Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Translate please..
Εμένα μου άρεσε ο ήχος που άκουσα από αυτά τα ηχεία, ενώ του γκεομιατ δε του άρεσε. ;)

Βεβαίως νομίζω πως τα αδικεί, επηρεασμένος πιθανώς από τις συνθήκες του δωματίου ακρόασης, και υποπτεύομαι πως αν τα δανειστεί να τα ακούσει σπίτι του, θα τα ερωτευτεί, απλώς χρειάζεται λίγο χρόνο να τα συνηθίσει, όχι για κάνα περίεργο λόγο, αλλά γιατί έχει ήδη και ακούει τα γαμάτα Γκριμ με σαμπ.

Ειλικρινά όμως πιστεύω πως αν πάρει 2 τέτοια τζενελεκ, τα σωστά μοντέλα για την απόσταση ακρόασης που χρησιμοποιεί, πακέτο με 2 δικά τους σαμπ, μετά από μια βδομάδα μαζί τους, θα πίνει νερό στ'ονομα της τζενελεκ.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.997
Reaction score
3.828
Aπλό:
Εμένα μου ακουγόταν εντελώς "μπερδεμένο" το ηχείο, τίποτε από τα στοιχεία που έχω συνηθίσει να μου αρέσουν σε ένα άκουσμα δεν αναγνώρισα στα συγκεκριμένα. Σαν ξεκουρδισμένα όρανα.
Είχα τάσεις φυγής.
Δεν έφυγα, κάθισα να το ακούσω αλλά....
Ο Κώστας από την άλλη ήταν ενθουσιασμένος. Μπορεί να αναφερθεί ο ίδιος καλύτερα αν το επιθυμεί.
Η συζήτηση έγινε σε 2ο χρόνο, δηλαδή όχι στην έκθεση.
Επίσης δεν ξέρω αν είχε αλλάξει κάτι στο στήσιμο του σετάπ ή στο ηχείο το ίδιο.
Εγώ το άκουσα το 2018, ο Κώστας το 2019.

Α, οκ, έγραψε ο Κώστας:fuckyou::drinks:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Εγώ τα άκουσα πακέτο με το τεράστιο σαμπ της φιρμας, σε στάθμες πολύ αντρίκιες, να παίζουν ηλεκτρικό μπάσο και ντραμς, και όργωναν.
 

Μηνύματα
3.997
Reaction score
3.828
Δεν θα είχα κανένα θέμα να αλλάξω τα Γκριμ με οτιδήποτε μικρότερο και φθηνότερο, ίσα ίσα θα χαιρόμουν, διότι με τα κωλο-Γκρίμ (7 χρόνια τάχω) δεν μπορώ να ξεφύγω, όλα τα άλλα μου μυρίζουν, με ξυνίζουν, σα γεροντοκόρος κάνω.
:help:

ΥΓ: Τα BBC της Falcon εξαιρουμένων, όχι για main σύστημα όμως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
διότι με τα κωλο-Γκρίμ (7 χρόνια τάχω) δεν μπορώ να ξεφύγω, όλα τα άλλα μου μυρίζουν, με ξυνίζουν
Αυτό είναι φυσικό και επόμενο.

Γι'αυτό το λόγο και μόνον, έγραψα αυτά που έγραψα:
αν τα δανειστεί να τα ακούσει σπίτι του, θα τα ερωτευτεί, απλώς χρειάζεται λίγο χρόνο να τα συνηθίσει, όχι για κάνα περίεργο λόγο, αλλά γιατί έχει ήδη και ακούει τα γαμάτα Γκριμ με σαμπ.
Πάντως αφού τα σκαλίζεις που τα σκαλίζεις, δες ποιος θα σου δανείσει ένα ζευγάρι σαμπ της τζενελεκ κι ένα ζευγάρι δορυφόρους τέτοιους, πάρε τους μεγάλους, ένα ταληρο έκαστος, δεν είναι τίποτα παρανοϊκό.

Σαμπ δοκίμασε το 12", ένα δεξιά ένα αριστερά.

Κράτα τα μια βδομαδούλα, και ξαναμιλαμε.


Επίσης μεγάλο ενδιαφέρον θα είχε να ακούσεις στο σπίτι σου τα me Geithain 901, τα οποία χονδρικά θα σου βγουν 11 χιλιάρικα το ζευγάρι.
Για αρχή, μη βάζεις σαμπ. Σκέτα.
Άστο για όταν τα αγοράσεις. ;)


ΥΓ. Αυτά τα γκετχαρντ, δε θα χρειαστούν περίοδο χάριτος, μια εβδομάδα, για να τα συνηθίσεις. Ωστόσο θα χρειαστείς μια εβδομάδα εσύ, για να συνέλθεις.

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εμένα μου άρεσε ο ήχος που άκουσα από αυτά τα ηχεία, ενώ του γκεομιατ δε του άρεσε. ;)

Βεβαίως νομίζω πως τα αδικεί, επηρεασμένος πιθανώς από τις συνθήκες του δωματίου ακρόασης, και υποπτεύομαι πως αν τα δανειστεί να τα ακούσει σπίτι του, θα τα ερωτευτεί, απλώς χρειάζεται λίγο χρόνο να τα συνηθίσει, όχι για κάνα περίεργο λόγο, αλλά γιατί έχει ήδη και ακούει τα γαμάτα Γκριμ με σαμπ.

Ειλικρινά όμως πιστεύω πως αν πάρει 2 τέτοια τζενελεκ, τα σωστά μοντέλα για την απόσταση ακρόασης που χρησιμοποιεί, πακέτο με 2 δικά τους σαμπ, μετά από μια βδομάδα μαζί τους, θα πίνει νερό στ'ονομα της τζενελεκ.
Κάποιος σοφός στο φόρουμ λέει και ξαναλέει ότι με την πίστη δεν γίνεται τίποτις.... :tongue:
 

Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
Η παράμετρος της διασποράς έχει τεθεί στο επίκεντρο της τρέχουσας ΄΄φασαρίας΄΄,διότι εκφέρεται η άποψη ότι κάποια στουντιακά ενεργά monitor δεν κάνουν για οικιακή χρήση και ιδίως σε ανώτερες αποστάσεις ακρόασης από το 1,50 μέτρο λόγω της υποτιθέμενης περιορισμένης διασποράς τους.Γι αυτό και οι ενδιαφερόμενοι έχουν φαγωθεί να ποστάρουν σπινοράματα προκειμένου να διαψεύσουν κάποια...οράματα. :wink:
σα μικρο παιδι κανεις ωρες ωρες....:p
....η αποσταση στο 1μ-1.5μ ειναι για να εχεις τα λιγοτερα προβληματα χωρου και να μπορεις να φτασεις σταθμες ref
....δεν παιζουν σαν τα μεγαλα τα μικρουλια...ουτε εχουν δυνατοτητες διορθωσης

οι μετρησεις αλφαδι σας μαραναν.. :biggrin:

να παρε..

0.png 000000.png
 
Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Εμένα μου άρεσε ο ήχος που άκουσα από αυτά τα ηχεία, ενώ του γκεομιατ δε του άρεσε. ;)

Βεβαίως νομίζω πως τα αδικεί, επηρεασμένος πιθανώς από τις συνθήκες του δωματίου ακρόασης, και υποπτεύομαι πως αν τα δανειστεί να τα ακούσει σπίτι του, θα τα ερωτευτεί, απλώς χρειάζεται λίγο χρόνο να τα συνηθίσει, όχι για κάνα περίεργο λόγο, αλλά γιατί έχει ήδη και ακούει τα γαμάτα Γκριμ με σαμπ.

Ειλικρινά όμως πιστεύω πως αν πάρει 2 τέτοια τζενελεκ, τα σωστά μοντέλα για την απόσταση ακρόασης που χρησιμοποιεί, πακέτο με 2 δικά τους σαμπ, μετά από μια βδομάδα μαζί τους, θα πίνει νερό στ'ονομα της τζενελεκ.
Και εγώ γιατρέ υποπτεύομαι ότι αν φας μπάμιες από καμμία χρυσοχέρα απλά χρειάζεσαι λίγο χρόνο να τις συνηθίσεις :p
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.841
Reaction score
4.565
Αν είναι να δώσεις 2.2Κ για τα 8331 χίλες φορές καλύτερα να δώσεις 3κ για τα 8351

Πλάκα-πλάκα παντως όποιoς πει το 8351 δορυφοράκι έχει θέμα, 50 πόντους ύψος έχει (και 60 το 8361).

Άσχετο, αν και εφόσον μπορουν οι γνωρίζοντες να με διαφωτίσουν πως αλλάζει η απόσταση ακρόασης κάνωντας χρήση ηχείων δαπέδου με πχ δύο 8αρια woofer έναντι του ενός (δεν θέλω μασημένη τροφή, και link για να μελετήσω ειναι δεκτά).
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.252
Reaction score
13.128
Σε φροντισμένους χώρους, η αυξημένη διασπορά ενός ηχείου θα δώσει αυξημένη ενέργεια έμμεσης και θα βοηθήσει στην δημιουργία της κατά μπουτχια ενιαίας οντότητας, βάζοντας τον ακροατή μέσα στην μουσική σκηνή.
Αυτή είναι η μαγεία του δικάναλου.
Ευγε νεε μου :party:
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316


Είναι ακριβότερα..
Το ακριβό, στο αποτέλεσμα, στοιχίζει λιγότερο.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Μεταξύ των δύο που είπες, θα προτιμήσω τριδρομο ακουστικής ανάρτησης από διδρομο μπας ριφλεξ δορυφόρο.

Στα SPL δεν έχουν μεταξύ τους αξιόλογη διαφορά.

Ωστόσο και τα δύο είναι μάλλον μικρά για 3μ απόσταση ακρόασης, τουλάχιστον αν θες πραγματικές στάθμες αναφοράς, τις οποίες πιθανώς να έχεις μόνο σε ατμος σεταπ.

Σοφότερη η επιλογή ενός 10" δορυφόρου για 3μ.

Πάρε αυτό:


Max SPL 2m, 5.1 (IEC Long Term):
125,5dB RMS

Να κόψουμε μια ίντσα και να παμε στα Adam s3v ;
Ακουστικά προτιμώ μακράν κλειστο κουτί στα ηχεία αλλα συγκριτικά με τα Genelec 8050 ανεβαίνουμε αρκετα στο κόστος , λιγο ακόμα πιάσαμε τα Adam , παίρνω τη τριάδα μπροστά για αρχή , ένα οριζόντιο κεντρικό δυο κάθετα δεξί αριστερό
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.252
Reaction score
13.128
.Γι αυτό ακόμα και οι τυπικές χοάνες μπορούν να γίνονται ακαταμάχητες και ιδίως σε μεγάλες αποστάσεις ακρόασης υπό κατάλληλες πάντα συνθήκες διαρρύθμισης και διαχείρισης...
:party: :drinks::)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
σα μικρο παιδι κανεις ωρες ωρες....:p
....η αποσταση στο 1μ-1.5μ ειναι για να εχεις τα λιγοτερα προβληματα χωρου και να μπορεις να φτασεις σταθμες ref
....δεν παιζουν σαν τα μεγαλα τα μικρουλια...ουτε εχουν δυνατοτητες διορθωσης

οι μετρησεις αλφαδι σας μαραναν.. :biggrin:

να παρε..

View attachment 188353 View attachment 188354
Το μόνο που ΄΄μαραίνει΄΄ τον υποφαινόμενο είναι να διαχειρίζεται ωραία τα δικά του setup...Εκείνα είναι που βιώνει καθημερινά και όχι ασκήσεις επί της...οθόνης.

Επειδή όμως υποψιάζομαι πως οι υπόλοιποι αναγνώστες μπορεί να μη συλλαμβάνουν το πνεύμα από τις παραστάσεις που ποστάρεις,θα ήταν ωφέλιμο να τις εξηγούσες και λίγο,σα να μην απευθυνόσουν σ'εμένα - κάτι που ούτως ή άλλως θα έπρεπε να ισχύει ως προς τα επιχειρήματα που καταθέτεις... :sneaky:
 




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Τα 5.1 πο σκεφτεσαι, με τι προενισχυτη θα τα συνδιασεις? Κι απο πηγη εχεις κατι για πολυκαναλο?
 

Μηνύματα
4.455
Reaction score
7.719
Επειδή βλέπω ότι πολύς κόσμος εδώ μέσα ή και σε παράλληλα σύμπαντα ενδιαφέρεται για ηχεία, σας έχω την λύση. Η επιστημονική ομάδα του <ωχ αμάν> τελεσοπινγκ εν μέσω κορονοκαταιγιδας σας έχει την λύση.
Franco Serblin Accordo
Διδρομο καναρινακι με 6αρακι γουφερ, μαγεία μόνον 7700 το κομμάτι
1606333777007.png
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Επειδή βλέπω ότι πολύς κόσμος εδώ μέσα ή και σε παράλληλα σύμπαντα ενδιαφέρεται για ηχεία, σας έχω την λύση. Η επιστημονική ομάδα του <ωχ αμάν> τελεσοπινγκ εν μέσω κορονοκαταιγιδας σας έχει την λύση.
Franco Serblin Accordo
Διδρομο καναρινακι με 6αρακι γουφερ, μαγεία μόνον 7700 το κομμάτι
View attachment 188377
Κόσμημα η καμπίνα είναι από μασίφ καρύδια βγαίνει και σε δαπέδου

0E1A267E-EDEC-4780-A113-01F00880871C.png
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top