam S επίσης κανένα απολύτως πρόβλημα...Στα Fluid αντιθέτως για να μη γίνεται ενοχλητικό το φύσημα-βόμβος χρειάζεται το ρυθμιστικό κέρδους από το ηχείο να πηγαίνει μέχρι τη μέση.

Στη συνέχεια,επίκαιρη διασκευή σ'ένα σημαδιακό κομμάτι από την..."Όπερα της Πεντάρας"...


Βάλε focal στο σαλόνι
να χεις ωραία διασπορά
με τα Neumann ποιος σε σώνει
λέει ο Μάκης ο Σουγιάς

Πως σε φτιάχνει η υγρασία
στις χροιές να κολυμπάς
με τη μαγική την κάλτσα
στα καλώδια σαν φοράς

Ξέχνα πιά καμπύλες-στόχους
με ψηφιακά EQ
μίλησε ο μάγκας dealer
του σχοινιού και παλουκιού

Στη θερμότητα όσο λιώνει
απ'τον προ σου ο τσαμπουκάς
ο Σουγιάς θα σου μειώνει
δέκα βαθμούς με λίγο cash

Στη σειρά τα πορτοφόλια
βλέπω αδειάζουν στη στιγμή
σαν πορδές από φασόλια
έχουν τα μπάσα μας πυγμή

Τα λογάκια του είναι νόμοι
αλογάκι σούζα πας
χωρίς σάλιο σε στεγνώνει
πάντα ο Μάκηηης ο Σουγιάαας

(γειά σου Μάκη μου Σουγιά)
 
Last edited:


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το δικό μου δείγμα από HS8 είναι πολλαπλό,έχοντας συνδεθεί κατά καιρούς με κάθε τύπο πολύπριζου και καλωδίου ρεύματος που είχα στην κατοχή μου.Θεωρώ απίθανο να έχω υπάρξει ΄΄τόσο΄΄ τυχερός ώστε να έχω πετύχει όλα τα τεμάχια χωρίς αντιληπτό βόμβο ή φύσημα υπό οποιαδήποτε συνθήκη...Adam S επίσης κανένα απολύτως πρόβλημα...Στα Fluid αντιθέτως για να μη γίνεται ενοχλητικό το φύσημα-βόμβος χρειάζεται το ρυθμιστικό κέρδους από το ηχείο να πηγαίνει μέχρι τη μέση.

Στη συνέχεια,επίκαιρη διασκευή σ'ένα σημαδιακό κομμάτι από την..."Όπερα της Πεντάρας"...


Βάλε focal στο σαλόνι
να χεις ωραία διασπορά
με τα Neumann ποιος σε σώνει
λέει ο Μάκης ο Σουγιάς

Πως σε φτιάχνει η υγρασία
στις χροιές να κολυμπάς
με τη μαγική την κάλτσα
στα καλώδια σαν φοράς

Ξέχνα πιά καμπύλες-στόχους
με ψηφιακά EQ
μίλησε ο μάγκας dealer
του σχοινιού και παλουκιού

Στη θερμότητα όσο λιώνει
απ'τον προ σου ο τσαμπουκάς
ο Σουγιάς θα σου μειώνει
δέκα βαθμούς με λίγο cash

Στη σειρά τα πορτοφόλια
βλέπω αδειάζουν στη στιγμή
σαν πορδές από φασόλια
έχουν τα μπάσα μας πυγμή

Τα λογάκια του είναι νόμοι
αλογάκι σούζα πας
χωρίς σάλιο σε στεγνώνει
πάντα ο Μάκηηης ο Σουγιάαας

(γειά σου Μάκη μου Σουγιά)
Με αφορμή την αξιέπαινη στιχουργική προσπάθεια σου στον "Ταξιτζή" του μεγάλου Στράτου, σου είχα ετοιμάσει προσωπική απάντηση, αλλά το νήμα "Καλώδια και θύματα" κλειδώθηκε...
Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, την καταθέτω εδώ, αν και λίγο off topic!

Άκου βρε Μπουτχια
Να δεις τι κρίμα
Φτηνών καλώδιων
Έπεσα θύμα
Ήταν κινέζικα
Εναμισάρια
Δεν είχαν κάλτσα
Δεν ήταν τεσσάρια.

Bryston να καίνε
Μην επιτρέπεις
Είναι επικίνδυνο
Και θα τη φας
Αν σου χαλάσουν
Αυτά θα φταίνε
Έχεις πληρώσει
Και θα πονάς.

Άκου βρε Μπουτχια
Και 'συ να μάθεις
Πώς να δροσίσουν
Για να μην πάθεις
Πάρε καλώδια
Απ' τον Αργύρη
Που είναι certified
Στο κολλητήρι.

Bryston να καίνε
Μην επιτρέπεις
Είναι επικίνδυνο
Και θα τη φας
Αν σου χαλάσουν
Αυτά θα φταίνε
Έχεις πληρώσει
Και θα πονάς


 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
τόσο τα (δικά μου αλλά και όσα έχω ακούσει) HS8 όσο και τα HS7 έχουν ένα ελάχιστο φυσηματάκι το έχουν αν πλησιάσεις το αυτί σου στη γρίλια του
Και στα Neumann 310 αν βάλεις αυτί πάνω στο Τουίτερ, μια χαρά ακούς φύσημα.

Οι προδιαγραφές του είναι οι εξής:
Self-generated noise at 10 cm (with input gain set to 100 dB SPL for 0 dBu) = <20 dB(A) SPL

Με πτώση 6 dB για κάθε διπλασιασμό απόστασης, ε, καταλαβαίνετε πως στα 30cm πρακτικά παύει να υπάρχει..

Με τέρμα το βολιουμ εννοείται, στο μισό μέτρο θέλει άκρα του τάφου σιωπή για να έχεις υποψία ότι το ακούς, από ζεύγος ηχείων.

Στη θέση ακρόασης (2,3μ) από 11 ηχεία σε χώρο τραγικά ήσυχο, με τρομερά χαμηλό κατώφλι θορύβου, είναι εντελώς αδύνατο να το ακούσω, πρέπει να είναι περίπου στα 8-10 ντεσιμπέλ..

Γενικώς στους δορυφόρους το βολιουμ δε χρειάζεται να είναι στο τέρμα. Η καλύτερη επιλογή για τη θέση του βολιουμ είναι αυτή που θα δώσει στάθμη αναφοράς (ή την επιθυμητή στάθμη ακρόασης) με φουλ στάθμη από την πηγή.
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.840
Reaction score
12.390
Μάναμ σκέψου ότι πέφτω για ύπνο και μου τη δίνει που ακούω τους φορτιστές των κινητών μας στα κομοδίνα.

Σταδιάλα, @xfader καταντάω σιγά σιγά, όλα μου φταίνε.

Έχετε δει το Better call Saul? Ε, σαν τον αδερφό του ένα πράμα. :cautious:

Θα σταματήσω να καθαρίζω τα αυτχιά μου, δεν πάει άλλο.
 

Μηνύματα
12.805
Reaction score
10.035
Μάναμ σκέψου ότι πέφτω για ύπνο και μου τη δίνει που ακούω τους φορτιστές των κινητών μας στα κομοδίνα.

Σταδιάλα, @xfader καταντάω σιγά σιγά, όλα μου φταίνε.

Έχετε δει το Better call Saul? Ε, σαν τον αδερφό του ένα πράμα. :cautious:

Θα σταματήσω να καθαρίζω τα αυτχιά μου, δεν πάει άλλο.
Α, ο φορτιστής του παλιού κινητού με ενοχλούσε κι εμένα. Στα 3+ μέτρα απόσταση... Τελικά άλλαξα κινητό και ο καινούριος δεν ακούγεται.
 

Μηνύματα
1.862
Reaction score
4.429
Αδίκως κοπιάζετε με τη στιχουργικη..
Τα διλημματα τα λύνει η ζωή.

Ο κόσμος, εκτός αν θέλει να βάλει κάτι πάνω στο γραφείο του για το computer,
θα παίρνει παθητικά ηχεία. Τέλος.
Και ενισχυτές που θέλει να τους βλέπει.

Μένουν κάποιοι λίγοι τολμηροί, χαιενταδες απο την ανάποδη, που βάζουν στο σαλόνι τους μεγάλα ενεργα. Εκεί κάτι μπορεί να γίνεται..
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αδίκως κοπιάζετε με τη στιχουργικη..
Τα διλημματα τα λύνει η ζωή.

Ο κόσμος, εκτός αν θέλει να βάλει κάτι πάνω στο γραφείο του για το computer,
θα παίρνει παθητικά ηχεία. Τέλος.
Και ενισχυτές που θέλει να τους βλέπει.

Μένουν κάποιοι λίγοι τολμηροί, χαιενταδες απο την ανάποδη, που βάζουν στο σαλόνι τους μεγάλα ενεργα. Εκεί κάτι μπορεί να γίνεται..
Εγώ πάντως στο γραφείο στο computer έχω παθητικά και ένα μικρό λαμπάτο 8-)
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.581
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top